Wiele urzędów wydłuża godziny pracy, by wydawać zaświadczenia o prawie do głosowania

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Wiele urzędów wydłuża godziny pracy, by wydawać zaświadczenia o prawie do głosowania
Wiele urzędów wydłuża godziny pracy, by wydawać zaświadczenia o prawie do głosowania
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24
Wiele urzędów wydłuża godziny pracy, by wydawać zaświadczenia o prawie do głosowaniaMarta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24

Liderzy i kandydaci są na ostatniej przedwyborczej prostej, bo ostatni tydzień kampanii to dla nich czas największej mobilizacji. Mobilizacja jest też po stronie wyborców - i tu też czas ma znaczenie. Do 12 października można pobierać zaświadczenia o prawie do głosowania lub dopisać się do spisu wyborców, dlatego niektóre urzędy wydłużyły godziny pracy, a na gdańskich uczelniach stanęły mobilne punkty.

Na wybranych uczelniach wyższych w Gdańsku pojawiły się mobilne punkty urzędu miejskiego. Studenci mogą dopisać się tam do spisu wyborców lub wnioskować o zaświadczenie uprawniające do głosowania w dowolnym miejscu. - Jest to bardzo wygodne, wystarczy de facto dopisać się na listę z dokumentem tożsamości - ocenia Olga z samorządu studentów Politechniki Gdańskiej.

Ponadto studenci Politechniki Gdańskiej głos do urny wyborczej będą mogli wrzucić nawet w akademiku, bo placówka zadbała o dwa dodatkowe okręgi wyborcze w domach studenckich. - Dużo ludzi jest przyjezdnych i ciężko jest zjechać w trakcie weekendu do domu. Myślę, że u nas bardzo dużo ludzi skorzysta z tej opcji, jest to bardzo wygodne - ocenia Aleksandra z samorządu studentów Politechniki Gdańskiej. - Chcemy promować postawy obywatelskie, proobywatelskie. Dać możliwość studentom skorzystania z prawa do głosowania, z przywileju - podkreśla prof. Mariusz Kaczmarek, prorektor ds. kształcenia Politechniki Gdańskiej.

Czytaj także: Bez dowodu osobistego na wybory. Czy wystarczy aplikacja mObywatel?

Zainteresowanie wyborami jest ogromne nie tylko wśród młodych i nie tylko w Gdańsku. - 22 tysiące osób dopisało się do wyborów w formie elektronicznej. Wydaliśmy już ponad 4,5 tysiąca zaświadczeń - informuje Tomasz Filipowicz z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - 75 tysięcy ludzi dopisało się do spisu w Warszawie - przekazuje Monika Beuth z Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

W łódzkim magistracie tylko do czwartku urzędnicy wydali ponad pięć tysięcy zaświadczeń o prawie do głosowania. Tak dużo osób zgłasza się po zaświadczenie do głosowania, że utworzono kolejny punkt i wydłużono godziny pracy urzędników. - Porównując do wyborów w 2015 roku, nawet można mówić o trzykrotnie większym zainteresowaniu, a mamy jeszcze tydzień do wyborów - wskazuje Grzegorz Szatiło z Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Łodzi.

O zaświadczenie o prawie do głosowania możemy wnioskować jeszcze tylko do 12 października. Jak wygląda procedura? - To kwestia wypełnienia jednostronicowego wniosku i klient otrzymuje od ręki zaświadczenie. Zaświadczenie takie upoważnia osobę do wzięcia udziału w głosowaniu w dowolnej komisji wyborczej - zarówno w kraju, jak i za granicą - wyjaśnia Szatiło.

Zobacz również: Najnowsze sondaże na finiszu kampanii. Kto będzie trzecią siłą w Sejmie?

Po co zaświadczenie?

Zaświadczenie jest wydawane tylko raz. Jeśli dokument zgubimy, to nie dostaniemy kolejnego egzemplarza i nie będziemy mogli zagłosować nigdzie. W skali kraju takich zaświadczeń wystawiono ponad 250 tysięcy. Zainteresowanie jest ogromne, dlatego białostockie urzędy czynne będą dłużej, również w najbliższą sobotę. - Wydaliśmy już ponad 2,5 tysiąca zaświadczeń o prawie do głosowania, to jest o tysiąc więcej niż cztery lata temu - informuje Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Państwowa Komisja Wyborcza w najnowszym spocie instruuje, jak wygląda głosowanie z zaświadczeniem. Informuje w nim, że "komisja wyborcza sprawdzi, czy jesteś uprawniony do głosowania w tym obwodzie lub dopisze cię do spisu wyborców, jeśli przekażesz jej zaświadczenie o prawie do głosowania. Zaświadczenie uprawnia także do głosowania w referendum". Te informacje mogą się przydać szczególnie młodym, którzy po raz pierwszy w swoim życiu będą głosować w wyborach.

- W moim otoczeniu nie spotkałam się z nikim, kto powiedziałby, że nie idzie na wybory, bo go nie dotyczą. Mam nadzieję, że nie żyję w bańce i jest to raczej powszechne, chociaż statystyki mówią co innego - mówi Maria Szymańska, uczennica IX Liceum we Wrocławiu.

- Mimo, że chcę bardzo głosować, cieszę się i ekscytuję tym, że będę mógł zagłosować, to jednak czuję tę odpowiedzialność, bo tak też zostałem wychowany, tak też nasza szkoła nas uczyła, że ważne jest podejmowanie decyzji, że ważne jest to, że mamy prawo wyborcze i czuję odpowiedzialność za swój głos - mówi Cezary Ćwik, uczeń IX Liceum we Wrocławiu.

Zobacz także: Jak sprawdzić, czy jestem na liście wyborców?

Każdy może sprawdzić, czy i gdzie jest zapisany do spisu wyborców w Centralnym Rejestrze Wyborców poprzez stronę gov.pl lub aplikację mObywatel. Tam znajdziemy informacje o miejscu, okręgu i obwodzie swojego głosowania. Zmian możemy dokonywać tylko do czwartku 12 października.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS