Polacy oddalają się od Kościoła. Ojciec Paweł Gużyński wskazuje przyczyny

Źródło:
Fakty TVN
Polacy oddalają się od Kościoła. Ojciec Paweł Gużyński wskazuje przyczyny
Polacy oddalają się od Kościoła. Ojciec Paweł Gużyński wskazuje przyczyny
Jarosław Kostkowski/Fakty TVN
Polacy oddalają się od Kościoła. Ojciec Paweł Gużyński wskazuje przyczynyJarosław Kostkowski/Fakty TVN

Mniej Polaków chodzi do kościoła, mniej uczniów na religię, mniej jest też ślubów kościelnych i spada liczba księży. Z najnowszych danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, że Kościół nie wrócił do sytuacji sprzed pandemii. Przyczyny takiej sytuacji wskazuje ojciec Paweł Gużyński.

Polacy chodzą na msze, ale po pandemii nie wrócili tłumnie do ław kościelnych. To jedynie niewielkie ożywienie.

- Reakcje, trzeba powiedzieć, ludu bożego, ludu bożego na pandemię. Polacy się przesiedli przed telewizor, to nie jest tak, że myśmy się po pandemii pozbierali już - uważa prof. Krzysztof Koseła, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Tego zdania jednak nie podziela ojciec Paweł Gużyński. - Kompletnie się z tym nie zgadzam, absolutnie. To jest wydmuszka - podkreśla.

Zdaniem ojca Gużyńskiego zupełnie inna epidemia odpowiada za to, że niecałe 30 procent katolików co tydzień bierze udział w nabożeństwach. Niecałe 14 procent przystępuje do komunii. To niewiele więcej niż w szczycie pandemii i dużo mniej niż przed pandemią.

8-001527

Można zgdzić się z tym, że Polacy dowiedzieli się czegoś o Kościele z telewizji. - Skandale związane z przestępstwami seksualnymi popełnianymi przez księży, a w szczególności to, że Kościół sobie nie radzi z wyjaśnianiem tych spraw - uważa dominikanin.

Czytaj także: Księża spytali młodych o lekcje religii. W odpowiedziach "przynudzanie", "bezsensowne rozmowy"

Tarnów, Rzeszów, Przemyśl - tam na msze chodzi najwięcej wiernych, ale Kościół silny jest w niewielu miejscach. - Zapomnieli troszeczkę o tych czasach, o latach 80., 90., kiedy tutaj jeszcze przemawiał Jan Paweł II do Polaków - zwraca uwagę Koseła. - Ten świat i Kościół zmieniają się, muszą ze sobą współgrać - uważa ojciec Leszek Gęsiak, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Mniej księży i mniej przyjmujących sakrament

Na katechezie w szkole też widać pustki. - O 12 procent spadł odsetek uczniów uczęszczających na religię. W tamtym roku było to 54 procent, w tej chwili 42 procent, to jest już naprawdę bardzo duży spadek - informuje Lidia Rogaś, wiceprezydentka Szczecina.

W skali kraju już tylko 80 procent uczniów chodzi na religię. Diecezje przemyska i warszawska to dwa bieguny. Prawie 100 procent frekwencji w przemyskiej ratuje statystyki. W szkołach można usłyszeć, że z instytucją kościelną coraz mniej im po drodze. - Bardzo hierarchiczna i bardzo wsteczna, co wcale nie należy nazywać tradycją, tylko pewnym prymitywizmem - mówi Sławomir Osiński, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 47 w Szczecinie.

Jest też mniej księży i mniej przyjmujących sakramenty. Kościół w Polsce wciąż jest daleko od zmieniającej się rzeczywistości. - Polska nie jest jeszcze krajem laickim, laicyzacja u nas postępuje, ale powoli. Pewne jest to, że znaczenie Kościoła jako instytucji spada i że znaczenie nauki kościelnej jest coraz mniejsze - ocenia prof. Waldemar Kuligowski, antropolog z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Kościół katolicki w PolsceInstytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi rozkręca się. Karol Nawrocki szuka wyborców daleko na prawo, stawiając sprawę rzezi wołyńskiej na ostrzu noża. Spotkało się to z reakcją prezydenta Ukrainy. Tymczasem po prawej stronie sceny politycznej już jest tłoczno, bo do gry wchodzi Grzegorz Braun, dzieląc Konfederację, która wystawiła Sławomira Mentzena. Tymczasem Rafał Trzaskowski stawia na spotkania - nie tylko z wyborcami, ale także z osobistościami zagranicznymi. Na lewicy jest dwóch kandydatów: Magdalena Biejat i Adrian Zandberg.

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Źródło:
Fakty TVN

Coraz częstsze są przypadki hipotermii nie w górach, ale w mieście i nie podczas spaceru na mrozie, ale podczas spania we własnym, zimnym domu. Najczęściej dotyka to starsze osoby. Policjanci ostatnio pomogli pani Eugenii - rozpali jej w piecu i nanieśli opału.

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli ktoś mówi, że miejsce Ukrainy nie jest w NATO, że miejsce Ukrainy nie jest w Europie, to gdzie jest to miejsce? W Rosji? Taki sygnał ma pójść z Polski? - pytał w "Faktach po Faktach" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Komentował słowa swojego kontrkandydata wystawionego przez PiS. Karol Nawrocki mówił bowiem, że "nie widzi" Ukrainy w NATO i UE "do czasu rozwiązania naszych spraw". Prezydent Warszawy zadeklarował też, że jeśli wygra w wyborach, to "podpisze wszystkie ustawy, które będą dotyczyły obrony praw kobiet, liberalizacji ustawy antyaborcyjnej". - Moje poglądy w tej sprawie są absolutnie jasne - dodał.

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Źródło:
TVN24

- Jeśli do wyboru jest możliwość uczestnictwa w ceremonii zaprzysiężenia, a po drugiej stronie realna możliwość wizyty Donalda Trumpa na zaproszenie prezydenta RP w przyszłości, to zdecydowanie warto skupić się na tej drugiej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef BBN Jacek Siewiera. Odniósł się w ten sposób do braku zaproszenia dla prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska na ceremonię inauguracji prezydentury Trumpa. 

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Źródło:
TVN24

Prezydent Korei Południowej został aresztowany i doprowadzony na przesłuchanie przed komisję ds. korupcji. Tym razem policja zmobilizowała odpowiednio większe siły i obrońcy prezydenta dali za wygraną. Przeciw prezydentowi toczy się procedura impeachmentu po tym, jak w grudniu wprowadził nieoczekiwanie stan wojenny w kraju.

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Klapsy zamiast braw - mówi premier Słowacji, komentując incydent w słowackim pałacu prezydenckim. Słowacki student odebrał od prezydenta nagrodę, ale odmówił podania mu ręki. Wytłumaczył się potem w mediach, że jest przeciwny antyukraińskiej i antyunijnej polityce słowackich liderów politycznych. Prezydent się nie obraził, co innego premier. Robert Fico, który stawia na zbliżenie z Rosją, skomentował, że student powinien za brak szacunku dostać nauczkę.

Słowacki student odebrał od prezydenta nagrodę, ale odmówił podania mu ręki 

Słowacki student odebrał od prezydenta nagrodę, ale odmówił podania mu ręki 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Księżna Kate w ostatnich miesiącach mierzyła się z nowotworem. Część z tego trudnego czasu rozgrywała się w londyńskim szpitalu, gdzie poddawana była chemioterapii i walczyła o zdrowie. Teraz wróciła tam z kamerami, żeby podziękować bohaterom jej historii, czyli lekarzom i służbom medycznym. Czy wróciła zdrowa? "To ulga wiedzieć, że się jest w remisji" - napisała księżna.

Księżna Kate o swojej chorobie: to ulga, że ​​teraz jestem w remisji

Księżna Kate o swojej chorobie: to ulga, że ​​teraz jestem w remisji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS