Fakty - oglądaj online

 • Foto: Fakty TVN | Video: Marek Nowicki / Fakty TVN
 • Prognoza pogody na wtorek 27 października
 • Politycy komentują orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego
Życie po przeszczepie

10 lat od przełomowego przeszczepu. "To na początku był eksperyment"

10 lat temu doszło w Polsce do przełomowego przeszczepu - pani Małgorzata otrzymała nową trzustkę, dzięki której mogła zwalczyć cukrzycę. Od tego czasu podobnych operacji wykonano jednak bardzo mało, bo brakuje organów. Nad rozwiązaniem tego problemu w Warszawie pracują lekarze i inżynierowie, którzy trzustki chcą drukować.

Z dystansem, w maseczkach i na świeżym powietrzu redakcja "Faktów" TVN rozmawiała z panią Małgorzatą Rudnik w 10. rocznicę przeszczepu jej trzustki.

- Ja mam dwie trzustki: swoją własną, która przestała produkować insulinę, ale pozostałe funkcje pełni, i drugą doszczepioną, żeby uzupełniała tę pierwszą - wyjaśnia pani Małgorzata. - Chciałabym dalej o tym mówić, pokazywać, bo to na początku był eksperyment. Teraz (minęło - przyp. red.) 10 lat i ja jestem naprawdę zdrowa - dodaje.

"Fakty" TVN również towarzyszyły pani Małgorzacie dekadę temu, kiedy pacjentka była już po przeszczepie trzustki, dzięki któremu mogła zwalczyć cukrzycę.

Był to pierwszy tego typu zabieg w Polsce. Wykonali go trzej lekarze ze Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie - Artur Kwiatkowski, Michał Wszoła i Andrzej Chmura. Chodziło o to, żeby cukrzyca przestała niszczyć organizm pacjentki: w pierwszej kolejności jej oczy i nerki

- Był to przełom w polskiej transplantologii. Cieszę się, że możemy w tak trudnych chwilach dla chorych, którzy wymagają przeszczepienia narządów, odnosić się do sukcesów polskiej medycyny jaką niewątpliwie była ta operacja - przyznaje profesor Artur Kwiatkowski ze Szpitala Powiatowego w Kętrzynie i Europejskiego Towarzystwa Przeszczepiania Trzustki i Wysp Trzustkowych.

Trzustka z drukarki

Dziesięć lat temu lekarze mieli nadzieję, że przeszczepy trzustek pozwolą walczyć z hipoglikemią u chorych na cukrzycę, bo z powodu niedocukrzenia każdego roku umiera w Polsce dziesięć tysięcy osób.

Niestety nadzieje spełzły na niczym. Takich przeszczepów jak u pani Małgorzaty w ciągu ostatnich dziesięciu lat wykonano bardzo mało, bo do przeszczepu brakuje trzustek.

W sytuacji braku organów do przeszczepu trzustki dla chorych trzeba będzie albo wyhodować, albo wydrukować na drukarce 3D.

W Warszawie lekarze i inżynierowie już nad tym pracują.

- W tym momencie prowadzimy badania na zwierzętach. Skończyliśmy fazę przeszczepów na małych zwierzętach. Teraz jesteśmy w trakcie fazy badań przeszczepów na dużych zwierzętach - wyjaśnia dr hab. Michał Wszoła z Fundacji Badań i Rozwoju Nauki.

Wyniki są obiecujące. Jest szansa, że za dwa lata lekarze w Polsce wszczepią pacjentowi pierwszą wydrukowaną trzustkę.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 19 kwietnia

  Fakty z 19 kwietnia

  W poniedziałek w Polsce ruszyły pierwsze pilotażowe punkty szczepień powszechnych, a premier Mateusz Morawiecki zapowiedział kolejne zmiany w harmonogramie. W programie także o obchodach 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, o szokujących scenach z jednego ze sklepów w Lesznie, a także o ponownym otwarciu żłobków i przedszkoli. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

  czytaj więcej »
 • 78. rocznica powstania w getcie warszawskim

  78. rocznica powstania w getcie warszawskim

  Gdy 19 kwietnia 1943 roku o 6:00 rano do warszawskiego getta wkroczyły odziały Waffen-SS, w ich stronę poleciały granaty i butelki z benzyną. Tak zaczęło się pierwsze miejskie powstanie w czasie II wojny światowej. Jego bohaterowie nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo, chcieli godnie umrzeć jako wolni ludzie.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na wtorek 20 kwietnia

  Prognoza pogody na wtorek 20 kwietnia

  W poniedziałek zachmurzenie w kraju będzie zmienne. Wystąpią przelotne opady deszczu. Po południu - zwłaszcza w zachodniej części kraju - burze. Temperatura wyniesie od 12 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 16 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, z północy. Ciśnienie spada.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 18 kwietnia

  Fakty z 18 kwietnia

  Liczba nowych zakażeń w Polsce spada, a tempo szczepień na COVID-19 ma przyspieszyć. W poniedziałek ruszają pierwsze punkty szczepień powszechnych. W programie powiemy również o tym, jak wygląda życie w krajach, które przodują w szczepieniach, a także o oskarżeniach pod adresem Rosji, które wysunął rząd Czech. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Kraśko.

  czytaj więcej »
 • Kraje, które przodują w szczepieniach, wracają do normalności. Widać to zwłaszcza w Izraelu

  Kraje, które przodują w szczepieniach, wracają do normalności. Widać to zwłaszcza w Izraelu

  Mniej niż 50 nowych zakażeń, tylko około 200 osób ciężko chorych na COVID-19 i mniej niż jeden procent pozytywnych testów. To dane z Izraela, które pokazują, co się stanie, gdy uda się zaczepić ponad połowę obywateli. W Izraelu nie trzeba już nosić maseczek na świeżym powietrzu, a szkoły działają normalnie. Brytyjczycy testują, na ile mogą poluzować obostrzenia.

  czytaj więcej »
 • "Tam, gdzie można upolitycznić totalnie wszystko, PiS z tego korzysta"

  "Tam, gdzie można upolitycznić totalnie wszystko, PiS z tego korzysta"

  Wicepremier Piotr Gliński broni decyzji o powołaniu Beaty Szydło do Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Nie przekonuje jednak tych, którzy przeciwko tej decyzji protestują. - Decyzja skandaliczna, nieprzemyślana i głupia. Auschwitz to jest przestrzeń spokoju, zadumy, refleksji - mówi o decyzji ministra kultury Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu i poseł PSL.

  czytaj więcej »
 • "Nie ma miejsca dla Jarosława Gowina na listach PiS-u"

  "Nie ma miejsca dla Jarosława Gowina na listach PiS-u"

  W sobotę Jarosław Gowin ogłosił wizję dla Porozumienia, która jest bardzo bliska ideowo Koalicji Polskiej, a nawet Platformy Obywatelskiej. Drogi koalicjantów Zjednoczonej Prawicy coraz bardziej się rozjeżdżają. Polityk Solidarnej Polski Patryk Jaki przyznaje, że spory są o "sprawy fundamentalne".

  czytaj więcej »
tvnpix