Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. W tle pytania o muzeum i pomnik

12.08.2020 | Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. W tle pytania o muzeum i pomnik
12.08.2020 | Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. W tle pytania o muzeum i pomnik
Fakty TVN
12.08.2020 | Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. W tle pytania o muzeum i pomnikFakty TVN

Zamiast widowiskowej parady - widowisko historyczne, za to z amerykańskim sekretarzem stanu na widowni. Mike Pompeo będzie gościem uroczystości z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Czy jego podpis pod umową o współpracy wojskowej będzie jedynym trwałym śladem po obchodach?

W Ossowie trwają ostanie przygotowania i próby przed obchodami 100. rocznicy Biwy Warszawskiej 1920.

Na Dworcu Wschodnim w Warszawie w środę zaprezentowano dwie lokomotywy, które jeżdżąc po Polsce mają przypominać bohaterów, którym zawdzięczamy wolność.

A to dopiero początek, bo rząd przygotował jeszcze kilka atrakcji.

- Otwieramy muzeum Józefa Piłsudskiego. Bardzo duże, godne - mówi wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

W samej Warszawie z powodu epidemii COVID-19 nie odbędzie się defilada wojskowa, ale będzie historyczne widowisko na Stadionie Narodowym.

Co z muzeum Bitwy Warszawskiej?

Na uroczystości z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej do Warszawy ma przyjechać również sekretarz stanu USA Mike Pompeo, by podkreślić znaczenie bitwy dla wolnego świata.

Jednak wciąż padają pytania, czy to wystarczy, by ktokolwiek oprócz Polaków pamiętał o tak ważnej rocznicy. Jak podkreśla senator Koalicji Obywatelskiej Kazimierz Michał Ujazdowski, sensem polityki historycznej powinno być "pokazanie tego, co wielkie w dorobku historycznym Polski na zewnątrz, a nie walka wewnętrzna".

Wprawdzie powstała specjalna strona internetowa poświęcona Bitwie Warszawskiej z historycznymi nagraniami i zdjęciami, a zamieszczone na niej treści są tłumaczone na kilka języków - to jednak miało powstać coś mniej ulotnego, coś, co miało zostać na pokolenia - czyli muzeum bitwy.

- Chcemy, żeby muzeum Bitwy Warszawskiej powstało w ciągu dwóch lat - mówił 3 sierpnia w Ossowie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Jednak dwa lata wcześniej minister Błaszczak składał podobną deklarację. - W setną rocznicę Bitwy Warszawskiej będziemy mogli oddać do użytku muzeum - mówił 15 sierpnia 2018 roku polityk.

- Przypominam sobie zapowiedzi pana ministra Błaszczaka, pana Kaczyńskiego, ministrów tego rządu o wielkim muzeum, o łuku triumfalnym, o pylonach, to wszystko miało być - zwraca uwagę poseł Koalicji Obywatelskiej Marcin Kierwiński.

Opozycja drwi i przypomina ławki, które pozostały z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Politycy przypominają również, że Prawo i Sprawiedliwość miało przygotować i zbudować na setną rocznicę pomnik Bitwy Warszawskiej 1920. Monument miał zostać wzniesiony na placu Na Rozdrożu w Warszawie.

Według ministra kultury powstanie on prawdopodobnie za rok. - Z pomnikiem o tyle nie było łatwo, że tereny w Warszawie należą do miasta - twierdzi Piotr Gliński.

- U nas politykę historyczną wykorzystuje się tylko do doraźnych celów politycznych, a nie wykorzystuje do budowy jedności społeczeństwa wokół czegoś - mówi wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS