Na Białorusi Polacy są prześladowani. W Polsce wicemarszałek Sejmu atakuje Cichanouską

06.06.2021 | Na Białorusi Polacy są prześladowani. W Polsce wicemarszałek Sejmu atakuje Cichanouską
06.06.2021 | Na Białorusi Polacy są prześladowani. W Polsce wicemarszałek Sejmu atakuje Cichanouską
Maciej Knapik | Fakty TVN
06.06.2021 | Na Białorusi Polacy są prześladowani. W Polsce wicemarszałek Sejmu atakuje CichanouskąMaciej Knapik | Fakty TVN

Polscy działacze na Białorusi są prześladowani i aresztowani. Białoruska Polonia liczy na pomoc polskiego rządu, a tymczasem wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki chciałby odesłać Swiatłanę Cichanouską do Moskwy.

Przedstawiciele białoruskiej opozycji protestują przy polsko-białoruskiej granicy. Jeśli Europa nie zwiększy presji i sankcji na reżim Łukaszenki, manifestanci zaostrzą protest.

- We wtorek będziemy blokowali drogi i myślimy, że to musi wywołać reakcję - zapowiada Elena Zhivoglod z Narodowego Zarządu Antykryzysowego.

Sprawa białoruska to także sprawa polska. Andrzej Poczobut - polski dziennikarz na Białorusi - otrzymał status ekstremisty. To może oznaczać surowsze traktowanie w areszcie, gdzie przebywa od końca marca bez kontaktu z rodziną. Śledztwo jest tajne.

Wobec działaczy mniejszości polskiej na Białorusi padają oskarżenia o podżeganie do nienawiści na tle narodowościowym. Polska prasa na Białorusi pisze o dramatycznych doniesieniach z przesłuchań młodzieży i zatrzymań, a także zamieszcza wiadomości o tym, że Polska ma zamiar pomóc tamtejszej Polonii.

Ostatnio trzy polskie działaczki opuściły Białoruś. Nie mogą teraz tam wrócić, podobnie jak inni opozycjoniści. - Wszyscy ci ludzie powinni zostać objęci ochroną państwa polskiego - stwierdził. Bogdan Klich, senator PO.

Opozycja w Senacie apeluje do rządu o wsparcie dla wszystkich, którzy walczą o białoruską demokrację, a także przekonuje, że sankcje personalne Unii Europejskiej powinny być jak najszersze.

- Opozycja białoruska zdiagnozowała kilkaset osób, które są odpowiedzialne za terror oraz za represje - powiedział Bogdan Klich.

"Ten wpis nie powinien mieć miejsca"

Jednak w Polsce trwa dyskusja o wpisie czołowego polityka PiS-u, który Swiatłanę Cichanouską - liderkę białoruskiej opozycji - odesłał po pomoc do Moskwy. To dlatego, że przyjęła zaproszenie na Campus Polska - imprezę dla młodzieży, która ma się odbyć pod koniec lata. Ryszard Terlecki dodał, że spotkanie to werbunek antyrządowych kadr.

- To nie jest stanowisko polskiego rządu - skomentował Łukasz Schreiber, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów. - Ten wpis nie powinien mieć miejsca i jest oznaką słabości marszałka - stwierdził Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Cześć obozu władzy dystansuje się od Terleckiego, ale inni politycy PiS-u wolą atakować Trzaskowskiego. - Trzaskowski powinien się smażyć w politycznym piekle - powiedział na antenie Polskiego radia Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą.

Cichanouska walczy o wolność kraju, gdzie ludzie giną w więzieniach i są torturowani. W kraju, gdzie zdesperowany więzień przebija sobie gardło długopisem, a dziennikarz jest publicznie łamany przez władze.

- Cele partyjne PiS-u są dużo ważniejsze niż wszelkie interesy międzynarodowe Rzeczypospolitej. Myślę, że to jest przemyślane - ocenił Marcin Bosacki, senator PO.

Wysyłanie Cichanouskiej do Moskwy dziwi tym bardziej, że oficjalnie polskie władze wspierają jej walkę.

- Stany Zjednoczone miały swojego Trumpa, który był znanym trollem twitterowym. Polska ma Terleckiego widocznie. Każdy musi nieść swój krzyż - skomentował Robert Biedroń, eurodeputowany Wiosny.

Opozycja chce odwołania Ryszarda Terleckiego z funkcji wicemarszałka Sejmu.

Wpis Ryszarda Terleckiego@RyszardTerlecki | Twitter.com

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Związana z poprzednim rządem pracownica przedstawicielstwa Polski przy Radzie Europy miała zaalarmować Strasburg, by interweniował w Warszawie w obronie posła Marcina Romanowskiego po tym, jak Sejm uchylił mu immunitet. Urzędniczka Magdalena Marcinkowska i szef polskiego przedstawicielstwa mają wkrótce zakończyć swoją misję.

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS