Studenci tworzą autonomiczny samochód elektryczny. Mały Adaś już jeździ ulicami Warszawy

Autonomiczny pojazd na ulicach stolicy. Wynalazek studentów Politechniki Warszawskiej
Autonomiczny pojazd na ulicach stolicy. Wynalazek studentów Politechniki Warszawskiej
Konrad Mackowiak | Fakty po południu TVN24
Autonomiczny pojazd na ulicach stolicy. Wynalazek studentów Politechniki WarszawskiejKonrad Mackowiak | Fakty po południu TVN24

Elektromobilność nabiera rozpędu. Studenci Politechniki Warszawskiej opracowali i zbudowali w pełni autonomiczny pojazd. Inteligentny prototyp już porusza się ulicami stolicy.

W pełni elektryczny i inteligentny. Mały Adaś już jeździ, skręca i hamuje. To pojazd warszawskich studentów, który jest przyszłością na miarę XXI wieku. - Sami projektujemy samochód. Zarówno konstrukcję rurową, później nadwozie, następnie elektryfikacja pojazdów, dołożenie sensorów i autonomizacja. Finalnie test naszych autorskich systemów ADAS - opowiada o szczegółach projektu Mikołaj Chwojnicki z koła naukowego ADEK na Politechnice Warszawskiej.

Adaś, czyli elektryczny i autonomiczny pojazd, już teraz - w swojej miniaturowej wersji - testowany jest na ulicach Warszawy. Jest on w pełni ekologiczny oraz bezpieczny. - Jest on tak naprawdę małą platformą testową, na którym testujemy i od początku testowaliśmy nasze systemy - wyjaśnia Jakub Tomaszewski z koła ADEK.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo to coś, co studenci stawiają na pierwszym miejscu. Sami zwracają uwagę, jak bardzo Adaś przysłuży się wszystkim użytkownikom ruchu drogowego. Zarówno pieszym, jak i kierowcom. - Większość wypadków na drodze jest powodowana przez błąd człowieka, gdyż aż 94 procent - podkreśla Jakub Tomaszewski.

Pojazd jest wyposażony w sensory oraz system stworzony przez studentów. Dzięki temu może sam planować ścieżkę, którą podąża. - Samochód potrafi wykrywać linie, znaki drogowe poziome oraz pionowe, reagować na bieżącą sytuację na drodze - wymienia Mikołaj Chwojnicki.

Projekt wyceniany jest na 200 tysięcy złotych. - To jest kropla w morzu potrzeb. Natomiast staramy się wspierać. Zwłaszcza młodzież - mówi profesor Robert Zalewski, prorektor do spraw studenckich z Politechniki Warszawskiej. Adaś to dopiero mała platforma w uczelnianym garażu, która w przyszłości ma zamienić się w pełnoprawny samochód. - Elektromobilność, szeroko rozumiana, jest z pewnością przyszłością - uważa profesor Robert Zalewski.

W obronie klimatu

Zakup samochodu elektrycznego to nadal niemały wydatek. Jednak, jak przekonuje od lat pasjonujący się tym rynkiem pan Radosław, jego zakup bardzo opłaca się w codziennym użytkowaniu. - Jeśli mowa o samochodach średniej klasy, to możemy liczyć jakieś sześć groszy za kilometr. W przypadku Tesli jest to 12 groszy za kilometr, jeżeli ładujemy się na drugiej taryfie z gniazda domowego - mówi Radosław Piechowiak z kanału "Teslą po Polsce".

Elektromobilność na czterech kółkach wciąż jednak napotyka wiele barier. Celem jej popularyzacji jest walka o środowisko. Obecnie około 70 procent energii elektrycznej w Polsce pochodzi z węgla. Do 2040 roku odnawialne źródła energii mają stać się głównym źródłem elektryczności na świecie.

Autor: Konrad Mackowiak / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Śledztwo ma ustalić przyczyny pożaru budynku w miejscowości Pszów na Śląsku, w którym zginęło pięć osób. Dotarliśmy do nagrań z monitoringu, na których widać, jak błyskawicznie ogień ogarnia cały budynek.

Wyskakiwali z okien, by ratować życie. Pożar w Pszowie rozprzestrzeniał się błyskawicznie

Wyskakiwali z okien, by ratować życie. Pożar w Pszowie rozprzestrzeniał się błyskawicznie

Źródło:
Fakty TVN

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez pompy i bez rozgłosu, i nie ma tu zaskoczenia. Na początku maja stery w niemieckim rządzie przejmie Friedrich Merz. Stosunki polsko-niemieckie nie są najlepsze, chociaż w Polsce zmieniła się władza. Kwestią sporną są kontrole graniczne.

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Dziś udało się zatrzymać atak na ważne instytucje, które zajmują się dostarczaniem wody - powiedział w "Faktach po Faktach" minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wicepremier zdradził też, jak doszło do zeszłorocznego ataku na Polską Agencję Prasową.

"Zły dzień. Mieliśmy ataki na ważne instytucje"

"Zły dzień. Mieliśmy ataki na ważne instytucje"

Źródło:
TVN24

- Z jednej strony zobaczyłem mocno sparaliżowanych faworytów, którzy - odniosłem takie wrażenie - przyszli na tę debatę przede wszystkim, żeby nie przegrać. A z drugiej strony zobaczyłem trójkę kandydatów, którzy wykorzystali szansę - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były prezydent Aleksander Kwaśniewski, komentując debatę w Końskich.

"Sparaliżowani faworyci", "znakomity odruch" i dwóch przegranych. Debata okiem Kwaśniewskiego

"Sparaliżowani faworyci", "znakomity odruch" i dwóch przegranych. Debata okiem Kwaśniewskiego

Źródło:
TVN24

Wojskowi planiści zostali wysłani do Birmingham, by zapanować nad tonami śmieci, które od półtora miesiąca zalegają na ulicach. Strajkują pracownicy odpowiedzialni za utrzymanie czystości w mieście. Problem stał się niezwykle poważny - śmieciowy kryzys doprowadził do potężnej plagi szczurów.

Birmingham tonie w śmieciach. Mieszkańcy skarżą się na wielkie szczury na ulicach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Latynoski Trump" rządzi Argentyną od grudnia 2023 roku i ma rezultaty. Inflacja spadła 10-krotnie. To rezultat polityki bezwzględnych cięć, które Javier Milei obrazował występami z piłą mechaniczną. Tymczasem Argentyńczycy widzą głodowe emerytury, rosnące bezrobocie i cięcia wydatków socjalnych. Ostatni strajk generalny zatrzymał niemal cały kraj.

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS