Duże emocje wokół Centralnego Portu Komunikacyjnego

11.05.2018 | Duże emocje wokół Centralnego Portu Komunikacyjnego
11.05.2018 | Duże emocje wokół Centralnego Portu Komunikacyjnego
Paweł Płuska | Fakty TVN
11.05.2018 | Duże emocje wokół Centralnego Portu KomunikacyjnegoPaweł Płuska | Fakty TVN

Specustawa dostaje głosy PiS, "speclotnisko" dostaje zielone światło. Centralny Port Komunikacyjny ma powstać 40 kilometrów od Warszawy, a latanie dzięki niemu ma stać się szybsze i prostsze. Patryk Jaki nie głosował nad ustawą o CPK i wygląda na to, że w bitwie o Warszawę megalotnisko to będzie megatemat.

Nie chodzi tylko o to, czy na Okęciu wciąż będzie port lotniczy, ale o głosy tych, którzy korzystają z lotniska. Dlatego Rafał Trzaskowski zorganizował w piątek konferencję prasową przed lotniskiem. Za nim stanęli zwolennicy Patryka Jakiego.

- Pytanie jest również do tych panów, którzy za mną stoją: co robi Patryk Jaki, panowie? Dlaczego w czwartek nie miał najmniejszej odwagi, by stanąć w obronie warszawiaków, żeby walczyć o Okęcie? - pytał na konferencji Rafał Trzaskowski, kandydat PO na prezydenta Warszawy.

Jaki nie głosuje

To pytanie padało w piątek wielokrotnie, bo kandydat PiS na prezydenta stolicy nie wziął udziału w głosowaniu nad specustawą, dzięki której ma powstać Centralny Port Komunikacyjny. Był w Sejmie, ale nie głosował.

- Nie ma mojego głosu, bo jeszcze raz mówię, jestem otwarty na rozmowy z warszawiakami - zapewniał. Chce rozmawiać, choć nie kryje, że jest za likwidacją lotniska na Okęciu. - Jestem za likwidacją, ale dopiero w momencie, gdy powstanie CPK - tłumaczył.

Zdaniem Jakiego port lotniczy w obrębie miasta to przykład prowincjonalnego myślenia. Nowy port lotniczy, oddalony o prawie 40 kilometrów od centrum stolicy, to według niego "prorozwojowa" szansa dla Warszawy. W ocenie Jakiego dojazd do CPK byłyby szybszy dla warszawiaków niż na Okęcie.

Różne zdania

- Nie macie studium wykonalności, nie macie nic, nie macie koncepcji przebudowania sieci dróg krajowych, nie macie koncepcji przebudowy dróg kolejowych - wymieniał w czasie dyskusji sejmowej poseł Marek Sowa z Nowoczesnej.

Zwolennicy portu centralnego zapewniają, że wszystko będzie. Przeciwnicy przypominają, że już jest - na Okęciu - transport autobusowy i kolejowy, nowe terminale. Że likwidacja lotniska na Okęciu to nie tylko wyrzucenie w błoto miliardów złotych wydanych na jego rozbudowę i rozwój. - Dla Warszawy oznacza to utratę milionów złotych podatków i utratę kilkunastu tysięcy miejsc pracy osób, które pracują na lotnisku Chopina - przekonywał były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz, kandydat na prezydenta miasta.

Strach w gminie

W Baranowie, gdzie miałby powstać Centralny Port Komunikacyjny, też nie widać zadowolenia. Mieszkańcy boją się przyszłości i działań urzędników. Najważniejsi urzędnicy dopiero zapowiadają, że tam pojadą, i przekonują, że budowa lotniska w tym miejscu jest zgodna ze światowymi trendami.

- Nowe porty lotnicze są lokowane w odległościach porównywalnych, niekiedy większych, niż odległość portu "Solidarność" (CPK - przyp. red.) od centrum Warszawy - poinformował Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. CPK.

Nie o odległość tu chodzi. Podstawowe pytanie, które zadawała opozycja w Sejmie, to po co budować coś takiego jak CPK. - Tak jak Gierek miał hutę Katowice, tak premier Morawiecki będzie miał swoje lotnisko. Bez sensu, czysta propaganda - ocenił poseł Michał Stasiński z PO.

- Będzie naprawdę wielką chlubą, po realizacji, rządów PiS - przekonywał poseł Bogdan Rzońca z PiS.

Nowy port ma kosztować około trzydziestu miliardów złotych.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

To Mateusz M. prowadził tira, który staranował 20 samochodów na drodze S7. W karambolu zginęło czworo dzieci - brat z siostrą i dwóch kolegów. Kierowca rozmawiał z reporterką "Faktów" TVN Renatą Kijowską. Opowiedział, co zapamiętał, i ze łzami w oczach prosił o wybaczenie. 

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wierzy, że w Polsce można zorganizować igrzyska olimpijskie. Podkreśla, że to wielki projekt i zaprasza do niego wszystkich - nie tylko znanych, nie tylko sportowców, także zwykłych ludzi i polityków każdej opcji.

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Źródło:
Fakty TVN

Wracają dawno zapomniane choroby. Rok do roku gwałtownie wzrosła liczba chorych na odrę, krztusiec czy szkarlatynę. Lekarze tłumaczą, że najlepszym sposobem na uniknięcie choroby są szczepienia, ale coraz częściej ludzie specjalnie się nie szczepią.

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przez trzy lata Dariusz Matecki, obecnie poseł PiS, miał się pojawić zaledwie pięć razy w pracy w siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie. Zarobił blisko pół miliona złotych. Ponadto jego nazwisko pojawia się w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Dwie fundacje, z którymi jest powiązany, miały dostać łącznie 17 milionów złotych. - To jest młody człowiek, przyszłość polskiego parlamentaryzmu, a te wszystkie historie on wielokrotnie wyjaśniał. To są historie, że się tak wyrażę, dęte - twierdzi poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ta sprawa pokazuje, że jest koniec z aresztami wydobywczymi. Z tą niechlubną PiS-owską praktyką - mówiła w "Faktach po Faktach" europosłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), komentując opuszczenie aresztu przez księdza Michała O., podejrzanego w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050) oceniła, iż dowody w tej sprawie są "na tyle jednoznaczne, że można pozwolić sobie na to, żeby ten areszt został przerwany".

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

Źródło:
TVN24

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat wraz z grupą polityczek opuściła partię Razem. W "Faktach po Faktach" w TVN24 mówiła, że kiedy wstępowała do tego ugrupowania, to była partia o "zmianie świata na lepsze". - Dzisiaj ta droga do zmiany świata na lepsze nie wiedzie przez wieczne krytykowanie wszystkich naokoło - stwierdziła i dodała, że w partii widać "fundamentalny podział".

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

Źródło:
TVN24

Prawo do aborcji to temat, który może przesądzić o wyniku wyborów w USA. 50 procent głosujących twierdzi, że to będzie dla nich czynnik decydujący o wyborze kandydata. To za prezydentury Donalda Trumpa naruszony został kompromis aborcyjny. Od tego czasu konserwatywne władze niektórych stanów zaczęły ograniczać dostęp do aborcji. Demokraci chcą te zmiany zablokować.

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czy Viktor Orban może stracić władzę? Na kilkanaście miesięcy przed wyborami opozycyjne ugrupowanie po raz pierwszy od 14 lat wychodzi w sondażach na prowadzenie. Dominuje w stolicy i zyskuje poparcie w dużych miastach.

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS