Kobiety dyskryminowane w szpitalach. "Raz koledzy odwołali mi operację"

04.07.2022 | Kobiety dyskryminowane w szpitalach. "Raz koledzy odwołali mi operację"
04.07.2022 | Kobiety dyskryminowane w szpitalach. "Raz koledzy odwołali mi operację"
Marek Nowicki | Fakty TVN
04.07.2022 | Kobiety dyskryminowane w szpitalach. "Raz koledzy odwołali mi operację"Marek Nowicki | Fakty TVN

Chirurżki, czyli kobiety wykonujące zawód chirurga, doświadczają dyskryminacji w pracy. Twierdzą, że mniej zarabiają niż koledzy chirurdzy, ich kompetencje są kwestionowane, a także są zniechęcane do zajścia w ciążę. Kobiety pracujące w zawodach medycznych mówią też o powszechnym molestowaniu seksualnym.

W Polsce jedynie 12 procent wszystkich chirurgów to kobiety. Mogłoby być lepiej, ale nie jest, ze względu na opór - tak uważają chirurżki - męskiego środowiska. - Od kiedy prowadzę konto społecznościowe, to zawsze, gdy poruszam temat kobiet w chirurgii, odzywa się do mnie bardzo dużo stażystek i studentek, które rozważały zabiegową ścieżkę kariery, ale były do tego zniechęcane przez swoich starszych kolegów - wyjaśnia dr n. med. Kalina Jędrzejko, specjalistka chirurgii ogólnej.

- Słowo chirurżka to jest słowo, które rozgrzewa czy czytelników, czy słuchaczy bardziej niż słońce. To pokazuje, jak bardzo jesteśmy ukierunkowani na to, że chirurg to mężczyzna - mówi chirurżka Magdalena Wyrzykowska.

W Polsce chirurżki mogą liczyć na dyskryminację. Pod każdym względem. - Kobiety bezdzietne deklarowały, że są zniechęcane do rodzenia dzieci przez pracodawcę w sposób jawny - opowiada Magdalena Wyrzykowska, chirurżka i członkini zarządu fundacji "Kobiety w Chirurgii".

Doktor n. med. Anna Skwarek - specjalistka chirurgii ogólnej - przekonuje, że zarobki kobiet, które wykonują zawód chirurga ogólnego, są inne niż zarobki mężczyzn.

- Raz koledzy odwołali mi operację. Myślę, że tylko dlatego, że miałam ją zrobić ja. Takie były podchody, a czy jesteś pewna, że dasz radę, że umiesz - wspomina Renata Popik, specjalistka chirurgii ogólnej.

Kryzys w chirurgii

Kobiety przestały ukrywać kwestię dyskryminacji. Zaczęły o tym mówić publicznie i potwierdzać w różnych ankietach. W 2021 roku przeprowadziły badanie dotyczące dyskryminacji kobiet w zawodach medycznych. Wzięło w nim udział prawie półtora tysiąca kobiet. 80 procent z nich zetknęło się z dyskryminacją w miejscu pracy, a 70 procent doświadczyło jej osobiście.

- Z naszych badań wynika, że większość kobiet w dziedzinach zabiegowych doświadcza takiej formy dyskryminacji i też molestowania seksualnego, fizycznego, bo tutaj aż 60 procent kobiet doświadczyło niechcianego dotyku, co trzecia otrzymywała propozycje seksualne - przekonuje Małgorzata Osmola, onkolożka, członkini Stowarzyszenia "Polki w Medycynie". - To jest bardzo dużo - dodaje.

Dzieje się to w sytuacji, kiedy mamy potężny kryzys w chirurgii ogólnej - co trzeci chirurg jest w wieku emerytalnym, a nowi nie garną się do zawodu. - My mamy też takie informacje od kobiet. One nie decydują się na tę specjalizację z wielu różnych powodów, ale jednym z tych powodów jest sposób traktowania - zapewnia Małgorzata Nowosad, chirurżka i prezeska Fundacji "Kobiety w Chirurgii".

To się jednak będzie musiało zmienić. Większość osób kończących w tej chwili kierunki medyczne to kobiety, które zaczynają też przeważać na specjalizacjach w działach zabiegowych.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS