Ruszają szczepienia przeciw HPV w szkołach. Zachęcają do nich ministerstwa i lekarze

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Ruszają szczepienia przeciw HPV w szkołach. Zachęcają do nich ministerstwa i lekarze
Ruszają szczepienia przeciw HPV w szkołach. Zachęcają do nich ministerstwa i lekarze
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Ruszają szczepienia przeciw HPV w szkołach. Zachęcają do nich ministerstwa i lekarzeStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Ministerstwo Zdrowia i ministra edukacji łączą siły, by wśród uczniów i rodziców upowszechnić wiedzę na temat szczepień przeciwko HPV. Liczby świadczą o tym, że to konieczne. Szczepienia są bezpłatne, dobrowolne, a - według specjalistów - bezpieczne i bardzo potrzebne, jeśli chodzi o profilaktykę nowotworów. W ubiegłym roku skorzystało z nich zaledwie 20 procent dzieci. Dlatego od września program zostaje rozszerzony - szczepienia będą się odbywać nie tylko w przychodniach, ale i w szkołach.

Z programu szczepień przeciwko HPV do tej pory skorzystało zaledwie 183 tysiące dzieci, czyli co piąte. Dlatego od września program zostaje rozszerzony - szczepienia będą się odbywać nie tylko w przychodniach, ale i w szkołach.

- Na miejscu, w bezpiecznych warunkach, przeprowadzone specjalistycznie, przeprowadzone najlepiej i poprzedzone akcją edukacyjną. Jaki to ma wymiar? To przede wszystkim wielka edukacja, jak warto zapobiegać chorobom, jak ważna jest profilaktyka i jak szczepienie może ratować zdrowie i życie - argumentuje Barbara Nowacka, ministra edukacji narodowej.

Z programu mogą skorzystać dzieci w wieku od 9 do 14 lat. Szczepienie jest bezpłatne i dobrowolne, rodzic musi wyrazić na nie zgodę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ekspertka o "nowotworach, które są coraz częstsze". "Naprawdę mamy bardzo prosty sposób, żeby z tym walczyć"

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna podczas konferencji w środę przekonywała, że szczepionka przeciwko HPV to inwestycja w zdrowie dziecka. - Wirus HPV wywołuje bardzo groźne choroby nowotworowe. Jeśli mamy antidotum, mamy szczepionkę, to grzechem zaniechania byłoby po prostu tego nie zrobić - wskazywała ministra zdrowia.

Wirus HPV może wywołać raka szyi i głowy. "Powinniśmy zrobić wszystko, żeby zaszczepić wszystkich"
Wirus HPV może wywołać raka szyi i głowy. "Powinniśmy zrobić wszystko, żeby zaszczepić wszystkich"Marek Nowicki/Fakty TVN

Skuteczna ochrona

Najczęstszym nowotworem złośliwym wywoływanym przez HPV jest rak szyjki macicy. Co roku diagnozowany jest u trzech tysięcy Polek, ponad połowa z nich umiera.

- Na co dzień, niestety, widzimy konsekwencje zakażeń HPV w postaci ludzkich dramatów. Pacjenci zgłaszają się z zaawansowanymi nowotworami, które są wywoływane przez tego wirusa - informuje prof. nadzw. dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski z Narodowego Instytutu Onkologii.

CZYTAJ TEŻ: "Polska jest krajem wysoko rozwiniętym, a umieralność na raka piersi, zamiast spadać, to rośnie"

Za niemal 100 procent przypadków raka szyjki macicy odpowiedzialny jest wirus HPV. Przykład innych krajów pokazuje, że szczepionka pozwala na wyeliminowanie tej choroby. - Zarówno Anglicy, jak i Szwedzi już obserwują pozytywne skutki tych szczepień. Kobiety, które zostały zaszczepione przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego jako nastolatki, mają o około 90 procent niższe ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy w młodym wieku - wskazuje prof. nadzw. dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski.

Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie. - Naprawdę możemy w perspektywie lat uwolnić całe pokolenia Polek i Polaków od raków wywoływanych tym właśnie wirusem, wirusem HPV - zaznacza ministra zdrowia.

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV)Maria Samczuk, Adam Ziemienowicz/PAP

Ważna rola szkół

Znaczącą rolę mają odegrać nauczyciele - nie tylko organizując w szkole szczepienia, ale przede wszystkim edukując rodziców i uczniów.

- Wrzesień to dobry moment na rozpoczęcie takich działań, ponieważ zapraszamy rodziców do szkół, będziemy się z nimi spotykać i będziemy podczas zebrań z rodzicami pokazywać prezentacje, materiały, które otrzymaliśmy z ministerstwa - przekazuje Anna Oskroba, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 203 w Warszawie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Szczepienia przeciw HPV skutecznie chronią przed rakiem. W jakim wieku najlepiej je podać?

Opracowania dla szkół zostały przygotowane przez lekarzy w oparciu o medyczne dane. - To, co chcę podkreślić, to bezpieczeństwo tych szczepień. To nie są nowe szczepienia, wprowadzone rok temu, mamy ponad dwudziestokilkuletnie już w tej chwili doświadczenie z tymi szczepieniami - są bezpieczne, nie wywołują żadnych odległych skutków niepożądanych - zaznacza prof. nadzw. dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Coraz częstsze są przypadki hipotermii nie w górach, ale w mieście i nie podczas spaceru na mrozie, ale podczas spania we własnym, zimnym domu. Najczęściej dotyka to starsze osoby. Policjanci ostatnio pomogli pani Eugenii - rozpali jej w piecu i nanieśli opału.

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Źródło:
Fakty TVN

W minionym roku na krztusiec zachorowało ponad 32 tysiące osób w Polsce. W 2023 nie było nawet tysiąca zachorowań. To oznacza 35-krotny wzrost liczby chorych. Lekarze mówią o epidemii krztuśca, ale dodają, że łatwo się przed tym ochronić - wystarczy się zaszczepić.

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli do wyboru jest możliwość uczestnictwa w ceremonii zaprzysiężenia, a po drugiej stronie realna możliwość wizyty Donalda Trumpa na zaproszenie prezydenta RP w przyszłości, to zdecydowanie warto skupić się na tej drugiej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef BBN Jacek Siewiera. Odniósł się w ten sposób do braku zaproszenia dla prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska na ceremonię inauguracji prezydentury Trumpa. 

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Źródło:
TVN24

- Wydawało się, że gdzieś są granice, których nie można przekroczyć, a okazuje się, że nie, że kandydat PiS-u może te granice przekroczyć - oceniła wydarzenia na Jasnej Górze posłanka Monika Rosa (KO). - Złe jest to, że w tę pielgrzymkę tak mocno zaangażowali się ojcowie paulini - komentował Piotr Zgorzelski (PSL). Tematem rozmowy w "Faktach po Faktach" była również sprawa ekshumacji polskich ofiar na Wołyniu.

"Wydawało się, że gdzieś są granice, których nie można przekroczyć"

"Wydawało się, że gdzieś są granice, których nie można przekroczyć"

Źródło:
TVN24

Prezydent Korei Południowej został aresztowany i doprowadzony na przesłuchanie przed komisję ds. korupcji. Tym razem policja zmobilizowała odpowiednio większe siły i obrońcy prezydenta dali za wygraną. Przeciw prezydentowi toczy się procedura impeachmentu po tym, jak w grudniu wprowadził nieoczekiwanie stan wojenny w kraju.

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Klapsy zamiast braw - mówi premier Słowacji, komentując incydent w słowackim pałacu prezydenckim. Słowacki student odebrał od prezydenta nagrodę, ale odmówił podania mu ręki. Wytłumaczył się potem w mediach, że jest przeciwny antyukraińskiej i antyunijnej polityce słowackich liderów politycznych. Prezydent się nie obraził, co innego premier. Robert Fico, który stawia na zbliżenie z Rosją, skomentował, że student powinien za brak szacunku dostać nauczkę.

Słowacki student odebrał od prezydenta nagrodę, ale odmówił podania mu ręki 

Słowacki student odebrał od prezydenta nagrodę, ale odmówił podania mu ręki 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Księżna Kate w ostatnich miesiącach mierzyła się z nowotworem. Część z tego trudnego czasu rozgrywała się w londyńskim szpitalu, gdzie poddawana była chemioterapii i walczyła o zdrowie. Teraz wróciła tam z kamerami, żeby podziękować bohaterom jej historii, czyli lekarzom i służbom medycznym. Czy wróciła zdrowa? "To ulga wiedzieć, że się jest w remisji" - napisała księżna.

Księżna Kate o swojej chorobie: to ulga, że ​​teraz jestem w remisji

Księżna Kate o swojej chorobie: to ulga, że ​​teraz jestem w remisji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS