Pod napięciem
Burzliwe spotkanie w Baranowie w sprawie CPK. "Ile chcesz im zapłacić? 5 złotych za metr?"
Pół tysiąca domów ma zniknąć z powierzchni ziemi pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ich właściciele chcą dowiedzieć się, w jakiej wysokości dostaną rekompensaty. Od ogłoszenia pomysłu budowy CPK mijają cztery lata, a wciąż nie wiadomo nawet, jak dokładnie zostanie zlokalizowany.
Centralnego Portu Komunikacyjnego jeszcze nie ma, ale już są kontrowersje i protesty. Obiekcje...Koleje dużych prędkości mają połączyć miasta z CPK. "To są skandaliczne pomysły zupełnie"
Ci, których domy zostaną zrównane z ziemią i będą zmuszeni do przeprowadzki, chcieli w czwartek dowiedzieć się od przedstawicieli rządu, w jakiej wysokości i kiedy dostaną rekompensaty - jednak bezskutecznie. W remizie w Baranowie odbyło się spotkanie z przedstawicielami spółki budującej CPK.
- Muszą przyjechać decyzyjni ludzie, a nie tylko i wyłącznie ci, którzy przyjechali tutaj opowiadać ludziom bajki i nawijać makaron na uszy. Niech pani nie robi z siebie osoby, która będzie służącą pana Horały - mówił na spotkaniu Michał Kołodziejczak, lider Agrounii. - Ile chcesz im zapłacić? 5 złotych za metr? - krzyczał.
- Celem tego spotkania nie jest jakaś spokojna, merytoryczna rozmowa z mieszkańcami, odpowiedź na konkretne pytania, tylko generowanie jakiejś politycznej emocji - stwierdził Marcin Horała, pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego, który nie pojechał na spotkanie do Baranowa.
Tymczasem konkretów jeszcze nie ma. Ostateczne miejsce planowanej inwestycji ma być znane dopiero w przyszłym roku - po decyzjach środowiskowych.
Brak konkretów
To kolejny, bardzo stanowczy głos w dyskusji nad budową Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wiosna...Jak odciążyć Okęcie? Pomysł CPK ma kolejnego krytyka, wraca kwestia Modlina i Radomia
- Nie wiemy, czy ten pomysł biznesowo się opłaca, bo nie znamy liczb - zaznacza Eryk Kłopotowski, ekspert rynku lotniczego.
Centralne lotnisko miałoby obsługiwać 45 milionów pasażerów rocznie. Połowa tych pasażerów miała być obsługiwana przez PLL LOT, ale firma jest w finansowych tarapatach i w tym roku obsłużyła cztery miliony pasażerów.
- Kto ma latać z tego lotniska? Kiedyś mówiono, że Niemcy, Francuzi, bo będzie bliżej do Chin. Po co ma latać Francuz z Paryża przez Warszawę do Pekinu, skoro ma u siebie bezpośrednie połączenie? - zwraca uwagę Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczyk "TOR".
Pierwsza łopata ma zostać wbita w ziemię w 2023 roku - to data wyborów parlamentarnych. Data zakończenia budowy to 2027 rok, co zdaniem opozycji nie jest przypadkowe, bo to data kolejnych wyborów parlamentarnych.
- Projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego jest podporządkowany polityce - uważa Maciej Lasek, poseł Koalicji Obywatelskiej, były przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.
Granice nowego lotniska zostały tak poprowadzone, żeby ominąć kościoły i cmentarz. One - w przeciwieństwie do domów - nie zostaną zrównane z ziemią.
Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 11 sierpnia
Tony śniętych ryb są wyławiane z Odry, a służby wciąż nie wiedzą, co i kto za to odpowiada. W programie powiemy również o spotkaniach liderów opozycji z wyborcami, o ukraińskiej kontrofensywie, o brakach kadrowych w szkołach, a także o pomniku klaczy Piłsudskiego. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »"Rząd nie zadziałał". Odra jest zatruta, a organy państwa nie mają nic do powiedzenia
Kolejne tony śniętych ryb są wyławiane z Odry. Pierwsze sygnały o katastrofie ekologicznej pojawiły się już dwa tygodnie temu. Głos w sprawie dopiero w czwartek zabrał premier Mateusz Morawiecki i zapowiedział, że "truciciele nie pozostaną bezkarni". Minister obrony wysłał nad Odrę wojsko, ale wciąż nie wiadomo, co i kto odpowiada za zatrucie rzeki.
czytaj więcej »Jarosław Kaczyński przerwał objazd po kraju, ale nie liderzy opozycji
Przewodniczący PO Donald Tusk mówi o katastrofie ekologicznej nad Odrą, Szymon Hołownia o seniorach w trudnej sytuacji finansowej, a politycy Lewicy o drożyźnie. Liderzy opozycji nie boją się spotkań otwartych - w przeciwieństwie do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który objazd po kraju przerwał.
czytaj więcej »W kraju same problemy, a Sejm ma wakacje. Opozycja apeluje, żeby wrócić do pracy
Opozycja chce pilnego posiedzenia Sejmu w sprawie nadchodzącego sezonu grzewczego. Jednak premier nie widzi takiej potrzeby. Rząd nie bierze odpowiedzialności za wysokie ceny energii. Mateusz Morawiecki boi się tylko, że kontrolowany przez opozycję Senat coś popsuje.
czytaj więcej »Rząd przestał walczyć o środki na KPO. "Zrobiliśmy wszystko, co było wymagane"
Politycy Zjednoczonej Prawicy uważają, że Polska spełniła warunki do wypłaty środków z unijnego funduszu odbudowy. Izba Dyscyplinarna została zlikwidowana, ale nie rozwiało to obaw, że politycy wciąż mają nieproporcjonalny wpływ na sądownictwo. W dalszym ciągu większość członków Krajowej Rady Sądownictwa powołują posłowie, a minister sprawiedliwości jednocześnie szefuje prokuraturze.
czytaj więcej »Rosyjscy zbrodniarze szykują proces pokazowy dla obrońców Mariupola
W budynku filharmonii w Mariupolu rosyjscy zbrodniarze wojenni przygotowują groteskowy i nielegalny spektakl, który ma być "procesem" żołnierzy pułku Azow. Obrońcy Azowstalu trafili do niewoli po upadku Mariupola, mieli zostać wymienieni na jeńców wojennych, ale Moskwa nie dotrzymała słowa. Brytyjski wywiad informuje, że rosyjscy generałowie są pod silną presją, by wzmocnić ofensywę w Donbasie. Wybuchy na lotnisku wojskowym na Krymie wciąż nie zostały jednoznacznie wyjaśnione.
czytaj więcej »Nowy blok w Elektrowni Jaworzno wciąż nie pracuje. "Nie ma żadnej awarii, to jest odstawienie"
Nowy blok Elektrowni Jaworzno został oddany do użytku w 2020 roku, ale nie produkuje energii. Miał ruszyć w środę, ale nie ruszył - awaria jest nazywana przez Tauron "planowanym odstawieniem". Tymczasem Rafako - firma, która uczestniczyła w budowie bloku - alarmuje, że do elektrowni dostarczany jest węgiel tak złej jakości, że grozi on uszkodzeniem instalacji.
czytaj więcej »Coraz bardziej brakuje nauczycieli. Czarnek: znam dyrektorów, którzy mówią, że nie mają żadnego dramatu
Dyrektorzy szkół, nauczyciele i eksperci wiedzą, że nauczycieli dramatycznie brakuje. To nie jest "ruch kadrowy" przed nowym rokiem szkolnym - nauczyciele odchodzą z zawodu. Co na to minister edukacji i nauki? No, ja znam dyrektorów, którzy mówią, że nie mają żadnego dramatu - powiedział Przemysław Czarnek na konferencji prasowej.
czytaj więcej »Amelka i Sebastian zginęli po upadku z dziewiątego piętra. Jest wyrok dla matki dzieci
Na pierwszym posiedzeniu Sąd Rejonowy w Koszalinie wydał wyrok w sprawie matki 4-letniej Amelki i 5-letniego Sebastiana. Dzieci były pod opieką kobiety, gdy 30 czerwca 2020 roku wypadły z okna na dziewiątym piętrze bloku w Koszalinie. Kobieta została skazana na rok więzienia.
czytaj więcej »Czaszka wydrukowana w technologii 3D pomogła uratować życie Anastazji
Anastazja urodziła się bez kości potylicznej, jej mózg był na wierzchu. Szybciej, dokładniej i bezpieczniej udało się przeprowadzić operację dzięki modelowi czaszki wydrukowanemu w technologii 3D.
czytaj więcej »Prognoza pogody na piątek 12 sierpnia
W piątek na północy zachmurzenie małe, miejscami słonecznie. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie zamienne. Przelotny deszcz (5-10 mm) oraz miejscami burze (opady rzędu 10-20 mm i porywy wiatru o prędkości do 60-80 km/h) w południowo-wschodniej oraz częściowo centralnej części Polski. Temperatura maksymalna od 25 stopni Celsjusza na południowym-wschodzie do 29 stopni Celsjusza na północnym-zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni.
czytaj więcej »Pomnik Kasztanki Piłsudskiego wzbudził kontrowersje. "Wygląda na kucyka"
Pomnik Kasztanki, czyli słynnej klaczy marszałka Józefa Piłsudskiego, został odsłonięty na rynku w Miechowie. Wielu osobom pomnik przywodzi na myśl kuca.
czytaj więcej »Fakty z 10 sierpnia
W środę po 15:00 na lotnisku w Warszawie wylądował wojskowy samolot z grupą rannych w wypadku autobusowym w Chorwacji. 10 osób trafiło do szpitali w trzech województwach. W programie również o podwyżkach cen energii i ogrzewania, a także o wybuchach w rosyjskiej bazie na Krymie. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Część rannych w wypadku w Chorwacji wróciła do Polski
Krótko po 15:00 na lotnisku w Warszawie wylądował wojskowy samolot z grupą rannych w wypadku autobusowym w Chorwacji. 10 osób trafiło do szpitali w trzech województwach. Potrzebują przede wszystkim opieki ortopedycznej - mają złamania kończyn i urazy kręgosłupów.
czytaj więcej »Lewica chce przyspieszonego posiedzenia Sejmu. "Siedem tygodni wakacji w czasach kryzysu to za długo"
Lewica składa wniosek o przyspieszone posiedzenie Sejmu. Miałoby odbyć się w ostatnim tygodniu sierpnia. Tematem miałaby być pilna ustawa o dodatku energetycznym. Wielu Polaków nie stać na normalne życie oraz na opał.
czytaj więcej »