Życie w reżimie
Kolejne rewizje i zatrzymania na Białorusi. "Łukaszenka idzie drogą pełnego zniszczenia"
Od sfałszowanych wyborów prezydenckich na Białorusi minął prawie rok, a za kratami siedzi już ponad 550 więźniów politycznych. Dołączył do nich właśnie Aleś Bialacki, znany na Białorusi obrońca praw człowieka. Kolejne rewizje i przesłuchania dotknęły również organizacje pozarządowe, które ciągle jeszcze mają odwagę walczyć z reżimem Łukaszenki. Białoruscy opozycjoniści przypominają, że wybory prezydenckie 9 sierpnia 2020 roku wygrała Swietłana Cichanouska i mają na to dowody.
Od początku roku polskie służby przechwytują coraz więcej papierosów przemycanych z Białorusi....Tak się mści Łukaszenka. Na granicę z Litwą trafiają imigranci, na granicę z Polską - papierosy
- Społeczeństwo obywatelskie już nie istnieje w naszym kraju. Łukaszenka idzie drogą pełnego zniszczenia wszystkich instytucji, które zajmowały się obroną praw człowieka, prasy niezależnej - ocenił Paweł Łatuszka, były ambasador Białorusi w Polsce.
Wśród kilkudziesięciu osób zatrzymanych podczas akcji milicji i KGB znalazł się także Aleś Bialacki - człowiek legenda, jeden z najbardziej znanych obrońców praw człowieka na Białorusi.
Bialacki jest szefem Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna", które dokumentuje represje reżimu Alaksandra Łukaszenki. Spędził w białoruskim więzieniu wiele lat. Władze wcześniej zniszczyły już wolne media, teraz zamykają ostatnich, którzy się nie bali - tak uważają eksperci.
- Myślą, że w taki sposób, metodami stalinowskimi, uzyskają jakieś wsparcie lub przynajmniej bierność społeczną i będą mogli rządzić tyle, ile będą chcieli - skomentował Aleś Zarembiuk, prezes Fundacji "Białoruski Dom" w Warszawie.
"To głosowanie było przeciwko Łukaszence"
Od sfałszowanych wyborów prezydenckich na Białorusi minął blisko rok. Za kratami siedzi ponad 550 więźniów politycznych. Tysiące Białorusinów uciekło za granicę, ale represje nie zwalniają. Łukaszenka wszędzie widzi spiski i wrogów. O represjach zameldował na początku tygodnia prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi.
- Zaczęliśmy bardzo aktywne działania wobec tych wszystkich niekomercyjnych i pozarządowych organizacji, tych wszystkich tak zwanych zachodnich mediów, które nam tutaj niby dawały w prezencie demokrację, a faktycznie siłą krzewiły, nie demokrację, tylko terror - powiedział Alaksandr Łukaszenka podczas spotkania, chociaż to on zastrasza społeczeństwo.
Przyczyną konfliktu politycznego na Białorusi są zeszłoroczne wybory prezydenckie, które Łukaszenka w rzeczywistości przegrał. Niezależna organizacja "Głos" przy użyciu modeli matematycznych przeanalizowała wyniki głosowania. Korzystała z setek autentycznych, jeszcze nie sfałszowanych protokołów komisji wyborczych, których zdjęcia zrobiono w pierwszych godzinach po głosowaniu. Z nich jasno wynikało, że Łukaszenka uzyskał mniej głosów niż Swietłana Cichanouska
- Udało nam się policzyć i udowodnić, że Cichanouska zdobyła ponad 50 procent głosów i wygrała w pierwszej turze wyborów - wyjaśnił Paweł Liber z Platformy Głos.
Na pierwszej zorganizowanej po głosowaniu konferencji prasowej liderki opozycji nikt nie miał wątpliwości co do jej wygranej. - Już zwyciężyliśmy, bo pokonaliśmy swój strach - powiedziała 10 sierpnia 2020 roku Swiatłana Cichanouska, przywódczyni białoruskiej opozycji.
Jednak po wyborach władze rozpętały bezprecedensowe represje. Za opinię zamieszczoną w internecie można na długo trafić do więzienia.
- To głosowanie było przeciwko Łukaszence i, oczywiście, to jego dotknęło, i dlatego on jest taki mściwy - ocenił Paweł Łatuszka, były ambasador Białorusi w Polsce.
Autor: Andrzej Zaucha / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 16 maja
Inflacja już uderza w finanse Polaków, a do tego dochodzi widmo kolejnych wzrostów cen paliw i jedzenia - tego drugiego z powodu suszy. W programie powiemy również o sytuacji w Mariupolu, o zniesieniu stanu epidemii w Polsce, a także o oszustwie "na stłuczkę". Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.
czytaj więcej »"Zaczęłam chodzić na piechotę". Wzrosną ceny paliw, a od przyszłego roku mogą wzrosnąć ceny energii
Ceny benzyny mocno poszły w górę i na wielu stacjach przekraczają już 7 złotych za litr. Optymizmem nie napawają też słowa prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, z których wynika, że w przyszłym roku wzrosną ceny energii.
czytaj więcej »Co dalej w sprawie KPO? Premier mówi o zatwierdzeniu dokumentu, ale rozmowy wciąż trwają
Wciąż nie ma porozumienia z Brukselą w sprawie miliardów dla Polski w ramach unijnego funduszu odbudowy, chociaż premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że KPO stał się faktem. Ponadto nadal nie jest rozwiązana sprawa Izby Dyscyplinarnej SN, która jest jednym z przedmiotów sporu z Komisją Europejską.
czytaj więcej »Finlandia i Szwecja na drodze do NATO. Oba kraje chcą ubiegać się o członkostwo w Sojuszu
Premier Szwecji Magdalena Andersson w poniedziałek przekazała, że jej rząd postanowił złożyć formalny wniosek o członkostwo w NATO. To historyczny moment także dla Finów, bo parlament rozpoczął w poniedziałek rano debatę nad rządowym wnioskiem o akcesję Finlandii do Sojuszu.
czytaj więcej »Azowstal pozostaje niezdobyty. Rosjanie mieli zgodzić się na ewakuację najciężej rannych żołnierzy
Żołnierze pułku Azow heroicznie bronią Azowstalu. Jak wcześniej poinformowały ukraińskie władze, siły rosyjskie zastosowały pociski zapalające z termitem wobec broniących kombinat. To broń zakazana przez prawo międzynarodowe. W poniedziałek po południu pojawiły się informację, że Rosjanie zgodzili się na ewakuację najciężej rannych, ale tylko do swojego szpitala. Strona ukraińska jednak ich nie potwierdziła.
czytaj więcej »Sekretarz skarbu USA Janet Yellen spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim
Sekretarz skarbu USA Janet Yellen odwiedziła Polskę i spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim. Rozmawiała o zaostrzeniu sankcji wobec Rosji oraz wzmocnieniu NATO.
czytaj więcej »Już nie stan epidemii, a stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. Co to oznacza?
Od 16 maja w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego, który zastąpił stan epidemii. Eksperci jednak apelują o ostrożność, bo koronawirus wciąż jest groźny. W Polsce NA COVID-19 zmarło ponad 116 tysięcy osób.
czytaj więcej »Polski Ład uderza w samotnych rodziców, dobijają ich słowa ministra. "Dziecko jak pół osoby"
Polski Ład uderza w rodziców samotnie wychowujących dzieci, choć premier obiecał, że tak się nie stanie. Rząd zakłada, że samotny rodzic zdrowego dziecka rozliczy się razem z nim według iloczynu 1,5, a nie 2. Ponadto wiceminister Artur Soboń powiedział w Sejmie, że "osoby samotnie wychowujące dzieci nie mają rodziny", co potem tłumaczył.
czytaj więcej »Susza hydrologiczna w czterech województwach. To może odbić się na cenach żywności
Susza hydrologiczna odnotowywana już jest w czterech województwach: lubelskim, wielkopolskim, śląskim i małopolskim. To może spowodować kolejne podwyżki cen. Jesienią żywność może zdrożeć nawet o 30 procent rok do roku, jak informuje minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
czytaj więcej »Doprowadzali do kolizji i potem wyłudzali pieniądze. Policja wyjaśnia, jak działali oszuści
Oszuści za kierownicą i polowanie na ofiarę. Znienacka pojawiali się bez włączonych świateł, wymuszali stłuczkę i nagle to oni byli ofiarą. Proponowali, że nie będą wzywać policji i chętnie za to brali pieniądze jako odszkodowanie. W ciągu jednej nocy oszuści z Bydgoszczy i okolic byli w stanie wyłudzić kilka tysięcy złotych. W sprawie policja aresztowała już trzy osoby.
czytaj więcej »Pacjenci z Ukrainy otrzymują pomoc w Polsce, także przeszczepy narządów
W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu na przeszczep płuc czeka pacjentka z Ukrainy. W Warszawie innej Ukraińce lekarze przeszczepili serce. Wśród milionów Ukraińców, którzy uciekli przed wojną do Polski, są też ci wymagający pomocy medycznej, w tym tej najbardziej zaawansowanej - jak przeszczepy.
czytaj więcej »W Salzburgu odbyły się mistrzostwa w puszczaniu samolotów z papieru
W Salzburgu odbył się finał mistrzostw świata samolotów składanych z papierów. Chętnych do udziału w zawodach nie brakowało.
czytaj więcej »Prognoza pogody na wtorek 17 maja
We wtorek zachmurzenie umiarkowane i duże, na południu i na zachodzie kraju okresami deszcz do 5 mm, na południu, a szczególnie w górach, burze z opadami do 20 mm. Temperatura maksymalna od 14 stopni Celsjusza na Podlasiu i w rejonie Zatoki Gdańskiej do 20 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej. Wiatr wschodni i północny, słaby i umiarkowany, okresami dość silny, w burzach silny, o prędkości do 80-90 km/h.
czytaj więcej »Fakty z 15 maja
W niedzielę nad ranem Rosja przeprowadziła atak rakietowy na obiekt wojskowej infrastruktury w obwodzie lwowskim, 15 kilometrów od granicy z Polską. W programie również o zagranicznych ochotnikach walczących z Rosją, o ataku w Buffalo, a także o ploggingu. Na "Fakty" TVN zaprasza Diana Rudnik.
czytaj więcej »"Przyjechać tutaj i wspierać ten wielki naród to dla mnie honor"
W trzecim dniu wojny w Ukrainie prezydent Wołodymyr Zełenski wezwał ochotników z całego świata na pomoc. Wielu na ten apel odpowiedziało i ruszyło walczyć na front ramię w ramię z Ukraińcami. Wśród ochotników są miedzy innymi Brytyjczycy, Amerykanie czy Gruzini.
czytaj więcej »