Trwa głosowanie na tytuł sportowca roku. Wśród nominowanych walczący z nowotworem szermierz Michał Dąbrowski

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Trwa głosowanie na tytuł sportowca roku. Wśród nominowanych walczący z nowotworem szermierz Michał Dąbrowski
Trwa głosowanie na tytuł sportowca roku. Wśród nominowanych walczący z nowotworem szermierz Michał Dąbrowski
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
Trwa głosowanie na tytuł sportowca roku. Wśród nominowanych walczący z nowotworem szermierz Michał DąbrowskiKatarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Kto z paralimpijczyków zdobędzie w tym roku tytuł sportowca roku w plebiscycie Polskiego Komitetu Paralimpijskiego? Do wygrania jest statuetka imienia sir Ludwiga Guttmanna. Są juz nominowani. Głosowanie trwa w internecie. 

Są zawodowcami. Doskonale wiedzą, gdzie i jaki jest ich cel. - Każdy sportowiec trenuje i przychodzi na salę po to, żeby wygrywać, żeby zdobywać jak najwyższe laury - mówi Patryk Chojnowski, paratenisista stołowy nominowany w plebiscycie Polskiego Komitetu Paralimpijskiego do tytułu najlepszego sportowca roku.

- Wylewamy pot, łzy, mamy kontuzje, mamy te wszystkie urazy, ale mimo to walczymy, walczymy o medale - mówi Łukasz Mamczarz, paralekkoatleta, dwukrotny mistrz Europy, medalista igrzysk paralimpijskich w Londynie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: "Brutalny napad odmienił moje życie". Po latach zdobył medal na paraolimpiadzie

Bycie sportowcem z niepełnosprawnością tego nie zmienia, a po igrzyskach paralimpijskich w Paryżu, z których Polska reprezentacja przywiozła 23 medale, rywalizacja między ich zdobywcami i innymi paralimpijczykami trwa.

- Osiągnąłem swój najlepszy rezultat w całej swojej karierze sportowej, więc spodziewałem się tej nominacji - przyznaje Rafał Czuper, paratenisista stołowy, złoty medalista igrzysk paralimpijskich w Paryżu. - Jest dla mnie taką wisienką na torcie, pokazaniem, że zapracowałem na to - mówi Łukasz Ciszek, parałucznik, zdobywca srebrnego medalu w Paryżu. - Kandydatów do bycia w pierwszej dziesiątce czy nawet do pierwszego miejsca jest bardzo dużo - zwraca uwagę Natalia Partyka, paratenisistka stołowa, zdobywczyni srebrnego i brązowego medalu.

Srebrny medal polskiego szermierza na Igrzyskach Paralimpijskich w Paryżu ma podwójną wartość
Srebrny medal polskiego szermierza na Igrzyskach Paralimpijskich w Paryżu ma podwójną wartośćJan Błaszkowski/Fakty TVN

"Takie plebiscyty mają coś w sobie"

Dokładnie 22 osoby zostały nominowane do tytułu sportowca roku w szóstym plebiscycie Polskiego Komitetu Paralimpijskiego. Do wygrania statuetka imienia sir Ludwiga Guttmanna - twórcy igrzysk paralimpijskich.

W ubiegłym roku otrzymał ją specjalizujący się w skoku wzwyż Maciej Lepiato. W tym znowu ma szansę ją dostać - w Paryżu wywalczył brązowy medal. - Sukcesy sportowe na piedestale przede wszystkim, ale jeśli chodzi o takie emocje, to takie plebiscyty mają coś w sobie - mówi Maciej Lepiato, paralekkoatleta, pięciokrotny mistrz świata, złoty medalista igrzysk paralimpijskich w Londynie.

Szansę na tytuł ma też Łukasz Mamczarz, który zdobywał już medale mistrzostw świata i Europy. Na koncie ma też paralimpijski brąz, choć nie z Paryża - tam zajął siódme miejsce. Trenuje od piętnastu lat, zaczął niedługo po wypadku komunikacyjnym.

- Chciałem gdzieś tam w głowie zmienić swoje życie, nie czekać, aż mama i tata podadzą mi kromkę chleba do łóżka. Zawsze byłem gdzieś tam wojownikiem, chciałem wstać, odmienić swoje życie i może gdzieś tam dzięki temu odmienić czyjeś życie - mówi Łukasz Mamcarz.

Wielki sukces polskich paralimpijczyków w Paryżu
Wielki sukces polskich paralimpijczyków w ParyżuMonika Krajewska/Fakty TVN

Słabsze momenty nie są im obce

Oni wiedzą, że uprawianie sportu może zdziałać cuda. - Dał mi dużo dyscypliny, dużo motywacji, pokazał, że jest wiele przeszkód, które mimo jakichś barier jesteśmy w stanie przekroczyć - mówi Patryk Chojnowski.

Sześciokrotna mistrzyni paralimpijska do bogatej kolekcji złotych krążków we Francji dołożyła dwa: srebrny i brązowy. W życiu Natalii Partyki sport jest obecny od zawsze. - Pomógł mi zaakceptować to, że urodziłam się bez prawego przedramienia, bo zobaczyłam też innych sportowców niepełnosprawnych, którzy cieszą się życiem, dobrze grają i tak naprawdę nie narzekają na nic - opowiada Natalia Partyka.

CZYTAJ TAKŻE: Stracił nogę, pojawiła się depresja. Piotra uratował sport. "Zajarałem się tym na maksa"

Ale ponieważ to prawdziwi sportowcy, to porażki i słabsze momenty nie są im obce. Przyznaje się do nich mistrz z Paryża. Przed igrzyskami paralimpijskimi zwykle trenuje po kilka godzin dziennie, choć gdy zaczynał grę, zaraz po wypadku, tenis stołowy był dla niego jedynie sposobem na rehabilitację.

- Jeżeli jest już tego troszeczkę, takie przesilenie, to po prostu ta końcówka przygotowań do dużej imprezy jest taka dosyć ciężka, monotonna i chciało by się zrobić coś innego - mówi Rafał Czuper.

Zgrupowanie młodych ampfutbolistów w Warszawie dobiegło końca
Zgrupowanie młodych ampfutbolistów w Warszawie dobiegło końcaKatarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Trwa głosowanie

Sportowcy, z którymi rozmawiamy, nie wyobrażają sobie życia bez aktywności fizycznej. Po tym, jak wózek inwalidzki stał się nieodłączną częścią jej życia, Lucyna Kordobys wzięła się w garść i dzięki ciężkiej pracy odnosi sportowe sukcesy w pchnięciu kulą. i może też zostać sportowcem roku.

- Chce mi się jeszcze więcej, żeby udowodnić, że te głosy czy osoby, które na mnie zagłosowały, które mnie zgłosiły, że to nie poszło na marne. Ja się staram pokazać jeszcze więcej - mówi Lucyna Kordobys, paralekkoatletka, zdobywczyni srebrnego medalu w Paryżu.

CZYTAJ TAKŻE: Zdobył mistrzostwo świata, potem przyszła diagnoza. Polski paralimpijczyk zbiera na drogi lek

Wśród nominowanych jest też walczący z nowotworem szermierz Michał Dąbrowski.

- To, że nie mam nogi. Chcę pokazać, że jestem pełnosprawnym człowiekiem, rywalizuję, walczę z pełnosprawnymi ludźmi - mówi Łukasz Ciszek.

To, co robią paralimpijczycy, można docenić, głosując w internecie do 27 listopada.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/ Polski Komitet Paralimpijski PKPar

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS