Bite, szarpane, więzione i głodzone dzieci. Akt oskarżenia w sprawie ośrodka w Kamieńcu trafił do sądu

Źródło:
Fakty TVN
Bite, szarpane, więzione i głodzone dzieci. Akt oskarżenia w sprawie ośrodka w Kamieńcu trafił do sądu
Bite, szarpane, więzione i głodzone dzieci. Akt oskarżenia w sprawie ośrodka w Kamieńcu trafił do sądu
Paweł Szot/Fakty TVN
Bite, szarpane, więzione i głodzone dzieci. Akt oskarżenia w sprawie ośrodka w Kamieńcu trafił do sąduPaweł Szot/Fakty TVN

Głodzenie, szarpanie, kopanie i znieważanie - tego wszystkiego miały doświadczać dzieci ze schorzeniami psychicznymi w Ośrodku Leczniczo-Rehabilitacyjnego "Pałac Kamieniec" w Kamieńcu. Do sądu właśnie trafił akt oskarżenia obejmujący jedenaścioro byłych już pracowników placówki. W osobnym procesie będzie odpowiadał lekarz psychiatra, który bezpodstawnie miał przepisywać dzieciom leki.

Pracownicy Ośrodka Leczniczo-Rehabilitacyjnego "Pałac Kamieniec" w Kamieńcu mieli się znęcać nad nieletnimi podopiecznymi. Jak ustaliła Prokuratura Okręgowa w Gliwicach, dzieci ze schorzeniami psychicznymi pozbawiano posiłków, więziono w izolatkach, zapinano w pasy bezpieczeństwa, szarpano, kopano i znieważano. Dostawały też ogromne dawki środków uspokajających. - (Oskarżona - red.) zmusiła małoletnią pokrzywdzoną do posprzątania nieczystości. Następnie zabrała to dziecko do miejsca, które było pozbawione monitoringu - do łazienki - i tam oblała dziewczynkę tymi nieczystościami - przekazuje Karina Spruś, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

Do sądu trafił akt oskarżenia obejmujący jedenaścioro byłych już pracowników placówki. - Wobec tych osób zastosowano środek zapobiegawczy w postaci zakazu wykonywania zawodu odpowiednio nauczyciela, wychowawcy czy ratownika medycznego. Te osoby nie pracują już w tym ośrodku - informuje Karina Spruś.

W osobnym procesie będzie odpowiadał lekarz psychiatra, który bezpodstawnie miał przepisywać dzieciom leki.

Ustalenia śledczych potwierdzają przedstawiciele biura Rzecznika Praw Pacjenta. W ostatnich latach dwukrotnie wizytowali Pałac Kamieniec. - Stwierdziliśmy naruszenia praw pacjenta. Te naruszenia dotyczyły prawa pacjentów do godności i intymności, do świadczeń realizowanych z najnowsza wiedzą medyczną - przekazuje Damian Marciniak, dyrektor Departamentu ds. Zdrowia Psychicznego Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

Wojewoda: Statystyki pokazują, że w ostatnim czasie dramatycznie wzrasta przemoc domowa
Wojewoda: Statystyki pokazują, że w ostatnim czasie dramatycznie wzrasta przemoc domowa TVN24

"Zorganizowany w modelu penitencjarnym"

Śledztwo objęło okres od końca 2020 roku do połowy 2022 roku. Od tego czasu kierownictwo placówki zmieniało się już dwukrotnie. Obecny prezes jest tam od maja ubiegłego roku. - Dzieci poprosiły nas o spotkanie i tam nam opowiedziały, co jedna z osób miała im robić. Myśmy to spotkanie nagrali, zrobiliśmy stenogram, sprawę zgłosiliśmy do prokuratury - informuje Zbigniew Bajkowski, prezes Ośrodka Leczniczo-Rehabilitacyjnego "Pałac Kamieniec" w Kamieńcu.

ZOBACZ TEŻ: Przemoc i znęcanie się psychiczne nad chorymi dziećmi. Ośrodek w Kamieńcu pod lupą śledczych

Placówka od lat cieszy się fatalną opinią. - Jak się stamtąd wychodzi, to jedyne, na co się ma ochotę, to płakać - tak o realiach ośrodka mówiła w grudniu 2023 roku terapeutka Joanna Ławicka, która pracowała tam jako zewnętrzna konsultantka. - On był zorganizowany właściwie w modelu penitencjarnym, czyli tak, jak poprawczak, więzienie - miejsce takie, w którym dzieci przebywają za karę. I zresztą większość dzieci tak to chyba interpretuje, bo sama byłam świadkiem rozmowy między dwójką dzieci, gdzie dziewczynka zapytała chłopca: "a ty za co tu siedzisz?" - relacjonowała Ławicka.

"Pałac Kamieniec" to jedyny w Polsce ośrodek tego typu dla dzieci cierpiących na choroby i zaburzenia o podłożu psychicznym. Finansuje go samorząd województwa śląskiego.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nakłaniali agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w wielu sprawach - w tym tej prowadzonej wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. 

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- W sprawie Marcina Romanowskiego prokuratura poczeka na uzasadnienie sądu o odmowie tymczasowego aresztowania - zapowiedział Prokurator Krajowy. Dariusz Korneluk poinformował też, że zwróci się do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z wyjaśnieniem dotyczącym zarzutów, jakie prokuratura chce przedstawić Marcinowi Romanowskiemu. To właśnie immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy miał być głównym argumentem przeciwko tymczasowemu aresztowaniu.

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

- Osobiście zapewne bym podjął taką samą decyzję, bo zasada prawa karnego procesowego jest taka, że immunitetów nie możemy interpretować rozszerzająco - tak o działaniach podjętych przez prokuraturę w sprawie byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Robert Kmieciak, prezes Stowarzyszenia Lex Super Omnia. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej, mówiła, że "sprawa ma charakter zupełnie nietypowy".

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

Źródło:
TVN24

Odkąd konsorcja i fundusze wykupują całe osiedla, by przekształcić je w apartamenty na wynajem krótkotrwały, rdzennym Hiszpanom grożą eksmisje i bezdomność. Żeby ktoś mógł spędzić w ich mieście wakacje, oni lądują na ulicy.

Hiszpanie mają dość turystów. W tle narastający kryzys bezdomności

Hiszpanie mają dość turystów. W tle narastający kryzys bezdomności

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Mer Paryża Anne Hidalgo wykąpała się w Sekwanie. Symboliczny akt miał pokazać, że rzeka jest w odpowiednim stanie przed igrzyskami. Francja wydała prawie 1,5 miliarda euro, by ograniczyć przedostawanie się do rzeki ścieków. 

Mer Paryża spełniła obietnicę. Wykąpała się w Sekwanie na kilka dni przed igrzyskami

Mer Paryża spełniła obietnicę. Wykąpała się w Sekwanie na kilka dni przed igrzyskami

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Choć ta kampania prezydencka jest pod wieloma względami niezwykła - fatalny występ Joe Bidena w debacie, próba zabójstwa Donalda Trumpa - to jeden temat powraca jak bumerang. To kwestia dostępu do broni - również na kanwie zamachu na kandydata republikanów. Prezydent Joe Biden kolejny już raz apeluje o zmianę prawa - o zakazanie dostępu do broni takiej jak AR-15.

Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni

Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS