Rosyjskie rakiety spadły na Mikołajów. "Usłyszeliśmy potężny huk, który wstrząsnął całym miastem"

Źródło:
Fakty TVN

W Mikołajowie rosyjskie rakiety spadły na bloki i centrum handlowe. - Usłyszeliśmy potężny huk, który wstrząsnął całym miastem - relacjonuje reporter "Faktów" TVN, który był osiem kilometrów od miejsca wybuchu. Rosja, która wciąż atakuje cywilów, sama na froncie ma potężne straty. Od początku wojny Moskwa straciła 200 tysięcy żołnierzy.

Dwie potężne eksplozje wstrząsnęły w środę Mikołajowem na południu Ukrainy. Rosyjskie rakiety nadleciały znad morza. Ukraińska straż pożarna pokazała zniszczenia, jakich dokonały w mieście. - Kompletnie zniszczone zostało centrum handlowe i salon samochodowy znajdujący się naprzeciwko. Na miejscu wciąż można znaleźć części rosyjskie pocisku. Choć nasz hotel ekipy znajduje się ponad osiem kilometrów od miejsca bombardowania, to około 23:20 usłyszeliśmy potężny huk, który wstrząsnął całym miastem - relacjonuje reporter "Faktów" TVN Paweł Szot.

Gdy jesienią Ukraińcy pod Chersoniem odrzucili rosyjską armię za Dniepr, w Mikołajowie zrobiło się o wiele bezpieczniej. Jego mieszkańcy zaczęli wracać do swoich mieszkań. - Od stycznia tego roku zaczęliśmy pracować w pełnym wymiarze, życie zaczęło wracać do normy, ludzie ponownie kupowali meble. A teraz znów życie w zawieszeniu - mówi Oleksandr Munch, właściciel centrum handlowego w Mikołajowie.

Rosyjskie rakiety uszkodziły także sześć bloków mieszkalnych. Cudem tylko jedna osoba została ranna. - Była potężna fala uderzeniowa, błysk. Okna wyleciały, rzeczy leżą rozrzucone po całym mieszkaniu. Na szczęście wszyscy żyją - opowiada Antonina, mieszkanka Mikołajowa.

Niemal co noc Rosja dokonuje zmasowanych ataków rakietowych, czym - według ekspertów - chce osłabić ducha Ukraińców. Ale to Ukraina łamie kręgosłup agresora. Przede wszystkim pod Bachmutem. - Udało się nam tutaj przełamać bieg wydarzeń i wróg wokół Bachmutu przeszedł do obrony - mówi Maksym Żorin, dowódca brygady szturmowej.

Straty agresora

Według danych ukraińskiego sztabu generalnego od początku wojny zabito 200 tysięcy rosyjskich żołnierzy. Dowódca sił zbrojnych Ukrainy w wywiadzie dla ukraińskiej telewizji przypomniał, że Związek Radziecki stracił w Afganistanie 15 tysięcy żołnierzy i rzuciło go to na kolana. - Rosyjskie straty są obecnie o wiele większe, a jednak nie powstrzymuje ich to od dalszej wojny. Wniosek jest tylko jeden. Najtańsze, co w tamtym kraju jest, to właśnie ludzkie życie - uważa Wałerij Załużny, naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy.

Straty powodują, że rosyjska armia w Ukrainie jest coraz gorzej wyszkolona i wyposażona. - Wśród zabitych żołnierzy Rosja straciła bardzo wielu zawodowych wojskowych. Ona może oczywiście zmobilizować jeszcze 200 tysięcy ludzi, ale będą mieli zupełnie inną zdolność bojową - ocenia Oleksandr Musijenko, ekspert wojskowy.

Rosja straciła też niewiarygodne ilości broni, przede wszystkim pancernej. Prawie 2000 czołgów, 3500 transporterów opancerzonych, a także 800 systemów artyleryjskich i 170 samolotów i śmigłowców. - Mówimy w zasadzie o utracie zdolności bojowych na poziomie 50, 60, w niektórych przypadkach nawet 70 procent potencjału bojowego poszczególnych pułków oraz brygad. To są w zasadzie straty katastrofalne - zauważa Konrad Muzyka, ekspert do spraw wojskowości, dyrektor firmy Rochan Consulting.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Roman Giertych nie wziął udział w głosowaniu nad projektami w sprawie aborcji w Sejmie. Twierdzi, że "z bardzo ważnej przyczyny". Sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw aborcji rozpocznie prace od wysłuchania publicznego. Dorota Łoboda, przewodnicząca komisji, chce oddać głos kobietom, a potem zająć się depenalizacją, czyli zniesieniem kar.

Roman Giertych nie był obecny na głosowaniu nad projektami o aborcji. "Z bardzo ważnej przyczyny"

Roman Giertych nie był obecny na głosowaniu nad projektami o aborcji. "Z bardzo ważnej przyczyny"

Źródło:
Fakty TVN

Milczące anioły - tak się mówi na dzieci, które przestają mówić, chodzić, wodzić za rodzicami wzrokiem. Rodzice dziewczynek z zespołem Retta widzą, że cierpią. Wśród nich jest Gaja - na razie nie da się jej wyleczyć, ale rozwój choroby można spowolnić. Być może do czasu, gdy nauczymy się ją leczyć. Na tę terapię trzeba mnóstwa pieniędzy. Lena już ją stosuje i widać, że warto.

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Źródło:
Fakty TVN

Banksy tworzy szablon, pryska farbą i znika, a wszyscy przystają i mówią: to jest wyjątkowe. W Londynie została otwarta wystawa, na której zgromadzono wyjątkowo dużą liczbę jego prac.

Dzieła Banksy'ego zebrane w kolekcję, którą można zobaczyć w Soho w Londynie

Dzieła Banksy'ego zebrane w kolekcję, którą można zobaczyć w Soho w Londynie

Źródło:
Fakty TVN

Żydowskie Muzeum Galicja na stałe wpisało się w polsko-żydowski krajobraz Krakowa. Już od 20 lat pokazuje przeszłość, nie pozwalając zapomnieć o niełatwej historii. Wystawy, warsztaty, ale także spotkania ze świadkami to dla młodzieży lekcja tolerancji. Muzeum, dbając o przeszłość, chce kształtować przyszłość, by - jak mówią pracownicy - historia nigdy więcej się nie powtórzyła.

"Nigdy więcej jest teraz". 20 lat działalności Żydowskiego Muzeum Galicja

"Nigdy więcej jest teraz". 20 lat działalności Żydowskiego Muzeum Galicja

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Szkoła Podstawowa numer 113 we Wrocławiu wprowadziła 1 kwietnia dla uczniów zakaz używania smartfonów - również na przerwach. Zakaz obowiązuje od kilkunastu dni.

W szkole we Wrocławiu zakazano uczniom używania smartfonów. "To już jest dla nich nawyk"

W szkole we Wrocławiu zakazano uczniom używania smartfonów. "To już jest dla nich nawyk"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeśli państwo sobie nie radzi, potrzebujemy interwencji Unii Europejskiej - mówił w TVN24 Krzysztof Śmiszek, polityk Lewicy i wiceminister sprawiedliwości, wymieniając szereg spraw, które jego ugrupowanie będzie podnosić w nadchodzącej kampanii wyborczej. Pytany, czy sam będzie kandydował do europarlamentu, odparł: - Zobaczymy, jeśli się przydam, jestem do dyspozycji.

Śmiszek: będziemy mówili o prawach człowieka, o prawach kobiet, o płacy minimalnej

Śmiszek: będziemy mówili o prawach człowieka, o prawach kobiet, o płacy minimalnej

Źródło:
TVN24

Polki zasługiwały na pełnię praw kobiet miesiąc temu, rok temu, cztery lata temu, pięć i dziesięć. Nie ma co patrzeć w przeszłość. Dziś robimy ten pierwszy krok w przyszłość - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o skierowanych do komisji nadzwyczajnej projektach zmian w prawie aborcyjnym. Na pytanie, jak do projektów ustaw może podejść prezydent powiedziała, że "Andrzej Duda już pakuje walizki".

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Źródło:
TVN24

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To my musimy decydować o tym, kto dociera do Unii Europejskiej i na jakich warunkach, a nie przemytnicy - mówi Ursula von der Leyen. Po latach negocjacji niewielką większością głosów Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Najbardziej kontrowersyjnym elementem paktu są mechanizmy, które mają wymusić na pozostałych krajach wsparcie państwa znajdującego się pod presją migracyjną. Głosowanie nad paktem odbyło się dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja prosi Kazachstan o gotowość do wsparcia ogromnymi ilościami benzyny. Jak podaje agencja Reutera - to skutek udanych uderzeń ukraińskich w rosyjskie rafinerie. Równocześnie Rosję nawiedziła wielka powódź. Znawcy tematyki wschodniej komentują, że obie te sprawy wyraźnie pokazują niesprawność państwa rosyjskiego.

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS