Oddział zapewniał rehabilitację ciężko chorym dzieciom, a teraz zostanie zamknięty. Rodzice są zaniepokojeni

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Oddział zapewniał rehabilitację ciężko chorym dzieciom, a teraz zostanie zamknięty. Rodzice są zaniepokojeni
Oddział zapewniał rehabilitację ciężko chorym dzieciom, a teraz zostanie zamknięty. Rodzice są zaniepokojeni
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Oddział zapewniał rehabilitację ciężko chorym dzieciom, a teraz zostanie zamknięty. Rodzice są zaniepokojeni Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Z końcem lutego w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie ma zostać zamknięty dzienny oddział rehabilitacji, bo nie ma kim obsadzić funkcji kierownika. Szpital zapewnia, że pacjenci nie pozostaną bez opieki. Jednak rodziców to nie uspokaja. Czekają na konkretne informacje, jak będzie w tej sytuacji przebiegać rehabilitacja ich dzieci.

- Właśnie idę na kontrolę do lekarza i zastanawiam się, czy będzie miała kolejną operację. Jeżeli będzie miała kolejną operację, to ja nie wiem, co ja zrobię - mówi Ewelina Guzdek, mama Mai.

Rodzice małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie są przerażeni informacją, że oddział rehabilitacji dziennej z końcem lutego ma zostać zamknięty. Do tej pory zapewniał nawet codzienną, intensywną rehabilitację ciężko chorym dzieciom. Trafiają do niego zarówno pacjenci onkologiczni i neurologiczni, jak i ze schorzeniami ortopedycznymi.

- Mój syn miał wylew krwi do mózgu jeszcze w życiu płodowym. Został sparaliżowany prawostronnie. Ma sparaliżowaną i niepełnosprawną prawą rękę i prawą nóżkę. Teraz miał operację, która ma mu pomóc w chodzeniu - mówi Mariusz Kuś, tata Antka.

- Córka nie ruszała ręką, miała uszkodzony nerw łokciowy - wskazuje Ewelina Guzdek.

To właśnie codzienna rehabilitacja na tym oddziale pomaga dojść do sprawności ich dzieciom. Rodzice doceniają dotychczasową współpracę, więc tym bardziej informacja o zamknięciu oddziału wywołała niepokój.

CZYTAJ TAKŻE: Lekarze zachęcają do szczepienia dzieci przeciw HPV. "Jest bardzo ważną profilaktyką onkologiczną"

- Gdyby nie ten oddział, córka pięć miesięcy nie byłaby rehabilitowana tak, jak do tej pory była. Ponadto - dla przykładu - prywatne spotkanie z fizjoterapeutą to jest koszt około 200 złotych. Mnie obecnie nie stać na to, żeby codziennie płacić 200 złotych na rehabilitację, która jest konieczna - przyznaje Ewelina Guzdek.

Szpital uspokaja, że ich pacjenci na pewno nie pozostaną bez opieki.

- Żadne dziecko nie zostanie bez opieki rehabilitacyjnej. Pracujemy przede wszystkim nad tym, żeby po ewentualnym zamknięciu oddziału nasi pacjenci mogli korzystać nadal z naszych usług w miarę w niezmienionej formie - komentuje Katarzyna Pokorna-Hryniszyn z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Kto obejmie opiekę nad rehabilitowanymi dziećmi?

Przyczyną reorganizacji jest problem z obsadzeniem stanowiska kierownika oddziału.

- Reorganizacja wynika przede wszystkim z tego, że na ten moment nie posiadamy osoby, która mogłaby podjąć się prowadzenia oddziału rehabilitacji. Do tego jest potrzebny lekarz rehabilitacji - wskazuje Katarzyna Pokorna-Hryniszyn.

- Osoba z odpowiednią kwalifikacją żegna się z naszym szpitalem. Szukaliśmy osoby, która mogłaby zastąpić, natomiast rynek pokazał, że jest ciężko, i na ten moment nie jesteśmy w stanie takiej osoby znaleźć - mówi Adam Koprowski, rzecznik prasowy Collegium Medicum.

Stąd konieczność zamknięcia oddziału. Dzieci prawdopodobnie zostaną objęte opieką zakładu fizjoterapii w tym samym szpitalu. Mają być rehabilitowane u tych samych fizjoterapeutów, w tych samych pomieszczeniach, na tym samym sprzęcie. Jednak na razie brak jest ostatecznych deklaracji.

Rośnie dostęp pacjentek do znieczuleń przy porodzie. Pomogły premie dla szpitali
Rośnie dostęp pacjentek do znieczuleń przy porodzie. Pomogły premie dla szpitaliMarek Nowicki/Fakty TVN

- Córka z początkiem lutego ma zacząć tę rehabilitację w zakładzie fizjoterapii i te 10 spotkań jest rozciągnięte do połowy marca. To wychodzi średnio 1-2 spotkania w tygodniu, a na oddziale dziennym córka miała od 4-5 spotkań w tygodniu, więc jest znacząca różnica - podkreśla Ewelina Guzek.

- Jaka jest gwarancja, że będziemy w dalszym ciągu rehabilitowani od razu? Nie ma żadnej. Może będziemy rehabilitowani, ale za trzy-cztery miesiące. Taka przerwa w rehabilitacji to jest po prostu przepaść - zaznacza Mariusz Kuś.

Przed końcem lutego mają zapaść ostateczne decyzje, wtedy rodzice od razu zostaną o nich poinformowani, zapewnia szpital.

- Najpierw muszą jakieś ustalenia zostać podjęte, jakieś rozmowy muszą się odbyć i dopiero wtedy możemy przekazać informację, która jest pewna, żeby nie wzbudzać jeszcze większego zamieszania i niedopowiedzeń - przekazuje Adam Koprowski.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Środowisko PiS coraz dalej posuwa się w politycznym wykorzystywaniu śmierci współpracowniczki prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Teraz wiąże ją ze Smoleńskiem. Coraz dalej też posuwa się w atakach na prokurator Ewę Wrzosek. 

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

Źródło:
Fakty TVN

Podwodna flota pod biało-czerwoną banderą z unijnym wsparciem to może być całkiem realna wizja. Miliardy na obronność Polska ma wykorzystać na zakup okrętów podwodnych. Jeden jedyny, jaki w tej chwili mamy, to 40-letni Orzeł. Będzie mógł przejść na zasłużoną emeryturę. 

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Źródło:
Fakty TVN

Przydrożna kapliczka stoi w Studzionce koło Pszczyny od 200 lat. Ten upływ czasu był już na niej widoczny. Widocznie nie wszystkim się to podobało, bo znalazł się konserwator amator, który zakasał rękawy i kapliczkę odnowił. Teraz komisja konserwatorska oceni, czy to tylko uszkodzenie czy wręcz zniszczenie zabytku.

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

Źródło:
Fakty TVN

To był jeden z największych ataków dronów, jakie Rosjanie przeprowadzili na Ukrainę od początku wojny. Minionej nocy wystrzelili 214 bezzałgowców. Wybuchy nastąpiły między innymi w Odessie i Kramatorsku. W tym samym niemal czasie prezydent Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone niebawem podpiszą umowę surowcową z Ukrainą.

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sąd ogłosił wyroki wobec 29 członków tzw. mafii śmieciowej. Najsurowsza kara to osiem lat pozbawienia wolności. Działali co najmniej od 2017 roku. Na terenie całego kraju śledczy zlokalizowali 11 nielegalnych składowisk, na których znajdowały się między innymi metalowe beczki i plastikowe pojemniki, wypełnione chemikaliami. Łącznie zgromadzili aż 4000 ton toksycznych odpadów. Wyrok jest nieprawomocny.

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN

- Są rzeczy, w których fundamentalnie działamy razem, idziemy do przodu, ale są rzeczy, w których podejmujemy spór, tak żeby ukuć najlepszą politykę - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, odnosząc się do tarć w koalicji rządzącej. Odniosła się między innymi do różnicy zdań pomiędzy koalicjantami w kwestii obniżenia składki zdrowotnej czy ustawy o budownictwie społecznym.

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Źródło:
TVN24

Generał Mieczysław Bieniek ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że dołączenie Szwecji i Finlandii do NATO było "bardzo dużym wzmocnieniem systemu obronnego" Sojuszu. Doradca ministra obrony nakreślił obraz bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego w obliczu zagrożenia ze strony Rosji.

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS