Rządzący obiecują kolejne dodatki. "Prawo i Sprawiedliwość kupuje sobie wyborców. Bezczelnie kupuje"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Rządzący obiecują kolejne dodatki. "Prawo i Sprawiedliwość kupuje sobie wyborców. Bezczelnie kupuje"
Rządzący obiecują kolejne dodatki. "Prawo i Sprawiedliwość kupuje sobie wyborców. Bezczelnie kupuje"
Ewa Koziak/Fakty po Południu TVN24
Rządzący obiecują kolejne dodatki. "Prawo i Sprawiedliwość kupuje sobie wyborców. Bezczelnie kupuje"Ewa Koziak/Fakty po Południu TVN24

Po nowelizacji tegorocznego budżetu, którą rząd niespodziewanie przyjął, na jednorazowe nagrody będą mogli liczyć nie tylko nauczyciele, ale i sędziowie. Według rządzących nagroda ma przyciągnąć do wymiaru sprawiedliwości nowych pracowników. - Ja się zastanawiam, czy przypadkiem tej nagrody nie dostaną ci sędziowie, którzy orzekają tak, jak jest oczekiwane to na Nowogrodzkiej - mówi Krzysztof Śmiszek, poseł Nowej Lewicy.

Po nowelizacji ustawy budżetowej sędziowie będą mogli liczyć na jednorazową nagrodę specjalną. Ma być wypłacana z nowego funduszu motywacyjnego. - Najpierw sędziów okradziono z mechanizmu waloryzacji wynagrodzeń, a teraz ledwie niewielką część tych pieniędzy, które sędziom w ten sposób zabrano, władza chce oddać i chce usłyszeć, jaka jest dobra - mówi Bartłomiej Przymusiński, sędzia Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto i członek Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

- Nie walczymy o pieniądze, jeśli już, to wspieramy naszych pracowników, urzędników, żeby oni byli godnie wynagradzani - przekonuje Igor Tuleya, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, członek Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Na nagrodę będą mogli też liczyć asesorzy i referendarze sądowi.

Ewa Wrzosek tłumaczy, jak przyznawanie nagród wyglądało w przypadku prokuratorów w 2022 roku. - Było to czysto uznaniowe. Prokuratorzy, którzy krytykowali pana Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobrę czy uczestniczyli w różnego rodzaju działaniach na rzecz niezależnej prokuratury, takich nagród nie otrzymali - wyjaśnia prokurator Ewa Wrzosek, człoenk Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex super omnia".

Braki kadrowe

Rządzący tłumaczą, że nagroda ma przyciągnąć do wymiaru sprawiedliwości nowych pracowników. - Wymiar sprawiedliwości boryka się z brakami kadrowymi, potrzebuje więcej pracowników, potrzebuje sprawniej działać - mówi Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Specjalne nagrody mają przysługiwać wszystkim sędziom sądów powszechnych, wojskowych, administracyjnych, a także sędziów Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego. - W Trybunale tak naprawdę nie ma prawdziwych sędziów, bo zachowanie tych osób pokazuje, że są bardziej politykami niż sędziami - uważa Bartłomiej Przymusiński. Trybunał Konstytucyjny przez konflikt nie jest w stanie zebrać się w pełnym składzie, żeby zdecydować o ustawie, która według rządzących miałaby odblokować miliardy na KPO.

- Ja się zastanawiam, czy przypadkiem tej nagrody nie dostaną ci sędziowie, którzy orzekają tak, jak jest oczekiwane to na Nowogrodzkiej. Czy to na przykład nie będzie tak, że to minister sprawiedliwości będzie uznaniowo przydzielał te nagrody - mówi Krzysztof Śmiszek, poseł Nowej Lewicy. Przez to minister sprawiedliwości może mieć jeszcze większy wpływ na pracę sędziów, jak sugeruje opozycja. - Przed wyborami jest im taki fundusz potrzebny, żeby pewne sprawy szły szybciej, pewne wolniej - tłumaczy Adam Szłapka, poseł Nowoczesnej.

Jednak można zmienić budżet w środku roku. PiS chce dosypać pieniędzy pracownikom budżetówki
Jednak można zmienić budżet w środku roku. PiS chce dosypać pieniędzy pracownikom budżetówkiArleta Zalewska/Fakty TVN

Dyskusyjna nowelizacja

Nowelizacja ustawy budżetowej w części wynika z porozumienia rządu z Solidarnością. Zakłada też dodatkowe miliardy dla samorządów, jednorazowe dodatki dla nauczycieli i nagrody dla pracowników sfery budżetowej. Odblokowany ma zostać fundusz świadczeń socjalnych. - To jest budżet wyborczy, państwo na zeszyt, w którym nikt nie kontroluje tego, co jest, nikt nie panuje nad finansami - jest zdania Urszula Pasławska, posłanka PSL-u.

- Prawo i Sprawiedliwość kupuje sobie wyborców. Bezczelnie kupuje - ocenia Artur Dziambor, poseł Wolnościowców. Dlaczego w nowelizacji nie znalazła się zapowiedź waloryzacji świadczenia 500 plus do 800 złotych. Kiedy Jarosław Kaczyński w połowie maja ją ogłaszał, Donald Tusk chciał, żeby ta obietnica weszła jak najszybciej. Prezes Kaczyński nie widział wtedy takiej możliwości i tłumaczył, że zmiana budżetu w ciągu dwóch tygodni jest niewykonalna. Jak się okazało, w niecały miesiąc już można, ale obietnicy prezesa Kaczyńskiego w projekcie nowelizacji nie ma. - W sposób oczywisty nie chodziło o to, że technicznie nie da się przeprowadzić, uchwalić nowelizacji budżetu, tylko że budżet na ten rok został rozplanowany, ma pewne parametry - przekonuje Marcin Horała.

- Wygląda na to, że chyba nie chcą tego wprowadzić. To jest obietnica wyborcza, a być może to jest tylko oszustwo wyborcze - ostrzega Adam Szłapka. Rządzący zapewniają, że 800 plus będzie od 2024 roku. - Ja też mogę dzisiaj obiecać, że każdy Polak, jak na mnie zagłosuje, dostanie Rolls-Royce'a. To jest taka sama zapowiedź - uważa Krzysztof Śmiszek.

Wątpliwości opozycji budzi też kondycja państwowych finansów. Nowelizacja ustawy budżetowej zakłada podwyższenie o 24 miliardy złotych deficytum, do 92 miliardów złotych. Zostanie też wpisana wyższa, 12-procentowa inflacja. Poza kontrolą parlamentarną pozostają wydatki z rozmaitych funduszy celowych utworzonych przez rząd, które szacowane są nawet na 400 miliardów złotych.

Autorka/Autor:Ewa Koziak

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Jeśli Rosja utrzyma siłę ataków na ukraiński system energetyczny, a Kijów nie otrzyma wsparcia dla swojej obrony przeciwlotniczej, to niedługo kraj może zostać bez prądu. Każda elektrownia, która jest naprawiona, niemal natychmiast jest z powrotem niszczona. 

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Zdrowia chcą, by w szkołach były organizowane szczepienia przeciwko HPV. Będą dobrowolne, ale konieczna przy tym byłaby obecność chociaż jednego z rodziców. Dodatkowo w szkołach będzie nowy przedmiot - Edukacja zdrowotna, który ma zwiększyć wiedzę młodzieży na temat profilaktyki zdrowotnej.

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Źródło:
Fakty TVN

Najpierw Trzebnica stała się wyborczą sensacją, bo o tym, kto będzie tam burmistrzem, przesądził jeden głosu. Teraz okazało się, że w jednej z komisji głosy liczyła siostra kandydata, który wygrał. Jedna z kontrkandydatek nie widzi w tym przypadku i złożyła już protest wyborczy.

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Źródło:
Fakty TVN

Protestów rolniczych ciąg dalszy. W piątek z utrudnianiami muszą się liczyć między innymi mieszkańcy Łodzi i Zgierza. Zablokowane są ważne ulice i jedno z największych skrzyżowań w regionie. 

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polska się wyludnia. I na razie nie widać perspektyw na zmianę tego trendu. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego za mniej niż cztery dekady będzie nas niewiele ponad 30 milionów. Jakich możemy spodziewać się konsekwencji depopulacji w tak dużej skali?

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polki zasługiwały na pełnię praw kobiet miesiąc temu, rok temu, cztery lata temu, pięć i dziesięć. Nie ma co patrzeć w przeszłość. Dziś robimy ten pierwszy krok w przyszłość - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o skierowanych do komisji nadzwyczajnej projektach zmian w prawie aborcyjnym. Na pytanie, jak do projektów ustaw może podejść prezydent powiedziała, że "Andrzej Duda już pakuje walizki".

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Źródło:
TVN24

Ktokolwiek wierzył w zapowiedzi, że wielki Orlen, po przejmowaniu kolejno Energi, Lotosu i PGNiG-u będzie negocjował kontrakty niemalże "z buta" i będzie wielką potęgą, to pobłądził - powiedział w "Faktach po Faktach" Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes PGNiG.

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Źródło:
tvn24.pl

To była debata o historii kobiet, o tym, kto na końcu będzie miał prawo decydować - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka KO Monika Rosa, pytana o sejmową debatę na temat ustaw aborcyjnych. - Była o tym, o czym będzie jutrzejsze głosowanie. Nie tylko o aborcji, ale też o jedności i sprawczości koalicji 15 października - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga).

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

Źródło:
TVN24

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To my musimy decydować o tym, kto dociera do Unii Europejskiej i na jakich warunkach, a nie przemytnicy - mówi Ursula von der Leyen. Po latach negocjacji niewielką większością głosów Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Najbardziej kontrowersyjnym elementem paktu są mechanizmy, które mają wymusić na pozostałych krajach wsparcie państwa znajdującego się pod presją migracyjną. Głosowanie nad paktem odbyło się dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja prosi Kazachstan o gotowość do wsparcia ogromnymi ilościami benzyny. Jak podaje agencja Reutera - to skutek udanych uderzeń ukraińskich w rosyjskie rafinerie. Równocześnie Rosję nawiedziła wielka powódź. Znawcy tematyki wschodniej komentują, że obie te sprawy wyraźnie pokazują niesprawność państwa rosyjskiego.

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS