J.D. Vance bohaterem polskiej prawicy. Nawrocki: jasno mówi, w jakim chaosie jest dzisiejsza Unia Europejska

Źródło:
Fakty TVN
JD Vance bohaterem polskiej prawicy. Nawrocki: jasno mówi, w jakim chaosie jest dzisiejsza Unia Europejska
JD Vance bohaterem polskiej prawicy. Nawrocki: jasno mówi, w jakim chaosie jest dzisiejsza Unia Europejska
Arleta Zalewska/Fakty TVN
JD Vance bohaterem polskiej prawicy. Nawrocki: jasno mówi, w jakim chaosie jest dzisiejsza Unia EuropejskaArleta Zalewska/Fakty TVN

Jedyny Europejczyk, o jakim w swoim przemówieniu w Monachium JD Vance mówił z uznaniem, to Jan Paweł II. Krytycznie odnosił się do tego, co dzieje się w Niemczech, Szwecji, Rumunii i Wielkiej Brytanii. Tym samym stał się postacią, która odgrywa rolę w kampanii wyborczej w Polsce.

Karol Nawrocki wykorzystał w niedzielę sytuację międzynarodową i temat bezpieczeństwa, by uderzyć w Donalda Tuska, który opublikował zdjęcie, jak obiera ziemniaki.

- Polska sprawuje prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, a najbliższy szczyt odbywa się w Paryżu, a nie w Warszawie. W tym czasie premier rządu Rzeczpospolitej Donald Tusk obiera ziemniaki - powiedział Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej i kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta.

- To naprawdę nie jest czas do tego, żeby próbować rozgrywać kwestię bezpieczeństwa na arenie wewnętrznej w Polsce. Naprawdę, żarty się skończyły, czasy są niepewne i powinniśmy przynajmniej w tej jednej sprawie być razem - podkreślił Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i kandydat Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich.

JD Vance zwrócił na siebie uwagę polskiej prawicy

Tyle, że to właśnie kwestia polityki zagranicznej stała się pretekstem do wzajemnych oskarżeń, bo po tym, jak wiceprezydent Stanów Zjednoczonych w swoim wystąpieniu pouczał, krytykował i oskarżał liderów europejskich o antydemokratyczne działania, JD Vance stał się nowym bohaterem polskiej prawicy.

- Zagrożenie, które najbardziej martwi mnie, kiedy myślę o Europe, to nie Rosja, to nie Chiny, to nie jakakolwiek inna potęga zewnętrzna. To, co mnie martwi, to zagrożenie wewnętrzne - mówił w piątek na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa JD Vance, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych.

Kandydat PiS-u chwalił JD Vance'a za jego krytykę UE niemal w każdym wyborczym wystąpieniu. - Jasno mówi w Monachium, w jakim chaosie jest dzisiejsza Unia Europejska - skomentował Karol Nawrocki.

CZYTAJ TAKŻE: Vance w Monachium: chcemy, aby NATO było przygotowane na przyszłość

Zachwytu nie kryli też w swoich wpisach politycy PiS-u. Bili brawo, dziękowali i wyrażali uznanie dla wiceprezydenta, który na konferencji dotyczącej bezpieczeństwa skoncentrował się nie na Rosji czy planach współpracy z Europą na rzecz Ukrainy, ale na politycznym ataku na unijnych liderów.

Szef rządu w nowym wpisie zacytował słowa prezydenta Ukrainy, który stwierdził, że Bruksela może niektórych frustrować, ale jak nie będzie Brukseli, to przyjdzie Moskwa. Potem dodał: "Ukraiński prezydent to rozumie, a PiS i Konfederacja nie. Albo, co gorsza (i co bardziej prawdopodobne), rozumieją to bardzo dobrze".

Pozostali kandydaci na prezydenta sceptycznie o posunięciach Donalda Trumpa

- Kompromitujące jest dla każdego polskiego polityka dalsze ustawianie się w roli klakiera Donalda Trumpa i jego kolegów - stwierdziła Magdalena Biejat, wicemarszałkini Senatu, kandydatka Lewicy w wyborach prezydenckich.

- Nie będzie nas nikt pouczał, jak mamy układać nasze europejskie sprawy. Nie będzie nam nikt mówił, niezależnie od tego, skąd przyjedzie i jak szanowanym jest naszym przyjacielem i aliantem, jak w Europie mamy układać nasze europejskie sprawy - powiedział Szymon Hołownia, marszałek Sejmu, kandydat Trzeciej Drogi w wyborach prezydenckich.

W krytyce amerykańskiej administracji dużo bardziej oszczędny w słowach był Rafał Trzaskowski, który w sobotę w Monachium spotkał się z szefem NATO. - Demokracja jest w Europie silna, natomiast JD Vance mówi o tym, żeby się też wsłuchiwać w głos wszystkich sił politycznych, my to robimy - powiedział Rafał Trzaskowski.

- Moim zdaniem nie histeryzować, nie zachowywać się w sposób nerwowy, tylko po prostu szybko i konsekwentnie pogłębiać regionalną współpracę obronną i regionalną współpracę przemysłową - wskazał Adrian Zandberg, poseł i kandydat na prezydenta partii Razem.

Dziś już nikt nie ma wątpliwości, że najbliższe miesiące to będzie przełomowy czas dla naszej części Europy. Dlatego warto wsłuchiwać się w głosy kandydatów, a potem pójść na wybory, które zdecydują, kto zostanie nowym prezydentem i nowym najwyższym zwierzchnikiem Sił Zbrojnych.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Środowisko PiS coraz dalej posuwa się w politycznym wykorzystywaniu śmierci współpracowniczki prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Teraz wiąże ją ze Smoleńskiem. Coraz dalej też posuwa się w atakach na prokurator Ewę Wrzosek. 

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

Źródło:
Fakty TVN

Podwodna flota pod biało-czerwoną banderą z unijnym wsparciem to może być całkiem realna wizja. Miliardy na obronność Polska ma wykorzystać na zakup okrętów podwodnych. Jeden jedyny, jaki w tej chwili mamy, to 40-letni Orzeł. Będzie mógł przejść na zasłużoną emeryturę. 

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Źródło:
Fakty TVN

Przydrożna kapliczka stoi w Studzionce koło Pszczyny od 200 lat. Ten upływ czasu był już na niej widoczny. Widocznie nie wszystkim się to podobało, bo znalazł się konserwator amator, który zakasał rękawy i kapliczkę odnowił. Teraz komisja konserwatorska oceni, czy to tylko uszkodzenie czy wręcz zniszczenie zabytku.

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

Źródło:
Fakty TVN

To był jeden z największych ataków dronów, jakie Rosjanie przeprowadzili na Ukrainę od początku wojny. Minionej nocy wystrzelili 214 bezzałgowców. Wybuchy nastąpiły między innymi w Odessie i Kramatorsku. W tym samym niemal czasie prezydent Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone niebawem podpiszą umowę surowcową z Ukrainą.

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sąd ogłosił wyroki wobec 29 członków tzw. mafii śmieciowej. Najsurowsza kara to osiem lat pozbawienia wolności. Działali co najmniej od 2017 roku. Na terenie całego kraju śledczy zlokalizowali 11 nielegalnych składowisk, na których znajdowały się między innymi metalowe beczki i plastikowe pojemniki, wypełnione chemikaliami. Łącznie zgromadzili aż 4000 ton toksycznych odpadów. Wyrok jest nieprawomocny.

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN

- Są rzeczy, w których fundamentalnie działamy razem, idziemy do przodu, ale są rzeczy, w których podejmujemy spór, tak żeby ukuć najlepszą politykę - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, odnosząc się do tarć w koalicji rządzącej. Odniosła się między innymi do różnicy zdań pomiędzy koalicjantami w kwestii obniżenia składki zdrowotnej czy ustawy o budownictwie społecznym.

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Źródło:
TVN24

Generał Mieczysław Bieniek ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że dołączenie Szwecji i Finlandii do NATO było "bardzo dużym wzmocnieniem systemu obronnego" Sojuszu. Doradca ministra obrony nakreślił obraz bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego w obliczu zagrożenia ze strony Rosji.

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS