Tysiące cudzoziemców usłyszało zarzuty. Straż Graniczna wszczyna deportacje. "Niech ta wiadomość idzie w świat"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Tysiące cudzoziemców usłyszało zarzuty. Straż Graniczna wszczyna deportacje. "Niech ta wiadomość idzie w świat"
Tysiące cudzoziemców usłyszało zarzuty. Straż Graniczna wszczyna deportacje. "Niech ta wiadomość idzie w świat"
Grzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24
Tysiące cudzoziemców usłyszało zarzuty. Straż Graniczna wszczyna deportacje. "Niech ta wiadomość idzie w świat"Grzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24

"Czas na deportację" - pisze na portalu X premier i zapowiada zdecydowane działania służb wobec zagranicznych gangów w Polsce. Szef MSWiA informuje o licznych zatrzymaniach i wyraźnym trendzie w policyjnych statystykach. Zorganizowane grupy przestępcze próbują wejść do Polski. Handlują między innymi narkotykami i bronią, mają na koncie wymuszenia i rozboje. Stosują brutalne metody.

"Otrzymałem szczegółowe informacje od szefa MSWiA o zdecydowanych działaniach służb wobec zagranicznych gangów. Dokonano licznych zatrzymań. Czas na deportację" - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk niecałe trzy tygodnie po tym, jak poinformował, że zwrócił się do szefów ministerstw Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Sprawiedliwości o plan działania w związku z przestępczością obcokrajowców.

- Szybki plan natychmiastowej reakcji na przestępczość zorganizowaną i taką agresywną w wykonaniu obcokrajowców - przekazał Donald Tusk. Wtedy także szef rządu zapowiadał stanowcze działania. - Każdy, kto gości w Polsce, korzysta z naszej gościny, i w sposób brutalny narusza prawo, będzie deportowany z Polski - zapowiedział Donald Tusk.

W podobnym tonie wypowiada się teraz szef MSWiA. - Nie ma w Polsce miejsca na przestępstwa i też niech ta wiadomość idzie w świat do wszystkich tych, którzy chcą tu przyjeżdżać i popełniać przestępstwa. Będziemy żelazną ręką z tym walczyć - zapewnił minister Tomasz Siemoniak.

CZYTAJ TAKŻE: Zabójstwa seniorek w Warszawie. Czwarta ofiara i drugi zatrzymany. Nowe informacje

Obcokrajowcy - jak przekazują służby - w zeszłym roku stanowili w Polsce 5 procent podejrzanych o popełnienie przestępstw. - Często chodzi o drobne przestępstwa, ale obserwowana jest też aktywność zorganizowanych grupy przestępczych - mówił rzecznik ministra spraw wewnętrznych.

- One na tę chwilę jakby badają, na ile sobie mogą pozwolić, na które obszary mogą wejść - wskazał Jacek Dobrzyński z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Polska policja jest na to przygotowana, jak zapewnił. - Policja działa profesjonalnie, zresztą policjanci mają ogromne doświadczenie, wyrabiane latami, do walki z takimi zorganizowanymi grupami przestępczymi - zwrócił uwagę.

Od początku roku zarzuty usłyszało 2616 obcokrajowców

Szef MSWiA przekazuje, że od początku roku zarzut popełnienia przestępstwa w Polsce usłyszało 2616 obcokrajowców. - W zeszłym roku ta skala osób wydalonych z Polski to było osiem tysięcy ludzi - poinformował Tomasz Siemoniak.

Komentarze z obozów politycznych co do walki z przestępczością są raczej zgodne. - Nie po to w Polsce ponad 20 lat temu wyeliminowaliśmy gangi - wołomiński czy pruszkowski - żeby nagle w Polsce pojawiły się zorganizowane grupy przestępcze oparte o obcokrajowców - powiedział Krzysztof Kwiatkowski, senator Koalicji Obywatelskiej.

ZOBACZ TEŻ: Odebrał telefon od rzekomego pracownika banku. W kilka godzin stracił oszczędności całego życia

- Jeżeli rzeczywiście są w Polsce obcokrajowcy, którzy popełniają przestępstwa, to rozumiem, że polski wymiar sprawiedliwości jest na tyle jeszcze sprawny, żeby postawić im zarzuty i skazać. I wtedy powinni być rzeczywiście deportowani - mówił Zbigniew Kuźmiuk, poseł PiS.

- Nie ma absolutnie przyzwolenia ani zgody, żeby ktokolwiek grasował na terenie naszego kraju i łowił się na majątku naszych obywateli - skomentował Tomasz Trela, poseł Lewicy.

Czarnek: PiS nie zapomina, kto stoi za paktem migracyjnym

Pojawiają się też polityczne oskarżenia.

- Deportacja każdego nielegalnego imigranta będzie popierana w całości przez Prawo i Sprawiedliwość, a szczególnie przestępców-imigrantów. (...) W tym zakresie rząd ma współpracowników w Prawie i Sprawiedliwości, tylko że Prawo i Sprawiedliwość nie zapomina, kto stoi za paktem migracyjnym, kto stoi za nielegalną migracją w Europie - mówił Przemysław Czarnek, poseł PiS.

W połowie lutego służby przeprowadziły ogólnokrajową akcję wymierzoną w osoby poszukiwane listami gończymi lub nakazami doprowadzenia do aresztu czy więzienia. Zatrzymano blisko 1,5 tysiąca osób. Obcokrajowców było w tej grupie 204. W ramach tej akcji Straż Graniczna prowadziła też kontrole legalności pobytu cudzoziemców w Polsce.

- Wszczęto wobec blisko 400 osób postępowania administracyjne zobowiązujące te osoby do powrotu - przekazał ppłk Andrzej Juźwiak z Komendy Głównej Straży Granicznej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS