Wizyty, umowy i wspólne manewry. Tak Kreml buduje sojusze

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Podczas gdy w Waszyngtonie umacnia się dalej Sojusz Północnoatlantycki, Moskwa próbuje zacieśniać współpracę z tymi, którzy od Kremla się nie odwrócili. Delhi, Pekin, Pjongjang czy Teheran - w tych stolicach Kreml szuka sprzymierzeńców. Premier Indii w trakcie wizyty w Rosji wspomniał co prawda o zabijanych ukraińskich dzieciach i konieczności zawarcia pokoju, ale jednocześnie razem z Putinem ustalał, jak obchodzić zachodnie sankcje i uzgadniał kolejne umowy gospodarcze.

Order Świętego Andrzeja to najwyższe rosyjskie odznaczenie państwowe. Władimir Putin właśnie odznaczył nim premiera Indii. Jednak w trakcie samej wizyty ważniejsze były elementy spoza protokołu.

- Zaprosiłeś mnie do swojej rezydencji jak prawdziwego przyjaciela. Spędziliśmy razem cztery albo pięć godzin. Omówiliśmy wiele kwestii. Cieszę się, że otwarcie rozmawialiśmy o Ukrainie i że staraliśmy się z szacunkiem zrozumieć nasze wzajemne opinie - mówił premier Indii Narendra Modi.

PRZECZYTAJ TAKŻE: "Rosja dopuściła się zbrodni. Jesteśmy bardzo otwarci, aby międzynarodowe grupy przeprowadziły dochodzenie"

W trakcie rozmowy, która tak uradowała premiera Indii, w Kijowie trwała akcja ratunkowa, żeby spod gruzów zbombardowanego szpitala dziecięcego kogoś jeszcze uratować.

- Jestem wdzięczny za uwagę, jaką poświęcasz najpilniejszym problemom, w tym za próbę znalezienia sposobów rozwiązania kryzysu ukraińskiego - oczywiście i przede wszystkim - w sposób pokojowy - komentował przywódca Rosji Władimir Putin.

Retoryczna i cyniczna fasada

To była jednak tylko retoryczna i cyniczna fasada. Narendra Modi przyjechał do Moskwy, żeby z Kremlem dobić targów.

Wśród omawianych tematów były między innymi obejście zachodnich sankcji, które utrudniają przekazy pieniężne w rublach i rupiach, budowa sześciu bloków jądrowych w Indiach oraz porozumienia w zakresie przemysłu stoczniowego i paliwowego. Wizytę premiera Indii w Moskwie skomentował Wołodymyr Zełenski.

"To ogromne rozczarowanie i druzgocący cios dla wysiłków pokojowych widzieć, jak przywódca największej demokracji na świecie ściska się w Moskwie z najbardziej krwawym zbrodniarzem świata" - napisał prezydent Ukrainy na platformie X.

Delhi nie potępiło rosyjskiej agresji na Ukrainę

- Każda osoba wierząca w humanitaryzm odczuwa ból, gdy widzi śmierć, zwłaszcza gdy giną niewinne dzieci. Widok umierających niewinnych dzieci rozdziera serce, ten ból jest niezwykle przerażający - mówił w Moskwie Narendra Modi.

Premier Indii mógł sobie pozwolić na taka uwagę - siedząc obok Putina - bo silniejsze jest to, co spaja Rosję z Indiami. Delhi nie potępiło rosyjskiej agresji na Ukrainę. W obliczu izolacji Moskwy przez świat Zachodu Kreml musi szukać gospodarczych powiązań na wschodzie i jednocześnie unikać uzależnienia od Chin.

Waszyngton widzi jednak możliwość wykorzystania niejednoznacznej polityki Indii.

- Wierzymy, że długotrwałe stosunki Indii z Rosją dają im możliwość skłonienia prezydenta Putina do zakończenia jego brutalnej wojny - przekazała Karine Jean-Pierre, rzeczniczka prasowa Białego Domu.

Chińskie i białoruskie oddziały rozpoczęły właśnie wspólne manewry wojskowe

Gdy świat zachodnich wartości ustala w Waszyngtonie strategię na najbliższe miesiące, Putin zacieśnia sojusze, które mu pozostały. Do Rosji właśnie udała się delegacja wysokich rangą wojskowych z Korei Północnej. Stało się to po tym, jak przywódca Rosji kilka tygodni temu z Kim Dzong Unem podpisali traktat o partnerstwie strategicznym.

Kreml dalej kupuje od Teheranu irańskie drony kamikadze i wykorzystuje Białoruś do wywierania presji na Europę. Tym razem demonstrując swoje układy z Pekinem, bo w okolicach Brześcia chińskie i białoruskie oddziały rozpoczęły właśnie wspólne manewry wojskowe.

- Jednostki na niektórych etapach zostaną skonsolidowane, nie będzie osobnej jednostki chińskiej ani osobnej jednostki białoruskiej. Będą działać razem - zapowiedział generał dywizji Wadim Danisenko, dowódca sił specjalnych Białorusi.

CZYTAJ TAKŻE: Viktor Orban po wizytach w Kijowie i Moskwie pisze do unijnych przywódców

Polityka Kremla wobec Zachodu skupia się na dzieleniu i dlatego tak ważne dla Putina jest przymierze z Viktorem Orbanem. To jedyny sojusz Rosji, który tak głęboko wdziera się w Unię Europejską. Ostatnie podróże węgierskiego premiera wywołały oburzenie i konsternację w europejskich stolicach. W trakcie posiedzenia unijnych ambasadorów - na wniosek Polski - Węgry właśnie są upominane i przypomina im się, jakie mają obowiązki oraz uprawnienia w ramach swojej unijnej prezydencji.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/GAVRIIL GRIGOROV / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Pozostałe wiadomości

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nakłaniali agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w wielu sprawach - w tym tej prowadzonej wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. 

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- W sprawie Marcina Romanowskiego prokuratura poczeka na uzasadnienie sądu o odmowie tymczasowego aresztowania - zapowiedział Prokurator Krajowy. Dariusz Korneluk poinformował też, że zwróci się do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z wyjaśnieniem dotyczącym zarzutów, jakie prokuratura chce przedstawić Marcinowi Romanowskiemu. To właśnie immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy miał być głównym argumentem przeciwko tymczasowemu aresztowaniu.

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

- Osobiście zapewne bym podjął taką samą decyzję, bo zasada prawa karnego procesowego jest taka, że immunitetów nie możemy interpretować rozszerzająco - tak o działaniach podjętych przez prokuraturę w sprawie byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Robert Kmieciak, prezes Stowarzyszenia Lex Super Omnia. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej, mówiła, że "sprawa ma charakter zupełnie nietypowy".

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

Źródło:
TVN24

Odkąd konsorcja i fundusze wykupują całe osiedla, by przekształcić je w apartamenty na wynajem krótkotrwały, rdzennym Hiszpanom grożą eksmisje i bezdomność. Żeby ktoś mógł spędzić w ich mieście wakacje, oni lądują na ulicy.

Hiszpanie mają dość turystów. W tle narastający kryzys bezdomności

Hiszpanie mają dość turystów. W tle narastający kryzys bezdomności

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Mer Paryża Anne Hidalgo wykąpała się w Sekwanie. Symboliczny akt miał pokazać, że rzeka jest w odpowiednim stanie przed igrzyskami. Francja wydała prawie 1,5 miliarda euro, by ograniczyć przedostawanie się do rzeki ścieków. 

Mer Paryża spełniła obietnicę. Wykąpała się w Sekwanie na kilka dni przed igrzyskami

Mer Paryża spełniła obietnicę. Wykąpała się w Sekwanie na kilka dni przed igrzyskami

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Choć ta kampania prezydencka jest pod wieloma względami niezwykła - fatalny występ Joe Bidena w debacie, próba zabójstwa Donalda Trumpa - to jeden temat powraca jak bumerang. To kwestia dostępu do broni - również na kanwie zamachu na kandydata republikanów. Prezydent Joe Biden kolejny już raz apeluje o zmianę prawa - o zakazanie dostępu do broni takiej jak AR-15.

Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni

Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS