Rośnie w Polsce liczba osób niewierzących. Zwłaszcza młodzi rekordowo szybko odchodzą od Kościoła

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Rośnie w Polsce liczba osób niewierzących. Zwłaszcza młodzi rekordowo szybko odchodzą od Kościoła
Rośnie w Polsce liczba osób niewierzących. Zwłaszcza młodzi rekordowo szybko odchodzą od Kościoła
Grzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24
Rośnie w Polsce liczba osób niewierzących. Zwłaszcza młodzi rekordowo szybko odchodzą od KościołaGrzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24

Coraz mniej Polaków uważa się za wierzących. Jeszcze mniej regularnie chodzi do kościoła - to wnioski z badania religijności Polaków przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej. Rośnie także liczba osób niewierzących. Duchowni i świeccy związani z Kościołem mówią o alarmujących sygnałach.

Zmniejszyła się liczba Polaków deklarujących się jako wierzący - informuje Centrum Badania Opinii Społecznej. - Od końca lat 90. do właściwie 2019 roku ponad 90 procent Polaków uważało się za wierzących. W ostatnich latach ten odsetek spadł, ale spadł do 86 procent - podaje Marta Bożewicz z Fundacji "Centrum Badania Opinii Społecznej".

Znacznie szybciej ubywa osób regularnie praktykujących. - Przez większość tego okresu, który obserwujemy, czyli od końca lat 90. do teraz, udział Polaków, którzy praktykowali co najmniej raz w tygodniu, przekraczał 50 procent - mówi Marta Bożewicz.

Według badań, w okresie od stycznia do kwietnia tego roku ten wskaźnik wyniósł 34 procent. Spadek praktyk religijnych jest najszybszy wśród ludzi młodych oraz mieszkańców większych miast i osób lepiej wykształconych.

Jakie są główne przyczyny odejść od Kościoła?

- Polska ma pierwsze miejsce na świecie, gdy chodzi o szybkość sekularyzacji młodego pokolenia w stosunku do religijności ludzi dorosłych i starszych. To są badania amerykańskiego Instytutu Pew Research Center - informuje ksiądz profesor Andrzej Kobyliński, kierownik Katedry Etyki UKSW.

Wyraźnie wzrosła liczba deklarujących się jako raczej lub całkowicie niewierzący. Jeszcze pięć lat temu określało się w ten sposób 8 procent ankietowanych, a w najnowszym badaniu już 14 procent.

CZYTAJ TAKŻE: List otwarty skrzywdzonych do biskupów. Domagają się zawieszenia przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

Ksiądz Artur Dyjak: miało miejsce takie zdarzenie, które po mojemu ma znamiona skandalu
Ksiądz Artur Dyjak: miało miejsce takie zdarzenie, które po mojemu ma znamiona skandaluUczestnik mszy

- Pytanie, czy my tworzymy właśnie taki Kościół, który pozwala dostrzec za tymi statystykami, cyframi, konkretne historie? I właściwie myślę, że od tego powinniśmy w Kościele zacząć rozmowę. Jeżeli byśmy nie widzieli osób, to jest dramat - komentuje ksiądz Rafał Kowalski z Archidiecezji Wrocławskiej.

Głównymi przyczynami odejść z Kościoła są brak zainteresowania, brak potrzeby i obojętność. - Coś najgorszego dla każdej instytucji, która by chciała mieć wpływ na społeczeństwo. Wzruszenie ramion, "idziemy dalej, dziękujemy, nie interesuje nas to, co nam proponujecie" - mówi Adam Szostkiewicz, dziennikarz tygodnika "Polityka".

W drugiej kolejności badani wskazali przyczyny związane z instytucją Kościoła: zaangażowanie polityczne, hipokryzję czy postawy duchownych.

"Zmiana trendu jest jednak możliwa"

- Młode pokolenie, zawsze wrażliwe na wolność, sprawiedliwość, autentyczność, jak widzi instytucję pełną hipokrytów, no to nie będzie ta instytucja dla nich atrakcyjna- zwraca uwagę dominikanin ojciec Paweł Grużyński,

- Ktoś, kto ma inne poglądy polityczne niż te, które ma jego proboszcz, eksponujący je na ambonie, będzie się źle czuł w tej wspólnocie. Będzie się czuł z niej jakoś wykluczany - mówi ksiądz Rafał Kowalski z Archidiecezji Wrocławskiej.

Kościół jest w kryzysie - mówią duchowni. - Nie potrzeba badań CBOS-u, żeby bić na alarm. Gołym okiem widać, że jest mniej ludzi w kościołach czy mniej kleryków w seminariach - komentuje Andrzej Kobyliński.

ZOBACZ TEŻ: Jako 10-latek pisał algorytmy i projektował strony. "Boży influencer" coraz bliżej zostania świętym Wtórują świeccy komentatorzy. - W perspektywie 10-20 lat możemy się spodziewać takiej sytuacji, jak w wielu innych krajach kulturowo katolickich, europejskich. Mury będą stały, ale wśród tych murów nikt nie będzie chodził - komentuje Adam Szostkiewicz, dziennikarz "Polityki".

Zmiana trendu jest jednak możliwa, przy odpowiednich działaniach i wewnętrznych zmianach w Kościele, jak przekonuje dominikanin, ojciec Paweł Gużyński, który od kilku lat służy we wspólnocie w Holandii. - Przez dwa lata ponad 2,5-krotnie wzrosła liczba ludzi przychodzących tam do kościoła. Powolutku po tej głębokiej holenderskiej zapaści rzeczy zaczynają zmierzać w innym kierunku - ocenił.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

To nie powinno było przydarzyć się małej dziewczynce, bo udary mózgu dotykają dorosłych - w takim przekonaniu żyje wielu z nas. Zuzia miała tylko 8 lat, kiedy doznała udaru i - jak się okazuje - po pandemii nie jest wyjątkiem. Teraz jednak dziewczynka potrzebuje wsparcia, by wrócić do dawnego życia.

Zuzia w wieku 8 lat doznała udaru mózgu. "Niedowład lewej części ciała był całkowity". Lekarze winią COVID-19

Zuzia w wieku 8 lat doznała udaru mózgu. "Niedowład lewej części ciała był całkowity". Lekarze winią COVID-19

Źródło:
Fakty TVN

Jest inna atmosfera w szkołach, nie ma już nacisków ministra Przemysława Czarnka, nauczyciele zarabiają zdecydowanie lepiej, podstawy programowe są odchudzone, nie ma prac domowych - tyle się zmieniło przez rok i tym chwali się ministra edukacji. Barbara Nowacka zapewnia, że pracuje nad kolejnymi zmianami, bo oczekiwania są wciąż wielkie.

Oczekiwania były ogromne. Co się zmieniło w szkołach, odkąd ministerstwem rządzi Barbara Nowacka?

Oczekiwania były ogromne. Co się zmieniło w szkołach, odkąd ministerstwem rządzi Barbara Nowacka?

Źródło:
Fakty TVN

Politycy PiS od lipca zapewniali, że Marcin Romanowski nie ma nic do ukrycia i chętnie odpowie w prokuraturze na wszystkie zarzuty, a już na pewno sam nie będzie się ukrywał. Tymczasem, gdy poseł stracił immunitety i sąd zdecydował o jego areszcie, Romanowski zapadł się pod ziemię, a partyjni koledzy zmienili śpiewkę: mówią, że to obywatelskie nieposłuszeństwo.

Politycy PiS zapewniali, że Marcin Romanowski nie ma nic do ukrycia, że stawi się przed prokuratorem. I co?

Politycy PiS zapewniali, że Marcin Romanowski nie ma nic do ukrycia, że stawi się przed prokuratorem. I co?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Minął rok, odkąd rząd Donalda Tusk został zaprzysiężony. Jednym z zadań, jakie koalicjanci sobie postawili, było rozliczenie poprzedniej władzy i ukaranie winnych afer. Na jakim etapie są rozliczenia?

Jak rządowi Tuska idzie rozliczanie rządów PiS? "Oni uciekają jak szczury z tonącego okrętu"

Jak rządowi Tuska idzie rozliczanie rządów PiS? "Oni uciekają jak szczury z tonącego okrętu"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Wiem, że zatrzymanie Marcina Romanowskiego dla wielu środowisk jest priorytetem, ale w samej komendzie stołecznej mamy 4000 listów gończych - powiedział w TVN24 szef Zarządu Głównego NSZZ Policjantów komisarz Rafał Jankowski. Zaznaczył, że funkcjonariusze "nie odłożą wszystkich innych spraw i nie zaczną szukać nagle posła". Adwokat Radosław Baszuk ocenił, że zatrzymanie Romanowskiego "jest kwestią czasu". Wyjaśniał, że aby móc się skutecznie ukrywać, "trzeba mieć bardzo określonego rodzaju umiejętności". - Nie sądzę, żeby Romanowski tego rodzaju umiejętności posiadał - dodał.

"Poseł Romanowski nie jest priorytetem dla polskiej policji"

"Poseł Romanowski nie jest priorytetem dla polskiej policji"

Źródło:
TVN24

- To jest pierwszy przypadek w historii, że za parlamentarzystą, ale przede wszystkim byłym wiceministrem sprawiedliwości, wystawia się list gończy - mówiła w "Faktach po Faktach" o decyzji prokuratury w sprawie Marcina Romanowskiego ministra do spraw równości Katarzyna Kotula. Do sprawy odnosił się również w "Kropce nad i" sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera.

Katarzyna Kotula: trzeba zdecydować, czy jest się byłym wiceministrem, czy jest się gangsterem

Katarzyna Kotula: trzeba zdecydować, czy jest się byłym wiceministrem, czy jest się gangsterem

Źródło:
TVN24

Karawana imigrantów liczy, że dotrze do USA przed zmianami w Białym Domu. Tymczasem trwa podsumowanie kadencji Joe Bidena i jego polityki migracyjnej. Według najnowszych danych ostatnie lata były czasem największego boomu migracyjnego w Stanach Zjednoczonych. W ciągu czterech lat do Ameryki przybyło ponad 8 milionów ludzi, ponad połowa nielegalnie.

"Proszę prezydenta Trumpa, by kierował się sercem". Migranci zmierzają do USA, niektórzy zostają w Meksyku

"Proszę prezydenta Trumpa, by kierował się sercem". Migranci zmierzają do USA, niektórzy zostają w Meksyku

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Emmanuel Macron w końcu zdecydował - nowym premierem Francji został jego wieloletni sojusznik, polityk centrum, François Bayrou. To już trzecia zmiana szefa francuskiego rządu w tym roku. - Myślę, że wszyscy rozumieją jak trudne stoi przede mną zadanie - powiedział François Bayrou.

François Bayrou to czwarty premier Francji w tym roku. Przyznaje, że czeka go trudne zadanie

François Bayrou to czwarty premier Francji w tym roku. Przyznaje, że czeka go trudne zadanie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS