Floryda chce odciąć młodych od mediów społecznościowych. "Mają dewastujący wpływ na zdrowie psychiczne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdyby zrobić listę amerykańskich stanów, których mieszkańcy najbardziej kochają wolność i najbardziej nienawidzą odgórnych zakazów oraz nakazów, Floryda byłaby na niej bardzo wysoko. Tym bardziej zaskakujące jest, że właśnie tam lokalne władze chcą wprowadzić jedne z najbardziej surowych przepisów związanych z mediami społecznościowymi w Ameryce. Na ich mocy młodzi ludzie byliby od nich właściwie odcięci - w trosce o ich zdrowie psychiczne.

Paul Renner porównuje media społecznościowe do alkoholu czy papierosów. - Dzieci w pewnym wieku nie powinny robić wielu rzeczy: jak palenie papierosów, picie alkoholu. Nie pozwalamy im robić różnych rzeczy przed 18. rokiem życia, a w niektórych przypadkach przed 21. rokiem życia - zaznacza Paul Renner, spiker Izby Reprezentantów stanu Floryda z Partii Republikańskiej.

Dlatego Renner chce, by dostęp do mediów społecznościowych był ograniczony wiekowo. I to już nie jego pojedynczy głos, ale prawo, które niebawem może wejść tam w życie. Ustawa właśnie została przegłosowana i znalazła ponadpartyjne poparcie. Na "tak" zagłosowało 106 stanowych kongresmenów, na "nie" było zaledwie 13. - Nie tylko w tym kraju, ale na całym świecie media społecznościowa mają dewastujący wpływ na zdrowie psychiczne i dobrostan naszych najmłodszych dzieci - podkreślił Paul Renner.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Co poczujemy, robiąc przerwę od mediów społecznościowych? Zaskakujące wyniki eksperymentu

Przegłosowany projekt ma uniemożliwić korzystanie z wielu platform osobom w wieku 16 lat i młodszym. Te już istniejące konta dzieci miałyby zostać automatycznie zamknięte. Nowopowstałe wymagałyby weryfikacji osób trzecich, by upewnić się, że nie zakładają ich osoby niepełnoletnie.

Rodzice mają wątpliwości. - Nie mam pojęcia, czy uda się kontrolować coś takiego. Dzieci i tak mogą sobie poradzić i po prostu kłamać w kwestii wieku - zaznacza Rica Carcagente, mama nastolatki. Zgoda jest co do tego, że dzieci nie są wystarczająco chronione przed depresją, stanami lękowymi i innymi problemami związanymi ze zdrowiem psychicznym, które w dużej mierze powiązane są z nadmiernym korzystaniem z mediów społecznościowych.

Ciągłe bycie online, przeglądanie i scrollowanie uzależnia, a to nigdy nic dobrego. - Starsi nastolatkowie mają problemy ze snem, z odrabianiem lekcji, z zarządzaniem czasem. Media społecznościowe prowadzą do odkładania zadań w nieskończoność - podkreśla doktor Monica Barreto, dyrektor do spraw zdrowa psychicznego w Nemours Children's Health.

Ustawa trafił teraz do stanowego Senatu, ale tam też najpewniej zostanie zatwierdzona.

Media społecznościowe "nakręcają spiralę choroby", mówi dyrektorka ośrodka terapeutycznego ALIRA
Media społecznościowe "nakręcają spiralę choroby", mówi dyrektorka ośrodka terapeutycznego ALIRATVN24

Poważne zagrożenie

Debata o dostępie do mediów społecznościowych toczy się zresztą nie tylko kontrolowanej przez Republikanów Florydzie. Odbywa się też w rządzonym przez demokratów Nowym Jorku. Tam władze wpisały media społecznościowe na listę zagrożeń dla zdrowia publicznego, obok broni czy tytoniu. - Firmy takie jak TikTok, YouTube, Facebook stają się coraz bardziej uzależniające, co prowadzi do ryzyka poważnych zaburzeń zdrowia psychicznego. Nie możemy po prostu przyglądać się temu, jak wielkie koncerny monetyzują dostęp do życia prywatnego naszych dzieci - alarmuje Eric Adams, burmistrz Nowego Jorku z Partii Demokratycznej.

ZOBACZ TEŻ: Wpływ mediów społecznościowych na dzieci i młodzież. "Problem, który występuje wszędzie"

Szef Wydziału Zdrowia nowojorskiego ratusza przytacza badania. Wynika z nich, że 77 procent licealistów w Nowym Jorku spędza co najmniej trzy godziny dziennie przed ekranem telefonu. - Młodzi ludzie, którzy spędzają bardzo wiele czasu w mediach społecznościowych, uzależniają się od nich dokładnie w ten sam sposób co hazardziści na przykład od wizyt w kasynie. Gdy zbieramy te lajki, serduszka, powiadomienia, to to jest niesamowicie silna nagroda, która bardzo stymulująco działa na mózg, a szczególnie stymulując mózg młodego człowieka - zaznacza doktor Jakub Kuś, psycholog z SWPS.

Nowy Jork jest pierwszym miastem na świecie i z pewnością nie ostatnim, które zdecydowało się formalnie uznać zagrożenia płynące z mediów społecznościowych.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS