"Każdy z nas powinien sobie zrobić rachunek sumienia". Ruszyła specjalna akcja

"Każdy z nas powinien sobie zrobić taki rachunek sumienia". Ruszyła specjalna akcja
"Każdy z nas powinien sobie zrobić taki rachunek sumienia". Ruszyła specjalna akcja
Katarzyna Czupryńska-Chabros | Fakty po południu
"Każdy z nas powinien sobie zrobić taki rachunek sumienia". Ruszyła specjalna akcjaKatarzyna Czupryńska-Chabros | Fakty po południu

W sobotę ruszyła kampania społeczna "Bez LGBT+ nie ma PoLski". Jej idea polega na "wykluczeniu" liter: L, G, B i T z publikowanych tekstów czy nagrań. W akcję zaangażowali się artyści i celebryci. Eksperci zwracają uwagę, że Polska w badaniach równouprawnienia osób LGBT - po raz drugi z rzędu - zajmuje ostatnie miejsce w Unii Europejskiej.

Właśnie wystartowała kampania społeczna "Bez LGBT+ nie ma PoLski". - Ma wyrazić ten bunt. Bunt wobec szkalowania, wobec agresji w stosunku do środowiska LGBT+ - wyjaśnia Kinga Grzelewska, dyrektor zarządzająca MullenLowe Warsaw, organizatora akcji.

Akcja ma uświadomić co, by się stało, gdyby z naszego języka zniknęły liter: L, G, B i T i jak bez nich wyglądałaby nasza wspólnota.

W kampanię zaangażowali się artyści i celebryci. Aktor Michał Żebrowski w mediach społecznościowych udostępnił swoją interpretację "Pana Tadeusza", czyli lektury, którą czytają już uczniowie polskich podstawówek.

Aktorka Anna Mucha opublikowała nagranie, na którym recytuje fragment "Katechizmu polskiego dziecka", czyli słynny wierszyk patriotyczny z "wykluczeniem" liter: L, G, B i T.

Nagranie aktorów można by uznać za zabawę, ale wykluczenie tych kilku liter z alfabetu ma pokazać, co oznacza wykluczenie osób LGBT+.

- Każdy z nas powinien sobie zrobić taki rachunek sumienia: co, by się stało, gdyby jego nieheteronormatywni znajomi, przyjaciele, zniknęli - mówi Aleksandra Dulas z Fundacji Nowoczesnej Edukacji SPUNK. - Mój prawnik, który mi zawsze pomaga: nie ma go. Pani w sklepie, którą znam: znika. Znika również korepetytorka mojego dziecka, która jako jedyna jest w stanie nauczyć go matematyki - wymienia przykłady Dulas.

Polska na tle Unii Europejskiej

Osoby nieheteronormatywne są wśród nas - zwracają uwagę eksperci. Mimo że żyją w europejskim państwie, w XXI wieku, to ciągle zmagają się z uprzedzeniami, przemocą i dyskryminacją.

- Nie raz dostałem w twarz, nie raz zostałem opluty czy nie raz potraktowano mnie w sposób obrzydliwy, także w Sejmie, w sposób werbalny. Ja namawiam wszystkie osoby LGBT dzisiaj w Polsce, żeby otwarcie i odważnie mówiły o sobie - mówi poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek.

Według badania ILGA-Europe, które zamierzyło poziom równouprawnienia osób LGBT na Starym Kontynencie, Polska drugi raz z rzędu znalazła się na ostatnim miejscu wśród państw należących do Unii Europejskiej.

- Tymi wykluczonymi za chwilę może być każdy z nas. Nikt nie powinien nam mówić, kto jest lepszym Polakiem, kto w ogóle ma prawo być Polakiem - podkreśla Kinga Grzelewska.

Na razie osoby nieheteronormatywne mogą przeczytać w mediach społecznościowych wpis eurodeputowanego PiS-u Joachima Brudzińskiego o tym, że "Polska bez LGBT jest najpiękniejsza". Z kolei z ust urzędującego prezydenta, w trakcie zeszłorocznej kampanii wyborczej, mogli usłyszeć, że "LGBT to nie ludzie a ideologa", a z ambony o "tęczowej zarazie".

- Ta nagonka na osoby nienormatywne, co się mówi publicznie, to jest po prostu skandal - zaznacza Aleksandra Dulas. - Z drugiej strony ja widzę topniejącą homofobię, że w szkołach jest coraz lepiej, że coraz więcej rodziców szuka pomocy na zasadzie: chcę rozmawiać i zrozumieć swoje dziecko - dodaje.

Do akcji "Bez LGBT+ nie ma PoLski" przyłączył się też piosenkarz Andrzej Piaseczny. Do inicjatywy mogą włączyć się wszyscy - nie tylko znani i lubiani. Wystarczy wygenerować wybrane przez siebie hasło i zamieścić je w mediach społecznościowych z "wykluczeniem" liter: L, G, B i T.

- Jest to niewątpliwie element działań w sferze symbolicznej, w sferze wyobrażeniowej. Tego jaki nasz świat jest, jaki powinien być - ocenia socjolog Iwona Taranowicz z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Autor: Katarzyna Czupryńska-Chabros / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czy Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zareaguje na antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna? Tego nie wiemy, ale wiemy, jak zareagował przewodniczący KRRiT. Maciej Świrski mówi, że "nie słyszał tych wypowiedzi Brauna". Przy tej okazji politycy koalicji rządzącej przypominają, dlaczego Maciej Świrski powinien usłyszeć zarzuty przed Trybunałem Stanu.

Miliony Polaków usłyszały antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna podczas debaty. Szef KRRiT: nie słyszałem

Miliony Polaków usłyszały antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna podczas debaty. Szef KRRiT: nie słyszałem

Źródło:
Fakty TVN

Szpitale w całym kraju minutą ciszy uczciły pamięć zamordowanego doktora Tomasza Soleckiego. 10 maja ulicami Warszawy przejdzie marsz medyków przeciwko agresji. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej podkreślił, że manifestacja będzie wyrazem solidarności całego środowiska medycznego. Jednocześnie padają pytania, jak zapobiec agresji wobec medyków, która zdarza się coraz częściej.

Lekarze chcą przekonać pacjentów, że nie są ich wrogami. "To nas się wini za kolejki"

Lekarze chcą przekonać pacjentów, że nie są ich wrogami. "To nas się wini za kolejki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"W wielu sprawach cel polityczny stał się dominujący wobec przepisów prawa" - tak dziś mówią prokuratorzy o sposobie pracy prokuratorów Zbigniewa Ziobry. Mówią o celowym umarzaniu śledztw, albo wydłużaniu ich w nieskończoność, jeżeli były niewygodne dla ówczesnej władzy.

Tak działała prokuratura Ziobry. Niewygodne dla władzy sprawy "były prowadzone w sposób nierzetelny"

Tak działała prokuratura Ziobry. Niewygodne dla władzy sprawy "były prowadzone w sposób nierzetelny"

Źródło:
Fakty TVN

Oto efekt uboczny wielkiej kontroli kart szczepień: rodzice nadrabiają szczepienia swoich dzieci i zgłaszają się do punktów szczepień. Okazuje się, że wielu rodziców zaniedbało szczepienia swoich dzieci, ale wcale nie dlatego, że są szczepionkom przeciwni. Inspektorzy sanepidu wciąż przeglądają 7,5 miliona kart szczepień, a lekarze przypominają: na szczepienie zawsze jest czas i nigdy nie jest za późno.

Trwa wielka kontrola kart szczepień. Jest już pozytywny efekt: niektórzy rodzice nadrabiają zaległości

Trwa wielka kontrola kart szczepień. Jest już pozytywny efekt: niektórzy rodzice nadrabiają zaległości

Źródło:
Fakty TVN

Nastoletnie dziewczyny pomogły rannej w Jaworznie. Wszczęły alarm i zorganizowały pomoc, gdy zawiedli dorośli. Kierowca autobusu początkowo nie zauważył, co się stało, gdy przytrzasnął drzwiami wychodzącą pasażerkę. Starszą kobietę, potłuczoną i we krwi, zabrało w końcu pogotowie.

Amelia i Maja krzyczały i kopały w autobus. Ratowały życie

Amelia i Maja krzyczały i kopały w autobus. Ratowały życie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Druga kadencja Donalda Trumpa jest oceniana jeszcze gorzej niż pierwsza. Jego działania pozytywnie ocenia jedynie 39 procent Amerykanów. To najgorszy porównywalny wynik od 1953 roku. Sam prezydent zdaje się nie dopuszczać do siebie takich informacji i twierdzi, że to "najlepsze 100 dni jakiejkolwiek prezydentury w historii" USA.

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obezwładnili celebrytkę, a następnie ukradli jej biżuterię wartą - według różnych źródeł - od 6 do 9 milionów dolarów. Co ciekawe - nie wiedzieli, kogo okradają. Kim Kardashian nic się nie stało. Złodzieje uciekli i prawdopodobnie sprzedali biżuterię. Zostali zatrzymani w 2017 roku. We Francji nazywani są "gangiem dziadków", bo każdy z nich miał około 70 lat. 

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS