Dyskryminacja zawodowa
Kobiety dyskryminowane w szpitalach. "Raz koledzy odwołali mi operację"
Chirurżki, czyli kobiety wykonujące zawód chirurga, doświadczają dyskryminacji w pracy. Twierdzą, że mniej zarabiają niż koledzy chirurdzy, ich kompetencje są kwestionowane, a także są zniechęcane do zajścia w ciążę. Kobiety pracujące w zawodach medycznych mówią też o powszechnym molestowaniu seksualnym.
W Polsce jedynie 12 procent wszystkich chirurgów to kobiety. Mogłoby być lepiej, ale nie jest, ze względu na opór - tak uważają chirurżki - męskiego środowiska. - Od kiedy prowadzę konto społecznościowe, to zawsze, gdy poruszam temat kobiet w chirurgii, odzywa się do mnie bardzo dużo stażystek i studentek, które rozważały zabiegową ścieżkę kariery, ale były do tego zniechęcane przez swoich starszych kolegów - wyjaśnia dr n. med. Kalina Jędrzejko, specjalistka chirurgii ogólnej.
- Słowo chirurżka to jest słowo, które rozgrzewa czy czytelników, czy słuchaczy bardziej niż słońce. To pokazuje, jak bardzo jesteśmy ukierunkowani na to, że chirurg to mężczyzna - mówi chirurżka Magdalena Wyrzykowska.
W Polsce chirurżki mogą liczyć na dyskryminację. Pod każdym względem. - Kobiety bezdzietne deklarowały, że są zniechęcane do rodzenia dzieci przez pracodawcę w sposób jawny - opowiada Magdalena Wyrzykowska, chirurżka i członkini zarządu fundacji "Kobiety w Chirurgii".
Standardowo guza płuc wycina się w Polsce operacyjnie. Tymczasem w środę w warszawskim szpitalu...W Europie guzy są wymrażane, w Polsce wycinane. Bo NFZ nie refunduje lepszej metody
- Raz koledzy odwołali mi operację. Myślę, że tylko dlatego, że miałam ją zrobić ja. Takie były podchody, a czy jesteś pewna, że dasz radę, że umiesz - wspomina Renata Popik, specjalistka chirurgii ogólnej.
Kryzys w chirurgii
Kobiety przestały ukrywać kwestię dyskryminacji. Zaczęły o tym mówić publicznie i potwierdzać w różnych ankietach. W 2021 roku przeprowadziły badanie dotyczące dyskryminacji kobiet w zawodach medycznych. Wzięło w nim udział prawie półtora tysiąca kobiet. 80 procent z nich zetknęło się z dyskryminacją w miejscu pracy, a 70 procent doświadczyło jej osobiście.
- Z naszych badań wynika, że większość kobiet w dziedzinach zabiegowych doświadcza takiej formy dyskryminacji i też molestowania seksualnego, fizycznego, bo tutaj aż 60 procent kobiet doświadczyło niechcianego dotyku, co trzecia otrzymywała propozycje seksualne - przekonuje Małgorzata Osmola, onkolożka, członkini Stowarzyszenia "Polki w Medycynie". - To jest bardzo dużo - dodaje.
Dzieje się to w sytuacji, kiedy mamy potężny kryzys w chirurgii ogólnej - co trzeci chirurg jest w wieku emerytalnym, a nowi nie garną się do zawodu. - My mamy też takie informacje od kobiet. One nie decydują się na tę specjalizację z wielu różnych powodów, ale jednym z tych powodów jest sposób traktowania - zapewnia Małgorzata Nowosad, chirurżka i prezeska Fundacji "Kobiety w Chirurgii".
To się jednak będzie musiało zmienić. Większość osób kończących w tej chwili kierunki medyczne to kobiety, które zaczynają też przeważać na specjalizacjach w działach zabiegowych.
Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
- Spanie na podłodze w korytarzu. Tak się w Polsce leczy dzieci z problemami psychicznymi
- Białostocki szpital chce zatrudnić lekarzy i pielęgniarki z Ukrainy. Sprawa jednak utknęła w resorcie zdrowia
- Szczeciński szpital zatrudnił blisko stu uchodźców z Ukrainy
- Pielęgniarki z Ukrainy chcą pracować w Polsce. Chętnych przybywa, a są potrzebne
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 23 marca
Do Sejmu wpłynął obywatelski projekt ustawy o refundacji zapłodnienia metodą in vitro. W programie powiemy również o drugim dniu wizyty księcia Williama w Polsce, a także o tym, czemu paliwo na stacjach jest takie drogie. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Obywatelski projekt ustawy o refundacji in vitro trafił do Sejmu
Do Sejmu trafił obywatelski projekt "Tak dla in vitro". Jego autorzy chcą, żeby państwo refundowało tę metodę zapłodnienia rodzinom, które bardzo chcą mieć dziecko. Pod projektem podpisało się blisko pół miliona osób.
czytaj więcej »Spotkanie z ukraińskimi uchodźcami, kolacja w popularnej knajpie. Książę William odwiedził Polskę
Zjadł kolację i spędził wieczór w lokalu wspierającym społeczność LGBT+. Rano spotkał się z Andrzejem Dudą oraz z Ukraińcami pracującymi i uczącymi się w Polsce. Brytyjski książę William niespełna dobę spędził w Polsce. Z wyrazami wsparcia przyjechał przede wszystkim do brytyjskich żołnierzy.
czytaj więcej »Wołodymyr Zełenski z wizytą w Chersoniu. W Brukseli rozmowy o pomocy Ukrainie
"Wszystko odbudujemy" - zapewnia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który kolejny dzień odwiedza przyfrontowe tereny. W czwartek był w Chersoniu, wyzwolonym w listopadzie podczas ukraińskiej kontrofensywy. Tymczasem w Brukseli unijni przywódcy rozmawiają o tym, jak dalej pomagać Ukrainie.
czytaj więcej »Gniew rolników narasta. Chcą spotkania z premierem i uregulowania importu zboża z Ukrainy
Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk albo odwołuje spotkania z rolnikami, albo nie wpuszcza na nie mediów. Jednocześnie gniew, złość i determinacja rolników są coraz większe. W Szczecinie rozbili Zielone Miasteczko. Chcą spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim, tarczy antykryzysowej i uregulowania importu zboża z Ukrainy.
czytaj więcej »Inflacja wpływa na wydatki Polaków. Wolą kupować mniej i oszczędzać
Jeśli ktoś w Polsce zastanawia się, dlaczego ropa na giełdach jest tańsza niż przed wojną w Ukrainie, a paliwo na stacjach droższe, to odpowiedź brzmi: podatki. Bolesna jest też prawda o sile nabywczej naszych portfeli, bo z najnowszych danych GUS wynika, że sprzedaż detaliczna w lutym spadła o 5 procent rok do roku.
czytaj więcej »Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie musiał zaciągnąć pożyczkę w parabanku
Ministerstwo Zdrowia daje za mało pieniędzy, banki odmawiają kredytów, więc o pomoc dyrekcja zwróciła się do parabanków. Nie chodzi o prywatną firmę. Chodzi o Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Placówka nie jest w stanie płacić za leki, jedzenie czy energię.
czytaj więcej »Antyrządowe protesty w Izraelu przybierają na sile. W Tel Awiwie i Hajfie policja użyła armatek wodnych
W czwartek w Izraelu zorganizowano 150 demonstracji. W ten sposób obywatele chcą powiedzieć władzy stanowcze "nie" dla reformy sądownictwa. Blokują drogi, chcą zakłócić działanie lotniska, zbierają się też pod domami polityków.
czytaj więcej »Fernando Santos przygotowuje Polaków do meczu z Czechami
Przed Fernandem Santosem debiut w roli selekcjonera polskiej reprezentacji. Jest doświadczonym trenerem, więc presja nie robi na nim wrażenia - podkreślają eksperci. Portugalczyk już wprowadził swoje zmiany. Przemeblował Stadion Narodowy i ławkę Biało-Czerwonych przeniósł z lewej strony boiska na prawą. Zmienił się też sposób ogłaszania składu na mecz - piłkarze dowiedzą się, kto wybiegnie na murawę, dopiero 90 minut przed pierwszym gwizdkiem.
czytaj więcej »Czas ucieka, a wykonawcy znicza na Igrzyska Europejskie wciąż nie ma
Unieważniono przetarg na znicz Igrzysk Europejskich. Zabrakło pieniędzy, choć wydano już 400 milionów złotych.
czytaj więcej »Prognoza pogody na piątek 24 marca
W piątek pochmurno z przejaśnieniami. Okresami opady deszczu, szczególnie na północy, do 5 mm. Temperatura maksymalna od 11 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 16 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach o prędkości do 50-70 km/h.
czytaj więcej »Fakty z 22 marca
Brytyjski następca tronu książę William odwiedził Polskę. Spotkał się z żołnierzami państw NATO. W programie powiemy także o tym, co Jarosław Kaczyński obiecał Adamowi Bielanowi, by zdobyć przychylność Partii Republikańskiej. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Książę William z wizytą w Polsce. Przyleciał do Rzeszowa
Następca tronu książę William przyleciał do Rzeszowa, by spotkać się z żołnierzami stacjonującymi przy ukraińskiej granicy, a także a uchodźcami z tego ogarniętego wojną kraju.
czytaj więcej »Wołodymyr Zełenski oddał hołd obrońcom Bachmutu. Putin zaatakował cywili
Prezydent Ukrainy pojawił się na linii frontu w Bahmucie. Wołodymyr Zełenski uczcił pamięć bohaterów i dziękował obrońcom miasta. Władimir Putin omawiał z prezydentem Chin rzekomo plan pokojowy. Potem Rosjanie użyli dronów do ataku na budynki mieszkalne w Kijowie i w Zaporożu.
czytaj więcej »Henryk Kowalczyk obrzucony jajkami przez rolników. Prezes PiS wciąż nieobecny w kampanii
Albo z braku pomysłu, albo z powodu nieobecności Jarosława Kaczyńskiego, politycy PiS najwięcej czasu w kampanii wyborczej poświęcają Donaldowi Tuskowi, co pokazują rządowe media. Jarosław Kaczyński wciąż nie jest w stanie włączyć się w kampanię. Aktywnie prowadzi ją minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
czytaj więcej »