Rośnie w Polsce liczba osób niewierzących. Zwłaszcza młodzi rekordowo szybko odchodzą od Kościoła

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Rośnie w Polsce liczba osób niewierzących. Zwłaszcza młodzi rekordowo szybko odchodzą od Kościoła
Rośnie w Polsce liczba osób niewierzących. Zwłaszcza młodzi rekordowo szybko odchodzą od Kościoła
Grzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24
Rośnie w Polsce liczba osób niewierzących. Zwłaszcza młodzi rekordowo szybko odchodzą od KościołaGrzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24

Coraz mniej Polaków uważa się za wierzących. Jeszcze mniej regularnie chodzi do kościoła - to wnioski z badania religijności Polaków przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej. Rośnie także liczba osób niewierzących. Duchowni i świeccy związani z Kościołem mówią o alarmujących sygnałach.

Zmniejszyła się liczba Polaków deklarujących się jako wierzący - informuje Centrum Badania Opinii Społecznej. - Od końca lat 90. do właściwie 2019 roku ponad 90 procent Polaków uważało się za wierzących. W ostatnich latach ten odsetek spadł, ale spadł do 86 procent - podaje Marta Bożewicz z Fundacji "Centrum Badania Opinii Społecznej".

Znacznie szybciej ubywa osób regularnie praktykujących. - Przez większość tego okresu, który obserwujemy, czyli od końca lat 90. do teraz, udział Polaków, którzy praktykowali co najmniej raz w tygodniu, przekraczał 50 procent - mówi Marta Bożewicz.

Według badań, w okresie od stycznia do kwietnia tego roku ten wskaźnik wyniósł 34 procent. Spadek praktyk religijnych jest najszybszy wśród ludzi młodych oraz mieszkańców większych miast i osób lepiej wykształconych.

Jakie są główne przyczyny odejść od Kościoła?

- Polska ma pierwsze miejsce na świecie, gdy chodzi o szybkość sekularyzacji młodego pokolenia w stosunku do religijności ludzi dorosłych i starszych. To są badania amerykańskiego Instytutu Pew Research Center - informuje ksiądz profesor Andrzej Kobyliński, kierownik Katedry Etyki UKSW.

Wyraźnie wzrosła liczba deklarujących się jako raczej lub całkowicie niewierzący. Jeszcze pięć lat temu określało się w ten sposób 8 procent ankietowanych, a w najnowszym badaniu już 14 procent.

CZYTAJ TAKŻE: List otwarty skrzywdzonych do biskupów. Domagają się zawieszenia przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

Ksiądz Artur Dyjak: miało miejsce takie zdarzenie, które po mojemu ma znamiona skandalu
Ksiądz Artur Dyjak: miało miejsce takie zdarzenie, które po mojemu ma znamiona skandaluUczestnik mszy

- Pytanie, czy my tworzymy właśnie taki Kościół, który pozwala dostrzec za tymi statystykami, cyframi, konkretne historie? I właściwie myślę, że od tego powinniśmy w Kościele zacząć rozmowę. Jeżeli byśmy nie widzieli osób, to jest dramat - komentuje ksiądz Rafał Kowalski z Archidiecezji Wrocławskiej.

Głównymi przyczynami odejść z Kościoła są brak zainteresowania, brak potrzeby i obojętność. - Coś najgorszego dla każdej instytucji, która by chciała mieć wpływ na społeczeństwo. Wzruszenie ramion, "idziemy dalej, dziękujemy, nie interesuje nas to, co nam proponujecie" - mówi Adam Szostkiewicz, dziennikarz tygodnika "Polityka".

W drugiej kolejności badani wskazali przyczyny związane z instytucją Kościoła: zaangażowanie polityczne, hipokryzję czy postawy duchownych.

"Zmiana trendu jest jednak możliwa"

- Młode pokolenie, zawsze wrażliwe na wolność, sprawiedliwość, autentyczność, jak widzi instytucję pełną hipokrytów, no to nie będzie ta instytucja dla nich atrakcyjna- zwraca uwagę dominikanin ojciec Paweł Grużyński,

- Ktoś, kto ma inne poglądy polityczne niż te, które ma jego proboszcz, eksponujący je na ambonie, będzie się źle czuł w tej wspólnocie. Będzie się czuł z niej jakoś wykluczany - mówi ksiądz Rafał Kowalski z Archidiecezji Wrocławskiej.

Kościół jest w kryzysie - mówią duchowni. - Nie potrzeba badań CBOS-u, żeby bić na alarm. Gołym okiem widać, że jest mniej ludzi w kościołach czy mniej kleryków w seminariach - komentuje Andrzej Kobyliński.

ZOBACZ TEŻ: Jako 10-latek pisał algorytmy i projektował strony. "Boży influencer" coraz bliżej zostania świętym Wtórują świeccy komentatorzy. - W perspektywie 10-20 lat możemy się spodziewać takiej sytuacji, jak w wielu innych krajach kulturowo katolickich, europejskich. Mury będą stały, ale wśród tych murów nikt nie będzie chodził - komentuje Adam Szostkiewicz, dziennikarz "Polityki".

Zmiana trendu jest jednak możliwa, przy odpowiednich działaniach i wewnętrznych zmianach w Kościele, jak przekonuje dominikanin, ojciec Paweł Gużyński, który od kilku lat służy we wspólnocie w Holandii. - Przez dwa lata ponad 2,5-krotnie wzrosła liczba ludzi przychodzących tam do kościoła. Powolutku po tej głębokiej holenderskiej zapaści rzeczy zaczynają zmierzać w innym kierunku - ocenił.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Rzecznik dyscyplinarny Sądu Najwyższego postawił pierwszej prezes SN Małgorzacie Manowskiej zarzuty dyscyplinarne - poświadczenie nieprawdy i działania na szkodę interesu publicznego. W tle sprawy jest spór wewnątrz instytucji. Pojawiają się też pytania, co dalej z ustawą o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego z zarzutami dyscyplinarnymi. W tle spór wewnątrz instytucji

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego z zarzutami dyscyplinarnymi. W tle spór wewnątrz instytucji

Źródło:
Fakty TVN

Michał Dąbrowski wie, co to walka, bo z własnymi słabościami walczy na co dzień. Kwalifikację na igrzyska paralimpijskie w szermierce zdobył sam, ale żeby pojechać do Paryża, musi wygrać z rakiem. Leczenie jest drogie i nierefundowane, dlatego potrzebuje pomocy.

Zdobył mistrzostwo świata, potem przyszła diagnoza. Polski paralimpijczyk zbiera na drogi lek

Zdobył mistrzostwo świata, potem przyszła diagnoza. Polski paralimpijczyk zbiera na drogi lek

Źródło:
Fakty TVN

Marszałek Szymon Hołownia chce ukarać posła Dariusza Mateckiego, który nocą przez okno wyszedł na dach Sejmu. Maksymalna możliwa kara to 18 tysięcy złotych. Poseł Matecki, pytany o tę sytuację przez dziennikarzy, odpowiada, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Większość komentatorów jest jednak zdania, że to najmniejszy z kłopotów posła Suwerennej Polski.

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Świnoujściu żołnierze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża szkolą cywilów. Uczestnicy podczas wydarzenia mogą zapoznać się z obsługą broni, zasadami przetrwania i pomocy medycznej na froncie walki. Akcja pod nazwą "Trenuj z wojskiem" to kontynuacja otwartego programu szkoleń dla każdego chętnego Polaka od 18. do 65. roku życia.

Obsługa broni, zasady walki w bliskim kontakcie i nie tylko. Żołnierze szkolą ochotników w ramach akcji "Trenuj z wojskiem"

Obsługa broni, zasady walki w bliskim kontakcie i nie tylko. Żołnierze szkolą ochotników w ramach akcji "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sobota to ostatni dzień Koszalińskiego Festiwalu "Młodzi i Film" i tym samym tego dnia poznamy zwycięzców tegorocznej edycji. Prowadzący galę zamknięcia jako jedni z nielicznych znają już laureatów. Ich nazwisk nie mogą zdradzać, ale Agnieszka Matan i Szymon Majewski podzielili się wrażeniami z festiwalu.

Festiwal "Młodzi i Film" w Koszalinie dobiega końca. Galę zamknięcia poprowadzą Agnieszka Matan i Szymon Majewski

Festiwal "Młodzi i Film" w Koszalinie dobiega końca. Galę zamknięcia poprowadzą Agnieszka Matan i Szymon Majewski

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mam wrażenie, że ta drużyna zaczęła się tworzyć od początku i dzisiejszy mecz po części był tego dowodem - powiedział Radosław Majdan w "Faktach po Faktach", komentując niedzielny mecz Polska-Holandia. - Widzę zmianę. Zapaliło się światełko w tunelu - ocenił. - Najbardziej satysfakcjonujące jest to, że po raz pierwszy od Euro 2016 o reprezentacji Polski nie mówi się w tonacji ironicznej - stwierdził dziennikarz Mirosław Żukowski.

"Zapaliło się światełko w tunelu"

"Zapaliło się światełko w tunelu"

Źródło:
TVN24

Do PSL-u poszło w sumie 33 tysiące maili z prośbą o łaskawe spotkanie z tęczowymi rodzinami. To jest polityków psi obowiązek, żeby zapewnić im bezpieczeństwo. 33 tysiące maili, okrągłe zero odpowiedzi - powiedział w "Faktach po "Faktach" w TVN24 Hubert Sobecki ze Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza. W ocenie Mirosławy Makuchowskiej z Kampanii Przeciw Homofobii, odpowiedzialnym za sytuację par homoseksualnych w Polsce jest premier Donald Tusk.

"33 tysiące maili na skrzynki PSL-u. Okrągłe zero odpowiedzi"

"33 tysiące maili na skrzynki PSL-u. Okrągłe zero odpowiedzi"

Źródło:
TVN24

Spowalnia oddech, zatrzymuje krążenie, zabija w ciągu kilku minut - to skutek przedawkowania fentanylu. Ten środek stosowany jest przez anestezjologów, by uśpić pacjenta lub uśmierzyć ból. Takiej ostrożności i wiedzy nie mają dilerzy ani uzależnieni od narkotyków. Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych.

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Po eurowyborach rozkład sił w parlamencie w Brukseli przesunął się w prawo, nadal jednak przewaga decyzyjna pozostała w rękach umiarkowanego centrum. Nie wiadomo jednak, czy ugrupowania skrajne, które dostały więcej mandatów, będą potrafiły się zjednoczyć i tej siły użyć. To może zależeć od wyniku wyborów we Francji czy od zdolności koalicyjnych AfD. Zdaniem Pata Coxa, byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, z którym rozmawiał Michał Sznajder, przed Unią Europejską wyboista droga i trudniejszy okres w budowaniu konsensusu.

Były szef Parlamentu Europejskiego po wyborach: nie ma absolutnie miejsca na jakiekolwiek osiadanie na laurach

Były szef Parlamentu Europejskiego po wyborach: nie ma absolutnie miejsca na jakiekolwiek osiadanie na laurach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS