"Pod płaszczykiem ideologii chodzi o nas, o dyskryminację ludzi"

13.03.2021 | "Pod płaszczykiem ideologii chodzi o nas, o dyskryminację ludzi"
13.03.2021 | "Pod płaszczykiem ideologii chodzi o nas, o dyskryminację ludzi"
Magda Łucyan | Fakty TVN
13.03.2021 | "Pod płaszczykiem ideologii chodzi o nas, o dyskryminację ludzi"Magda Łucyan | Fakty TVN

W Sejmie jest już projekt uchwały, która ma bronić dobrego imienia Polski po tym, jak Parlament Europejski ogłosił Unię Europejską strefą wolności dla środowisk LGBTIQ. Solidarna Polska chce ogłosić, że europarlament "ośmiesza tradycję europejską". Lewica zapowiada swój projekt uchwały, w którym Polska zostałaby ogłoszona strefą wolności dla osób LGBT.

- Unia Europejska mówi nam dzisiaj tak: albo złamiecie konstytucję, albo zabierzemy wam pieniądze - twierdzi europoseł Solidarnej Polski Patryk Jaki. Tak w skrócie Solidarna Polska rozumie to, co w czwartek wydarzyło się w Parlamencie Europejskim. Przy sprzeciwie Polski i Węgier europarlament przyjął rezolucję ogłaszającą całą Unię Europejską "strefą wolności dla środowisk LGBTIQ".

Dla partii Zbigniewa Ziobry jest to tożsame z atakiem na polskie wartości.

- Polski Sejm musi stanąć w obronie wartości, w obronie polskiej rodziny, w obronie polskiego tradycyjnego małżeństwa, tego małżeństwa, które mamy wpisane w polską konstytucję. Nie ma zgody na to, żeby aktywiści homoseksualni narzucali fałszywą narrację w Parlamencie Europejskim - mówił na konferencji prasowej poseł Solidarnej Polski Mariusz Gosek.

Takim aktywistą ma być między innymi Bart Staszewski, który zjechał wiele gmin w Polsce i w symboliczny sposób walczył z dyskryminacją: ustawiał tablice o treści "Strefa wolna od LGBT" przy drogach wjazdowych do tych gmin, które przyjęły uchwały o "strefach wolnych od ideologii LGBT".

- Mnie osobiście to oburza, gdy słyszę z ust polityków oskarżenia, że moje działania są antypolskie. Absolutnie! Moje działania są propolskie - komentuje działania Solidarnej Polski Bart Staszewski. - Nikt nie ma złudzeń, że tak naprawdę chodzi o Polskę wolną od LGBT. Że pod płaszczykiem ideologii chodzi o nas, o dyskryminację prawdziwych ludzi z krwi i kości - dodaje.

Uchwały kontra uchwały

Solidarna Polska przygotowała uchwałę, w której sprzeciwia się unijnej rezolucji, by - jak twierdzi - bronić praw i wolności człowieka. "Zajmowanie się kwestiami "gender equality" jest ośmieszeniem tradycji europejskiej" - można przeczytać w projekcie uchwały. "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża sprzeciw wobec wszelkich działań mających na celu rozpowszechnianie fałszywej wizji tożsamości człowieka, małżeństwa i rodziny" - obwieszcza uchwała.

- Solidarna Polska kłamie. W naszej polskiej konstytucji nie ma definicji rodziny - mówi posłanka Wiosny Joanna Scheuring-Wielgus. - To nie tylko związek kobiety i mężczyzny plus dzieci. Również to jest rodzina, gdzie są dwie osoby: kobieta i mężczyzna, albo kobieta i kobieta, lub mężczyzna i mężczyzna - dodaje

Na konferencji, na której politycy Solidarnej Polski prezentowali projekt uchwały, Patryk Jaki mówił: - Nasze państwo na przestrzeni wieków, nie chcę już tego cały czas przypominać, należało do jednego z najbardziej tolerancyjnych.

I zdaje się, że czas przeszły w wypowiedzi europosła jest jak najbardziej na miejscu. Choćby dlatego, że w 2020 roku Polska zajęła ostatnie miejsce w Unii Europejskiej w rankingu, który mierzy poziom równouprawnienia osób LGBT.

Oprócz raportu są konkretne przykłady fizycznych ataków na osóby nieheteronormatywnych w Polsce.

Swój projekt uchwały zapowiada też Lewica. Ma się w nim znaleźć tożsamy z unijną rezolucją zapis o tym, by Polska w całości została strefą wolności dla osób LGBT.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Michał Dworczyk niedawno zapowiadał, że zrzeknie się immunitetu, ale zmienił zdanie. Lada dzień ma więc być w Parlamencie Europejskim wniosek o uchylenie mu immunitetu. Afera mailowa ma już trzy lata. Prokuratura Zbigniewa Ziobry jej nie wyjaśniła, ale teraz śledczy wracają do sprawy.

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Źródło:
Fakty TVN

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Joe Biden przeciął tę fatalną dyskusję, dotyczącą jego rezygnacji, ten stan, który trwał, uniemożliwiał prowadzenie kampanii wyborczej - mówił w "Faktach po Faktach" Janusz Reiter, były ambasador RP w USA i w Niemczech. Komentował ogłoszoną w niedzielę rezygnację Bidena z kandydowania w wyborach prezydenckich.

"Mówimy o człowieku, który zasługuje na głęboki respekt"

"Mówimy o człowieku, który zasługuje na głęboki respekt"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS