Krystyna Pawłowicz podała dane 10-letniego dziecka. "Uchybiła godności sędziego"

08.04.2021 | Krystyna Pawłowicz podała dane 10-letniego dziecka. "Uchybiła godności sędziego"
08.04.2021 | Krystyna Pawłowicz podała dane 10-letniego dziecka. "Uchybiła godności sędziego"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
08.04.2021 | Krystyna Pawłowicz podała dane 10-letniego dziecka. "Uchybiła godności sędziego"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz napisała na Twitterze o dziecku transpłciowym, podając jego imię. Zwróciła uwagę, że władze szkoły przystały na prośbę dziecka na nazywanie go imieniem dziewczynki. Potem sędzia usunęła wpis i przeprosiła.

Sędzia Krystyna Pawłowicz doniosła na szkołę, podając jej adres, w której uczy się transpłciowe 10-letnie dziecko. Doniosła, że szkoła wyraziła zgodę na nazywanie dziecka, zgodnie z jego wolą, imieniem dziewczynki.

- Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego nie powinni występować w mediach społecznościowych, a już na pewno nie w taki sposób agresywny i złośliwy, tak jak to robi pani Pawłowicz – ocenił prof. Stanisław Biernat, były sędzia TK.

- Było to działanie nawet nie wiem, czy bezmyślne. Nawet jeśli bezmyślne, to nie zmienia to faktu, że krzywdzące – skomentowała Emilia Wiśniewska z My, Rodzice –Stowarzyszenia Matek, Ojców i Sojuszników Osób LGBTQIA.

- Ten tweet stanowi naprawdę bardzo głębokie naruszenie dóbr osobistych dziecka, jego rodziny – oceniła dr Hanna Machińska, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich. - Będzie ogromna grupa, która stanie po stronie pani Pawłowicz i wyzwoli się energia ogromnej nienawiści. I to będzie bardzo niebezpieczne – dodała.

Biuro RPO postanowiło zająć się sprawą, bo skrzywdzono dziecko, a wpis wpływowej osoby negatywnie wpłynie na postrzeganie osób transpłciowych.

Po wpisie sędzi odbyła się w szkole kontrola, której wyniki mamy poznać w poniedziałek. Burmistrz gminy, której nazwy ze względu na dobro dziecka nie chcemy ujawniać, napisał o niepotrzebnym rozgłosie i braku zgody na cyniczne wykorzystywanie dzieci do politycznych rozgrywek.

Zawiadomienie do prokuratury

Koalicja Obywatelska złożyła do prokuratury doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez sędzię Pawłowicz, zarzucając jej nielegalne przetwarzanie danych osobowych. - Profesor Krystyna Pawłowicz nie wyszła z roli polityczki i po prostu uprawia politykę. Natomiast tym razem jest to bardzo ohydne, bo ofiarą tej jej polityki jest po prostu dziecko, dziewczynka – skomentowała Marzena Okła-Drewnowicz, posłanka PO.

Lewica też domaga się śledztwa i odebrania Krystynie Pawłowicz sędziowskiego immunitetu. - Zachowała się jak najgorszy troll i hejter – powiedziała Wanda Nowicka, posłanka Nowej Lewicy.

Były wiceprezes TK jest przekonany, że sędzi należy się postępowanie dyscyplinarne. - Jedną z przesłanek odpowiedzialności dyscyplinarnej jest uchybienie godności sędziego Trybunału. Uważam, że pani Pawłowicz niewątpliwie uchybiła godności sędziego Trybunału Konstytucyjnego – stwierdził prof. Stanisław Biernat.

Były prezes Trybunału Konstytucyjnego uważa, że Krystyna Pawłowicz naruszyła prawo. - Wkroczyła w przestrzeń zakazaną prawem. Jest ustawa o ochronie danych osobowych, ona wyraźnie mówi, co to są dane wrażliwe – powiedział Jerzy Stępień.

W obronie Krystyny Pawłowicz stanęła małopolska kurator oświaty. "Ocena prof. Pawłowicz jest absolutnie trafna" – stwierdziła Barbara Nowak. Stanęła też po jej stronie grupa sędziów dobrej zmiany, jak sędzia Jarosław Dudzicz.

Brak komentarza

To PiS wskazało Krystynę Pawłowicz jako kandydatkę na sędziego TK, ale sprawy nie skomentowało. Głos zabrał za to lider Porozumienia. - Próby odzierania kogokolwiek, zwłaszcza dziecka, z godności są moralnie nieakceptowalne – powiedział Jarosław Gowin.

Opozycja domaga się też błyskawicznej reakcji Rzecznika Praw Dziecka. Zakażony koronawirusem Mikołaj Pawlak zaapelował o powstrzymanie emocji i zapewnił, że sprawa jest wyjaśniania. "Dzieci należy otoczyć opieką i chronić, a nie wykorzystywać" – napisał w internecie.

Po dwóch dniach i po dziesiątkach krytycznych uwag Krystyna Pawłowicz obwieściła, że dla dobra dziecka postanowiła skasować swój wpis. W kolejnym wpisie zasłoniła się niewiedzą i przeprosiła dziecko.

- Wszystko za późno, bo ta rana pozostała. Dziecko zostało potężnie, głęboko skaleczone i to jest odpowiedzialność osoby, która pełni tak ważną rolę publiczną – oceniła dr Hanna Machińska.

Nikt z Trybunału Konstytucyjnego nie zabrał głosu w tej sprawie.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nakłaniali agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w wielu sprawach - w tym tej prowadzonej wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. 

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- W sprawie Marcina Romanowskiego prokuratura poczeka na uzasadnienie sądu o odmowie tymczasowego aresztowania - zapowiedział Prokurator Krajowy. Dariusz Korneluk poinformował też, że zwróci się do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z wyjaśnieniem dotyczącym zarzutów, jakie prokuratura chce przedstawić Marcinowi Romanowskiemu. To właśnie immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy miał być głównym argumentem przeciwko tymczasowemu aresztowaniu.

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

- Osobiście zapewne bym podjął taką samą decyzję, bo zasada prawa karnego procesowego jest taka, że immunitetów nie możemy interpretować rozszerzająco - tak o działaniach podjętych przez prokuraturę w sprawie byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Robert Kmieciak, prezes Stowarzyszenia Lex Super Omnia. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej, mówiła, że "sprawa ma charakter zupełnie nietypowy".

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

Źródło:
TVN24

Odkąd konsorcja i fundusze wykupują całe osiedla, by przekształcić je w apartamenty na wynajem krótkotrwały, rdzennym Hiszpanom grożą eksmisje i bezdomność. Żeby ktoś mógł spędzić w ich mieście wakacje, oni lądują na ulicy.

Hiszpanie mają dość turystów. W tle narastający kryzys bezdomności

Hiszpanie mają dość turystów. W tle narastający kryzys bezdomności

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Mer Paryża Anne Hidalgo wykąpała się w Sekwanie. Symboliczny akt miał pokazać, że rzeka jest w odpowiednim stanie przed igrzyskami. Francja wydała prawie 1,5 miliarda euro, by ograniczyć przedostawanie się do rzeki ścieków. 

Mer Paryża spełniła obietnicę. Wykąpała się w Sekwanie na kilka dni przed igrzyskami

Mer Paryża spełniła obietnicę. Wykąpała się w Sekwanie na kilka dni przed igrzyskami

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Choć ta kampania prezydencka jest pod wieloma względami niezwykła - fatalny występ Joe Bidena w debacie, próba zabójstwa Donalda Trumpa - to jeden temat powraca jak bumerang. To kwestia dostępu do broni - również na kanwie zamachu na kandydata republikanów. Prezydent Joe Biden kolejny już raz apeluje o zmianę prawa - o zakazanie dostępu do broni takiej jak AR-15.

Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni

Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS