Zmasowany ostrzał Kijowa i Charkowa. "Zniszczenia są bardzo poważne"

Źródło:
Fakty TVN

Dowództwo operacyjne poinformowało o uruchomieniu wszystkich niezbędnych procedur mających zapewnić bezpieczeństwo polskiej przestrzeni powietrznej. A to w związku kolejnym tak potężnym atakiem z powietrza na Ukrainę. Było to największe od początku wojny uderzenie Rosji w ukraińską energetykę.

Rosyjska rakieta samosterująca nad Zaporożem uderzyła w piątek w tamtejszą hydroelektrownię. Dnieprzańska Elektrownia Wodna to największy tego typu obiekt w Ukrainie i największa zapora na rzece Dniepr. Została trafiona co najmniej osiem razy. - Elektrownia nie działa. Zniszczenia są bardzo poważne. Na razie nawet trudno powiedzieć, jak długo będziemy ją remontować, bo maszynownie są w stanie krytycznym - informuje Ihor Syrota, prezes ukraińskiego przedsiębiorstwa państwowego Ukrhydroenergo.

Największy taki atak

Rosja masowo atakowała także inne obiekty energetyczne. Prądu nie miało milion odbiorców. W kopalniach pod ziemią zostało uwięzionych ponad tysiąc górników. W całości prądu został pozbawiony półtoramilionowy Charków. - To był największy atak na ukraiński system energetyczny od początku wojny - twierdzi Wołodymyr Kudrycki, prezes ukraińskiego przedsiębiorstwa państwowego Ukrenergo. Rosyjskie rakiety trafiały też w budynki mieszkalne. Zginęło co najmniej pięć osób, kilkadziesiąt zostało rannych. Po pierwszej eksplozji było jeszcze mnóstwo wybuchów. Leciało tego tyle, że trudno sobie wyobrazić. Miałam tylko jedno na myśli, byle tylko dziecko zostało żywe. Wyciągałam je z gruzów. Ja mam posiekane nogi, a jemu nic się nie stało - opowiada Ołesia, mieszkanka Zaporoża.

ZOBACZ TEŻ: "Jeden z największych ataków na ukraińską energetykę"

Rosjanie wystrzelili 90 rakiet samosterujących i balistycznych oraz ponad 60 dronów kamikadze. Obrona przeciwlotnicza zestrzeliła mniej niż połowę. - Potrzebujemy efektywnych środków dla wzmocnienia naszej obrony przeciwlotniczej - podkreśla gen. Iwan Hawryluk, wiceminister obrony Ukrainy.

"W każdej rakiecie, jakimi ci nieludzie atakują nasz kraj, są części wyprodukowane w innych państwach, nie w Rosji"

W efekcie rosyjskich ataków dowództwo operacyjne polskich sił zbrojnych poderwało myśliwce, by zapewnić bezpieczeństwo naszej przestrzeni powietrznej, a Polskie Sieci Elektroenergetyczne zaczęły awaryjnie dostarczać prąd do Ukrainy. - Strona ukraińska poprosiła dzisiaj o udzielenie pomocy w wysokości 300 megawatów w ciągu godziny, od godziny siódmej do siedemnastej. W ciągu dnia to się oczywiście zmienia, sytuacja jest dynamiczna - informował Maciej Wapiński z PSE. W piątek prezydent Ukrainy prosił Zachód o zaostrzenie sankcji wobec Rosji. - W każdej rakiecie, jakimi ci nieludzie atakują nasz kraj, są części wyprodukowane w innych państwach, nie w Rosji. W rakiecie Ha-101 są 53 takie elementy, w rakiecie Kindżał co najmniej 49 takich części, jakich Rosja nie produkuje - zwracał uwagę Wołodymyr Zełenski.

ZOBACZ TEŻ: Atak rakietowy Rosji na Ukrainę. Komunikat Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych

Podczas dwudniowego szczytu przywódcy Unii Europejskiej uzgodnili finansowanie dostaw broni dla Ukrainy z dochodów z zamrożonych rosyjskich aktywów, a także wprowadzenie ceł na rosyjskie zboże wwożone do Unii, by pozbawić Moskwę dochodów. Ale to wciąż tylko propozycje. - Nasza determinacja na rzecz Ukrainy jest silna. Nie boimy się Rosji i jesteśmy całkowicie oddani Ukrainie - mówi Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej.

Unia wprowadziła także sankcje na sędziów i na naczelników łagrów, w których więziony był opozycjonista Aleksiej Nawalny. Zamrożenie ich aktywów na Zachodzie i zakaz wjazdu do Unii to kara za doprowadzenie do jego śmierci.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: t.me/V_Zelenskiy_official

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS