Wolontariusze przygotowują posiłki w Mikołajewie i zawożą je do Chersonia. "Brak wody i prądu nie jest problemem"

Źródło:
Fakty TVN
Wolontariusze przygotowują posiłki w Mikołajewie i zawożą je do Chersonia
Wolontariusze przygotowują posiłki w Mikołajewie i zawożą je do Chersonia
Paweł Szot/Fakty TVN
Wolontariusze przygotowują posiłki w Mikołajewie i zawożą je do Chersonia. "Brak wody i prądu nie jest problemem"Paweł Szot/Fakty TVN

Nawet dziewięć tysięcy porcji za jednym razem przygotowują wolontariusze dla mieszkańców Chersonia. Dowożą i rozdają, bo w wyzwolonym przez Ukraińców mieście brakuje prądu i wody zdatnej do picia, a większość sklepów jest zamknięta.

Kucharze-wolontariusze w Mikołajewie każdego dnia przygotowują od sześciu do dziewięciu tysięcy posiłków, ale menu kuchni na kołach zmienia się codziennie.

- Zajmujemy się tym projektem od roku i w tym czasie nie pracowaliśmy jedynie przez dwa dni. Brak wody i prądu nie jest problemem. Jesteśmy niezależni. Mamy swoje zbiorniki z wodą i generatory - mówi Nikolaj, wolontariusz z organizacji humanitarnej World Central Kitchen.

Zapakowane w jednorazowe pudełka jedzenie jest ładowane do busów, które wyruszają w kierunku odległego o godzinę jazdy Chersonia. To niebezpieczna operacja, dlatego załoga pracuje w kamizelkach kuloodpornych.

W ustalonych punktach na transport czekają mieszkańcy. Grupy ludzi mogą przyciągać uwagę rosyjskich dronów, dlatego żywność rozdawana jest błyskawicznie i zawsze pod osłoną wysokich budynków.

- W tej okolicy wszystkie mieszkania mają elektryczne piece, więc jeśli nie ma prądu, nie mogą gotować. Do tego woda nie nadaje się do picia i jest dostępna tylko kilka razy w tygodniu przez dwie godziny - zwraca uwagę Julia Konowalowa, koordynatorka akcji, organizacja World Central Kitchen w Mikołajewie.

Problemem są też braki w zaopatrzeniu. - Sklepy nie pracują. Tylko takie malutkie są otwarte, a duże wszystkie pozamykane. Niczego nie kupisz - mówi Iwan, mieszkaniec Chersonia.

Miasto wyzwolone, ale wciąż atakowane

Miasto od ponad pół roku jest pod kontrolą ukraińskiej armii. Nie wróciło jednak do normalności. - Są ostrzały. Boimy się bardzo, ale to nieważne. Ważne, że nasi są blisko - wyznaje Swietłana, mieszkanka Chersonia.

Rakiety na Chersoń spadają co noc. - Dziecko i dwoje dorosłych zginęli w Zeleniowce koło sklepu. To tylko wczoraj - informuje Jurij, mieszkaniec Chersonia.

Chersoń to jedyna stolica obwodu w Ukrainie, którą Rosjanie zajęli na początku inwazji. Stacjonowali tam siedem miesięcy. - Było strasznie. Wojskowi mogli cię w każdej chwili aresztować, wystarczyło, że im się coś nie spodobało - wspomina Lena, mieszkanka Chersonia.

Rosyjscy żołnierze mówili miejscowym, że przyszli ich wyzwolić. - Wyzwolili jednych od domu, drugich od pracy, innych od życia, dzieci, rodziców - tłumaczy Lena.

W październiku Rosjanie wycofali się na drugi brzeg Dniepru po Moście Antonowskim, który potem wysadzili. Większość mieszkańców okolicy uciekła. Zostały psy, którym wolontariusze dostarczają karmę. Chersoń już dawno został wyzwolony, ale to wciąż frontowe miasto. Mieszkańcy nie przetrwaliby bez pomocy z zewnątrz. Jedyna nadzieja dla nich na normalne życie to koniec wojny.

Zniszczony budynek w ChersoniuFakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS