10 lat od przełomowego przeszczepu. "To na początku był eksperyment"

26.10.2020 | 10 lat od przełomowego przeszczepu. "To na początku był eksperyment"
26.10.2020 | 10 lat od przełomowego przeszczepu. "To na początku był eksperyment"
Marek Nowicki | Fakty TVN
26.10.2020 | 10 lat od przełomowego przeszczepu. "To na początku był eksperyment"Marek Nowicki | Fakty TVN

10 lat temu doszło w Polsce do przełomowego przeszczepu - pani Małgorzata otrzymała nową trzustkę, dzięki której mogła zwalczyć cukrzycę. Od tego czasu podobnych operacji wykonano jednak bardzo mało, bo brakuje organów. Nad rozwiązaniem tego problemu w Warszawie pracują lekarze i inżynierowie, którzy trzustki chcą drukować.

Z dystansem, w maseczkach i na świeżym powietrzu redakcja "Faktów" TVN rozmawiała z panią Małgorzatą Rudnik w 10. rocznicę przeszczepu jej trzustki.

- Ja mam dwie trzustki: swoją własną, która przestała produkować insulinę, ale pozostałe funkcje pełni, i drugą doszczepioną, żeby uzupełniała tę pierwszą - wyjaśnia pani Małgorzata. - Chciałabym dalej o tym mówić, pokazywać, bo to na początku był eksperyment. Teraz (minęło - przyp. red.) 10 lat i ja jestem naprawdę zdrowa - dodaje.

"Fakty" TVN również towarzyszyły pani Małgorzacie dekadę temu, kiedy pacjentka była już po przeszczepie trzustki, dzięki któremu mogła zwalczyć cukrzycę.

Był to pierwszy tego typu zabieg w Polsce. Wykonali go trzej lekarze ze Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie - Artur Kwiatkowski, Michał Wszoła i Andrzej Chmura. Chodziło o to, żeby cukrzyca przestała niszczyć organizm pacjentki: w pierwszej kolejności jej oczy i nerki

- Był to przełom w polskiej transplantologii. Cieszę się, że możemy w tak trudnych chwilach dla chorych, którzy wymagają przeszczepienia narządów, odnosić się do sukcesów polskiej medycyny jaką niewątpliwie była ta operacja - przyznaje profesor Artur Kwiatkowski ze Szpitala Powiatowego w Kętrzynie i Europejskiego Towarzystwa Przeszczepiania Trzustki i Wysp Trzustkowych.

Trzustka z drukarki

Dziesięć lat temu lekarze mieli nadzieję, że przeszczepy trzustek pozwolą walczyć z hipoglikemią u chorych na cukrzycę, bo z powodu niedocukrzenia każdego roku umiera w Polsce dziesięć tysięcy osób.

Niestety nadzieje spełzły na niczym. Takich przeszczepów jak u pani Małgorzaty w ciągu ostatnich dziesięciu lat wykonano bardzo mało, bo do przeszczepu brakuje trzustek.

W sytuacji braku organów do przeszczepu trzustki dla chorych trzeba będzie albo wyhodować, albo wydrukować na drukarce 3D.

W Warszawie lekarze i inżynierowie już nad tym pracują.

- W tym momencie prowadzimy badania na zwierzętach. Skończyliśmy fazę przeszczepów na małych zwierzętach. Teraz jesteśmy w trakcie fazy badań przeszczepów na dużych zwierzętach - wyjaśnia dr hab. Michał Wszoła z Fundacji Badań i Rozwoju Nauki.

Wyniki są obiecujące. Jest szansa, że za dwa lata lekarze w Polsce wszczepią pacjentowi pierwszą wydrukowaną trzustkę.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS