"Trzeba uczciwie spojrzeć". Tańsze kredyty nie w najbliższym czasie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Spada zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi. Ekonomiści wskazują na główne przyczyny
Spada zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi. Ekonomiści wskazują na główne przyczynyStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
wideo 2/7
Spada zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi. Ekonomiści wskazują na główne przyczynyStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

O tańszych kredytach w perspektywie najbliższego pół roku raczej możemy zapomnieć. Przewidywania Narodowego Banku Polskiego i analizy ekonomistów nie pozostawią złudzeń - przed nami rok rozwoju gospodarczego, dalszego wzrostu płac, ale też ryzyko inflacji, co - jak przekonuje NBP - blokuje możliwość obniżenia stóp procentowych. Już ostatnie, grudniowe dane pokazują wyraźny spadek zainteresowania kredytami mieszkaniowymi.

Ci, co czekają na atrakcyjne oprocentowanie kredytów, muszą uzbroić się w cierpliwość - za kredyt nieprędko zapłacimy mniej.

- Biorąc pod uwagę poziom stóp procentowych, mamy w tym momencie jedne z droższych kredytów hipotecznych w całej Unii Europejskiej - zauważa dr Tomasz Kopyściański, ekonomista z WSB Merito. 

W grudniu o kredyt mieszkaniowy wnioskowało 26 tysięcy osób. W porównaniu do 2023 roku to spadek o blisko 44 procent rok do roku. - Trzeba uczciwie spojrzeć, że przy tak wysokich stopach procentowych z miesiąca na miesiąc ogranicza się przestrzeń do zaciągania nowych kredytów, bowiem niestety nowi kredytobiorcy mają problem z wykazaniem zdolności kredytowej, co jest pewną barierą - tłumaczy Tomasz Kopyściański.

Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego, na konferencji 17 stycznia stwierdził: - Tu jakiejś przestrzeni na zmianę polityki pieniężnej nie widać. Inflacja rośnie, potem maleje, potem znów rośnie. 

CZYTAJ TEŻ: Członek RPP o maksymalnym poziomie inflacji w Polsce

Kiedy możemy się spodziewać obniżki stóp procentowych?

Rada Polityki Pieniężnej utrzymuje stopy procentowe na tym samym poziomie (5,75 procent) od ponad roku. - Pozostajemy, jeśli spłacamy kredyt mieszkaniowy, na podobnych opłatach, jeśli chodzi o to, co płaciliśmy do tej pory. Jeśli szukamy pieniądza na rynku, a jesteśmy elementem związanym z tym ekosystemem biznesowym, to ten pieniądz na rynku dla nas jest ciągle drogi i droższy niż w Europie - wyjaśnia dr Bartłomiej Gabryś z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. 

Inflacja i stopy procentowe w PolscePAP/Mateusz Krymski

Obniżki stóp procentowych byłyby pozytywną informacją przede wszystkim dla osób posiadających kredyt hipoteczny oraz dla tych, którzy dopiero chcą się o niego starać.

Wyliczenia pokazują, że zakładając obniżkę stóp o punkt procentowy, nasza zdolność kredytowa rośnie z 500 tysięcy do nawet ponad 550 tysięcy złotych. Jeśli już mamy taki kredyt, to rata może spaść o nawet ponad 300 złotych miesięcznie, ale na to jeszcze musimy poczekać. 

- Lipiec, wrzesień to jest ten czas, kiedy możemy się spodziewać spadku stóp procentowych - prognozuje prof. dr hab. Marcin Kalinowski z Uniwersytetu WSB Merito w Gdańsku.

Inflacja i spłaszczenie wynagrodzeń. Ekonomiści wskazują na efekty uboczne wzrostu płacy minimalnej
Inflacja i spłaszczenie wynagrodzeń. Ekonomiści wskazują na efekty uboczne wzrostu płacy minimalnejStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Okres podwyższonej niepewności

Inflacja ciągle nie jest na poziomie oczekiwanym przez Narodowy Bank Polski. Ostatni grudniowy odczyt (4,7 procent) był niższy, niż zakładano, ale to i tak znacznie więcej niż cel inflacyjny, który ma wynosić 2,5 procent. 

- Rada Polityki Pieniężnej będzie zwracała uwagę na to, jaki jest rozwój gospodarczy i jak wygląda inflacja w tym czasie. Więc to jest też trochę zależne od decyzji rządu, od tego, jak będą kształtowały się na przykład ceny prądu, bo cena prądu jest zamrożona do połowy roku. Zobaczymy, co będzie się działo w drugiej połowie roku - wskazuje Marcin Kalinowski.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: To nas czeka w gospodarce

Tak właśnie uzasadnia swoje decyzje Rada Polityki Pieniężnej, według której polska gospodarka wchodzi w okres podwyższonej niepewności, jeśli chodzi o wysokość inflacji. Jest to spowodowane przede wszystkim cenami energii. Od ich dalszego kształtowania będą zależne kolejne decyzje Rady. 

- Narodowy Bank Polski opracował scenariusz, jak kształtowałaby się inflacja po uwolnieniu cen energii, no i to wskazuje ryzyko wzrostu o 1,3 punktu procentowego, a więc dość znaczący. Ewentualne obniżanie stóp procentowych mogłoby dalej tę inflację powiększać - zauważa dr Tomasz Kopyściański.

Glapiński: prognozy nie wskazują na rychły spadek inflacji do celu
Glapiński: prognozy nie wskazują na rychły spadek inflacji do celu

"Główny element, który napędza ceny"

Prognozy mówią o ponad 5-procentowej inflacji w pierwszym i drugim kwartale tego roku. W trzecim kwartale dynamika cen nieco się obniży, jednak później może znów wzrosnąć. - Niestety to wszystko sprawia, że prowadzenie działalności gospodarczej, ale również codzienne funkcjonowanie w Polsce, jest droższe niż tańsze na przykład w porównaniu z Europą - ocenia dr Bartłomiej Gabryś.

Inflacja w Polsce i Unii EuropejskiejPAP/Michał Czernek

Kiedy rosną koszty prowadzenia biznesu, naturalne jest, że przynajmniej częściowo przenoszone są na klientów. 

- Nie ma tej dobrej wiadomości, na którą czekamy, że inflacja stopniowo będzie maleć. Szczególnie szybko, jak wszyscy wiemy, rosną ceny usług. Dynamika cen usług w grudniu wyniosła 6,6 punktu procentowego. Jest to związane z nadal dwucyfrowym wzrostem płac. To jest ten główny element, który napędza ceny - mówił 17 stycznia Adam Glapiński. 

ZOBACZ TEŻ: Te produkty zdrożały najbardziej

Choćby styczniowy wzrost płacy minimalnej oznacza dla pracodawców koszt wyższy o 450 złotych od każdego pracownika, a wzrost płac w tym roku ma zostać utrzymany. 

- Wzrost gospodarczy będzie powodował, że będziemy zarabiali więcej niż w 2024 roku. I to szacuje się, że około 8 procent to jest średni wzrost wynagrodzeń. Przy inflacji 4,5 procent będzie to oznaczało, że na nieco więcej będzie nas stać - zaznacza Marcin Kalinowski.

Ale niekoniecznie na nowe mieszkanie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Wracają pytania o program Kondor. Zgodnie z dumną nazwą - miał dodać nowych skrzydeł naszemu lotnictwu morskiemu, co de facto sprowadza się do zakupu nowych śmigłowców pokładowych. Na papierze ruszył pięć lat temu i wygląda na to, że nikt już o nim nie pamięta.  

Co ze śmigłowcami pokładowymi dla wojska? Program Kondor, który wystartował 5 lat temu, jest martwy

Co ze śmigłowcami pokładowymi dla wojska? Program Kondor, który wystartował 5 lat temu, jest martwy

Źródło:
Fakty TVN

55 ton waży największy kołysany dzwon świata, który powstał w Rydułtowach w województwie śląskim. Vox Patris, czyli Głos Ojca, będzie rozbrzmiewał w sanktuarium w Brazylii. Trochę potrwa, zanim tam dotrze, bo przetransportować takiego kolosa to gigantyczne wyzwanie.

Największy kołysany dzwon świata powstał w Polsce. Vox Patris niedługo popłynie do Brazylii

Największy kołysany dzwon świata powstał w Polsce. Vox Patris niedługo popłynie do Brazylii

Źródło:
Fakty TVN

Tylko w zeszłym roku policja zlikwidowała kilkadziesiąt nielegalnych laboratoriów wytwarzających narkotyki. Dokładnie chodzi o syntetyczne pochodne katynonu, czyli substancji, po które najczęściej sięgają nastolatki. Kusi ich stosunkowo niska cena i łatwy dostęp. Widać to w policyjnych kartotekach i na szpitalnych oddziałach toksykologii.

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Lodowce na całym świecie topnieją szybciej niż kiedykolwiek, a to może mieć katastrofalne skutki. Może zmniejszyć dostępność wody dla dwóch miliardów ludzi. W Europie najbardziej stopniały lodowce w Alpach i Pirenejach, tracąc około 40 procent pokrywy. Jedno z niedawnych badań przewiduje, że do końca XXI wieku utracimy połowę globalnej masy lodowcowej.

Topnienie lodowców przyspiesza. Do 2100 roku Szwajcaria może stracić je wszystkie

Topnienie lodowców przyspiesza. Do 2100 roku Szwajcaria może stracić je wszystkie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ewidentnie Jarosław Kaczyński robi to, co zawsze wychodziło mu najlepiej, czyli tańczy na trumnach - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Lewicy Krzysztof Śmieszek, nawiązując do wypowiedzi prezesa PiS w związku ze śmiercią Beaty Skrzypek. Senator KO i były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski odniósł się natomiast do sprawy i zarzutów wobec byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka, co ocenił jako "nieprawdopodobną historię".

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

Źródło:
TVN24

Sprawa dotycząca ujawnienia dokumentów, jak i oświadczenie Mariusza Błaszczaka w tej sprawie, są dewastujące dla państwa polskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny. Odniósł się w ten sposób do postawienia zarzutu byłemu szefowi MON dotyczącego ujawnienia części planu obrony państwa. Dodał, że polityk PiS-u, ujawniając to, kierował się interesem politycznym.

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS