J.D. Vance bohaterem polskiej prawicy. Nawrocki: jasno mówi, w jakim chaosie jest dzisiejsza Unia Europejska

Źródło:
Fakty TVN
JD Vance bohaterem polskiej prawicy. Nawrocki: jasno mówi, w jakim chaosie jest dzisiejsza Unia Europejska
JD Vance bohaterem polskiej prawicy. Nawrocki: jasno mówi, w jakim chaosie jest dzisiejsza Unia Europejska
Arleta Zalewska/Fakty TVN
JD Vance bohaterem polskiej prawicy. Nawrocki: jasno mówi, w jakim chaosie jest dzisiejsza Unia EuropejskaArleta Zalewska/Fakty TVN

Jedyny Europejczyk, o jakim w swoim przemówieniu w Monachium JD Vance mówił z uznaniem, to Jan Paweł II. Krytycznie odnosił się do tego, co dzieje się w Niemczech, Szwecji, Rumunii i Wielkiej Brytanii. Tym samym stał się postacią, która odgrywa rolę w kampanii wyborczej w Polsce.

Karol Nawrocki wykorzystał w niedzielę sytuację międzynarodową i temat bezpieczeństwa, by uderzyć w Donalda Tuska, który opublikował zdjęcie, jak obiera ziemniaki.

- Polska sprawuje prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, a najbliższy szczyt odbywa się w Paryżu, a nie w Warszawie. W tym czasie premier rządu Rzeczpospolitej Donald Tusk obiera ziemniaki - powiedział Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej i kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta.

- To naprawdę nie jest czas do tego, żeby próbować rozgrywać kwestię bezpieczeństwa na arenie wewnętrznej w Polsce. Naprawdę, żarty się skończyły, czasy są niepewne i powinniśmy przynajmniej w tej jednej sprawie być razem - podkreślił Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i kandydat Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich.

JD Vance zwrócił na siebie uwagę polskiej prawicy

Tyle, że to właśnie kwestia polityki zagranicznej stała się pretekstem do wzajemnych oskarżeń, bo po tym, jak wiceprezydent Stanów Zjednoczonych w swoim wystąpieniu pouczał, krytykował i oskarżał liderów europejskich o antydemokratyczne działania, JD Vance stał się nowym bohaterem polskiej prawicy.

- Zagrożenie, które najbardziej martwi mnie, kiedy myślę o Europe, to nie Rosja, to nie Chiny, to nie jakakolwiek inna potęga zewnętrzna. To, co mnie martwi, to zagrożenie wewnętrzne - mówił w piątek na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa JD Vance, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych.

Kandydat PiS-u chwalił JD Vance'a za jego krytykę UE niemal w każdym wyborczym wystąpieniu. - Jasno mówi w Monachium, w jakim chaosie jest dzisiejsza Unia Europejska - skomentował Karol Nawrocki.

CZYTAJ TAKŻE: Vance w Monachium: chcemy, aby NATO było przygotowane na przyszłość

Zachwytu nie kryli też w swoich wpisach politycy PiS-u. Bili brawo, dziękowali i wyrażali uznanie dla wiceprezydenta, który na konferencji dotyczącej bezpieczeństwa skoncentrował się nie na Rosji czy planach współpracy z Europą na rzecz Ukrainy, ale na politycznym ataku na unijnych liderów.

Szef rządu w nowym wpisie zacytował słowa prezydenta Ukrainy, który stwierdził, że Bruksela może niektórych frustrować, ale jak nie będzie Brukseli, to przyjdzie Moskwa. Potem dodał: "Ukraiński prezydent to rozumie, a PiS i Konfederacja nie. Albo, co gorsza (i co bardziej prawdopodobne), rozumieją to bardzo dobrze".

Pozostali kandydaci na prezydenta sceptycznie o posunięciach Donalda Trumpa

- Kompromitujące jest dla każdego polskiego polityka dalsze ustawianie się w roli klakiera Donalda Trumpa i jego kolegów - stwierdziła Magdalena Biejat, wicemarszałkini Senatu, kandydatka Lewicy w wyborach prezydenckich.

- Nie będzie nas nikt pouczał, jak mamy układać nasze europejskie sprawy. Nie będzie nam nikt mówił, niezależnie od tego, skąd przyjedzie i jak szanowanym jest naszym przyjacielem i aliantem, jak w Europie mamy układać nasze europejskie sprawy - powiedział Szymon Hołownia, marszałek Sejmu, kandydat Trzeciej Drogi w wyborach prezydenckich.

W krytyce amerykańskiej administracji dużo bardziej oszczędny w słowach był Rafał Trzaskowski, który w sobotę w Monachium spotkał się z szefem NATO. - Demokracja jest w Europie silna, natomiast JD Vance mówi o tym, żeby się też wsłuchiwać w głos wszystkich sił politycznych, my to robimy - powiedział Rafał Trzaskowski.

- Moim zdaniem nie histeryzować, nie zachowywać się w sposób nerwowy, tylko po prostu szybko i konsekwentnie pogłębiać regionalną współpracę obronną i regionalną współpracę przemysłową - wskazał Adrian Zandberg, poseł i kandydat na prezydenta partii Razem.

Dziś już nikt nie ma wątpliwości, że najbliższe miesiące to będzie przełomowy czas dla naszej części Europy. Dlatego warto wsłuchiwać się w głosy kandydatów, a potem pójść na wybory, które zdecydują, kto zostanie nowym prezydentem i nowym najwyższym zwierzchnikiem Sił Zbrojnych.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Fala zachorowań na grypę zalewa Polskę, chociaż kulminacja za nami. To jest atak na dawno niewidzianą skalę. Lekarze dwoją się i troją - system ledwo wytrzymuje nawał pacjentów. To nie tylko wysoka liczba zachorowań, ale także wysoka liczba zgonów.

Trwa epidemia grypy, zmarło już ponad tysiąc osób. Sytuacja z lekami w aptekach zaczęła się poprawiać

Trwa epidemia grypy, zmarło już ponad tysiąc osób. Sytuacja z lekami w aptekach zaczęła się poprawiać

Źródło:
Fakty TVN

Przepełnione przychodnie, szpitale z rygorami, a w części aptek nadal brakuje leków. Końca fali grypowej nie widać. W województwie śląskim z powodu pogrypowych powikłań zmarło 25 osób.

Przepełnione szpitale, trzy razy więcej zachorowań. Sanepid bije na alarm

Przepełnione szpitale, trzy razy więcej zachorowań. Sanepid bije na alarm

Źródło:
Fakty TVN

Pod nastolatką na jeziorze w Drawsku Pomorskim załamał się lód. Udało jej się wydostać, nie potrzebowała pomocy medycznej, a wszystko nagrał monitoring. Eksperci przypominają, że nie ma czegoś takiego jak bezpieczna do chodzenia pokrywa lodowa na zbiorniku wody w naturze, bo grubość lodu może się różnić - na środku zbiornika może być cieńszy niż przy brzegu. Strażacy wyjaśniają, jak można pomóc komuś, pod kim załamał się lód.

"Nie ma czegoś takiego jak bezpieczny lód". Jak pomóc komuś, pod kim załamała się pokrywa lodowa?

"Nie ma czegoś takiego jak bezpieczny lód". Jak pomóc komuś, pod kim załamała się pokrywa lodowa?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Minus 41 stopni Celsjusza - taką temperaturę zanotowała w nocy z niedzieli na poniedziałek stacja pomiarowa w Litworowym Kotle w Tatrach Zachodnich. W innych miejscach aż tak ekstremalnych mrozów nie było, ale niska temperatura dała się we znaki właściwie w całym kraju. Mrozy jeszcze trochę potrzymają, warto więc zwrócić uwagę na różne zagrożenia, które mogą się z nimi wiązać.

Silne mrozy w Polsce. Służby apelują: jeden telefon może uratować życie

Silne mrozy w Polsce. Służby apelują: jeden telefon może uratować życie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie jestem usatysfakcjonowana tym dzisiejszym przesłuchaniem - powiedziała w "Faktach po Faktach" posłanka KO Joanna Kluzik-Rostkowska, odnosząc się do wtorkowego przesłuchania szefowej Centralnego Biura Antykorupcyjnego Agnieszki Kwiatkowskiej-Gurdak przez komisję do spraw Pegasusa. Zdaniem Tomasza Treli "premier chyba też nie jest, dlatego że prosi o pilny raport".

"Bardzo wiele pytań pozostało bez odpowiedzi". Członkowie komisji o przesłuchaniu szefowej CBA

"Bardzo wiele pytań pozostało bez odpowiedzi". Członkowie komisji o przesłuchaniu szefowej CBA

Źródło:
TVN24

- Nie wierzę w to, że da się błyskawicznie zakończyć wojnę w Ukrainie - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Anna Maria Dyner z Polityki Insight. Zdaniem generała Bogusława Packa wojna zakończy się "znacznie szybciej, niż przewidywaliśmy to jeszcze kilka tygodni temu". W jego opinii "jeszcze w tym roku". - Putin dobrze wie, że może dużo ugrać, ale może też stracić. I wie dobrze, że Trumpowi zależy, aby za wszelką cenę pokazać Amerykanom i światu swoje silne przywództwo - mówił.

"To nie znaczy, że nagle przywrócimy normalne funkcjonowanie Ukrainie"

"To nie znaczy, że nagle przywrócimy normalne funkcjonowanie Ukrainie"

Źródło:
TVN24

Donald Trump, dzień po rozmowie telefonicznej z rosyjskim przywódcą, zapewnia, że Kreml chce zakończenia wojny w Ukrainie. Mówi też, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem. Zdaniem byłej szefowej biura CNN w Moskwie Donald Trump chce zaprowadzić pokój w Ukrainie, ale jego działania są na rękę Władimirowi Putinowi. - To, co widzimy, to niewiarygodnie mieszane sygnały płynące z administracji amerykańskiej - stwierdziła w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS Jill Dougherty.

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent USA Donald Trump przekazał, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem, prawdopodobnie w Arabii Saudyjskiej. Wcześniej z przywódcą Rosji rozmawiał telefonicznie. Trump po raz kolejny decyduje się nawiązać relację, która potencjalnie niesie ze sobą niebezpieczeństwo.

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

Źródło:
CNN