"Podstęp wobec natury". Nowatorska operacja przywraca władzę w rękach

06.07.2019 | "Podstęp wobec natury". Nowatorska operacja przywraca władzę w rękach
06.07.2019 | "Podstęp wobec natury". Nowatorska operacja przywraca władzę w rękach
Katarzyna Górniak | tvn24
06.07.2019 | "Podstęp wobec natury". Nowatorska operacja przywraca władzę w rękachKatarzyna Górniak | tvn24

Naukowcy mówią o przełomie, pacjenci o nadziei. Australijscy lekarze osobom sparaliżowanym zdołali przywrócić władzę w rękach. Szansę na lepsze życie dała rekonstrukcja nerwów. Zabieg sam w sobie jest średnio skomplikowany i stosunkowo tani. Czy będzie więc powszechny?

Zjeżdżał na rowerze, wzniesienie skończyło się wcześniej, niż myślał. Zaczęło się życie na wózku. - Codziennie musi mnie ktoś umyć, ubrać, posadzić na wózek - mówi Artur Wachowicz, którego ręce nie działają. Widoki osób, którym przywrócono sprawność - przywracają nadzieję.

- Mojej lewej ręki używam częściej do podnoszenia przedmiotów i ruchów precyzyjnych. Nie jestem tego w stanie zrobić prawą ręką, za to w prawej mam więcej siły - mówi Paul, pacjent po nowatorskiej operacji. Do niedawna jego ręce ani drgnęły. Gdy złamał kręgosłup - też na rowerze - był całkowicie sparaliżowany.

- Bardzo ważny krok w dobrym kierunku, jeżeli uzyskano odpowiednią siłę ruchu, jeżeli uzyskano użyteczność ruchu - tłumaczy prof. Zbigniew Czernicki, neurochirurg ze Szpitala Bielańskiego w Warszawie.

Sukces lekarzy

A to właśnie udało się australijskim lekarzom. Trzynastu z szesnastu pacjentów - do tej pory sparaliżowanych - po nowatorskiej operacji samodzielnie je, obsługuje telefon i pisze na komputerze.

- Sztuczka, właściwie trochę taki podstęp wobec natury - ocenia prof. Wojciech Maksymowicz, neurochirurg z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie.

Chirurdzy wykorzystali bowiem coś co działa, by uruchomić to, co nie działa. Najpierw znaleźli nerwy, wychodzące z rdzenia kręgowego powyżej piątego kręgu. Wyodrębnili te, które sterują ręką, ale nie działają, oraz te, które działają, ale wykonują mniej ważne funkcje. Następnie przecięli je i połączyli.

- Te, które nie są od tego - nerwy, zaczynają działać tak, jakby były od tego, żeby poruszać - tłumaczy prof. Wojciech Maksymowicz.

To szansa dla tych, którzy kręgosłup złamali podczas skoku do wody, sportów wyczynowych czy wypadków samochodowych.

Kryteria

Australijscy lekarze postawili jednak kilka warunków: między innymi młody wiek czy maksymalnie półtora roku po urazie. Operacja jest stosunkowo tania, choć po niej - konieczna jest długa i żmudna rehabilitacja.

- Kiedy już zaczynamy czuć własne ciało, dochodzi do ćwiczeń czynnych, czyli samodzielnego poruszania ręką, wzmacniania siły mięśniowej - mówi Paweł Jendrzejewski, rehabilitant, fizjoterapeuta.

W Polsce tę metodę już się stosuje - przy uszkodzeniach nerwów twarzy.

- Na całym świecie jak się zbierze pojedyncze próby, rozdmucha się ten żar nadziei, to możliwe, że będzie to mogło być w przyszłości stosowane powszechniej - mówi prof. Wojciech Maksymowicz neurochirurg z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie.

Pan Artur odlicza dni do narodzin swojego dziecka. Chciałby choć trochę ruszać - choćby jedną ręką. - Zrobiłbym wszystko, żeby to się stało - mówi Artur Wachowicz.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Zakup swojego mieszkania z roku na rok jest coraz większym wyzwaniem. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej. Według badań Eurostatu, Polska zajmuje pierwsze miejsce, jeśli chodzi o wzrost cen nieruchomości w Unii Europejskiej. 

Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"

Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To oburzające, że my tej ustawy jeszcze nie wrzuciliśmy pod obrady Sejmu. Nie rozumiem, jaki problem ma Władysław Kosiniak-Kamysz - mówiła wiceministra Joanna Scheuring-Wielgus z klubu Lewicy o ustawie o związkach partnerskich. W "Faktach po Faktach" zapowiedziała, że "jeżeli PSL będzie hamował ten projekt", to zostanie on złożony przez Lewicę.

Spór o ustawę o związkach partnerskich. "Jeżeli PSL będzie hamował ten projekt, to my go złożymy jako Lewica"

Spór o ustawę o związkach partnerskich. "Jeżeli PSL będzie hamował ten projekt, to my go złożymy jako Lewica"

Źródło:
TVN24

Maciej Świrski nigdy nie powinien zostać przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To skandal, że taka osoba jest w ogóle na takim stanowisku - ocenił w "Faktach po Faktach" pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Roman Imielski. Były członek KRRiT Krzysztof Luft stwierdził, że z przykrością patrzy, jak KRRiT "stacza się w otchłań jakiejś takiej trzeciorzędnej kauzyperdy".

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Źródło:
TVN24

To jest bezprecedensowy akt dla urzędującego prezydenta, ale akt, który nie psuje naszych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga), nawiązując do zapowiadanego spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. - Urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich. Każde spotkanie, jakie odbywa, ma charakter, wymiar polityczny - stwierdziła Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej.

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS