Trzy lata temu Sławomir Mentzen mówił o miłosierdziu dla Ukraińców. Dziś krytykuje wsparcie dla uchodźców

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Trzy lata temu Sławomir Mentzen mówił o miłosierdziu dla Ukraińców. Dziś krytykuje wsparcie dla uchodźców
Trzy lata temu Sławomir Mentzen mówił o miłosierdziu dla Ukraińców. Dziś krytykuje wsparcie dla uchodźców
Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24
Trzy lata temu Sławomir Mentzen mówił o miłosierdziu dla Ukraińców. Dziś krytykuje wsparcie dla uchodźcówTomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24

"Jestem całym sercem po stronie Ukrainy" kontra "na Ukrainie cały czas traktują nas jak frajerów" oraz "Ukraińcy w Polsce wydłużają kolejki do lekarza". To nie są skrajne stanowiska wygłaszane przez dwie strony sporu. To skrajne stanowiska jednej strony, a nawet jednego człowieka - kandydata Konfederacji na prezydenta Sławomira Mentzena. W 2022 roku polityk Konfederacji podkreślał, jak pozytywna jest obecność pracowników z Ukrainy w Polsce. Dziś zwraca uwagę na coś innego - na rzekomo nieusprawiedliwione benefity dla Ukraińców mieszkających w Polsce.

O Ukrainie Sławomir Mentzen mówi już tylko źle. Przekonuje, że Ukraińcy wydłużają kolejki u lekarzy. W lutym na wiecu mówił, że na Ukrainie "traktują nas jak frajerów". W marcu to sformułowanie powtórzył w wywiadzie dla Polsat News.

Trzy lata temu Sławomir Mentzen stwierdził, że "byłoby dla nas wybitnie niekorzystne, gdyby Rosjanie zajęli też Ukrainę". Podkreślał, że Polska nie może dać się wciągnąć w wojnę z Rosją, ale też nie może "tylko czekać" na rozwój wydarzeń.

- Przede wszystkim polski rząd powinien dbać o polski interes. Tak się w tym momencie składa, że w trosce o polski interes należy wspierać Ukrainę - mówił w wywiadzie 27 lutego 2022 roku. - Absolutnie nie jestem zwolennikiem Rosji. Nie popieram tej agresji. Jestem całym sercem po stronie Ukrainy - podkreślał w innym wywiadzie w marcu 2022 roku.

CZYTAJ WIĘCEJ: Nieprawdy i manipulacje. Konkret24 przyjrzał się tezom Mentzena

Trzy lata później Rosja nadal zagraża Polsce. Jej wojska nadal mogą być przy polskiej granicy, a Ukraina nadal się broni. Jednak serce Sławomira Mentzena bije już zupełnie po innej stronie. W marcu w wywiadzie dla Polsat News podkreślał, że nie mamy żadnego sojuszu z Ukrainą.

- Od samego początku mówię, że Ukrainie trzeba stawiać jakiekolwiek warunki. My wszystko im wysyłamy, nie stawiając jakichkolwiek warunków - stwierdził w wywiadzie w lutym 2025 roku.

- Gdyby nie Polska, to już nie byłoby Ukrainy. Cała Ukraina wisiała na pomocy Stanów Zjednoczonych, polskiej pomocy. Polska zapewniała logistykę na cały ten proces - powiedział Sławomir Mentzen w tym miesiącu.

Jeszcze w październiku 2022 roku niepodległa Ukraina była dla polskiego bezpieczeństwa - zdaniem Mentzena - jedną z kwestii kluczowych. - W naszym najlepiej pojętym interesie jest to, żeby Ukraińcy obronili się przed Rosją, i należy im pomagać militarnie - powiedział.

Starcie zwolenników i przeciwników Sławomira Mentzena w Kościanie
Starcie zwolenników i przeciwników Sławomira Mentzena w KościanieMłodzi .Nowocześni

Sławomir Mentzen był za pomaganiem wszystkim uchodźcom z Ukrainy

- Chcemy, oczywiście, pomagać Ukrainie, chcemy otoczyć opieką uchodźców, chcemy tam wysyłać jakiś zaopatrzenie - wymieniał Sławomir Mentzen w marcu 2022 roku. Podkreślał, że chodzi o wszystkich uchodźców. - Nie wyobrażam sobie tego, że będziemy mieli kolejki matek z dziećmi uciekającymi przed wojną na polskiej granicy i ich nie wpuścimy. Więc to zupełnie naturalne, że chcemy tym ludziom pomóc, okazać miłosierdzie - mówił wówczas w Radiu Plus.

- W Polsce od lat pracuje bardzo dużo Ukraińców. Mają pewne umiejętności, kompetencje, które nie są dostępne na polskim rynku pracy. Jest to zjawisko jak najbardziej korzystne dla polskiej gospodarki - mówił 27 lutego 2022 roku Sławomir Mentzen.

- Pod kątem demograficznym nasze społeczeństwo być może trochę odmłodnieje, będziemy mieli więcej młodych ludzi, więcej dzieci, których naprawdę bardzo potrzebujemy. Pod kątem gospodarczym również, ponieważ mamy w Polsce problem z rękami do pracy - tak o korzyściach obecności w Polsce ukraińskich uchodźców mówi Sławomir Mentzen w marcu 2022 roku.

ZOBACZ TEŻ: Ukrainka "pogardza żywnością z Polski"? Nie wierzcie w ten film

Kandydat Konfederacji na prezydenta od samego początku też przestrzegał, że w pewnym momencie entuzjazm do pomocy Ukraińcom opadnie, że mogą się pojawić konflikty i problemy.

- Musimy mieć świadomość, że obecna euforia, niestety, minie. Musimy być na to gotowi. Powinniśmy też zachować zimną krew. Nie dajmy się ponieść emocjom. Naprawdę, nikomu nie zależy na tym, aby w Polsce dochodziło do jakiś sporów pomiędzy Polakami a Ukraińcami - przestrzegał w marcu 2022 roku. - Bardzo szybko pojawią się pewne wyzwania. To znaczy: miejsca w szkołach, przedszkolach, w żłobkach, dostęp do lekarza, dostęp do systemu ochrony zdrowia - wymieniał.

Kandydat Konfederacji krytykuje socjal dla ukraińskich uchodźców

Również o dostępie do lekarzy i służby zdrowia Sławomir Mentzen mówił w ostatnich tygodniach:

- Jaki my mamy interes w fundowaniu darmowych lekarstw mieszkańcom Ukrainy? Nie rozumiem, jaki mamy interes w fundowaniu darmowej nauki na uniwersytetach i politechnikach mieszkańcom Ukrainy - mówił Sławomir Mentzen w styczniu 2025 roku w Sejmie. - Za darmo leczymy Ukraińców w Polsce, którzy nawet nie płacą składki zdrowotnej - twierdził potem w lutym. - W zamian dostajemy jakieś oszczerstwa i nas obrażają, i nie wykazują absolutnie żadnej wdzięczności - przekonywał w tym miesiącu.

- Nie chcemy wypłacać emerytur Ukraińcom, którzy przepracowali w Polsce zaledwie jeden dzień - tak Sławomir Mentzen mówi teraz na TikToku. Kandydat Konfederacji nie wspomina, że taka emerytura to będzie kilka groszy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Segregacja pacjentów na SOR-ach"? Kłamstwa o terapii daremnej

Pracę ma niemal 80 procent uchodźców z Ukrainy, więc płacą składki i podatki, i zwiększyli polski PKB o piętnaście miliardów złotych. Pięciokrotnie więcej niż pobrali w ramach programu Rodzina 800 plus.

- Miejmy nadzieję, że nasz rynek pracy wchłonie jak najwiecej uchodźców. Każda kolejna rodzina, która się utrzymuje z pracy własnych rąk, a nie jakichś zasiłków, jest dla nas wielką korzyścią - podkreślał w marcu 2022 roku Sławomir Mentzen. Tłumaczył, że polski rynek pracy potrzebuje pracowników.

W październiku 2022 roku w wywiadzie dla Radia Zet Sławomir Mentzen nie zaprzeczył, że jest cyniczny. - Piłkarz musi faulować - ocenił, porównując politykę do gry na boisku.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

"W wielu sprawach cel polityczny stał się dominujący wobec przepisów prawa" - tak dziś mówią prokuratorzy o sposobie pracy prokuratorów Zbigniewa Ziobry. Mówią o celowym umarzaniu śledztw, albo wydłużaniu ich w nieskończoność, jeżeli były niewygodne dla ówczesnej władzy.

Tak działała prokuratura Ziobry. Niewygodne dla władzy sprawy "były prowadzone w sposób nierzetelny"

Tak działała prokuratura Ziobry. Niewygodne dla władzy sprawy "były prowadzone w sposób nierzetelny"

Źródło:
Fakty TVN

Oto efekt uboczny wielkiej kontroli kart szczepień: rodzice nadrabiają szczepienia swoich dzieci i zgłaszają się do punktów szczepień. Okazuje się, że wielu rodziców zaniedbało szczepienia swoich dzieci, ale wcale nie dlatego, że są szczepionkom przeciwni. Inspektorzy sanepidu wciąż przeglądają 7,5 miliona kart szczepień, a lekarze przypominają: na szczepienie zawsze jest czas i nigdy nie jest za późno.

Trwa wielka kontrola kart szczepień. Jest już pozytywny efekt: niektórzy rodzice nadrabiają zaległości

Trwa wielka kontrola kart szczepień. Jest już pozytywny efekt: niektórzy rodzice nadrabiają zaległości

Źródło:
Fakty TVN

Nastoletnie dziewczyny pomogły rannej w Jaworznie. Wszczęły alarm i zorganizowały pomoc, gdy zawiedli dorośli. Kierowca autobusu początkowo nie zauważył, co się stało, gdy przytrzasnął drzwiami wychodzącą pasażerkę. Starszą kobietę, potłuczoną i we krwi, zabrało w końcu pogotowie.

Amelia i Maja krzyczały i kopały w autobus. Ratowały życie

Amelia i Maja krzyczały i kopały w autobus. Ratowały życie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Siedem złotych za jeden worek tego, co wykopią spod ziemi. Kopacze z biedaszybów robią, co mogą, żeby zarobić. W nielegalnie wykopanym tunelu własnymi rękami i kilofami wydobywają węgiel.

Biedaszyby wciąż istnieją. Co zmusza do kopania węgla na własną rękę? "No, z biedy, każdy się ratuje, jak może"

Biedaszyby wciąż istnieją. Co zmusza do kopania węgla na własną rękę? "No, z biedy, każdy się ratuje, jak może"

Źródło:
Fakty TVN

Cynizm i draństwo zarzucił prezydent Andrzej Duda rządowi Donalda Tuska. Z kolei rząd zarzuca prezydentowi, że walnie przyczynił się do psucia państwa i za nic miał konstytucję. W niedzielę Andrzej Duda poparł kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego, chociaż kilka miesięcy temu twierdził, że prezydent "nie jest od udzielania oficjalnego poparcia żadnemu z kandydatów".

Andrzej Duda sam mówił, że prezydent nie powinien popierać nikogo. Ale to rządowi zarzucił cynizm

Andrzej Duda sam mówił, że prezydent nie powinien popierać nikogo. Ale to rządowi zarzucił cynizm

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Obezwładnili celebrytkę, a następnie ukradli jej biżuterię wartą - według różnych źródeł - od 6 do 9 milionów dolarów. Co ciekawe - nie wiedzieli, kogo okradają. Kim Kardashian nic się nie stało. Złodzieje uciekli i prawdopodobnie sprzedali biżuterię. Zostali zatrzymani w 2017 roku. We Francji nazywani są "gangiem dziadków", bo każdy z nich miał około 70 lat. 

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Z powodu blokady mieszkańcy Strefy Gazy "powoli umierają" - ostrzega ONZ. Izrael dostawy pomocy humanitarnej wstrzymał na początku marca. W efekcie magazyny, które zostały wypełnione podczas ostatniego zawieszenia broni, stoją puste, a piekarnie, które dostarczały chleb setkom tysięcy ludzi, zostały zamknięte. Polowe kuchnie musiały zmniejszyć wydawane porcje. Ceny produktów, które jeszcze są dostępne, gwałtownie wzrosły.

Nawet 500 dolarów za worek mąki. Sytuacja humanitarna w Strefie Gazy znów się znacznie pogorszyła

Nawet 500 dolarów za worek mąki. Sytuacja humanitarna w Strefie Gazy znów się znacznie pogorszyła

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS