To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób
To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24
To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osóbMarta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24

Kolejna seria utonięć na polskich kąpieliskach i najtragiczniejszy w tym sezonie weekend z policyjnymi statystykami grozy. Tylko w sobotę i w niedzielę życie pod wodą straciło 17 osób. Od początku wakacji aż 87.

Tragiczny finał poszkiwań na rzece Skawa w Grodzisku koło Oświęcimia. 40 strażaków próbowało odnaleźć 17-latka i 17-latkę, którzy w niedzielne popołudnie weszli do wody w miejscu niedozwolonym. Wyjątkowo niebezpiecznym, bo głębokość tam wynosi cztery metry.

- Obydwie osoby zostały podjęte przez nurków strażaków, przekazane pogotowiu i, niestety, nie udało się tych osób uratować - informuje młodszy kapitan Józef Boba ze Straży Pożarnej w Oświęcimiu.

Najtragiczniejszy weekend w sezonie

Para nastolatków to kolejne ofiary tych wakacji, a miniony weekend zapisał się w policyjnych statystykach jako najtragiczniejszy w tym sezonie.

20 lipca życie pod wodą straciło siedem osób. Jedną z nich był 30-letni mężczyzna. W jeziorze Hańcza nurkował z kolegami, z niewyjaśnionych przyczyn nie wypłynął na powierzchnię.

CZYTAJ TAKŻE: W rzece utonęło dwoje 17-latków

W niedzielę utnęło aż 10 osób. Najwięcej jednego dnia od początku lata. - Co roku znajdują się takie osoby, które wszystko lekceważą, ale mam wrażenie, że rośnie świadomość społeczeństwa na temat bezpieczeństwa nad wodą - ocenia Jakub Matuk, ratownik wodny nad kąpieliskiem Dojlidy.

Odzwierciedlenia tej rosnącej społecznej świadomości, niestety, nie widać w liczbach. Tylko w czerwcu utonęły łącznie 52 osoby, w lipcu już 58. To więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Co ważne - za każdą z tych cyfr kryje się ludzka tragedia.

Grzechy główne Polaków nad wodą

- Najczęstszą przyczyną utonięć w Polsce, niestety, nadal jest alkohol oraz nieodpowiednie przygotowanie - informuje Przemysław Janusz, ratownik Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Mimo ostrzeżeń i apeli brawura, alkohol, popisy przed znajomymi w połączeniu z kąpielą w niedozwolonym miejscu wciąż są grzechem głównym Polaków wypoczywających nad wodą. Tyle że woda to żywioł, który nie wybacza błędów. Tam, gdzie ratowników nie ma, trudno mówić o bezpieczeństwie.

- To jest popularny mit, że widać z daleka, że ktoś tonie. Zwykle ludzie toną w ciszy, dlatego tak naprawdę podstawą naszej pracy jest ciągłe obserwowanie tafli wody i zwracanie uwagi na osoby, które potencjalnie mogą potrzebować naszej pomocy - mówi Jakub Matuk.

Jak tonie człowiek? Pięć etapów
Jak tonie człowiek? Pięć etapówTVN24

Ewentualne próby pomocy niesionej przez niewykwalifikowanych kolegów czy gapiów często prowadzą do jeszcze większych tragedii.

- Jeżeli widzimy osobę, która znajduje się w wodzie i potrzebuje pomocy, przede wszystkim należy powiadomić służby, tak żeby ten łańcuch przeżycia już został uruchomiony. My jako osoby postronne starajmy się nie wchodzić do wody. Jedyne, co możemy zrobić, jeżeli jest taka możliwość, to podać linę, podać jakąś gałąź - informuje Przemysław Janusz.

Letnia beztroska w jednej sekundzie może zamienić się w dramat na całe życie

- Coraz częściej da się zauważyć osoby pływające z bojką asekuracyjną, typu pamelka. Już samodzielnie zaopatrzeni w nią są, więc to bardzo cieszy ratowników - zwraca uwagę Jakub Matuk.

Nawet gdy potrafimy pływać, kamizelka w kajaku jest obowiązkowa dla każdego. Bo letnia beztroska w jednej sekundzie może zamienić się w dramat na całe życie.

W ubiegłym roku utonęło 450 osób. Zdecydowana większość z nich to mężczyźni powyżej 50. roku życia. 82 osoby przed utonięciem spożywały alkohol.

O tym, jak ostrzeżenia i apele na niewiele się zdają, gdy w grę wchodzi ułańska fantazja i brak rozsądku, widać nierzadko nad Bałtykiem. Czerwona flaga to jasny znak zakazu wchodzenia do wody. Kąpiele tylko w miejscach strzeżonych - to wyraz zdrowego rozsądku. Tak, abyśmy mogli tak samo na plażę pójść, jak i z niej wrócić.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W Światowym Dniu Wody naukowcy alarmują, że w wielu krajach jej brakuje. W Polsce widać to choćby nad Biebrzą czy Narwią. Od trzech dekad mamy suszę. Nawalne deszcze wywołują powodzie, ale sytuacji hydrologicznej nie zmieniają. 

Polska ma problem z suszą. Słynne rozlewiska zaczynają przypominać step

Polska ma problem z suszą. Słynne rozlewiska zaczynają przypominać step

Źródło:
Fakty TVN

Środowisko PiS coraz dalej posuwa się w politycznym wykorzystywaniu śmierci współpracowniczki prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Teraz wiąże ją ze Smoleńskiem. Coraz dalej też posuwa się w atakach na prokurator Ewę Wrzosek. 

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

Źródło:
Fakty TVN

Lodowce na całym świecie topnieją szybciej niż kiedykolwiek, a to może mieć katastrofalne skutki. Może zmniejszyć dostępność wody dla dwóch miliardów ludzi. W Europie najbardziej stopniały lodowce w Alpach i Pirenejach, tracąc około 40 procent pokrywy. Jedno z niedawnych badań przewiduje, że do końca XXI wieku utracimy połowę globalnej masy lodowcowej.

Topnienie lodowców przyspiesza. Do 2100 roku Szwajcaria może stracić je wszystkie

Topnienie lodowców przyspiesza. Do 2100 roku Szwajcaria może stracić je wszystkie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To był jeden z największych ataków dronów, jakie Rosjanie przeprowadzili na Ukrainę od początku wojny. Minionej nocy wystrzelili 214 bezzałgowców. Wybuchy nastąpiły między innymi w Odessie i Kramatorsku. W tym samym niemal czasie prezydent Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone niebawem podpiszą umowę surowcową z Ukrainą.

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sprawa dotycząca ujawnienia dokumentów, jak i oświadczenie Mariusza Błaszczaka w tej sprawie, są dewastujące dla państwa polskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny. Odniósł się w ten sposób do postawienia zarzutu byłemu szefowi MON dotyczącego ujawnienia części planu obrony państwa. Dodał, że polityk PiS-u, ujawniając to, kierował się interesem politycznym.

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

Źródło:
TVN24

- Są rzeczy, w których fundamentalnie działamy razem, idziemy do przodu, ale są rzeczy, w których podejmujemy spór, tak żeby ukuć najlepszą politykę - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, odnosząc się do tarć w koalicji rządzącej. Odniosła się między innymi do różnicy zdań pomiędzy koalicjantami w kwestii obniżenia składki zdrowotnej czy ustawy o budownictwie społecznym.

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS