W Strzelnie chcą rozbudować szkołę, a w Krakowie wybudować metro. Bez KPO to jednak niewykonalne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
W Strzelnie chcą rozbudować szkołę, a w Krakowie wybudować metro. Bez KPO to jednak niewykonalne
W Strzelnie chcą rozbudować szkołę, a w Krakowie wybudować metro. Bez KPO to jednak niewykonalne
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
W Strzelnie chcą rozbudować szkołę, a w Krakowie wybudować metro. Bez KPO to jednak niewykonalneStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Elektryczne autobusy, termomodernizacje, nowe szkoły, sale gimnastyczne, linie tramwajowe, a w Krakowie - metro. Jest wiele potrzeb, dziesiątki projektów i wciąż zero euro na KPO. Na pieniądze czekają mieszkańcy i samorządowcy.

W Strzelnie (woj. pomorskie), małej wsi na Kaszubach, dzieciom, rodzicom oraz lokalnym władzom marzy się rozbudowa szkoły podstawowej. Pani Katarzyna Rudecka, dyrektorka szkoły w Strzelnie, przyznaje, że w kierowanej przez nią placówce najbardziej brakuje sali sportowej. Dodatkowo - za mało jest samych sal lekcyjnych. Dzieci i nauczyciele czekają na remont. Trudno jest ułożyć plan lekcji dla wszystkich. W szkole uczy się ponad setka dzieci. Zajęcia prowadzone są w dwóch budynkach. W szkole uczy się osiem oddziałów dzieci, jest tam też oddział przedszkolny. - Naprawdę przydałoby się dofinansowanie, żeby tę salę zrobić i żeby te dzieci miały jakieś warunki - mówi mama jednego z uczniów. Projekt jest, a nawet jest też pozwolenie na budowę. Jest i plan wymarzonej sali gimnastycznej. Gmina niestety nie ma na to pieniędzy. - To ma kosztować 23 miliony złotych brutto. Takich środków nie mamy - wyjaśnia Tadeusz Puszkarczuk, wójt gminy Puck.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Finanse samorządów w ciągu ostatnich dwóch lat legły w gruzach"

Gmina czeka na unijne środki na KPO. Niestety bez nich nie jest w stanie zrealizować inwestycji. Przebudowa szkoły nie jest jedyną potrzebą. - Przybyło nam 10 tysięcy mieszkańców, w związku z tym czeka to na urbanizację też tych terenów. Tych zadań jest bardzo dużo. Dzisiaj drogi, szkoły, oświata to są rzeczy, które są priorytetem - wylicza Tadeusz Puszkarczuk.

CZYTAJ WIĘCEJ: Miasto czeka na pieniądze z KPO. "Dla samorządów to jest ogromna tragedia"

Samorządowcy mówią wprost, że bez środków na KPO nie zrealizują większości z planowanych inwestycji. - Mam nadzieję, że coś się zmieni, bo to podejście i ta rezygnacja z takich ogromnych środków dla każdego z naszych samorządów to jest tragedia - zapewnia Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna.

Cieszyn ma gotowe 32 projekty. Dotyczą między innymi montażu fotowoltaiki, zakupu elektrycznych autobusów, modernizacji oczyszczalni ścieków czy budowy szkolnej sali gimnastycznej. - Chodziło o to, żebyśmy wszyscy mogli dostać taki zastrzyk nowej energii do tego, żeby rozwijać nasze miasta. Przed miastami są postawione nowe wyzwania, choćby środowiskowe - tłumaczy Gabriela Staszkiewicz.

Cieszyn bez pieniędzy z KPO
Cieszyn bez pieniędzy z KPOTVN24

Szereg potrzeb

W przypadku KPO mowa jest o 260 miliardach złotych przeznaczonych na inwestycje w całym kraju. W Krakowie - tak jak i w innych miastach - są plany, zakończone konsultacje społeczne, ale nie ma pieniędzy. - Miasto zgłosiło projektów na 10 miliardów złotych. Rzeczywiście metro to jeden z tych sztandarowych projektów, który miastu by się bardzo przydał, dlatego że szczególnie centrum się dusi - przyznaje Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa.

Kraków od lat zajmuje miejsce w czołówce najbardziej zakorkowanych miast Polski. Metro to inwestycja, na którą potrzeba 6 miliardów złotych. Jako projekt ekologiczny ma szanse na finansowanie z KPO aż w 90 procentach. - Nie ukrywam, że sama budowa to już kwoty, których my z budżetu miasta nie pokryjemy, dlatego że potrzeb lokalnych, związanych choćby ze szkołami, przedszkolami, chodnikami, jest tak dużo, że na pewno byśmy nie wynaleźli środków z tego budżetu na realizację metra - dodaje Andrzej Kulig.

Czasu jest niewiele. Środki z KPO należy wykorzystać do końca 2026 roku.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS