Eksperci biją na alarm. Susza stanowi zagrożenie "dla całej naszej egzystencji"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Eksperci biją na alarm. Susza stanowi zagrożenie "dla całej naszej egzystencji"
Eksperci biją na alarm. Susza stanowi zagrożenie "dla całej naszej egzystencji"
Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24
Eksperci biją na alarm. Susza stanowi zagrożenie "dla całej naszej egzystencji"Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24

Susza zagraża zarówno plonom, przyrodzie, jak i dzikim zwierzętom.  A długotrwała susza degraduje środowisko, co jest problem dla nas wszystkich. Naukowcy wyliczyli, że w ciągu 23 lat liczba i czas trwania susz wzrosły o 30 procent, a związane z nimi pustynnienie dotyka już jednej czwartej globu.

Spragnione jeże, walcząc o przetrwanie, potrafią nawet przełamać naturalny strach przed człowiekiem. W trakcie suszy nawet kilka kropel wody może decydować o ich życiu bądź śmierci. - Zwierzęta miewają również zawały serca, udary, osłabienia, omdlenia i zgony - zwraca uwagę Marzena Białowolska-Barnyk z Fundacji Dzikich Zwierząt Marzeny Białowolskiej.

Susza oznacza też mniej owadów i drobnych gryzoni, które są bazą pokarmową dla drapieżników. Leśnicy ze Szczecinka zauważyli, że bociany coraz częściej decydują się na dramatyczny krok i wyrzucają z gniazda część swojego potomstwa. - Przeważnie wyrzucone jest jedno bądź dwa pisklęta po to, żeby utrzymać cały lęg. Jeżeli bociany by tego nie zrobił, nie wyżywiłby całego lęgu i cały lęg byłby stracony, skazany na zagładę - wyjaśnia Katarzyna Klimek z Nadleśnictwa Szczecinek.

To naturalny mechanizm, ale stosowany w coraz bardziej nienaturalnej sytuacji. Eksperci alarmują, że od kilku lat susza nawiedza Polskę już wiosną i to coraz bardziej dotkliwie.

- Te prognozy na sezon letni, jesienny również nie napawają optymizmem. Dlatego że jeżeli mamy już problem suszy, to niestety on będzie trwał - podkreśla dr Joanna Remiszewska-Michalak, fizyk atmosfery.

Problem dotyczy nie tylko Polski, ale całego świata - to konsekwencja postępujących zmian klimatycznych. - Degradacja gruntów stanowi zagrożenie nie tylko dla naszego bezpieczeństwa żywnościowego, źródeł utrzymania, ekosystemów i różnorodności biologicznej, ale dla całej naszej egzystencji - przypomina przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego ONZ Csaba Kőrösi w przypadający 17 czerwca Międzynarodowy Dzień Walki z Suszą i Pustynnieniem Ziemi.

Remiszewska-Michalak: nie ma obszaru naszego życia, w którym zmiany klimatyczne nie odcisnęły już piętna
Remiszewska-Michalak: nie ma obszaru naszego życia, w którym zmiany klimatyczne nie odcisnęły już piętnaTVN24

Susza uderza w rolnictwo

Naukowcy wyliczyli, że w ciągu 23 lat liczba i czas trwania susz wzrosły o 30 procent, a związane z nimi pustynnienie dotyka już jednej czwartej globu. - Często widzimy, jak wieje wiatr i wywiewane są gleby, prawda? My, tracąc 2-3 centymetry gleby, tracimy 1000 lat, bo tyle trwa odbudowywanie się tej warstwy - zwraca uwagę dr Joanna Remiszewska-Michalak.

Konsekwencje już dotykają rolnictwa - ziemia ma coraz gorsze właściwości, więc wymaga zwiększonego nawożenia, a mimo to zwraca coraz gorsze plony. Do tego dochodzą niepokojące prognozy. - Wysoka temperatura, tak zwany palnik, parzy rośliny. Naprawdę nie będzie nie za wesoło - mówi Leszek Kierzek, rolnik z Tarnowa Podgórnego i dodaje, że wypatruje deszczu, ale boi się, że będzie on nawalny i więcej zniszczy, niż pomoże.

Nad Polską coraz częściej, zamiast kilku dni umiarkowanego deszczu, pojawiają się intensywne, ale krótkotrwałe ulewy, co dodatkowo nie wpływa na problem przesuszenia gleby.

- Spróbujmy po każdym takim burzowym, intensywnym opadzie zajrzeć chociażby w ziemię na naszym ogródku. Zobaczymy, że intensywny opad nie zwilży tej ziemi na głębiej niż na 5 maksymalnie 10 centymetrów - mówi prof. Bogdan Chojnicki, klimatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - W dzień gorący z traw, z roślin potrafi wyparować nawet 4 litry z metra kwadratowego - dodaje Rafał Maszewski, klimatolog i autor portalu pogodawtoruniu.pl.

Coraz więcej polskich miast ogranicza liczbę krótko przystrzyżonych trawników na rzecz małych, kwietnych łąk. Takie rośliny przytrzymują więcej wilgoci w upalne dni, dając schronienie owadom i pożywienie mniejszym drapieżnikom. - Staramy się te treny, których nie trzeba często kosić, kosić kilka razy w roku maksymalnie, żeby to była jakaś podstawowa pielęgnacja - mówi Paweł Śpiechowicz z Urzędu Miasta Łodzi.

Naukowcy dodają, że zmiany klimatyczne - choć w mniej widoczny sposób - dotykają też miejsc, w których wody nie brakuje, czyli mórz i oceanów. Jednocześnie przestrzegają, że w końcu najbardziej ucierpi ich główny winowajca: człowiek.

- Przyroda da sobie radę bez nas świetnie. My ją możemy zanieczyści, ona się przystosuje, zmieni. Powstanie nowa przyroda, której jeszcze nie znamy, natomiast my oberwiemy efektami tego, co robimy - ocenia prof. Jan Marcin Węsławski z Instytutu Oceanologii PAN.

Jak oszczędzać wodę?IMGW/MGMiŻŚ

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

W spotkaniu z kandydatem na prezydenta i zarazem marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią wziął udział Witold K. To biznesmen powiązany z białoruskim oligarchą, na którym ciążą prokuratorskie zarzuty. Szymon Hołownia zapewnia, że nie miał wiedzy o przeszłości biznesmena, a jego ludzie za całą sytuację obwiniają służby.

Kontrowersyjny gość na spotkaniu z Szymonem Hołownią. "Służby nie przedstawiały żadnych informacji"

Kontrowersyjny gość na spotkaniu z Szymonem Hołownią. "Służby nie przedstawiały żadnych informacji"

Źródło:
Fakty TVN

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

Kandydat Konfederacji na prezydenta Sławomir Mentzen stwierdził w wywiadzie internetowym, że w jego "idealnym świecie studia są płatne". Jako przykład podał uniwersytety w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, gdzie jego zdaniem poziom edukacji wygląda znacznie lepiej niż w Polsce. Na odpowiedź nie musiał długo czekać - politycy z każdej strony sceny politycznej nie zostawili na tym pomyśle suchej nitki.

Sławomir Mentzen: w moim idealnym świecie studia są płatne. Kontrkandydaci odpowiadają na te słowa

Sławomir Mentzen: w moim idealnym świecie studia są płatne. Kontrkandydaci odpowiadają na te słowa

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Każda dziewczyna powinna zapytać swojego partnera, kolegę, chłopaka, czy rzeczywiście chce głosować na człowieka, który prezentuje tego typu poglądy - mówił w "Faktach po Faktach" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski, odnosząc się do swojego kontrkandydata z Konfederacji, Sławomira Mentzena. Pytany, czy wziąłby z nim udział w debacie jeden na jeden, Trzaskowski przekonywał, że dyskusje w takim formacie odbywają się już przed drugą turą wyborów. - Mamy taką tradycję - ocenił.

Mentzen chce debaty jeden na jeden. Trzaskowski odpowiada

Mentzen chce debaty jeden na jeden. Trzaskowski odpowiada

Źródło:
TVN24

Generał dywizji Maciej Klisz, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych, powiedział w "Faktach po Faktach", że z punktu widzenia wojskowego "nieuniknionym jest odwieszenie" zasadniczej służby wojskowej. Według jego oceny, powołując się na przykład Finlandii, w Polsce potrzeba siedmiu milionów rezerwistów. - W związku z czym jedyną metodą masowego szkolenia są obowiązkowe szkolenia - dodał.

Powrót zasadniczej służby wojskowej? Dowódca operacyjny: uważam za nieuniknione

Powrót zasadniczej służby wojskowej? Dowódca operacyjny: uważam za nieuniknione

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS