Chcą zachęcić kobiety do pójścia na wybory. "Nigdy rozmowa o polityce nie była tak bardzo o kobietach, jak jest w tej chwili"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Chcą zachęcić kobiety do pójścia na wybory. "Nigdy ta rozmowa o polityce nie była tak bardzo o kobietach, jak jest w tej chwili"
Chcą zachęcić kobiety do pójścia na wybory. "Nigdy ta rozmowa o polityce nie była tak bardzo o kobietach, jak jest w tej chwili"
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24
Chcą zachęcić kobiety do pójścia na wybory. "Nigdy ta rozmowa o polityce nie była tak bardzo o kobietach, jak jest w tej chwili" Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24

"Wspieram Sukces Kobiet" - to akcja zachęcająca Polki do wzięcia udziału w wyborach. Współautorki inicjatywy i jej ambasadorki podkreślają, że kobiet jest więcej niż mężczyzn, ale nie zawsze chcą one głosować, a ich głos tym razem może mieć wyjątkowe znaczenie.

Różni je wiek, zawód, a nierzadko też poglądy, ale łączy płeć i chęć, by jak najwięcej kobiet namówić do pójścia na wybory parlamentarne. - Bardzo wierzę w to, że kobiety się obudzą i pokażą, że mają głos, że chcą, żeby ich rzeczywistość, ich dzieci, synów i córek wyglądała inaczej - mówi Sylwia Gregorczyk-Abram, adwokatka, współautorka akcji "Wspieram Sukces Kobiet".

Autorek i ambasadorek akcji o swojej sprawczości przekonywać nie trzeba. Są zdecydowane do pójścia na wybory i teraz chcą do tego zachęcać kolejne kobiety - mobilizować i tłumaczyć, dlaczego warto oddać swój głos. - Cały koncept programu jest taki, żeby po pierwsze zainteresować kobiety wyborami, po drugie przekonać je, że mogą znaleźć na listach wyborczych w swoich okręgach kandydatów, którzy odpowiadają na ich potrzeby, a z trzeciej strony pokazać kandydatom, że jeśli będą mówili o problemach istotnych dla kobiet, to po prostu otrzymają nasze głosy - wyjaśnia Olga Legosz, współautorka akcji "Wspieram Sukces Kobiet".

ZOBACZ TAKŻE: Wybory 2023. Walczą o głosy kobiet. Sprawdziliśmy, co im oferują 

Kobiety stanowią aż 53 procent wyborców, ale - według badań Fundacji Sukces Pisany Szminką, inicjującej projekt "Wspieram Sukces Kobiet" - istotne dla nich kwestie nie znajdują miejsca w programach partii politycznych. - 30 procent kobiet odpowiedziało nam, że nie chce iść (na wybory - przyp. red.), bo nie znajduje niczego interesującego dla siebie w programach partii. Kolejne 15 procent odpowiedziało, że polityka nie jest dla kobiet - wskazuje Legosz.

Nawet jeśli część kobiet odwraca się od polityki, to polityka robi wręcz przeciwnie - co pokazały chociażby Strajki Kobiet sprzed trzech lat. - Te badania, które przeprowadziliśmy, pokazują te słabe punkty państwa, które są przeciwko kobietom i o nich chcemy przede wszystkim rozmawiać - podkreśla Sylwia Gregorczyk-Abram. - Mnie to chyba najbardziej dotknęło, że prawie 10 procent kobiet nie idzie na wybory, nie dlatego, że nie chce, tylko dlatego, że nie może, nie ma po prostu, jak dostać się do najbliższego lokalu wyborczego - mówi Monika Mrozowska, aktorka i ambasadorka akcji "Wspieram Sukces Kobiet".

Iga Świątek o udziale w wyborach: to obywatelski obowiązek
Iga Świątek o udziale w wyborach: to obywatelski obowiązek TVN24

Co jest ważne dla kobiet?

W badaniach wzięło udział ponad 20 tysięcy ankietowanych, które za najważniejsze wyzwania dla współczesnych kobiet uznały między innymi: problem przemocy wobec kobiet, brak żłobków i przedszkoli w gminach, ubóstwo starszych kobiet czy ograniczone możliwości pracy kobiet w związku z opieką nad dziećmi.

Najważniejsze wyzwania współczesnych kobietFundacja SPS/Uniwersytet SWPS

- Nigdy ta rozmowa o polityce nie była tak bardzo o kobietach, jak jest w tej chwili. Od dawna kobiety tak bardzo nie musiały walczyć, nie zdecydowały się na tę walkę. W tej chwili doszło do tego, że ta walka jest nieunikniona - zaznacza Lara Gessler, ambasadorka akcji "Wspieram Sukces Kobiet". - Myślę, że kobiety rozumieją, co się dzieje dookoła nich. Widzą, że to w jakim teraz państwie żyją i jak funkcjonują, działa na ich niekorzyść - uważa Sylwia Gregorczyk-Abram, współautorka akcji.

CZYTAJ TEŻ: Posłanki Koalicji Obywatelskiej zainaugurowały akcję "Kobiety na wybory". "Nas są miliony"

"Wspieram Sukces Kobiet" to apolityczna, bezpartyjna i edukacyjna akcja profrekwencyjna, których w ostatnim czasie jest więcej. Powstają one w odpowiedzi na te liczby: w 2019 roku tylko 61,5 procent Polek wrzuciło swój głos do urny. W tym roku prognozy wcale nie są lepsze. - Co druga kobieta w wieku między 18 a 39 lat nie chce wziąć udziału w tych wyborach - wskazuje Urszula Sołocha z inicjatywy #dziewczynynawybory. A przecież przyszłość Polek zależy od głosów Polek.

- Wszystkie te akcje działały w jednym, wspólnym celu, żeby jak najmocniej zaktywizować kobiety - podkreśla Monika Mrozowska. - Ważne jest, żeby po prostu pójść do wyborów i zagłosować zgodnie ze swoim sumieniem, bo bardzo wiele kobiet - niestety - głosuje tak, jak głosują ich partnerzy - zwraca uwagę Małgorzata Rozenek-Majdan.

ZOBACZ RÓWNIEŻ MATERIAŁ "FAKTÓW PO POŁUDNIU" TVN24: Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Co zrobić, by wziąć udział w wyborach?

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Na pytanie, czy trzeba się badać profilaktycznie, żeby bardziej zapobiegać niż leczyć, pewnie większość odpowie "tak". Sęk w tym, by za słowami szły i czyny, a z tym jest różnie. Program "Profilaktyka 40 plus" nie do końca się sprawdził. Jest nowy, nazywa się "Moje Zdrowie" i może ta nazwa podziała mobilizująco.

Decyzja, która może uratować życie. Rusza "pierwszy tak duży program"

Decyzja, która może uratować życie. Rusza "pierwszy tak duży program"

Źródło:
Fakty TVN

Zarzut naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariuszy publicznych usłyszała kobieta, która zaatakowała dwoje lekarzy i ratowniczkę w szpitalu w Gdyni. To, co zrobiła wpisuje się w całą serię podobnych zdarzeń - z tym najdramatyczniejszym włącznie. Niespełna tydzień temu agresywny pacjent zabił lekarza w szpitalu w Krakowie. Morderstwo zszokowało, ale opamiętania nie przyniosło.

Rośnie liczba przypadków agresji wobec lekarzy

Rośnie liczba przypadków agresji wobec lekarzy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kierowca z własnym samochodem potrzebny do wożenia turystów w południowej Europie - brzmi jak atrakcyjna, dobrze płatna oferta pracy. Na miejscu okazuje się jednak, że nie chodzi o przewozy turystów, ale przemyt migrantów z Bałkanów do Europy Zachodniej. Szczegóły tego przestępczego procederu pokazali w "Superwizjerze" Jakub Stachowiak i Sebastian Klauziński.

Najbardziej dochodowy przestępczy interes w Europie

Najbardziej dochodowy przestępczy interes w Europie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska placówka dyplomatyczna w Nuuk, stolicy Grenlandii, to do tej pory był niewielki drewniany dom. Wkrótce jednak amerykańscy dyplomaci mają się przeprowadzić do nowoczesnego budynku. Duńskie media opisują niepokój, jaki to wywołuje.

Amerykanie zwiększają obecność w stolicy Grenlandii. "Oczywiście, że będą szpiedzy"

Amerykanie zwiększają obecność w stolicy Grenlandii. "Oczywiście, że będą szpiedzy"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Na pierwszym planie i w roli głównej. Biało-czerwoną flagę widać w piątek niemal wszędzie i to w najróżniejszych odsłonach. Kreatywnością wykazali się nie tylko uczestnicy centralnych obchodów w Warszawie, ale premier Donald Tusk.

Biało-czerwone barwy w całym kraju. Tak Polacy świętowali Dzień Flagi

Biało-czerwone barwy w całym kraju. Tak Polacy świętowali Dzień Flagi

Źródło:
Fakty TVN

Karol Nawrocki spotkał się w Gabinecie Owalnym z prezydentem Donaldem Trumpem, a zdjęcie z uścisku ich dłoni opublikował Biały Dom. Kandydat PiS-u w wyborach prezydenckich mówi, że to spotkanie było dla niego zaszczytem. Sztabowcy kalkulują, ile jest warte w kampanii, a politycy rządzący pytają, co Nawrockiemu udało się załatwić dla Polaków.

"Zdjęcie nie załatwi sprawy", "rekwizyt w kampanii wyborczej". Komentarze po spotkaniu Nawrocki-Trump

"Zdjęcie nie załatwi sprawy", "rekwizyt w kampanii wyborczej". Komentarze po spotkaniu Nawrocki-Trump

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nad Morskie Oko kursują już elektryczne busy, które mają być alternatywą dla fasiągów. Czy to oznacza, że turyści decydują się tę nowość? Na razie nie. Niewykluczone, że odstrasza ich cena.

Elektryczne busy już jeżdżą do Morskiego Oka. Zainteresowanie nimi jest jednak małe

Elektryczne busy już jeżdżą do Morskiego Oka. Zainteresowanie nimi jest jednak małe

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Su-22 odlatują w siną dal. Kończą służbę w polskich siłach powietrznych. Najwyższy czas, ponieważ Su-22 to 40-letnie maszyny radzieckiej konstrukcji - to samoloty myśliwsko-bombowe, na których wyszkolili się najlepsi polscy piloci. Czas na zmiany i na F-35.

Wprowadzały nas do NATO i to na nich wyszkolili się najlepsi piloci. Su-22 przechodzą do historii

Wprowadzały nas do NATO i to na nich wyszkolili się najlepsi piloci. Su-22 przechodzą do historii

Źródło:
Fakty TVN

86-letni pan Józef za chwilę będzie zdawać maturę. To jego drugie podejście - rok temu za pierwszym razem się nie udało. Historia pana Józefa, a także jego determinacja, inspirują do działania. Pokazuje również, że na naukę nigdy nie jest za późno.

Nigdy za późno na naukę. Udowadnia 86-letni pan Józef, tegoroczny maturzysta

Nigdy za późno na naukę. Udowadnia 86-letni pan Józef, tegoroczny maturzysta

Źródło:
Fakty TVN

Maj to zdecydowanie ten czas, gdy musimy przypomnieć o kleszczach. Ich ukąszenie, choć bezbolesne, wiąże się z ryzykiem zakażenia. Borelioza i niezwykle groźne kleszczowe zapalenie mózgu to tylko ułamek chorób przenoszonych przez te pajęczaki żyjące - co ważne - nie tylko w lesie.

Kleszcze atakują nie tylko w lesie. Co zrobić, gdy ugryzie? "Zasada jest jedna"

Kleszcze atakują nie tylko w lesie. Co zrobić, gdy ugryzie? "Zasada jest jedna"

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Druga kadencja Donalda Trumpa jest oceniana jeszcze gorzej niż pierwsza. Jego działania pozytywnie ocenia jedynie 39 procent Amerykanów. To najgorszy porównywalny wynik od 1953 roku. Sam prezydent zdaje się nie dopuszczać do siebie takich informacji i twierdzi, że to "najlepsze 100 dni jakiejkolwiek prezydentury w historii" USA.

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obezwładnili celebrytkę, a następnie ukradli jej biżuterię wartą - według różnych źródeł - od 6 do 9 milionów dolarów. Co ciekawe - nie wiedzieli, kogo okradają. Kim Kardashian nic się nie stało. Złodzieje uciekli i prawdopodobnie sprzedali biżuterię. Zostali zatrzymani w 2017 roku. We Francji nazywani są "gangiem dziadków", bo każdy z nich miał około 70 lat. 

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS