Floryda chce odciąć młodych od mediów społecznościowych. "Mają dewastujący wpływ na zdrowie psychiczne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdyby zrobić listę amerykańskich stanów, których mieszkańcy najbardziej kochają wolność i najbardziej nienawidzą odgórnych zakazów oraz nakazów, Floryda byłaby na niej bardzo wysoko. Tym bardziej zaskakujące jest, że właśnie tam lokalne władze chcą wprowadzić jedne z najbardziej surowych przepisów związanych z mediami społecznościowymi w Ameryce. Na ich mocy młodzi ludzie byliby od nich właściwie odcięci - w trosce o ich zdrowie psychiczne.

Paul Renner porównuje media społecznościowe do alkoholu czy papierosów. - Dzieci w pewnym wieku nie powinny robić wielu rzeczy: jak palenie papierosów, picie alkoholu. Nie pozwalamy im robić różnych rzeczy przed 18. rokiem życia, a w niektórych przypadkach przed 21. rokiem życia - zaznacza Paul Renner, spiker Izby Reprezentantów stanu Floryda z Partii Republikańskiej.

Dlatego Renner chce, by dostęp do mediów społecznościowych był ograniczony wiekowo. I to już nie jego pojedynczy głos, ale prawo, które niebawem może wejść tam w życie. Ustawa właśnie została przegłosowana i znalazła ponadpartyjne poparcie. Na "tak" zagłosowało 106 stanowych kongresmenów, na "nie" było zaledwie 13. - Nie tylko w tym kraju, ale na całym świecie media społecznościowa mają dewastujący wpływ na zdrowie psychiczne i dobrostan naszych najmłodszych dzieci - podkreślił Paul Renner.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Co poczujemy, robiąc przerwę od mediów społecznościowych? Zaskakujące wyniki eksperymentu

Przegłosowany projekt ma uniemożliwić korzystanie z wielu platform osobom w wieku 16 lat i młodszym. Te już istniejące konta dzieci miałyby zostać automatycznie zamknięte. Nowopowstałe wymagałyby weryfikacji osób trzecich, by upewnić się, że nie zakładają ich osoby niepełnoletnie.

Rodzice mają wątpliwości. - Nie mam pojęcia, czy uda się kontrolować coś takiego. Dzieci i tak mogą sobie poradzić i po prostu kłamać w kwestii wieku - zaznacza Rica Carcagente, mama nastolatki. Zgoda jest co do tego, że dzieci nie są wystarczająco chronione przed depresją, stanami lękowymi i innymi problemami związanymi ze zdrowiem psychicznym, które w dużej mierze powiązane są z nadmiernym korzystaniem z mediów społecznościowych.

Ciągłe bycie online, przeglądanie i scrollowanie uzależnia, a to nigdy nic dobrego. - Starsi nastolatkowie mają problemy ze snem, z odrabianiem lekcji, z zarządzaniem czasem. Media społecznościowe prowadzą do odkładania zadań w nieskończoność - podkreśla doktor Monica Barreto, dyrektor do spraw zdrowa psychicznego w Nemours Children's Health.

Ustawa trafił teraz do stanowego Senatu, ale tam też najpewniej zostanie zatwierdzona.

Media społecznościowe "nakręcają spiralę choroby", mówi dyrektorka ośrodka terapeutycznego ALIRA
Media społecznościowe "nakręcają spiralę choroby", mówi dyrektorka ośrodka terapeutycznego ALIRATVN24

Poważne zagrożenie

Debata o dostępie do mediów społecznościowych toczy się zresztą nie tylko kontrolowanej przez Republikanów Florydzie. Odbywa się też w rządzonym przez demokratów Nowym Jorku. Tam władze wpisały media społecznościowe na listę zagrożeń dla zdrowia publicznego, obok broni czy tytoniu. - Firmy takie jak TikTok, YouTube, Facebook stają się coraz bardziej uzależniające, co prowadzi do ryzyka poważnych zaburzeń zdrowia psychicznego. Nie możemy po prostu przyglądać się temu, jak wielkie koncerny monetyzują dostęp do życia prywatnego naszych dzieci - alarmuje Eric Adams, burmistrz Nowego Jorku z Partii Demokratycznej.

ZOBACZ TEŻ: Wpływ mediów społecznościowych na dzieci i młodzież. "Problem, który występuje wszędzie"

Szef Wydziału Zdrowia nowojorskiego ratusza przytacza badania. Wynika z nich, że 77 procent licealistów w Nowym Jorku spędza co najmniej trzy godziny dziennie przed ekranem telefonu. - Młodzi ludzie, którzy spędzają bardzo wiele czasu w mediach społecznościowych, uzależniają się od nich dokładnie w ten sam sposób co hazardziści na przykład od wizyt w kasynie. Gdy zbieramy te lajki, serduszka, powiadomienia, to to jest niesamowicie silna nagroda, która bardzo stymulująco działa na mózg, a szczególnie stymulując mózg młodego człowieka - zaznacza doktor Jakub Kuś, psycholog z SWPS.

Nowy Jork jest pierwszym miastem na świecie i z pewnością nie ostatnim, które zdecydowało się formalnie uznać zagrożenia płynące z mediów społecznościowych.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN