Polacy oddalają się od Kościoła. Ojciec Paweł Gużyński wskazuje przyczyny

Źródło:
Fakty TVN
Polacy oddalają się od Kościoła. Ojciec Paweł Gużyński wskazuje przyczyny
Polacy oddalają się od Kościoła. Ojciec Paweł Gużyński wskazuje przyczyny
Jarosław Kostkowski/Fakty TVN
Polacy oddalają się od Kościoła. Ojciec Paweł Gużyński wskazuje przyczynyJarosław Kostkowski/Fakty TVN

Mniej Polaków chodzi do kościoła, mniej uczniów na religię, mniej jest też ślubów kościelnych i spada liczba księży. Z najnowszych danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, że Kościół nie wrócił do sytuacji sprzed pandemii. Przyczyny takiej sytuacji wskazuje ojciec Paweł Gużyński.

Polacy chodzą na msze, ale po pandemii nie wrócili tłumnie do ław kościelnych. To jedynie niewielkie ożywienie.

- Reakcje, trzeba powiedzieć, ludu bożego, ludu bożego na pandemię. Polacy się przesiedli przed telewizor, to nie jest tak, że myśmy się po pandemii pozbierali już - uważa prof. Krzysztof Koseła, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Tego zdania jednak nie podziela ojciec Paweł Gużyński. - Kompletnie się z tym nie zgadzam, absolutnie. To jest wydmuszka - podkreśla.

Zdaniem ojca Gużyńskiego zupełnie inna epidemia odpowiada za to, że niecałe 30 procent katolików co tydzień bierze udział w nabożeństwach. Niecałe 14 procent przystępuje do komunii. To niewiele więcej niż w szczycie pandemii i dużo mniej niż przed pandemią.

8-001527

Można zgdzić się z tym, że Polacy dowiedzieli się czegoś o Kościele z telewizji. - Skandale związane z przestępstwami seksualnymi popełnianymi przez księży, a w szczególności to, że Kościół sobie nie radzi z wyjaśnianiem tych spraw - uważa dominikanin.

Czytaj także: Księża spytali młodych o lekcje religii. W odpowiedziach "przynudzanie", "bezsensowne rozmowy"

Tarnów, Rzeszów, Przemyśl - tam na msze chodzi najwięcej wiernych, ale Kościół silny jest w niewielu miejscach. - Zapomnieli troszeczkę o tych czasach, o latach 80., 90., kiedy tutaj jeszcze przemawiał Jan Paweł II do Polaków - zwraca uwagę Koseła. - Ten świat i Kościół zmieniają się, muszą ze sobą współgrać - uważa ojciec Leszek Gęsiak, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Mniej księży i mniej przyjmujących sakrament

Na katechezie w szkole też widać pustki. - O 12 procent spadł odsetek uczniów uczęszczających na religię. W tamtym roku było to 54 procent, w tej chwili 42 procent, to jest już naprawdę bardzo duży spadek - informuje Lidia Rogaś, wiceprezydentka Szczecina.

W skali kraju już tylko 80 procent uczniów chodzi na religię. Diecezje przemyska i warszawska to dwa bieguny. Prawie 100 procent frekwencji w przemyskiej ratuje statystyki. W szkołach można usłyszeć, że z instytucją kościelną coraz mniej im po drodze. - Bardzo hierarchiczna i bardzo wsteczna, co wcale nie należy nazywać tradycją, tylko pewnym prymitywizmem - mówi Sławomir Osiński, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 47 w Szczecinie.

Jest też mniej księży i mniej przyjmujących sakramenty. Kościół w Polsce wciąż jest daleko od zmieniającej się rzeczywistości. - Polska nie jest jeszcze krajem laickim, laicyzacja u nas postępuje, ale powoli. Pewne jest to, że znaczenie Kościoła jako instytucji spada i że znaczenie nauki kościelnej jest coraz mniejsze - ocenia prof. Waldemar Kuligowski, antropolog z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Kościół katolicki w PolsceInstytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

20 lat to szmat czasu, a 20 lat Polski w Unii Europejskiej to cała masa zmian i to w wielu dziedzinach. W ochronie zdrowia na przykład te zmiany są widoczne gołym okiem.

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Źródło:
Fakty TVN

"Mam raka, więc mów do mnie tak" - to hasło kampanii społecznej o tym, jak rozmawiać z osobą chorą na raka. W mediach społecznościowych Małgorzata Sajan oswaja temat raka i przełamuje stereotypy.

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Źródło:
Fakty TVN

Miejsce akcji to Lublin - gniazdo sokołów wędrownych, którym nadano imiona Wrotka i Czart. Wrotka złożyła jaja, po czym poleciała i zniknęła. Czart próbował wysadzić jaja. Pomogli ludzie. Udało się i wtedy wróciła Wrotka. Szczęście sokolej rodziny, niestety, nie trwało długo.

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Źródło:
Fakty TVN

W najbliższą niedzielę w Poznaniu wystartuje bieg Wings for Life. Odbędzie się on także w innych lokalizacjach w Polsce. Od lat biegi pod tą nazwą cieszą się dużą popularnością.

Zbliża się kolejna edycja biegu Wings for Life. Każdy może wziąć udział, gdziekolwiek, dzięki aplikacji

Zbliża się kolejna edycja biegu Wings for Life. Każdy może wziąć udział, gdziekolwiek, dzięki aplikacji

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

- Proces rozliczenia i zmiany kadrowej idzie stanowczo zbyt wolno - stwierdził Leszek Miller. Były premier, gość "Faktów po Faktach", taką "generalną uwagę" skierował do gabinetu Donalda Tuska. Według Millera, rząd musi się "nauczyć rządzić bez prezydenta i omijać prezydenta, nawet balansując na granicy prawa". Ocenił także, że reakcje prezydenta Andrzeja Dudy podczas wystąpienia ministra Radosława Sikorskiego w Sejmie były "głupie i żenujące".

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

Źródło:
TVN24

"Zdrajcy!" - tak swój temat okładkowy tytułuje prestiżowy tygodnik "Der Spiegel". To ustalenia dziennikarzy na temat partii Alternatywa dla Niemiec - w skrócie AfD. "Der Spiegel" podaje wprost, że za strategią ugrupowania stoi Kreml. To kolejne doniesienia o powiązaniach AfD z wrogami Zachodu - nie tylko z Rosją, ale też z Chinami. Problem ukrytych wpływów Kremla na polityków jest nie tylko niemiecki.

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS