Zmasowany ostrzał Kijowa i Charkowa. "Zniszczenia są bardzo poważne"

Źródło:
Fakty TVN

Dowództwo operacyjne poinformowało o uruchomieniu wszystkich niezbędnych procedur mających zapewnić bezpieczeństwo polskiej przestrzeni powietrznej. A to w związku kolejnym tak potężnym atakiem z powietrza na Ukrainę. Było to największe od początku wojny uderzenie Rosji w ukraińską energetykę.

Rosyjska rakieta samosterująca nad Zaporożem uderzyła w piątek w tamtejszą hydroelektrownię. Dnieprzańska Elektrownia Wodna to największy tego typu obiekt w Ukrainie i największa zapora na rzece Dniepr. Została trafiona co najmniej osiem razy. - Elektrownia nie działa. Zniszczenia są bardzo poważne. Na razie nawet trudno powiedzieć, jak długo będziemy ją remontować, bo maszynownie są w stanie krytycznym - informuje Ihor Syrota, prezes ukraińskiego przedsiębiorstwa państwowego Ukrhydroenergo.

Największy taki atak

Rosja masowo atakowała także inne obiekty energetyczne. Prądu nie miało milion odbiorców. W kopalniach pod ziemią zostało uwięzionych ponad tysiąc górników. W całości prądu został pozbawiony półtoramilionowy Charków. - To był największy atak na ukraiński system energetyczny od początku wojny - twierdzi Wołodymyr Kudrycki, prezes ukraińskiego przedsiębiorstwa państwowego Ukrenergo. Rosyjskie rakiety trafiały też w budynki mieszkalne. Zginęło co najmniej pięć osób, kilkadziesiąt zostało rannych. Po pierwszej eksplozji było jeszcze mnóstwo wybuchów. Leciało tego tyle, że trudno sobie wyobrazić. Miałam tylko jedno na myśli, byle tylko dziecko zostało żywe. Wyciągałam je z gruzów. Ja mam posiekane nogi, a jemu nic się nie stało - opowiada Ołesia, mieszkanka Zaporoża.

ZOBACZ TEŻ: "Jeden z największych ataków na ukraińską energetykę"

Rosjanie wystrzelili 90 rakiet samosterujących i balistycznych oraz ponad 60 dronów kamikadze. Obrona przeciwlotnicza zestrzeliła mniej niż połowę. - Potrzebujemy efektywnych środków dla wzmocnienia naszej obrony przeciwlotniczej - podkreśla gen. Iwan Hawryluk, wiceminister obrony Ukrainy.

"W każdej rakiecie, jakimi ci nieludzie atakują nasz kraj, są części wyprodukowane w innych państwach, nie w Rosji"

W efekcie rosyjskich ataków dowództwo operacyjne polskich sił zbrojnych poderwało myśliwce, by zapewnić bezpieczeństwo naszej przestrzeni powietrznej, a Polskie Sieci Elektroenergetyczne zaczęły awaryjnie dostarczać prąd do Ukrainy. - Strona ukraińska poprosiła dzisiaj o udzielenie pomocy w wysokości 300 megawatów w ciągu godziny, od godziny siódmej do siedemnastej. W ciągu dnia to się oczywiście zmienia, sytuacja jest dynamiczna - informował Maciej Wapiński z PSE. W piątek prezydent Ukrainy prosił Zachód o zaostrzenie sankcji wobec Rosji. - W każdej rakiecie, jakimi ci nieludzie atakują nasz kraj, są części wyprodukowane w innych państwach, nie w Rosji. W rakiecie Ha-101 są 53 takie elementy, w rakiecie Kindżał co najmniej 49 takich części, jakich Rosja nie produkuje - zwracał uwagę Wołodymyr Zełenski.

ZOBACZ TEŻ: Atak rakietowy Rosji na Ukrainę. Komunikat Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych

Podczas dwudniowego szczytu przywódcy Unii Europejskiej uzgodnili finansowanie dostaw broni dla Ukrainy z dochodów z zamrożonych rosyjskich aktywów, a także wprowadzenie ceł na rosyjskie zboże wwożone do Unii, by pozbawić Moskwę dochodów. Ale to wciąż tylko propozycje. - Nasza determinacja na rzecz Ukrainy jest silna. Nie boimy się Rosji i jesteśmy całkowicie oddani Ukrainie - mówi Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej.

Unia wprowadziła także sankcje na sędziów i na naczelników łagrów, w których więziony był opozycjonista Aleksiej Nawalny. Zamrożenie ich aktywów na Zachodzie i zakaz wjazdu do Unii to kara za doprowadzenie do jego śmierci.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: t.me/V_Zelenskiy_official

Pozostałe wiadomości

Związana z poprzednim rządem pracownica przedstawicielstwa Polski przy Radzie Europy miała zaalarmować Strasburg, by interweniował w Warszawie w obronie posła Marcina Romanowskiego po tym, jak Sejm uchylił mu immunitet. Urzędniczka Magdalena Marcinkowska i szef polskiego przedstawicielstwa mają wkrótce zakończyć swoją misję.

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Źródło:
Fakty TVN

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nakłaniali agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w wielu sprawach - w tym tej prowadzonej wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. 

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS