W kancelarii premiera brakuje pieniędzy na wypłaty dla pracowników. Politycy PiS umywają ręce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
W kancelarii premiera brakuje pieniędzy na wypłaty dla pracowników. Politycy PiS umywają ręce
W kancelarii premiera brakuje pieniędzy na wypłaty dla pracowników. Politycy PiS umywają ręce
Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24
W kancelarii premiera brakuje pieniędzy na wypłaty dla pracowników. Politycy PiS umywają ręceKatarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

W kancelarii premiera trwa zbieranie środków na grudniową wypłatę wynagrodzeń dla pracowników. Okazuje się, że brakuje trzech milionów złotych. Jak stwierdził nowy szef kancelarii premiera Jan Grabiec, tych pieniędzy po prostu nie ma. Według niego powodem braków mają być między innymi odprawy dla tzw. dwutygodniowego rządu, które nie zostały przewidziane w projekcie budżetu.

- Środki, które zostały w budżecie, nie wystarczą na to, żeby w grudniu zapłacić wynagrodzenia - mówi Jan Grabiec, szef kancelarii premiera. Bilans otwarcia w kancelarii premiera jest mocno na minusie. Minister Grabiec mówi o trzech brakujących milionach. - Zwróciłem się już do ministra finansów o przesunięcie środków. Tak, żeby można było zrealizować te po prostu zwykłe, codzienne wypłaty - dodaje Jan Grabiec.

Załatanie dziury to nie wszystko. Będzie szczegółowa kontrola i możliwe konsekwencje. - Na podstawie prawa przeprowadzone bardzo skutecznie, szybko - wyjaśnia Andrzej Halicki, europoseł PO. Chodzi o dyscyplinę finansów publicznych i sprawdzenie, czy wydatki w ramach budżetu kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego były zgodne z prawem.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "W przyszłym tygodniu będziemy informować o decyzjach dotyczących zmian w służbach"

- Nie wiem, niech to minister Grabiec wyjaśni, skąd te braki, skoro już tam rządzi. Natomiast jeśli sugeruje, że to wynika z tego, że ludziom za jakąś pracę zapłacono, to zwracam uwagę na to, że w Polsce Kodeks pracy obowiązuje - mówi Jarosław Sellin z PiS. Były wiceminister byłego rządu powtarza to, co w mediach społecznościowych napisał były rzecznik prasowy Piotr Müller, który zdecydował się odpowiedzieć na zarzuty nowego kierownictwa kancelarii. "Wypłata świadczeń pracowniczych dla zwykłych urzędników wynika z przepisów prawa pracy. Okresy wypowiedzenia itd. Podobnie jak dla najważniejszych stanowisk państwowych. I tak np. z tego, co pamiętam, jak @donaldtusk odchodził z funkcji premiera, to miał wypłacony ekwiwalent za około 100 dni niewykorzystanego urlopu. Takie przepisy" - napisał w mediach społecznościowych.

Budżetowe braki

Minister Grabiec wskazał trzy prawdopodobne źródła dziury w budżecie. Najwięcej pochłonąć miały odprawy i ekwiwalenty za niewykorzystany urlop dla odchodzących z kancelarii pracowników różnego szczebla. Do tego nieprzewidziane wydatki na dwutygodniowy rząd Mateusza Morawieckiego i wynagrodzenia dla ponad stu osób zatrudnionych przed i w trakcie kampanii wyborczej. - Będziemy badać szczegółowo, jakie były ich kompetencje i jakie zadania wykonywali - zapowiada Grabiec. - Cała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów była zaprzęgnięta w kampanię Prawa i Sprawiedliwości. Pewnie były dodatkowe nagrody, dodatkowe premie, wydatki ponad miarę - zaznacza Tomasz Trela z Nowej Lewicy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Zmiana władzy również w takiej odsłonie". "Ministra" w notatce dla Barbary Nowackiej

- Jak ja ustępowałem, to zostawiłem górkę pieniędzy - zauważa Marek Belka, były premier. Dodaje on też, że taki był właśnie niepisany zwyczaj. - Po to, żeby nowy rząd nie musiał zaczynać od zera - tłumaczy. Z nowego rządu słychać, że to brak kompetencji, albo celowe działanie odchodzącej władzy. Nowi ministrowie też sprawdzają budżety swoich resortów. - Te dwa tygodnie przejściowego rządu, tymczasowego rządu, doprowadziły do tego, że pełnomocnictwa powygasały, że nie były płacone rachunki na bieżąco, że umowy nie były podpisywane - wylicza Krzysztof Gawkowski.

Problemu nie dostrzegają jednak politycy, którzy właśnie oddali władzę. - Jest rzeczą oczywistą, że kiedy na przykład zwalnia się ludzi z KPRM-u, a już pierwsze takie decyzje są, no to trzeba im płacić odprawy, co jest kosztem pierwotnie nieprzewidzianym w budżecie - przekonuje Marcin Horała z KP PiS. Były wiceminister sprawiedliwości zapewnia, że nie tylko budżet tego ministerstwa został w dobrym stanie. - Oddzielmy narrację, politykę, kłamstwa tych ludzi jako uzasadnienie do nie realizacji własnych obietnic od realnego stanu finansów państwa i budżetu państwa - apeluje Michał Woś z Suwerennej Polski. - Pan minister Domański dwoi się i troi teraz, przygotowując, sklecając jakoś ten budżet, ale domyślam się, że tam mogą być naprawdę bardzo duże braki - podkreśla Tomasz Trela z Nowej Lewicy. Ustawą budżetową na 2024 rok nowy rząd zająć ma się w najbliższym tygodniu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS