To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób
To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24
To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osóbMarta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24

Kolejna seria utonięć na polskich kąpieliskach i najtragiczniejszy w tym sezonie weekend z policyjnymi statystykami grozy. Tylko w sobotę i w niedzielę życie pod wodą straciło 17 osób. Od początku wakacji aż 87.

Tragiczny finał poszkiwań na rzece Skawa w Grodzisku koło Oświęcimia. 40 strażaków próbowało odnaleźć 17-latka i 17-latkę, którzy w niedzielne popołudnie weszli do wody w miejscu niedozwolonym. Wyjątkowo niebezpiecznym, bo głębokość tam wynosi cztery metry.

- Obydwie osoby zostały podjęte przez nurków strażaków, przekazane pogotowiu i, niestety, nie udało się tych osób uratować - informuje młodszy kapitan Józef Boba ze Straży Pożarnej w Oświęcimiu.

Najtragiczniejszy weekend w sezonie

Para nastolatków to kolejne ofiary tych wakacji, a miniony weekend zapisał się w policyjnych statystykach jako najtragiczniejszy w tym sezonie.

20 lipca życie pod wodą straciło siedem osób. Jedną z nich był 30-letni mężczyzna. W jeziorze Hańcza nurkował z kolegami, z niewyjaśnionych przyczyn nie wypłynął na powierzchnię.

CZYTAJ TAKŻE: W rzece utonęło dwoje 17-latków

W niedzielę utnęło aż 10 osób. Najwięcej jednego dnia od początku lata. - Co roku znajdują się takie osoby, które wszystko lekceważą, ale mam wrażenie, że rośnie świadomość społeczeństwa na temat bezpieczeństwa nad wodą - ocenia Jakub Matuk, ratownik wodny nad kąpieliskiem Dojlidy.

Odzwierciedlenia tej rosnącej społecznej świadomości, niestety, nie widać w liczbach. Tylko w czerwcu utonęły łącznie 52 osoby, w lipcu już 58. To więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Co ważne - za każdą z tych cyfr kryje się ludzka tragedia.

Grzechy główne Polaków nad wodą

- Najczęstszą przyczyną utonięć w Polsce, niestety, nadal jest alkohol oraz nieodpowiednie przygotowanie - informuje Przemysław Janusz, ratownik Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Mimo ostrzeżeń i apeli brawura, alkohol, popisy przed znajomymi w połączeniu z kąpielą w niedozwolonym miejscu wciąż są grzechem głównym Polaków wypoczywających nad wodą. Tyle że woda to żywioł, który nie wybacza błędów. Tam, gdzie ratowników nie ma, trudno mówić o bezpieczeństwie.

- To jest popularny mit, że widać z daleka, że ktoś tonie. Zwykle ludzie toną w ciszy, dlatego tak naprawdę podstawą naszej pracy jest ciągłe obserwowanie tafli wody i zwracanie uwagi na osoby, które potencjalnie mogą potrzebować naszej pomocy - mówi Jakub Matuk.

Jak tonie człowiek? Pięć etapów
Jak tonie człowiek? Pięć etapówTVN24

Ewentualne próby pomocy niesionej przez niewykwalifikowanych kolegów czy gapiów często prowadzą do jeszcze większych tragedii.

- Jeżeli widzimy osobę, która znajduje się w wodzie i potrzebuje pomocy, przede wszystkim należy powiadomić służby, tak żeby ten łańcuch przeżycia już został uruchomiony. My jako osoby postronne starajmy się nie wchodzić do wody. Jedyne, co możemy zrobić, jeżeli jest taka możliwość, to podać linę, podać jakąś gałąź - informuje Przemysław Janusz.

Letnia beztroska w jednej sekundzie może zamienić się w dramat na całe życie

- Coraz częściej da się zauważyć osoby pływające z bojką asekuracyjną, typu pamelka. Już samodzielnie zaopatrzeni w nią są, więc to bardzo cieszy ratowników - zwraca uwagę Jakub Matuk.

Nawet gdy potrafimy pływać, kamizelka w kajaku jest obowiązkowa dla każdego. Bo letnia beztroska w jednej sekundzie może zamienić się w dramat na całe życie.

W ubiegłym roku utonęło 450 osób. Zdecydowana większość z nich to mężczyźni powyżej 50. roku życia. 82 osoby przed utonięciem spożywały alkohol.

O tym, jak ostrzeżenia i apele na niewiele się zdają, gdy w grę wchodzi ułańska fantazja i brak rozsądku, widać nierzadko nad Bałtykiem. Czerwona flaga to jasny znak zakazu wchodzenia do wody. Kąpiele tylko w miejscach strzeżonych - to wyraz zdrowego rozsądku. Tak, abyśmy mogli tak samo na plażę pójść, jak i z niej wrócić.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Jest inna atmosfera w szkołach, nie ma już nacisków ministra Przemysława Czarnka, nauczyciele zarabiają zdecydowanie lepiej, podstawy programowe są odchudzone, nie ma prac domowych - tyle się zmieniło przez rok i tym chwali się ministra edukacji. Barbara Nowacka zapewnia, że pracuje nad kolejnymi zmianami, bo oczekiwania są wciąż wielkie.

Oczekiwania były ogromne. Co się zmieniło w szkołach, odkąd ministerstwem rządzi Barbara Nowacka?

Oczekiwania były ogromne. Co się zmieniło w szkołach, odkąd ministerstwem rządzi Barbara Nowacka?

Źródło:
Fakty TVN

Polki korzystają z nowej możliwości i robią badania prenatalne. Od początku roku ich liczba wzrosła aż o 25 procent w stosunku do roku ubiegłego. Od czerwca badania prenatalne są bezpłatne dla każdej kobiety w ciąży. Wcześniej takie prawo miały jedynie kobiety starsze, po ciążach, z wadami lub z podejrzeniami wad. Teraz wskazań do badań nie ma.

Są bezpłatne i mogą uratować życie. Przyszłe mamy coraz chętniej korzystają z badań prenatalnych

Są bezpłatne i mogą uratować życie. Przyszłe mamy coraz chętniej korzystają z badań prenatalnych

Źródło:
Fakty TVN

Krok po kroku i mozolnie idzie odbudowa po wrześniowej powodzi na Śląsku. Potrwa miesiące, jeśli nie lata. Choć wiele udało się już zrobić, to nadal część mieszkańców czeka ogrom pracy. Od czwartku mogą się starać o dofinansowanie z programu "Czyste powietrze". W dedykowanej dla powodzian puli jest 300 milionów złotych. 

Powodzianie mogą się starać o środki z programu "Czyste powietrze". Jak idzie odbudowa na Śląsku?

Powodzianie mogą się starać o środki z programu "Czyste powietrze". Jak idzie odbudowa na Śląsku?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od niecałego tygodnia Polska ma pięćdziesiąt trzy nowe rezerwaty przyrody. Ekolodzy zmianę popierają, ale nie zgadzają się na tempo zmian, zarzucając rządowi opieszałość. Jeden z nowych rezerwatów powstał w Dolinie Rospudy. To tam niemal 20 lat temu ekolodzy i aktywiści protestowali przeciwko budowie obwodnicy Augustowa.

W całej Polsce powołano 53 nowe rezerwaty przyrody

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To jest pierwszy przypadek w historii, że za parlamentarzystą, ale przede wszystkim byłym wiceministrem sprawiedliwości, wystawia się list gończy - mówiła w "Faktach po Faktach" o decyzji prokuratury w sprawie Marcina Romanowskiego ministra do spraw równości Katarzyna Kotula. Do sprawy odnosił się również w "Kropce nad i" sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera.

Katarzyna Kotula: trzeba zdecydować, czy jest się byłym wiceministrem, czy jest się gangsterem

Katarzyna Kotula: trzeba zdecydować, czy jest się byłym wiceministrem, czy jest się gangsterem

Źródło:
TVN24

- Prokurator Ewa Wrzosek złożyła dzisiaj rezygnację i ta rezygnacja została przyjęta przez ministra Adama Bodnara. Delegacja do Ministerstwa Sprawiedliwości została cofnięta - powiedziała w "Faktach po Faktach" wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Mówiła, że ta decyzja nie była spowodowana niedawną wypowiedzią Wrzosek w mediach. Uznała też za "niepokojące" słowa Wrzosek z tej rozmowy, że "to nie są czasy, żeby trzymać się ściśle litery prawa".

Wiceszefowa resortu sprawiedliwości o słowach Wrzosek: włos mi się zjeżył na głowie

Wiceszefowa resortu sprawiedliwości o słowach Wrzosek: włos mi się zjeżył na głowie

Źródło:
TVN24, OKO. press

Jeśli Donald Trump będzie chciał zadzwonić do Europy, to wykręci jej numer. Giorgia Meloni - premier Włoch - została uznana przez magazyn "Politico" najbardziej wpływowym politykiem nadchodzącego roku. Prognoza redakcji jest autorska i wskazuje listę europejskich polityków, od których zależeć będzie kierunek, w jakim podąży kontynent. Są na niej pozytywni i negatywni bohaterowie. W zestawieniu "Class of 2025" jest też aż czterech polityków z Polski.

"Politico" uznało Giorgię Meloni za najbardziej wpływową osobę w Europie w nadchodzącym roku

"Politico" uznało Giorgię Meloni za najbardziej wpływową osobę w Europie w nadchodzącym roku

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Baszara al-Asada już nie ma w Syrii, ale uwięzieni przez niego ludzie mogą zostać pogrzebani żywcem. Ich rodziny ścigają się z czasem, by dotrzeć do więzienia Sednaya - zwanego "ludzką rzeźnią" - i odnaleźć bliskich. Zamknięto tam tysiące ludzi, po wielu ślad zaginął. Walczą o każdą minutę, zanim więźniowie umrą z pragnienia lub braku powietrza.

Asad więził przeciwników w "ludzkiej rzeźni". Syryjczycy ścigają się z czasem, by ich uratować

Asad więził przeciwników w "ludzkiej rzeźni". Syryjczycy ścigają się z czasem, by ich uratować

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS