Eksperci biją na alarm. Susza stanowi zagrożenie "dla całej naszej egzystencji"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Eksperci biją na alarm. Susza stanowi zagrożenie "dla całej naszej egzystencji"
Eksperci biją na alarm. Susza stanowi zagrożenie "dla całej naszej egzystencji"
Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24
Eksperci biją na alarm. Susza stanowi zagrożenie "dla całej naszej egzystencji"Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24

Susza zagraża zarówno plonom, przyrodzie, jak i dzikim zwierzętom.  A długotrwała susza degraduje środowisko, co jest problem dla nas wszystkich. Naukowcy wyliczyli, że w ciągu 23 lat liczba i czas trwania susz wzrosły o 30 procent, a związane z nimi pustynnienie dotyka już jednej czwartej globu.

Spragnione jeże, walcząc o przetrwanie, potrafią nawet przełamać naturalny strach przed człowiekiem. W trakcie suszy nawet kilka kropel wody może decydować o ich życiu bądź śmierci. - Zwierzęta miewają również zawały serca, udary, osłabienia, omdlenia i zgony - zwraca uwagę Marzena Białowolska-Barnyk z Fundacji Dzikich Zwierząt Marzeny Białowolskiej.

Susza oznacza też mniej owadów i drobnych gryzoni, które są bazą pokarmową dla drapieżników. Leśnicy ze Szczecinka zauważyli, że bociany coraz częściej decydują się na dramatyczny krok i wyrzucają z gniazda część swojego potomstwa. - Przeważnie wyrzucone jest jedno bądź dwa pisklęta po to, żeby utrzymać cały lęg. Jeżeli bociany by tego nie zrobił, nie wyżywiłby całego lęgu i cały lęg byłby stracony, skazany na zagładę - wyjaśnia Katarzyna Klimek z Nadleśnictwa Szczecinek.

To naturalny mechanizm, ale stosowany w coraz bardziej nienaturalnej sytuacji. Eksperci alarmują, że od kilku lat susza nawiedza Polskę już wiosną i to coraz bardziej dotkliwie.

- Te prognozy na sezon letni, jesienny również nie napawają optymizmem. Dlatego że jeżeli mamy już problem suszy, to niestety on będzie trwał - podkreśla dr Joanna Remiszewska-Michalak, fizyk atmosfery.

Problem dotyczy nie tylko Polski, ale całego świata - to konsekwencja postępujących zmian klimatycznych. - Degradacja gruntów stanowi zagrożenie nie tylko dla naszego bezpieczeństwa żywnościowego, źródeł utrzymania, ekosystemów i różnorodności biologicznej, ale dla całej naszej egzystencji - przypomina przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego ONZ Csaba Kőrösi w przypadający 17 czerwca Międzynarodowy Dzień Walki z Suszą i Pustynnieniem Ziemi.

Remiszewska-Michalak: nie ma obszaru naszego życia, w którym zmiany klimatyczne nie odcisnęły już piętna
Remiszewska-Michalak: nie ma obszaru naszego życia, w którym zmiany klimatyczne nie odcisnęły już piętnaTVN24

Susza uderza w rolnictwo

Naukowcy wyliczyli, że w ciągu 23 lat liczba i czas trwania susz wzrosły o 30 procent, a związane z nimi pustynnienie dotyka już jednej czwartej globu. - Często widzimy, jak wieje wiatr i wywiewane są gleby, prawda? My, tracąc 2-3 centymetry gleby, tracimy 1000 lat, bo tyle trwa odbudowywanie się tej warstwy - zwraca uwagę dr Joanna Remiszewska-Michalak.

Konsekwencje już dotykają rolnictwa - ziemia ma coraz gorsze właściwości, więc wymaga zwiększonego nawożenia, a mimo to zwraca coraz gorsze plony. Do tego dochodzą niepokojące prognozy. - Wysoka temperatura, tak zwany palnik, parzy rośliny. Naprawdę nie będzie nie za wesoło - mówi Leszek Kierzek, rolnik z Tarnowa Podgórnego i dodaje, że wypatruje deszczu, ale boi się, że będzie on nawalny i więcej zniszczy, niż pomoże.

Nad Polską coraz częściej, zamiast kilku dni umiarkowanego deszczu, pojawiają się intensywne, ale krótkotrwałe ulewy, co dodatkowo nie wpływa na problem przesuszenia gleby.

- Spróbujmy po każdym takim burzowym, intensywnym opadzie zajrzeć chociażby w ziemię na naszym ogródku. Zobaczymy, że intensywny opad nie zwilży tej ziemi na głębiej niż na 5 maksymalnie 10 centymetrów - mówi prof. Bogdan Chojnicki, klimatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - W dzień gorący z traw, z roślin potrafi wyparować nawet 4 litry z metra kwadratowego - dodaje Rafał Maszewski, klimatolog i autor portalu pogodawtoruniu.pl.

Coraz więcej polskich miast ogranicza liczbę krótko przystrzyżonych trawników na rzecz małych, kwietnych łąk. Takie rośliny przytrzymują więcej wilgoci w upalne dni, dając schronienie owadom i pożywienie mniejszym drapieżnikom. - Staramy się te treny, których nie trzeba często kosić, kosić kilka razy w roku maksymalnie, żeby to była jakaś podstawowa pielęgnacja - mówi Paweł Śpiechowicz z Urzędu Miasta Łodzi.

Naukowcy dodają, że zmiany klimatyczne - choć w mniej widoczny sposób - dotykają też miejsc, w których wody nie brakuje, czyli mórz i oceanów. Jednocześnie przestrzegają, że w końcu najbardziej ucierpi ich główny winowajca: człowiek.

- Przyroda da sobie radę bez nas świetnie. My ją możemy zanieczyści, ona się przystosuje, zmieni. Powstanie nowa przyroda, której jeszcze nie znamy, natomiast my oberwiemy efektami tego, co robimy - ocenia prof. Jan Marcin Węsławski z Instytutu Oceanologii PAN.

Jak oszczędzać wodę?IMGW/MGMiŻŚ

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS