Zima to dla nich szczególnie trudny czas. Służby apelują: jeden telefon może uratować życie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Zima to szczególnie trudny czas dla osób bezdomnych. Służby apelują, by nie być obojętnym
Zima to szczególnie trudny czas dla osób bezdomnych. Służby apelują, by nie być obojętnym
Grzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24
Zima to szczególnie trudny czas dla osób bezdomnych. Służby apelują, by nie być obojętnymGrzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24

W wielu miastach w Polsce rusza pomoc dla tych, którzy jej najbardziej potrzebują. Wolontariusze zaczynają dyżury, strażnicy miejscy też są w pełnej gotowości. Osobom w kryzysie bezdomności z każdym dniem jest trudniej przetrwać kolejny, bo późna jesień i zima to dla nich najtrudniejszy czas w roku. 

Krakowski "Streetbus" pojechał z pomocą do tych, którzy często nigdzie indziej się po nią nie zgłoszą. Święta to dobry moment, by pomyśleć o tych, którzy możliwe, że nie zjedzą niczego podczas Bożego Narodzenia. - Bardzo dużo osób, jak mówi ostatni "Raport o biedzie", naprawdę je czasami raz na tydzień ciepły posiłek. Dla nas najważniejsze jest, żeby ci ludzie nie bali się tutaj przyjść - podkreśla krakowska radna Alicja Szczepańska.

"Streetbus" już po raz piąty pojawił się na ulicy i do końca marca będzie kursował codziennie wieczorem. Zatrzymuje się na trzech przystankach i jest dla wszystkich.

- Nie tylko osobom w kryzysie bezdomności. Również tym, które wymagają takiej formy wsparcia, a są samotne, chcą po prostu przyjść się ogrzać, albo po prostu pogadać. Oferujemy ciepłą herbatę, ciepłą kawę, kanapkę, możliwość wymiany odzieży - wymienia Witold Kramarz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: "Tu bieda jest niewidzialna, mieszka w otoczeniu luksusowych sklepów". Alarmujący raport

Pracownicy "Streetbusa" udzielają też wskazówek, gdzie w mieście można dostać pomoc. - Im zimniej, tym większe zapotrzebowanie. Może być tak, że nawet kilkadziesiąt osób w ciągu wieczoru może korzystać z takiego wsparcia - zwraca uwagę Witold Kramarz. Poprzedniej zimy było to średnio 46 osób co wieczór. Najwięcej w okresie od stycznia do marca.

Bezdomność i młodość. Coraz częściej występują w parze
Bezdomność i młodość. Coraz częściej występują w parze TVN24

Pomagają także w Przemyślu

W Przemyślu osoby w potrzebie mogą liczyć na ciepły posiłek i ogrzanie się w Urzędzie Miasta. Dla niektórych to jedyny posiłek w ciągu dnia. - Widać, że są bardzo potrzebujący. Są po prostu głodni. Jeden z panów nawet twierdził, że dzisiaj jeszcze nic nie jadł - mówi Ewa Sawicka, radna Przemyśla.

CZYTAJ TEŻ: Zupa z byle czego i pocerowane rajstopy. Tak się żyje w polskim Biedańsku

W akcję włączają się przemyscy restauratorzy. Potrzeby są duże. - Wydajemy poniedziałek, środa, piątek. Podczas takiego jednego wydania jest to między 100 a 150 gorących zup - informuje Marcin Kowalski, przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu.

Dla osób w kryzysie bezdomności nadszedł właśnie najtrudniejszy czas w roku. - W ciągu dnia na świetlicę przychodzi więcej osób. Szukają ciepłego miejsca. Dużo ludzi trafia do nas z ogrzewalni miejskiej, które noc spędzają na ogrzewalni i szukają ciepła w ciągu dnia i trafiają do nas. Gdzie mają się podziać w te zimne dni? - zauważa Janusz Wróbel z Chrześcijańskiej Wspólnoty "Dom Łazarza" w Krakowie.

Incydent pod supermarketem i problem biedy w Polsce
Incydent pod supermarketem i problem biedy w PolsceTVN24

Apel straży miejskiej

Jesień i zimę osoby w kryzysie bezdomności często spędzają w dramatycznych warunkach - w pustostanach lub innych miejscach, które tylko w teorii dają schronienie. - Spotkaliśmy osobę w Nowej Hucie, stał namiot, ale osoba spała przed namiotem w samej koszuli, bez skarpet, bez butów i już była mocno wyziębiona - wspomina Jerzy Mądrzyk, komendant Straży Miejskiej Miasta Krakowa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Straż miejska apeluje: jeden telefon z informacją o osobie, która na mrozie przebywa na ulicy czy przystanku, może uratować życie.

- Na nasz numer 986 bądź 112, bądź w jakikolwiek inny sposób informować nas o takich przypadkach, gdzie ktoś potrzebuje pomocy. Daje się zauważyć większą empatię w społeczeństwie. Mamy zgłoszenia właśnie tego typu, że nie "proszę nam usunąć osobę", tylko "proszę pomóc tej osobie" - mówi Jerzy Mądrzyk.

Od 3 listopada z wychłodzenia zmarły w Polsce cztery osoby.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Rafał Trzaskowski obiecuje kobietom, że on - inaczej niż Karol Nawrocki - podpisze ustawę liberalizującą dostęp do aborcji, jeśli zostanie prezydentem. Karol Nawrocki mówi "nie" nawet powrotowi do tzw. kompromisu aborcyjnego. Kandydat Koalicji Obywatelskiej twierdzi, że nie skręca ani w prawo, ani w lewo, lecz że dla niego "najważniejszy jest środek i najważniejszy jest zdrowy rozsądek".

Kontrast w poglądach Trzaskowskiego i Nawrockiego dotyczących aborcji jest bardzo wyraźny

Kontrast w poglądach Trzaskowskiego i Nawrockiego dotyczących aborcji jest bardzo wyraźny

Źródło:
Fakty TVN

Już 26 stycznia odbędzie się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Znowu będziemy mogli w świątecznej atmosferze, pełnej radości i solidarności, a często i zabawy - co pokażemy w TVN - pomóc dzieciom chorym na raka i na choroby krwi.

Wielka mobilizacja przed 33. Finałem WOŚP. Tysiące ludzi ściga się na pomysły, jak wspomóc zbiórkę

Wielka mobilizacja przed 33. Finałem WOŚP. Tysiące ludzi ściga się na pomysły, jak wspomóc zbiórkę

Źródło:
Fakty TVN

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku przygotował cykl filmów edukacyjnych, które poruszają kluczowe kwestie zdrowia psychicznego młodych ludzi. W materiałach znajdują się praktyczne informacje dla nauczycieli, rodziców, ale też uczniów. Szpital podzielił się tymi nagraniami z pomorskimi szkołami z nadzieją, że pomogą zrozumieć i wspierać młode osoby w kryzysie zdrowia psychicznego.

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nadal nie wiadomo, co z subwencją dla Prawa i Sprawiedliwości. Wszyscy członkowie PKW pracują nad odpowiedzią dla ministra finansów, który poprosił o interpretację ostatniej uchwały. Już wiadomo, że odpowiedzi będą niejednomyślne.

Nad odpowiedzią dla ministra finansów pracują wszyscy członkowie PKW. "Atmosfera jest średnia"

Nad odpowiedzią dla ministra finansów pracują wszyscy członkowie PKW. "Atmosfera jest średnia"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To jest coś niesamowitego, jakie ogromne wsparcie od was otrzymaliśmy. Tak przeogromne, kiedy jest ten czas słów, które ranią, bardzo ranią - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W programie mówił między innymi o niedawnych groźbach wobec prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz zbliżających się 33. Finału WOŚP.

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Źródło:
TVN24

Są politycy, są ludzie, którzy wykorzystują podżeganie do nienawiści do zdobywania władzy, a potem utrzymywania jej do podziału Polaków - zauważyła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Magdalena Adamowicz, europosłanka Koalicji Obywatelskiej. W programie odniosła się m.in. do rocznicy śmierci swojego męża Pawła Adamowicza, jak i niedawnych gróźb wobec szefa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka oraz prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.

Adamowicz: Paweł nie był jedyną ofiarą wojny polsko-polskiej

Adamowicz: Paweł nie był jedyną ofiarą wojny polsko-polskiej

Źródło:
TVN24

Nadzieja, ale też strach i niepewność towarzyszą rodzinom zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy. Bliscy osób uprowadzonych przez Hamas wierzą, że zawieszenie broni wejdzie w życie i ich koszmar się skończy. W pierwszej fazie terroryści mają uwolnić 33 osoby. Według "The Times of Israel" wśród nich może znajdować się dwoje dzieci - bracia Kfir i Ariel, którzy zostali porwani z kibucu Nir Oz.

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Oczy całego świata przez najbliższe dni zwrócone będą na Waszyngton, gdzie w poniedziałek w samo południe, czyli o godzinie 18 w Polsce, Donald Trump zostanie zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zazwyczaj ta uroczystość jest wyłącznie dla Amerykanów, a obce państwa reprezentują ambasadorzy. Donald Trump uwielbia łamać schematy, zatem zaprosił na inaugurację wybranych zagranicznych polityków. Według portalu "Politico" to lista nazwisk stworzona według bardzo konkretnego klucza. Jest na niej też były premier Polski, Mateusz Morawiecki.

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Inauguracja nowego prezydenta to w Waszyngtonie zawsze ważny dzień - ten najbliższy poniedziałek ma być szczególnie wyjątkowy. Już porównuje się ten dzień z inauguracją drugiej kadencji Ronalda Reagana, bo w 1985 roku też było wyjątkowo zimno. Według prognoz w poniedziałek 20 stycznia w Waszyngtonie będzie wiało, a temperatura odczuwalna wyniesie nawet -20 stopni Celsjusza. Donald Trump zdecydował, że jego druga inauguracja zostanie przeniesiona do budynku Kapitolu.

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS