PiS stawia na programy społeczne, opozycja na prawa samorządów. De facto kampania rozkręca się

Autor:
Katarzyna
Kowalska
Źródło:
Fakty po Południu TVN24
PiS stawia na programy społeczne, opozycja na prawa samorządów. De facto kampania rozkręca się
PiS stawia na programy społeczne, opozycja na prawa samorządów. De facto kampania rozkręca się
Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24
Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24PiS stawia na programy społeczne, opozycja na prawa samorządów. De facto kampania rozkręca się

Choć właściwa kampania wyborcza ruszy dopiero po ogłoszeniu przez prezydenta terminu wyborów do Sejmu i Senatu, to politycy nie tracą czasu. Są spotkania z mieszkańcami, obietnice wyborcze i punktowanie władzy. Premier Mateusz Morawiecki w Świętokrzyskiem promował programy społeczne PiS, Szymon Hołownia w Wyszkowie apelował o odpolitycznienie finansowania samorządów, Lewica krytykowała rządzących za inflację i złe zarządzanie publicznymi pieniędzmi, a Platforma mówiła o fiasku programu mieszkanie plus.

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę rano w Świętokrzyskiem promował programy społeczne Prawa i Sprawiedliwości. Odwiedził między innymi przedszkole, żłobek i klub seniora. W południe pojawił się na Wawelu, gdzie wziął udział w mszy z okazji 50-lecia święceń arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. 

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek była natomiast w Jaworznie, a wiceminister Paweł Szefernaker w Sławnie w Zachodniopomorskiem. Oboje uczestniczyli w obchodach Dnia Strażaka. Wiceminister wręczył awanse i odznaczenia, przekazał też kluczyki do wozów strażackich, a przy okazji zapewnił, że "wszyscy Polacy mogą korzystać z programów, które są realizowane przez rząd".

Najnowsze zapowiedzi PiS-u sprzed tygodnia to świadczenie 800 plus na dziecko od nowego roku i darmowe autostrady - dokładnie dwa państwowe odcinki od lipca.

Opozycja odpowiada na 800 plus. Rząd: będziemy się trzymać harmonogramu
Opozycja odpowiada na 800 plus. Rząd: będziemy się trzymać harmonogramuKatarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

Samorządy w centrum uwagi

O zaangażowanie i wytężoną pracę apelował w Wyszkowie Szymon Hołownia. - Do wyborów 20 tygodni, licząc od tego weekendu. To tak strasznie mało czasu i żaden z tych tygodni nie może zostać zmarnowany - mówił polityk. Polska 2050 zorganizowała tam forum samorządowe, żeby wraz z koalicjantem rozmawiać między innymi o przywróceniu pewności finansowej samorządom.

- Od 8 lat samorząd zamiatany jest pod dywan. Od 8 lat samorząd jest uznawany jako wróg publiczny - zwracał uwagę Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Stałość subwencji oświatowej, usamorządowienie opieki zdrowotnej, uproszczenie procedur dla mieszkańców i odpolitycznienie finansowania samorządów - to postulaty, które padły na forum Polski 2050 i PSL-u.

- Samorządy być może powinny współdecydować o stawkach podatków na swoim terenie. Samorządy powinny, to rewolucja, mieć udział w Vacie - przekonywał Szymon Hołownia.

Te propozycje zdają się współbrzmieć z zapowiedziami lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, który też mówi o poszerzeniu kompetencji samorządu i zwiększeniu środków do wyłącznej dyspozycji samorządu. W sobotę w Kartuzach Tusk mówił też o największym od lat kryzysie demograficznym w Polsce.

Hołownia: Polska 2050, w koalicji z PSL, będzie tą siłą, która przywróci nadzieję Polsce lokalnej, samorządnej
Hołownia: Polska 2050, w koalicji z PSL, będzie tą siłą, która przywróci nadzieję Polsce lokalnej, samorządnej TVN24

Autobus "Śladami afer PiS"

W sobotę na ulice Warszawy wyjechał specjalny autobus z napisem "Śladami afer PiS". Ruszył z Woli i miał kilka przystanków. Zatrzymał się między innymi tam, gdzie miały powstać osiedla w ramach programu mieszkanie plus, który ostatecznie okazał się fiaskiem, co wypomnieli rządowi posłowie nie tylko Platformy Obywatelskiej. - Oni potykają się o własne nogi, a w zamian za to powołują Krajowy Zasób Nieruchomości, społeczne inicjatywy mieszkaniowe. To wszystko to kolejne etaty, nic innego jak zarządy, rady nadzorcze, praca dla swoich - mówił Konrad Frysztak, poseł PO.

O swoje prawa upominali się również ci, którzy mieszkania w programie kupili, ale warunki okazały się zupełnie inne niż rządowe obietnice. - Jeśli po raz kolejny nie wywiążecie się ze swoich obietnic dotyczących naszych mieszkań plus, to będziemy strajkować, przyjedziemy do Warszawy - ostrzegał jeden z mężczyzn. 

Swoją odpowiedź na baner Narodowego Banku Polskiego zaprezentowała z kolei Lewica, nie zgadzając się na odsunięcie od rządu i od banku centralnego odpowiedzialności za poziom oraz wolne tempo obniżania się rekordowo wysokiej inflacji. - Rząd i Narodowy Bank Polski dołożyły, niestety, do tego swoje i z tej odpowiedzialności nie pozwolimy im się wyślizgać - mówił Adrian Zandberg, poseł KKP Lewicy. - Dzisiaj mija dokładnie 746. dzień bez pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy - przypomniał Tomasz Trela, poseł Nowej Lewicy.

Choć właściwa kampania wyborcza ruszy po ogłoszeniu przez prezydenta terminu wyborów, to politycy już dzisiaj pracują tak, jakby kampania była już faktem.

Autor:Katarzyna Kowalska

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości