Szpitale na Podlasiu dostaną dofinansowanie z KPO. "Poprawi się na pewno komfort pobytu pacjentów"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Szpitale na Podlasiu dostaną dofinansowanie z KPO. "Poprawi się na pewno komfort pobytu pacjentów"
Szpitale na Podlasiu dostaną dofinansowanie z KPO. "Poprawi się na pewno komfort pobytu pacjentów"
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Szpitale na Podlasiu dostaną dofinansowanie z KPO. "Poprawi się na pewno komfort pobytu pacjentów"Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

W planach są budowy oraz modernizacje dotychczasowych oddziałów. To będzie ogromny zastrzyk gotówki. Dziewięć powiatowych szpitali otrzyma łącznie 160 milionów złotych. Dyrektorzy jednostek nie kryją zadowolenia, bo środki pozwolą im na remonty, których nie było od dziesięcioleci.

Niektóre szpitale na Podlasiu mieszczą się w budynkach z lat 50. Zastrzyk unijnych środków z KPO jest nie do przecenienia.

Na Podlasiu znajduje się również tylko jeden zakład opiekuńczo-leczniczy dla dzieci. Dzisiaj mieści się nie w budynku szpitala, ale jest od niego oddalony o siedem kilometrów. Sale są przepełnione, budynek od lat wymaga remontu.

- Obecnie funkcjonujemy w kompleksie dwóch budynków, które potrzebują ewidentnej modernizacji. Instalacje, które tam się znajdują, sięgają lat 50. Są na bieżąco oczywiście naprawiane, niemniej jednak przestrzeń, która tam się znajduje, jest niedostosowana, ani dla osób niepełnosprawnych, ani z dysfunkcjami, do takiego stopnia, aby tam móc prawidłowo funkcjonować - wskazuje Monika Łubko, rzeczniczka prasowa Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Siemiatyczach.

Dostęp do lekarzy i badań będzie znacznie łatwiejszy

W ramach pieniędzy unijnych - 20 milionów złotych - zakład zostanie przeniesiony do budynku szpitala w Siemiatyczach. Gotowy projekt czeka na realizację.

- Obejmuje rozbudowę tutaj właśnie pięciokondygnacyjny budynek. Cały budynek jest przeznaczony na opiekę długoterminową. Dwa pierwsze piętra będą dla zakładu opiekuńczo-leczniczego dla dzieci i młodzieży, trzy kolejne będą dla zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego dla dorosłych. (...) Od razu w bezpośrednim sąsiedztwie będą mieli oddział pediatryczny z dostępem 24-godzinnym - twierdzi Monika Łubko.

Dostęp do lekarzy, do badań, będzie znacznie łatwiejszy. To też diametralna zmiana, jeśli chodzi o warunki, w jakich będą mieszkać pacjenci. Lista zaplanowanych zakupów też już jest gotowa.

ZOBACZ TEŻ: Kleszcze atakują nawet zimą. Do szpitala trafił już pierwszy w tym roku pacjent z kleszczowym zapaleniem mózgu

- My się bardzo cieszymy, bo poprawi się na pewno komfort pobytu pacjentów. Będą to sale dwu-, trzyłóżkowe z klimatyzacją, z węzłami sanitarnymi. Obecnie mamy na korytarzach łazienki - mówi Zofia Gogołek, kierowniczka Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Siemiatyczach.

Co więcej, łóżek będzie więcej niż dzisiaj. Jak pokazuje codzienność, pacjentów, którzy potrzebują tego miejsca, jest coraz więcej.

- Jest 32 pacjentów, z tym że mamy 20 pacjentów oczekujących w kolejce. No i codziennie mamy telefony o umieszczenie pacjenta - zwraca uwagę Zofia Gogołek.

Ponad 160 milionów złotych z KPO

Łącznie z KPO aż ponad 160 milionów złotych trafi do dziewięciu podlaskich szpitali powiatowych.

- Te pieniądze są przeznaczone na realizację zadań z zakresu opieki długoterminowej i geriatrycznej. To są bardzo ważne pieniądze, ponieważ społeczeństwo w Polsce jest społeczeństwem starzejącym się - wskazuje Jacek Brzozowski, wojewoda podlaski.

Unijne miliony trafią też do szpitala w Sejnach, pozwolą na budowę nowoczesnego budynku.

- Umożliwią budowę całkowicie nowego, dwupiętrowego budynku. Mamy już praktycznie ukończoną dokumentację budowlaną. Niebawem przystąpimy do przetargu - informuje Waldemar Kwaterski, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sejnach.

Misja o kryptonimie "Czako". "Po raz pierwszy hospitalizujemy pacjenta, który jest ze swoim towarzyszem"
Misja o kryptonimie "Czako". "Po raz pierwszy hospitalizujemy pacjenta, który jest ze swoim towarzyszem"Adrianna Otręba/Fakty TVN

W Sejnach od 25 lat zakład pielęgnacyjny mieści się w byłej przychodni lekarskiej. Warunki są bardzo trudne. Łóżka stoją w gabinetach lekarskich, na korytarzach. Przyznane środki w końcu to zmienią.

- Nastąpią ogromne zmiany. Jak wiemy, rozwój opieki długoterminowej jest niezbędny. Będziemy mieli 15 łóżek więcej, specjalistyczny sprzęt, przede wszystkim przestrzeń - wymienia Anna Szułowicz-Pietruszkiewicz, pielęgniarka w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym w Sejnach.

Komfort, na który podlascy pacjenci czekają od lat

- Wszystkie pomieszczenia będą przygotowane zgodnie z normami, dla pacjentów, dla personelu, z pełnymi wygodami, z pełnym zapleczem, z klimatyzacją, z rekuperacją, z wygodnymi łóżkami. Zapewnimy absolutny komfort naszym pacjentom - zapowiada Waldemar Kwaterski.

Na ten komfort pacjenci czekają od lat. Dzisiaj z wydawaniem pieniędzy trzeba się mocno spieszyć, ponieważ rząd Mateusza Morawieckiego zwlekał z uzyskaniem funduszy unijnych. Część z nich przepadła.

CZYTAJ TAKŻE: Broń zamiast transformacji. Nowy fundusz

- PiS zablokowało środki w Krajowym Planie Odbudowy na ponad dwa lata i, rzeczywiście, w momencie kiedy rok temu udało się je odblokować i premier Tusk, tak jak obiecywał, to zrobił, to przystąpiliśmy natychmiast do rewizji. Rewizja tego programu była konieczna, ponieważ skróciła się nam znacząco, w zasadzie dwukrotnie, perspektywa - mówi Izabela Leszczyna, ministra zdrowia z Koalicji Obywatelskiej.

Unijne pieniądze trzeba wydać do połowy 2026 roku. W całej ochronie zdrowia z Krajowego Planu Odbudowy do wydania jest aż 18 miliardów złotych.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS