"Ustawa Kamilka" ma zwiększyć bezpieczeństwo i ochronę najmłodszych. Co zmienia się od 15 sierpnia?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
"Ustawa Kamilka" ma zwiększyć bezpieczeństwo i ochronę najmłodszych
"Ustawa Kamilka" ma zwiększyć bezpieczeństwo i ochronę najmłodszych
Katarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24
"Ustawa Kamilka" ma zwiększyć bezpieczeństwo i ochronę najmłodszychKatarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24

W życie wchodzi tak zwana ustawa Kamilka. Zbiór przepisów został opracowany po śmierci skatowanego Kamila z Częstochowy. Celem jest zwiększenie bezpieczeństwa i ochrony najmłodszych, a także szybkie i skuteczne reagowanie na ich krzywdę.

W życie weszła tak zwana ustawa Kamilka, która dzieciom ma zapewnić większe bezpieczeństwo. - "Ustawa Kamilka" mówi o profilaktyce, czyli o tym, że my w ogóle nie chcemy, żeby do przemocy wobec dzieci dochodziło, chcemy, żeby każdy z nas był uwrażliwiony, i chcemy, żeby reagował jak najszybciej, kiedy widzi jakieś niepokojące czynniki ryzyka, że dziecko może być krzywdzone - wyjaśnia Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka.

ZOBACZ TAKŻE: Przepisy tzw. ustawy Kamilka wchodzą w życie. Kościół publikuje standardy ochrony małoletnich

Do 15 sierpnia wszystkie instytucje, w jakikolwiek sposób zajmujące się dziećmi, miały obowiązek wdrożyć standardy ich ochrony.

- To instrukcja jak krok po kroku ma postępować dyrektor w przypadku stwierdzenia krzywdzenia dzieci, są również zasady ochrony wizerunku małoletnich, są również zasady, jak postępować bezpiecznie w internecie - wskazuje Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi.

Agresja wobec dzieci nie zmalała

Chociaż zwiększyła się ludzka wrażliwość na przemoc, to agresja wobec dzieci nie zmalała. - Mam wielką nadzieję, że każdy dorosły usłyszał, jak wobec dzieci należy się zachowywać, jakich granic nie należy przekraczać i jakie zachowania, które być może obserwuje u swoich podopiecznych, są sygnałami, że coś niepokojącego się dzieje - mówi Katarzyna Nowakowska, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

Tak zwana ustawa Kamilka ma pomóc wcześniej wykryć przemoc wobec dziecka i możliwie jak najwcześniej jej zapobiec. - Samo stworzenie tego jest może drobnym początkiem, czy uświadomienie, że wszyscy mają to mieć i wszyscy mają się temu przyglądać, jest dobrym początkiem - ocenia Jolanta Zmarzlik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Bite, szarpane, więzione i głodzone dzieci. Akt oskarżenia w sprawie ośrodka w Kamieńcu trafił do sądu

Łódzki magistrat utworzył specjalny zespół, który pomógł wszystkim tamtejszym placówkom wdrożyć nowe przepisy. - To jest też ta odwaga, że wspólnie z władzami miasta przy pomocy tej ustawy będziemy mieli wzmożoną czujność, a przede wszystkim nie będzie takiego poczucia strachu, jak reagować w przypadku, gdy to krzywdzenie jest również przecież w domu rodzinnym - podkreśla Małgorzata Moskwa-Wodnicka.

Pierwsza rocznica śmierci skatowanego Kamilka. W Częstochowie odbył się marsz, działa już ustawa
Pierwsza rocznica śmierci skatowanego Kamilka. W Częstochowie odbył się marsz, działa już ustawaMichalina Czepita/Fakty po Południu TVN24

Ustawa ustanowiła specjalny zespół

Ustawa wprowadziła także specjalny zespół badający każdy przypadek śmiertelnej przemocy wobec dziecka. Polska jest pierwszym krajem w Europie Środkowo-Wschodniej, w którym taki zespól będzie funkcjonował. - Pozwoli nam znaleźć te elementy systemu, które być może w danym przypadku nie zadziałały tak, żebyśmy mogli legislacyjnie i rekomendacjami ten system uszczelniać, zmieniać - zaznacza wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

Wszystko po to, żeby zmniejszyć, a najlepiej wyeliminować przypadki przemocy wobec dzieci, jak ten w Gminie Kadzidło, gdzie 13-letni chłopiec, z niepełnosprawnością umysłową i ruchową i z odleżynami, ważył około 10 kilogramów.

Dziecko było zagłodzone i zaniedbane, także pod względem higienicznym. Przemoc to nie tylko fizyczna agresja. Zaniedbanie jest bardzo poważną formą przemocy, ono ma konsekwencje na całe życie dziecka. To jest dziecko, które nie doświadczyło prawidłowej opieki i samo potem nie potrafi korzystać z opieki, i nie potrafi dać opieki swoim dzieciom - tłumaczy Jolanta Zmarzlik.

CZYTAJ TAKŻE: Jak reagować, gdy jesteśmy świadkami przemocy

13-latek z Gminy Kadzidło jest w szpitalu w ciężkim stanie, a matka ma postawiony zarzut znęcania się ze szczególnym okrucieństwem. Grozi jej do 10 lat pozbawienia wolności. - Dzieci są w kontakcie z dorosłymi osobami w pozycji gorszej, w pozycji zależności. Dziecko nie obroni się samo w kontakcie z silną osobą dorosłą, więc musimy cały czas o tym głośno mówić, że dzieci muszą być traktowane na poważnie, z szacunkiem, i to, co zawsze mówię: dzieci są po to, żeby je kochać - podkreśla Rzeczniczka Praw Dziecka.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

Autorka/Autor:Katarzyna Skalska

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS