Ruszają szczepienia przeciw HPV w szkołach. Zachęcają do nich ministerstwa i lekarze

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Ruszają szczepienia przeciw HPV w szkołach. Zachęcają do nich ministerstwa i lekarze
Ruszają szczepienia przeciw HPV w szkołach. Zachęcają do nich ministerstwa i lekarze
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Ruszają szczepienia przeciw HPV w szkołach. Zachęcają do nich ministerstwa i lekarzeStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Ministerstwo Zdrowia i ministra edukacji łączą siły, by wśród uczniów i rodziców upowszechnić wiedzę na temat szczepień przeciwko HPV. Liczby świadczą o tym, że to konieczne. Szczepienia są bezpłatne, dobrowolne, a - według specjalistów - bezpieczne i bardzo potrzebne, jeśli chodzi o profilaktykę nowotworów. W ubiegłym roku skorzystało z nich zaledwie 20 procent dzieci. Dlatego od września program zostaje rozszerzony - szczepienia będą się odbywać nie tylko w przychodniach, ale i w szkołach.

Z programu szczepień przeciwko HPV do tej pory skorzystało zaledwie 183 tysiące dzieci, czyli co piąte. Dlatego od września program zostaje rozszerzony - szczepienia będą się odbywać nie tylko w przychodniach, ale i w szkołach.

- Na miejscu, w bezpiecznych warunkach, przeprowadzone specjalistycznie, przeprowadzone najlepiej i poprzedzone akcją edukacyjną. Jaki to ma wymiar? To przede wszystkim wielka edukacja, jak warto zapobiegać chorobom, jak ważna jest profilaktyka i jak szczepienie może ratować zdrowie i życie - argumentuje Barbara Nowacka, ministra edukacji narodowej.

Z programu mogą skorzystać dzieci w wieku od 9 do 14 lat. Szczepienie jest bezpłatne i dobrowolne, rodzic musi wyrazić na nie zgodę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ekspertka o "nowotworach, które są coraz częstsze". "Naprawdę mamy bardzo prosty sposób, żeby z tym walczyć"

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna podczas konferencji w środę przekonywała, że szczepionka przeciwko HPV to inwestycja w zdrowie dziecka. - Wirus HPV wywołuje bardzo groźne choroby nowotworowe. Jeśli mamy antidotum, mamy szczepionkę, to grzechem zaniechania byłoby po prostu tego nie zrobić - wskazywała ministra zdrowia.

Wirus HPV może wywołać raka szyi i głowy. "Powinniśmy zrobić wszystko, żeby zaszczepić wszystkich"
Wirus HPV może wywołać raka szyi i głowy. "Powinniśmy zrobić wszystko, żeby zaszczepić wszystkich"Marek Nowicki/Fakty TVN

Skuteczna ochrona

Najczęstszym nowotworem złośliwym wywoływanym przez HPV jest rak szyjki macicy. Co roku diagnozowany jest u trzech tysięcy Polek, ponad połowa z nich umiera.

- Na co dzień, niestety, widzimy konsekwencje zakażeń HPV w postaci ludzkich dramatów. Pacjenci zgłaszają się z zaawansowanymi nowotworami, które są wywoływane przez tego wirusa - informuje prof. nadzw. dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski z Narodowego Instytutu Onkologii.

CZYTAJ TEŻ: "Polska jest krajem wysoko rozwiniętym, a umieralność na raka piersi, zamiast spadać, to rośnie"

Za niemal 100 procent przypadków raka szyjki macicy odpowiedzialny jest wirus HPV. Przykład innych krajów pokazuje, że szczepionka pozwala na wyeliminowanie tej choroby. - Zarówno Anglicy, jak i Szwedzi już obserwują pozytywne skutki tych szczepień. Kobiety, które zostały zaszczepione przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego jako nastolatki, mają o około 90 procent niższe ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy w młodym wieku - wskazuje prof. nadzw. dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski.

Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie. - Naprawdę możemy w perspektywie lat uwolnić całe pokolenia Polek i Polaków od raków wywoływanych tym właśnie wirusem, wirusem HPV - zaznacza ministra zdrowia.

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV)Maria Samczuk, Adam Ziemienowicz/PAP

Ważna rola szkół

Znaczącą rolę mają odegrać nauczyciele - nie tylko organizując w szkole szczepienia, ale przede wszystkim edukując rodziców i uczniów.

- Wrzesień to dobry moment na rozpoczęcie takich działań, ponieważ zapraszamy rodziców do szkół, będziemy się z nimi spotykać i będziemy podczas zebrań z rodzicami pokazywać prezentacje, materiały, które otrzymaliśmy z ministerstwa - przekazuje Anna Oskroba, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 203 w Warszawie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Szczepienia przeciw HPV skutecznie chronią przed rakiem. W jakim wieku najlepiej je podać?

Opracowania dla szkół zostały przygotowane przez lekarzy w oparciu o medyczne dane. - To, co chcę podkreślić, to bezpieczeństwo tych szczepień. To nie są nowe szczepienia, wprowadzone rok temu, mamy ponad dwudziestokilkuletnie już w tej chwili doświadczenie z tymi szczepieniami - są bezpieczne, nie wywołują żadnych odległych skutków niepożądanych - zaznacza prof. nadzw. dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Diagnoza raka u dziecka może się wydawać końcem świata, ale nie zawsze musi nim być. Przykładem na to jest historia czterech dzielnych dziewczyn - Ady, Anieli, Zuzi i Kingi. Rak zabrał im beztroskie dzieciństwo, ale z nim wygrały i teraz spełniają marzenia. Trzy lata temu przed kamerami opowiedziały o swojej chorobie, a teraz o tym, jak wygląda ich życie i jak radzą sobie z traumą.

Zachorowały na raka w dzieciństwie, teraz próbują wrócić do normalności. Ada, Zuzia, Aniela i Kinga opowiedziały o swojej chorobie

Zachorowały na raka w dzieciństwie, teraz próbują wrócić do normalności. Ada, Zuzia, Aniela i Kinga opowiedziały o swojej chorobie

Źródło:
Fakty TVN

Jak wyglądają przygotowania na możliwe czarne scenariusze? W ciągu 27 lat od tak zwanej powodzi tysiąclecia na instalacje przeciwpowodziowe wydaliśmy 22 miliardy złotych. Czy to wystarczy, by mieć pewność, że lekcja została odrobiona?

W 1997 r. wystąpiła powódź tysiąclecia. Czy do wielkiej wody jesteśmy przygotowani lepiej niż wtedy?

W 1997 r. wystąpiła powódź tysiąclecia. Czy do wielkiej wody jesteśmy przygotowani lepiej niż wtedy?

Źródło:
Fakty TVN

Do długiej listy skutków pandemii COVID-19 amerykańscy naukowcy dopisują kolejny punkt. Lockdown uderzył w mózgi nastolatków. Izolacja społeczna przyspieszyła ich starzenie się mniej więcej o cztery lata. Jest też dobra wiadomość - te zmiany nie są nieodwracalne.

Izolacja w czasie pandemii przyspieszyła starzenie się mózgów nastolatków - tak twierdzą naukowcy

Izolacja w czasie pandemii przyspieszyła starzenie się mózgów nastolatków - tak twierdzą naukowcy

Źródło:
Fakty TVN

Ogrom wody zalewającej miasta i wsie to przede wszystkim dramaty mieszańców. To historie zalanych domów i biznesów, w tym restauracji Nota Bene w Kłodzku. To ratowanie nie tylko budynków i sprzętów, ale też ratowanie życia - jak w przypadku rodziny z dziećmi, która utknęła w zalanym samochodzie. Brawurowa akcja strażaków uchroniła ją przed tragedią.

Mieszkańcy zalewanych miejscowości przeżywają dramat. "Co chwilę ktoś szuka drugiej osoby"

Mieszkańcy zalewanych miejscowości przeżywają dramat. "Co chwilę ktoś szuka drugiej osoby"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeszcze kilka dni temu walczyliśmy z upałami i suszą, a teraz robimy wszystko, żeby uchronić się przed zalaniami, podtopieniami, a nawet powodzią. Tak silne opady zdarzały się raz na kilkadziesiąt lat - mówią klimatolodzy i dodają, że z powodu zmian klimatycznych taka pogoda może zdarzać się częściej. Z jednej strony słychać, że władze i służby wyciągnęły wnioski z poprzednich powodzi, zbudowane zostały zbiorniki retencyjne, ale z drugiej - betonujemy miasta, więc woda nie ma gdzie się podziać, stąd zagrożenie powodziami błyskawicznymi. 

Wcześniej susza, teraz ekstremalne ulewy. Klimatolodzy: takie zjawiska będą coraz częstsze

Wcześniej susza, teraz ekstremalne ulewy. Klimatolodzy: takie zjawiska będą coraz częstsze

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wzięliśmy pod uwagę te doświadczenia z poprzednich lat. Mamy zbiorniki przeciwpowodziowe, mamy zupełnie inaczej funkcjonujące zarządzanie kryzysowe i oczywiście też służby, które są przygotowane w zupełnie inny sposób - mówił w "Faktach po Faktach" wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń (PO). Uspokajał, że jego zdaniem w województwie nie dojdzie do takich podtopień, jakie miały miejsce podczas dramatycznej "powodzi tysiąclecia".

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Źródło:
TVN24

Prezydent, nie zgadzając się na nominację ambasadorską Bogdana Klicha, "osłabia polską dyplomację, instrumenty realizacji polskiej polityki zagranicznej" - ocenił w "Faktach po Faktach" były szef MSZ w rządzie PiS Jacek Czaputowicz. - Uważam, że prezydent działa na szkodę swojego obozu politycznego, a nie tylko na szkodę interesów Polski - dodał były minister.

Spór o ambasadorów. Prezydent "osłabia polską dyplomację"

Spór o ambasadorów. Prezydent "osłabia polską dyplomację"

Źródło:
TVN24

Najpierw jego potencjalny zastępca obrażał niezamężne kobiety, nazywając je bezdzietnymi kociarami, teraz on sam straszy mieszkańców Ohio przed migrantami, którzy jedzą koty. Jak to się stało, że w kampanii republikanów politycy sięgają po hejt i fake newsy rodem ze skrajnie prawicowych, niszowych otchłani internetu? W grze o stawkę, jaką jest prezydentura, nic nie jest przypadkowe. To nie algorytmy podsuwają Donaldowi Trumpowi teorie spiskowe, tylko ludzie w jego otoczeniu. Jedną z tych osób jest Laura Loomer.

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tablet zamiast zeszytu, rysik zamiast ołówka - to się nie sprawdza. Tak twierdzą fińscy nauczyciele i odrzucają cyfrowe pomoce naukowe na lekcjach, bo rozpraszają uczniów i obniżają poziom nauczania. Fińska szkoła od lat jest wzorem. To, że pozbywa się ekranów, nie znaczy, że wraca do korzeni. Choć forma nauczania będzie znów tradycyjna, treść pozostaje supernowoczesna. Fińscy uczniowie regularnie uczęszczają choćby na zajęcia z robotyki.

Fińska szkoła w dobie cyfrowej edukacji stawia na analogowe rozwiązania

Fińska szkoła w dobie cyfrowej edukacji stawia na analogowe rozwiązania

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS