Duże emocje wokół Centralnego Portu Komunikacyjnego

11.05.2018 | Duże emocje wokół Centralnego Portu Komunikacyjnego
11.05.2018 | Duże emocje wokół Centralnego Portu Komunikacyjnego
Paweł Płuska | Fakty TVN
11.05.2018 | Duże emocje wokół Centralnego Portu KomunikacyjnegoPaweł Płuska | Fakty TVN

Specustawa dostaje głosy PiS, "speclotnisko" dostaje zielone światło. Centralny Port Komunikacyjny ma powstać 40 kilometrów od Warszawy, a latanie dzięki niemu ma stać się szybsze i prostsze. Patryk Jaki nie głosował nad ustawą o CPK i wygląda na to, że w bitwie o Warszawę megalotnisko to będzie megatemat.

Nie chodzi tylko o to, czy na Okęciu wciąż będzie port lotniczy, ale o głosy tych, którzy korzystają z lotniska. Dlatego Rafał Trzaskowski zorganizował w piątek konferencję prasową przed lotniskiem. Za nim stanęli zwolennicy Patryka Jakiego.

- Pytanie jest również do tych panów, którzy za mną stoją: co robi Patryk Jaki, panowie? Dlaczego w czwartek nie miał najmniejszej odwagi, by stanąć w obronie warszawiaków, żeby walczyć o Okęcie? - pytał na konferencji Rafał Trzaskowski, kandydat PO na prezydenta Warszawy.

Jaki nie głosuje

To pytanie padało w piątek wielokrotnie, bo kandydat PiS na prezydenta stolicy nie wziął udziału w głosowaniu nad specustawą, dzięki której ma powstać Centralny Port Komunikacyjny. Był w Sejmie, ale nie głosował.

- Nie ma mojego głosu, bo jeszcze raz mówię, jestem otwarty na rozmowy z warszawiakami - zapewniał. Chce rozmawiać, choć nie kryje, że jest za likwidacją lotniska na Okęciu. - Jestem za likwidacją, ale dopiero w momencie, gdy powstanie CPK - tłumaczył.

Zdaniem Jakiego port lotniczy w obrębie miasta to przykład prowincjonalnego myślenia. Nowy port lotniczy, oddalony o prawie 40 kilometrów od centrum stolicy, to według niego "prorozwojowa" szansa dla Warszawy. W ocenie Jakiego dojazd do CPK byłyby szybszy dla warszawiaków niż na Okęcie.

Różne zdania

- Nie macie studium wykonalności, nie macie nic, nie macie koncepcji przebudowania sieci dróg krajowych, nie macie koncepcji przebudowy dróg kolejowych - wymieniał w czasie dyskusji sejmowej poseł Marek Sowa z Nowoczesnej.

Zwolennicy portu centralnego zapewniają, że wszystko będzie. Przeciwnicy przypominają, że już jest - na Okęciu - transport autobusowy i kolejowy, nowe terminale. Że likwidacja lotniska na Okęciu to nie tylko wyrzucenie w błoto miliardów złotych wydanych na jego rozbudowę i rozwój. - Dla Warszawy oznacza to utratę milionów złotych podatków i utratę kilkunastu tysięcy miejsc pracy osób, które pracują na lotnisku Chopina - przekonywał były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz, kandydat na prezydenta miasta.

Strach w gminie

W Baranowie, gdzie miałby powstać Centralny Port Komunikacyjny, też nie widać zadowolenia. Mieszkańcy boją się przyszłości i działań urzędników. Najważniejsi urzędnicy dopiero zapowiadają, że tam pojadą, i przekonują, że budowa lotniska w tym miejscu jest zgodna ze światowymi trendami.

- Nowe porty lotnicze są lokowane w odległościach porównywalnych, niekiedy większych, niż odległość portu "Solidarność" (CPK - przyp. red.) od centrum Warszawy - poinformował Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. CPK.

Nie o odległość tu chodzi. Podstawowe pytanie, które zadawała opozycja w Sejmie, to po co budować coś takiego jak CPK. - Tak jak Gierek miał hutę Katowice, tak premier Morawiecki będzie miał swoje lotnisko. Bez sensu, czysta propaganda - ocenił poseł Michał Stasiński z PO.

- Będzie naprawdę wielką chlubą, po realizacji, rządów PiS - przekonywał poseł Bogdan Rzońca z PiS.

Nowy port ma kosztować około trzydziestu miliardów złotych.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nakłaniali agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w wielu sprawach - w tym tej prowadzonej wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. 

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- W sprawie Marcina Romanowskiego prokuratura poczeka na uzasadnienie sądu o odmowie tymczasowego aresztowania - zapowiedział Prokurator Krajowy. Dariusz Korneluk poinformował też, że zwróci się do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z wyjaśnieniem dotyczącym zarzutów, jakie prokuratura chce przedstawić Marcinowi Romanowskiemu. To właśnie immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy miał być głównym argumentem przeciwko tymczasowemu aresztowaniu.

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

- Osobiście zapewne bym podjął taką samą decyzję, bo zasada prawa karnego procesowego jest taka, że immunitetów nie możemy interpretować rozszerzająco - tak o działaniach podjętych przez prokuraturę w sprawie byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Robert Kmieciak, prezes Stowarzyszenia Lex Super Omnia. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej, mówiła, że "sprawa ma charakter zupełnie nietypowy".

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

Źródło:
TVN24

Odkąd konsorcja i fundusze wykupują całe osiedla, by przekształcić je w apartamenty na wynajem krótkotrwały, rdzennym Hiszpanom grożą eksmisje i bezdomność. Żeby ktoś mógł spędzić w ich mieście wakacje, oni lądują na ulicy.

Hiszpanie mają dość turystów. W tle narastający kryzys bezdomności

Hiszpanie mają dość turystów. W tle narastający kryzys bezdomności

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Mer Paryża Anne Hidalgo wykąpała się w Sekwanie. Symboliczny akt miał pokazać, że rzeka jest w odpowiednim stanie przed igrzyskami. Francja wydała prawie 1,5 miliarda euro, by ograniczyć przedostawanie się do rzeki ścieków. 

Mer Paryża spełniła obietnicę. Wykąpała się w Sekwanie na kilka dni przed igrzyskami

Mer Paryża spełniła obietnicę. Wykąpała się w Sekwanie na kilka dni przed igrzyskami

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Choć ta kampania prezydencka jest pod wieloma względami niezwykła - fatalny występ Joe Bidena w debacie, próba zabójstwa Donalda Trumpa - to jeden temat powraca jak bumerang. To kwestia dostępu do broni - również na kanwie zamachu na kandydata republikanów. Prezydent Joe Biden kolejny już raz apeluje o zmianę prawa - o zakazanie dostępu do broni takiej jak AR-15.

Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni

Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS