Tło afery
Serwis Telegram zablokował kanał z mailami Dworczyka, ale za chwilę pojawił się nowy
W piątek rano konto w serwisie Telegram, na którym pojawiała się korespondencja mająca pochodzić z prywatnej poczty elektronicznej ministra Michała Dworczyka, było zablokowane. Miało to być rezultatem działań polskiego rządu. Jednak tego samego dnia po południu zaczął działać nowy kanał.
Minister Michał Dworczyk po ponad miesiącu odniósł się do afery mailowej i wycieku służbowej...Michał Dworczyk oddał się do dyspozycji premiera. Dymisji jednak nie otrzymał
Wiele tygodni działań rządu doprowadziło do tego, że na kilkanaście godzin udało się usunąć dwa kanały, na których niemal każdego dnia zamieszczano maile, które miały wyciec z prywatnej skrzynki ministra Dworczyka. Jednak tego samego dnia po południu działać zaczął nowy kanał.
- Działania, niestety, tego typu grup hakerskich funkcjonują w taki sposób, że one podejmowane są w sposób łamiący przepisy prawa w wielu krajach i, niestety, ominięcie tego typu zachowań będzie niezwykle trudne - przekazał na konferencji rzecznik prasowy rządu Piotr Müller.
Kulisy zablokowania wycieku niewygodnych dla ministra Michała Dworczyka i premiera Mateusza Morawieckiego maili opisał portal Wirtualna Polska. Kluczowe znaczenie miało wparcie jednego z państw NATO, a także powołanie się przez polski rząd na regulaminy sklepów Apple'a i Google'a. W tym drugim przypadku chodziło o presję na serwis Telegram pod groźbą wycofania ich aplikacji z App Store i Sklepu Google Play.
- To jest w gruncie rzeczy dowód na własną winę. Jeżeli te maile nie byłyby prawdziwe, jeżeli nie byłyby kompromitujące dla ministra Dworczyka, ale także dla rządu, to nie byłoby tych działań, które mają charakter cenzuralny - skomentował Andrzej Halicki, eurodeputowany Platformy Obywatelskiej.
Halicki był ministrem cyfryzacji w rządzie PO-PSL. W rozmowie z nami zdradził, że również jego konta próbowano wielokrotnie hakować. - W ciągu nocy miałem 10 tysięcy ataków i 99 procent pochodziło z terytorium Rosji, ale po to są służby i po to są specjaliści, by takim próbom włamania po prostu przeciwdziałać - ocenił polityk. Dodał, że jego zdaniem politykom obozu rządzącego w tej sprawie zabrakło rozumu.
Powodem brak zaufania?
Większość ankietowanych Polaków uważa, że wobec osób, których dotyczy afera mailowa w rządzie,...Czy po aferze mailowej powinny zostać wyciągnięte konsekwencje wobec polityków? Sondaż dla TVN24 i "Faktów" TVN
Obaj politycy tłumaczą to w ten sam sposób.
- Mam obowiązki związane z życiem mojego obozu politycznego, a także jestem prezesem Rady Ministrów (...). W związku z tym staramy się to rozgraniczać w najbardziej pożądany sposób - powiedział szef rządu.
Przegląd ujawnionych maili - zakładając, że są prawdziwe - na taki problem nie wskazuje. Dziennikarze portalu Konkret24 krok po kroku przeanalizowali, że sprawy poruszane w zamieszczanych na rosyjskim kanale korespondencjach dotyczą niemal wyłącznie spraw związanych z państwem i rządem.
Czytaj więcej: Dworczyk o służbowych mailach wysyłanych z prywatnej skrzynki: obszary trudne do rozgraniczenia. Nasza próba weryfikacji
- Michał Dworczyk i pan premier kompletnie nie ufają służbom Mariusza Kamińskiego, a więc nie mogą korzystać z komunikatorów szyfrowanych rządowych - uważa Marek Sawicki, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Jednak minister Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej, na której odniósł się do afery mailowej, podkreślił, że wykorzystywanie prywatnej skrzynki do rządowej korespondencji nie miało związku ze strachem wobec służb. - Nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością - podkreślił.
Śledztwo w sprawie zhakowania prywatnej skrzynki ministra prowadzi Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
- Widzowie mają prawo do rzetelnych informacji. Tak przedstawialiśmy najważniejsze wydarzenia z ostatnich lat
- Hakerzy włamali się także na skrzynkę sejmową Dworczyka. Nowe ustalenia służb
- Hakerzy włamali się także na sejmową skrzynkę Dworczyka? Nowe screeny na Telegramie
- Ministrowie milczą, więc aferę mailową komentuje opozycja. "Brak rozsądku, brak poszanowania procedur"
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 1 lipca
Ekonomiści ostrzegali, że będzie źle, ale nie, że aż tak źle. Główny Urząd Statystyczny opublikował wstępne dane o inflacji w czerwcu - to 15,6 procent rok do roku. Inflacja jest najwyższa w Polsce od 25 lat. W programie powiemy również o konflikcie w Zjednoczonej Prawicy i o skutkach burz w Polsce. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Inflacja najwyższa od 25 lat. 15,6 procent w czerwcu rok do roku
Ekonomiści ostrzegali, że będzie źle, ale nie, że aż tak źle. Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o inflacji w czerwcu - to 15,6 procent rok do roku. Inflacja jest najwyższa od 25 lat.
czytaj więcej »Polska kupi 32 helikoptery wojskowe AW149. Dekadę temu przegrały z caracalami
32 wielozadaniowe, silnie uzbrojone śmigłowce typu AW149 ma dostać polska armia, jeśli podpisany przez ministra obrony kontrakt zostanie zrealizowany. Gdyby rząd PiS tuż po objęciu władzy ponad 6 lat temu nie zerwał kontraktu na caracale, to już byśmy je mieli.
czytaj więcej »Czy kamienie milowe zostały osiągnięte? "Polska będzie musiała się zastanowić"
Komisja Europejska dopiero ma ocenić, czy pierwsze kamienie milowe dotyczące sądownictwa zostały przez Polskę osiągnięte. Wiceprzewodnicząca KE Vera Jourova twierdzi, że nie. PiS ją dyskredytuje i utrzymuje, że warunki do wypłaty środków z funduszu odbudowy zostały spełnione.
czytaj więcej »Ursula von der Leyen obiecała pomoc UE w odbudowie Ukrainy
Ukraina jest kandydatem na członka Unii Europejskiej, co jeszcze pięć miesięcy temu wydawało się niewyobrażalne - powiedziała w swoim przemówieniu do Rady Najwyższej Ukrainy szefowa Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen obiecała pomoc przy odbudowie Ukrainy. Na salę plenarną Rady Najwyższej została wniesiona flaga Unii Europejskiej, by już tam pozostać na stałe.
czytaj więcej »Liczne szkody po gwałtownych burzach, które przeszły nad Polską
Dwie osoby zostały ranne. 1300 razy interweniowali w czwartek wieczorem strażacy, likwidując skutki gwałtownych burz. Usuwali połamane drzewa, wypompowywali wodę z zalanych ulic i domów.
czytaj więcej »Podlasie i Lubelszczyzna otwierają się na turystów. Nadszedł czas odrabiania strat
Od 1 lipca można jeździć na całe Podlasie i całą Lubelszczyznę. Po wielu miesiącach zniknęły strefy ograniczonego dostępu, które były zamknięte dla turystów. Dla przedsiębiorców nadszedł czas odrabiania strat.
czytaj więcej »Tak garbarnia zanieczyszcza rzekę Bóbr. Oglądaj reportaż z cyklu "Rozmowy o Końcu Świata" W TVN24 GO
Ponad 9 na 10 polskich rzek jest w złym stanie. Trafiają do nich nawozy, pestycydy i ścieki, stwarzając zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Należąca do niemieckiej firmy garbarnia zanieczyszcza rzekę Bóbr - wynika z dziennikarskiego śledztwa TVN24.
czytaj więcej »Portret poszukiwanego stworzony w oparciu o DNA. Nowinka w polskiej policji
Tak stworzony wizerunek może się nieco różnić od prawdziwej twarzy sprawcy. Wystarczy kod DNA ze śladów pozostawionych na miejscu przestępstwa. Pierwszy raz polska policja korzysta z pomocy amerykańskiego laboratorium. Chodzi o sprawę zabójstwa kobiety w parku w Łodzi w grudniu 2020 roku.
czytaj więcej »Świetne wyniki oglądalności "Faktów" TVN
"Fakty" TVN były najlepiej oglądanym programem informacyjnym w Polsce w czerwcu 2022 roku. Ponadto mieliśmy więcej widzów niż w czerwcu 2021 roku.
czytaj więcej »Prognoza pogody na sobotę 2 lipca
W sobotę we wschodniej części kraju przelotny deszcz i burze (z 10-20 mm opadu i porywami wiatru o prędkości do 60-80 km/h). Zachodnia część kraju na ogół słoneczna. Temperatura maksymalna od 23 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej do 31 stopni Celsjusza na Lubelszczyźnie. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.
czytaj więcej »Fakty z 30 czerwca
W czwartek zakończył się szczyt NATO w Madrycie. W programie powiemy również o oświadczeniu majątkowym Juli Przyłębskiej, o wymianie jeńców wojennych w Ukrainie, a także o skutkach suszy w Polsce. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Wzmocnienie wschodniej flanki i wsparcie dla Ukrainy. Koniec szczytu NATO
W czwartek zakończył się szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie. W obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę NATO pokazało, że potrafi działać stanowczo. Na szczycie podjęto kilka ważnych decyzji, między innymi o zwiększeniu liczebności sił szybkiego reagowania z 40 tysięcy do 300 tysięcy.
czytaj więcej »Prezydent Joe Biden zapowiedział nowy pakiet pomocy dla Ukrainy
Podczas szczytu NATO zapadły decyzje w sprawie Ukrainy. Sojusz stawia sobie teraz za zadanie pomóc Ukrainie w przejściu ze starego sprzętu z czasów sowieckich na nowoczesny sprzęt zachodni. Prezydent Joe Biden zapowiedział też nowy pakiet pomocy dla Ukrainy. Jednak prezydent Wołodymyr Zełenski cały czas podkreśla, że sprzętu jest za mało i nie dociera na czas.
czytaj więcej »Donald Tusk o polskim rządzie: nie należy asystować, lecz wpływać na decyzje w NATO
Prezydent Andrzej Duda mówi o sukcesie szczytu NATO w Madrycie i ma na myśli między innymi stałą obecność dowództwa V korpusu armii amerykańskiej w Polsce. Szwecja i Finlandia po wejściu do NATO też wzmocnią nasze bezpieczeństwo. Bardziej krytyczny wobec polskiego rządu jest lider PO Donald Tusk.
czytaj więcej »