W kancelarii premiera brakuje pieniędzy na wypłaty dla pracowników. Politycy PiS umywają ręce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
W kancelarii premiera brakuje pieniędzy na wypłaty dla pracowników. Politycy PiS umywają ręce
W kancelarii premiera brakuje pieniędzy na wypłaty dla pracowników. Politycy PiS umywają ręce
Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24
W kancelarii premiera brakuje pieniędzy na wypłaty dla pracowników. Politycy PiS umywają ręceKatarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

W kancelarii premiera trwa zbieranie środków na grudniową wypłatę wynagrodzeń dla pracowników. Okazuje się, że brakuje trzech milionów złotych. Jak stwierdził nowy szef kancelarii premiera Jan Grabiec, tych pieniędzy po prostu nie ma. Według niego powodem braków mają być między innymi odprawy dla tzw. dwutygodniowego rządu, które nie zostały przewidziane w projekcie budżetu.

- Środki, które zostały w budżecie, nie wystarczą na to, żeby w grudniu zapłacić wynagrodzenia - mówi Jan Grabiec, szef kancelarii premiera. Bilans otwarcia w kancelarii premiera jest mocno na minusie. Minister Grabiec mówi o trzech brakujących milionach. - Zwróciłem się już do ministra finansów o przesunięcie środków. Tak, żeby można było zrealizować te po prostu zwykłe, codzienne wypłaty - dodaje Jan Grabiec.

Załatanie dziury to nie wszystko. Będzie szczegółowa kontrola i możliwe konsekwencje. - Na podstawie prawa przeprowadzone bardzo skutecznie, szybko - wyjaśnia Andrzej Halicki, europoseł PO. Chodzi o dyscyplinę finansów publicznych i sprawdzenie, czy wydatki w ramach budżetu kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego były zgodne z prawem.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "W przyszłym tygodniu będziemy informować o decyzjach dotyczących zmian w służbach"

- Nie wiem, niech to minister Grabiec wyjaśni, skąd te braki, skoro już tam rządzi. Natomiast jeśli sugeruje, że to wynika z tego, że ludziom za jakąś pracę zapłacono, to zwracam uwagę na to, że w Polsce Kodeks pracy obowiązuje - mówi Jarosław Sellin z PiS. Były wiceminister byłego rządu powtarza to, co w mediach społecznościowych napisał były rzecznik prasowy Piotr Müller, który zdecydował się odpowiedzieć na zarzuty nowego kierownictwa kancelarii. "Wypłata świadczeń pracowniczych dla zwykłych urzędników wynika z przepisów prawa pracy. Okresy wypowiedzenia itd. Podobnie jak dla najważniejszych stanowisk państwowych. I tak np. z tego, co pamiętam, jak @donaldtusk odchodził z funkcji premiera, to miał wypłacony ekwiwalent za około 100 dni niewykorzystanego urlopu. Takie przepisy" - napisał w mediach społecznościowych.

Budżetowe braki

Minister Grabiec wskazał trzy prawdopodobne źródła dziury w budżecie. Najwięcej pochłonąć miały odprawy i ekwiwalenty za niewykorzystany urlop dla odchodzących z kancelarii pracowników różnego szczebla. Do tego nieprzewidziane wydatki na dwutygodniowy rząd Mateusza Morawieckiego i wynagrodzenia dla ponad stu osób zatrudnionych przed i w trakcie kampanii wyborczej. - Będziemy badać szczegółowo, jakie były ich kompetencje i jakie zadania wykonywali - zapowiada Grabiec. - Cała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów była zaprzęgnięta w kampanię Prawa i Sprawiedliwości. Pewnie były dodatkowe nagrody, dodatkowe premie, wydatki ponad miarę - zaznacza Tomasz Trela z Nowej Lewicy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Zmiana władzy również w takiej odsłonie". "Ministra" w notatce dla Barbary Nowackiej

- Jak ja ustępowałem, to zostawiłem górkę pieniędzy - zauważa Marek Belka, były premier. Dodaje on też, że taki był właśnie niepisany zwyczaj. - Po to, żeby nowy rząd nie musiał zaczynać od zera - tłumaczy. Z nowego rządu słychać, że to brak kompetencji, albo celowe działanie odchodzącej władzy. Nowi ministrowie też sprawdzają budżety swoich resortów. - Te dwa tygodnie przejściowego rządu, tymczasowego rządu, doprowadziły do tego, że pełnomocnictwa powygasały, że nie były płacone rachunki na bieżąco, że umowy nie były podpisywane - wylicza Krzysztof Gawkowski.

Problemu nie dostrzegają jednak politycy, którzy właśnie oddali władzę. - Jest rzeczą oczywistą, że kiedy na przykład zwalnia się ludzi z KPRM-u, a już pierwsze takie decyzje są, no to trzeba im płacić odprawy, co jest kosztem pierwotnie nieprzewidzianym w budżecie - przekonuje Marcin Horała z KP PiS. Były wiceminister sprawiedliwości zapewnia, że nie tylko budżet tego ministerstwa został w dobrym stanie. - Oddzielmy narrację, politykę, kłamstwa tych ludzi jako uzasadnienie do nie realizacji własnych obietnic od realnego stanu finansów państwa i budżetu państwa - apeluje Michał Woś z Suwerennej Polski. - Pan minister Domański dwoi się i troi teraz, przygotowując, sklecając jakoś ten budżet, ale domyślam się, że tam mogą być naprawdę bardzo duże braki - podkreśla Tomasz Trela z Nowej Lewicy. Ustawą budżetową na 2024 rok nowy rząd zająć ma się w najbliższym tygodniu.

Autorka/Autor:Katarzyna Kowalska

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS