Zmasowany ostrzał Kijowa i Charkowa. "Zniszczenia są bardzo poważne"

Źródło:
Fakty TVN

Dowództwo operacyjne poinformowało o uruchomieniu wszystkich niezbędnych procedur mających zapewnić bezpieczeństwo polskiej przestrzeni powietrznej. A to w związku kolejnym tak potężnym atakiem z powietrza na Ukrainę. Było to największe od początku wojny uderzenie Rosji w ukraińską energetykę.

Rosyjska rakieta samosterująca nad Zaporożem uderzyła w piątek w tamtejszą hydroelektrownię. Dnieprzańska Elektrownia Wodna to największy tego typu obiekt w Ukrainie i największa zapora na rzece Dniepr. Została trafiona co najmniej osiem razy. - Elektrownia nie działa. Zniszczenia są bardzo poważne. Na razie nawet trudno powiedzieć, jak długo będziemy ją remontować, bo maszynownie są w stanie krytycznym - informuje Ihor Syrota, prezes ukraińskiego przedsiębiorstwa państwowego Ukrhydroenergo.

Największy taki atak

Rosja masowo atakowała także inne obiekty energetyczne. Prądu nie miało milion odbiorców. W kopalniach pod ziemią zostało uwięzionych ponad tysiąc górników. W całości prądu został pozbawiony półtoramilionowy Charków. - To był największy atak na ukraiński system energetyczny od początku wojny - twierdzi Wołodymyr Kudrycki, prezes ukraińskiego przedsiębiorstwa państwowego Ukrenergo. Rosyjskie rakiety trafiały też w budynki mieszkalne. Zginęło co najmniej pięć osób, kilkadziesiąt zostało rannych. Po pierwszej eksplozji było jeszcze mnóstwo wybuchów. Leciało tego tyle, że trudno sobie wyobrazić. Miałam tylko jedno na myśli, byle tylko dziecko zostało żywe. Wyciągałam je z gruzów. Ja mam posiekane nogi, a jemu nic się nie stało - opowiada Ołesia, mieszkanka Zaporoża.

ZOBACZ TEŻ: "Jeden z największych ataków na ukraińską energetykę"

Rosjanie wystrzelili 90 rakiet samosterujących i balistycznych oraz ponad 60 dronów kamikadze. Obrona przeciwlotnicza zestrzeliła mniej niż połowę. - Potrzebujemy efektywnych środków dla wzmocnienia naszej obrony przeciwlotniczej - podkreśla gen. Iwan Hawryluk, wiceminister obrony Ukrainy.

"W każdej rakiecie, jakimi ci nieludzie atakują nasz kraj, są części wyprodukowane w innych państwach, nie w Rosji"

W efekcie rosyjskich ataków dowództwo operacyjne polskich sił zbrojnych poderwało myśliwce, by zapewnić bezpieczeństwo naszej przestrzeni powietrznej, a Polskie Sieci Elektroenergetyczne zaczęły awaryjnie dostarczać prąd do Ukrainy. - Strona ukraińska poprosiła dzisiaj o udzielenie pomocy w wysokości 300 megawatów w ciągu godziny, od godziny siódmej do siedemnastej. W ciągu dnia to się oczywiście zmienia, sytuacja jest dynamiczna - informował Maciej Wapiński z PSE. W piątek prezydent Ukrainy prosił Zachód o zaostrzenie sankcji wobec Rosji. - W każdej rakiecie, jakimi ci nieludzie atakują nasz kraj, są części wyprodukowane w innych państwach, nie w Rosji. W rakiecie Ha-101 są 53 takie elementy, w rakiecie Kindżał co najmniej 49 takich części, jakich Rosja nie produkuje - zwracał uwagę Wołodymyr Zełenski.

ZOBACZ TEŻ: Atak rakietowy Rosji na Ukrainę. Komunikat Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych

Podczas dwudniowego szczytu przywódcy Unii Europejskiej uzgodnili finansowanie dostaw broni dla Ukrainy z dochodów z zamrożonych rosyjskich aktywów, a także wprowadzenie ceł na rosyjskie zboże wwożone do Unii, by pozbawić Moskwę dochodów. Ale to wciąż tylko propozycje. - Nasza determinacja na rzecz Ukrainy jest silna. Nie boimy się Rosji i jesteśmy całkowicie oddani Ukrainie - mówi Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej.

Unia wprowadziła także sankcje na sędziów i na naczelników łagrów, w których więziony był opozycjonista Aleksiej Nawalny. Zamrożenie ich aktywów na Zachodzie i zakaz wjazdu do Unii to kara za doprowadzenie do jego śmierci.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: t.me/V_Zelenskiy_official

Pozostałe wiadomości

To Mateusz M. prowadził tira, który staranował 20 samochodów na drodze S7. W karambolu zginęło czworo dzieci - brat z siostrą i dwóch kolegów. Kierowca rozmawiał z reporterką "Faktów" TVN Renatą Kijowską. Opowiedział, co zapamiętał, i ze łzami w oczach prosił o wybaczenie. 

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wierzy, że w Polsce można zorganizować igrzyska olimpijskie. Podkreśla, że to wielki projekt i zaprasza do niego wszystkich - nie tylko znanych, nie tylko sportowców, także zwykłych ludzi i polityków każdej opcji.

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Źródło:
Fakty TVN

Wracają dawno zapomniane choroby. Rok do roku gwałtownie wzrosła liczba chorych na odrę, krztusiec czy szkarlatynę. Lekarze tłumaczą, że najlepszym sposobem na uniknięcie choroby są szczepienia, ale coraz częściej ludzie specjalnie się nie szczepią.

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przez trzy lata Dariusz Matecki, obecnie poseł PiS, miał się pojawić zaledwie pięć razy w pracy w siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie. Zarobił blisko pół miliona złotych. Ponadto jego nazwisko pojawia się w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Dwie fundacje, z którymi jest powiązany, miały dostać łącznie 17 milionów złotych. - To jest młody człowiek, przyszłość polskiego parlamentaryzmu, a te wszystkie historie on wielokrotnie wyjaśniał. To są historie, że się tak wyrażę, dęte - twierdzi poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ta sprawa pokazuje, że jest koniec z aresztami wydobywczymi. Z tą niechlubną PiS-owską praktyką - mówiła w "Faktach po Faktach" europosłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), komentując opuszczenie aresztu przez księdza Michała O., podejrzanego w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050) oceniła, iż dowody w tej sprawie są "na tyle jednoznaczne, że można pozwolić sobie na to, żeby ten areszt został przerwany".

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

Źródło:
TVN24

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat wraz z grupą polityczek opuściła partię Razem. W "Faktach po Faktach" w TVN24 mówiła, że kiedy wstępowała do tego ugrupowania, to była partia o "zmianie świata na lepsze". - Dzisiaj ta droga do zmiany świata na lepsze nie wiedzie przez wieczne krytykowanie wszystkich naokoło - stwierdziła i dodała, że w partii widać "fundamentalny podział".

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

Źródło:
TVN24

Prawo do aborcji to temat, który może przesądzić o wyniku wyborów w USA. 50 procent głosujących twierdzi, że to będzie dla nich czynnik decydujący o wyborze kandydata. To za prezydentury Donalda Trumpa naruszony został kompromis aborcyjny. Od tego czasu konserwatywne władze niektórych stanów zaczęły ograniczać dostęp do aborcji. Demokraci chcą te zmiany zablokować.

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czy Viktor Orban może stracić władzę? Na kilkanaście miesięcy przed wyborami opozycyjne ugrupowanie po raz pierwszy od 14 lat wychodzi w sondażach na prowadzenie. Dominuje w stolicy i zyskuje poparcie w dużych miastach.

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS