Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień
Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień
Tomasz Wesołowski/Fakty po Południu TVN24
Wracają zapomniane choroby zakaźne. Lekarze wskazują na dwie główne przyczyny takiego stanuTomasz Wesołowski/Fakty po Południu TVN24

Wracają dawno zapomniane choroby. Rok do roku gwałtownie wzrosła liczba chorych na odrę, krztusiec czy szkarlatynę. Lekarze tłumaczą, że najlepszym sposobem na uniknięcie choroby są szczepienia, ale coraz częściej ludzie specjalnie się nie szczepią.

Krztusiec, odra czy szkarlatyna - do polskich domów wracają niebezpieczne choroby zakaźne. - Widzimy duży wzrost krztuśca, to jest w tym momencie 20 tysięcy przypadków, to jest ponad 20-krotny wzrost w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - informuje Marek Waszczewski, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Sanitarnego.

W porównaniu z ubiegłym rokiem znacząco wzrosła liczba zakażeń wirusami - na przykład krztuścem, RSV czy szkarlatyną. W przypadku odry wzrost jest dziesięciokrotny. Zakażonych RSV było ponad 22 razy więcej. - One budzą oczywiście niepokój, ponieważ myśleliśmy, że część z tych chorób zakaźnych przestały być groźne, że już ich nie ma. One, niestety, znowu wracają - przyznaje Marek Waszczewski.

ZOBACZ TAKŻE: "Epidemia wyrównawcza" krztuśca. Coraz więcej odmów szczepień

Wzrost liczby zakażeń, na przykład krztuścem, jest widoczny między innymi na oddziałach dziecięcych. Dr Ewelina Gowin z Wielkopolskiego Centrum Pandemii tłumaczy, że większa zachorowalność ma kilka powodów. - Pierwszy to efekt pandemii, wzrost zachorowań jest spowodowany przerwą, jaką wywołała pandemia w krążeniu wirusów - twierdzi.

Drugi powód to lepsza wykrywalność wirusów. Lekarze, tak jak w przypadku RSV, mają lepsze narzędzia do diagnozowania chorób, co widać w statystykach.

Jednak część wirusów wraca z powodu spadającego poziomu wyszczepienia. Niebezpieczny trend utrzymuje się od blisko dziesięciu lat. Nawrotu wielu chorób, jak na przykład odry, można byłoby uniknąć, gdyby nie uchylanie się od obowiązkowych szczepień.

Wirus RSV krąży, dzieci po przeszczepach powinny dostać drogi lek. Czemu nie jest refundowany dla wszystkich?
Wirus RSV krąży, dzieci po przeszczepach powinny dostać drogi lek. Czemu nie jest refundowany dla wszystkich?Marek Nowicki/Fakty TVN

Apel o szczepienia

Lekarzy niepokoi najbardziej wzrost zachorowań na odrę. W przypadku tego wirusa konieczne jest wyszczepienie przynajmniej 95 procent populacji. - Wyszczepialność odry to jest 81, 82, 83 procent - zwraca uwagę dr n. med. Izabela Banaś z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Wraz z wzrostem liczby zakażeń w najbliższych latach lekarze spodziewają się powrotu niebezpiecznych powikłań. - Spodziewamy się tego, że za kilka lat będziemy mogli obserwować te najgroźniejsze powikłania, przechorowania odry, a mianowicie podostre twardniejące zapalenie mózgu, czyli takie powikłanie, które jest śmiertelne - ostrzega dr Ewelina Gowin.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: "Bardzo wysokie prawdopodobieństwo" zakażenia gorączką Zachodniego Nilu w Polsce

Również w przypadku krztuśca najlepszym sposobem na uniknięcie zakażenia jest szczepienie. Dla dzieci przyjęcie pięciu dawek jest obowiązkowe. Dorośli powinni przyjmować dawkę przypominającą co dziesięć lat. Od połowy października za darmo mogą zaszczepić się kobiety w ciąży. - Powyżej 27. tygodnia ciąży każda kobieta może zadzwonić do swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i umówić się na takie szczepienie - informuje rzecznik prasowy Głównego Inspektora Sanitarnego.

Krztusiec jest bardzo zaraźliwy - jedna chora osoba może zarazić od 15 do 17 kolejnych. Aby uniknąć choroby, lekarze apelują między innymi o higienę - na przykład częste mycie rąk. Ważne jest, żeby w przypadku chorób zakaźnych zakażeni się izolowali. - Ja jestem studentem i zauważyłem, że wielu ludzi przychodzi na uczelnię, będąc podziębionym. To na pewno im nie pomaga i na pewno nie pomaga nam, jako zdrowym ludziom - mówi jeden ze studentów.

Autorka/Autor:Tomasz Wesołowski

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS