Samorządowcy z optymizmem patrzą w przyszłość. Pieniądze z KPO pozwolą im na realizację wielu inwestycji

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Samorządowcy z optymizmem patrzą w przyszłość. Pieniądze z KPO pozwolą im na realizację wielu inwestycji
Samorządowcy z optymizmem patrzą w przyszłość. Pieniądze z KPO pozwolą im na realizację wielu inwestycji
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Samorządowcy z optymizmem patrzą w przyszłość. Pieniądze z KPO pozwolą im na realizację wielu inwestycji Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Na miliardy z Krajowego Planu Odbudowy samorządy czekają od ponad 2 lat. Jeszcze w tym roku Polska dostanie 5 miliardów euro zaliczki na transformację energetyczną i odchodzenie od rosyjskich paliw kopalnych. Rząd złożył też pierwszy wniosek o środki z KPO. Polska już w kwietniu ma szansę otrzymać kolejne pieniądze, tym razem ponad 30 miliardów złotych. Samorządowcy już zacierają ręce.

Samorządowcy, jak nigdy wcześniej, mają nadzieję, że fundusze z Krajowego Planu Odbudowy w końcu umożliwią realizację inwestycji, bo gotowe projekty od miesięcy leżą w szufladach. - Czekamy na ogłoszenie konkursu i na pieniądze, które pozwolą nam wybudować Mediatekę z Centrum Informatyzacji czy też drogę łączącą Tuchowską z Warsztatową. Niewiele mówią te nazwy, ale to jest droga, która otwiera nowe tereny dla inwestorów - informuje Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa. - Przygotowywaliśmy się do tego momentu, że będzie jakieś światełko i to KPO zostanie odblokowane. Gliwice chcą zrealizować z tych środków przede wszystkim dużą inwestycję, jaką jest budowa szpitala - mówi Mariusz Śpiewok, wiceprezydent Gliwic.

Jak mówią władze Gliwic, jak najszybsza realizacja inwestycji jest konieczna. Jednak jej koszt to ponad miliard złotych. - Wiem, że ten budynek musimy wybudować - podkreśla wiceprezydent miasta.

Czytaj także: Ogromne pieniądze dla Polski i dwie kwoty na stole. Minister wyjaśnia

Projekty inwestycji wyciągają z szuflad władze Strzelina. Środki z KPO to ogromna szansa dla 20-tysięcznej gminy. - Budzi w nas duże nadzieje i daje nam szanse na zrealizowanie chociaż części z tych zamierzeń zaspokojenia potrzeb. Publiczny żłobek, którego dotychczas w Strzelinie nie było, jest jednym z naszych mocno zaawansowanych projektowo planów, czekamy na środki - wskazuje Dorota Pawnuk, burmistrz miasta i gminy Strzelin.

Konieczne jest też rozbudowanie sieci energetycznej i termomodernizacja. - Potrzeb jest bardzo dużo, szczególnie jeśli chodzi o mieszkania socjalne, komunalne, bo wciąż opalamy je węglem. Mamy również budynki, w tym szkoły, które wymagają modernizacji pieców i przede wszystkim odnawialne źródła to duża szansa w kontekście olbrzymich cen - dodaje Pawnuk.

Kraków planuje między innymi budowę pięciu nowych linii tramwajowych. - Mamy zgłoszonych do KPO 22 inwestycje na kwotę 10 miliardów złotych. Czekamy na pieniądze, bo to są inwestycje bardzo ważne przede wszystkim dla mieszkańców - mówi Dariusz Nowak z Urzędu Miasta Krakowa.

Przełom w sprawie środków na KPO. 5 miliardów trafi do Polski jeszcze w tym roku
Przełom w sprawie środków na KPO. 5 miliardów trafi do Polski jeszcze w tym rokuKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Dobre wiadomości z Brukseli

Piątkowe zapowiedzi z Brukseli napawają optymizmem. Pierwsze środki na transformację energetyczną mają trafić do Polski jeszcze w tym roku. Mowa o 22 miliardach złotych zaliczki na odchodzenie od rosyjskich paliw kopalnych i rozwijanie zielonych technologii. Do wypłaty tych środków nie było konieczne spełnienie tak zwanych kamieni milowych dotyczących praworządności.

- Mamy przed sobą dużo pracy i ciesze się, że możemy ją wykonać wspólnie - mówiła Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. - Pod choinkę dostaniemy te pierwsze 5 miliardów euro, to nie jest od taki sobie prezencik, to są już teraz poważne pieniądze przeznaczona na naszą suwerenność energetyczną - podkreślił premier Donald Tusk.

Polski rząd ponadto złożył wniosek o pierwsze środki z KPO. Mowa o kolejnych, tym razem 30 miliardach złotych. - Musimy nadrobić stracony czas. Liczę na ścisła współpracę, w szczególności nad realizacją kamieni milowych dotyczących niezależności sądownictwa, abyśmy mogli dokonać pierwszej wypłaty - wskazywała von der Leyen.

Wniosek będzie oceniany przez Komisję Europejską. Polska musi pokazać realne działania przywracające praworządność. Wypłaty środków możemy spodziewać się już w kwietniu. - Jesteśmy trochę w blokach startowych, dlatego że założyliśmy, że jak dostaniemy pieniądze z KPO, to będziemy gotowi z wszelkiego rodzaju dokumentacją i mamy rzeczywiście taką dokumentację - podkreśla Nowak. - KPO jest jedyną szansą w tej chwili na realizację tak dużych i potrzebnych projektów, ale równocześnie to gospodarka potrzebuje tych pieniędzy i przedsiębiorstwa, które muszą zdynamizować swój rozwój - wskazuje prezydent Tarnowa.

Polska ma szansę otrzymać 260 miliardów złotych.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS