Rośnie w Polsce liczba osób niewierzących. Zwłaszcza młodzi rekordowo szybko odchodzą od Kościoła

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Rośnie w Polsce liczba osób niewierzących. Zwłaszcza młodzi rekordowo szybko odchodzą od Kościoła
Rośnie w Polsce liczba osób niewierzących. Zwłaszcza młodzi rekordowo szybko odchodzą od Kościoła
Grzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24
Rośnie w Polsce liczba osób niewierzących. Zwłaszcza młodzi rekordowo szybko odchodzą od KościołaGrzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24

Coraz mniej Polaków uważa się za wierzących. Jeszcze mniej regularnie chodzi do kościoła - to wnioski z badania religijności Polaków przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej. Rośnie także liczba osób niewierzących. Duchowni i świeccy związani z Kościołem mówią o alarmujących sygnałach.

Zmniejszyła się liczba Polaków deklarujących się jako wierzący - informuje Centrum Badania Opinii Społecznej. - Od końca lat 90. do właściwie 2019 roku ponad 90 procent Polaków uważało się za wierzących. W ostatnich latach ten odsetek spadł, ale spadł do 86 procent - podaje Marta Bożewicz z Fundacji "Centrum Badania Opinii Społecznej".

Znacznie szybciej ubywa osób regularnie praktykujących. - Przez większość tego okresu, który obserwujemy, czyli od końca lat 90. do teraz, udział Polaków, którzy praktykowali co najmniej raz w tygodniu, przekraczał 50 procent - mówi Marta Bożewicz.

Według badań, w okresie od stycznia do kwietnia tego roku ten wskaźnik wyniósł 34 procent. Spadek praktyk religijnych jest najszybszy wśród ludzi młodych oraz mieszkańców większych miast i osób lepiej wykształconych.

Jakie są główne przyczyny odejść od Kościoła?

- Polska ma pierwsze miejsce na świecie, gdy chodzi o szybkość sekularyzacji młodego pokolenia w stosunku do religijności ludzi dorosłych i starszych. To są badania amerykańskiego Instytutu Pew Research Center - informuje ksiądz profesor Andrzej Kobyliński, kierownik Katedry Etyki UKSW.

Wyraźnie wzrosła liczba deklarujących się jako raczej lub całkowicie niewierzący. Jeszcze pięć lat temu określało się w ten sposób 8 procent ankietowanych, a w najnowszym badaniu już 14 procent.

CZYTAJ TAKŻE: List otwarty skrzywdzonych do biskupów. Domagają się zawieszenia przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

Ksiądz Artur Dyjak: miało miejsce takie zdarzenie, które po mojemu ma znamiona skandalu
Ksiądz Artur Dyjak: miało miejsce takie zdarzenie, które po mojemu ma znamiona skandaluUczestnik mszy

- Pytanie, czy my tworzymy właśnie taki Kościół, który pozwala dostrzec za tymi statystykami, cyframi, konkretne historie? I właściwie myślę, że od tego powinniśmy w Kościele zacząć rozmowę. Jeżeli byśmy nie widzieli osób, to jest dramat - komentuje ksiądz Rafał Kowalski z Archidiecezji Wrocławskiej.

Głównymi przyczynami odejść z Kościoła są brak zainteresowania, brak potrzeby i obojętność. - Coś najgorszego dla każdej instytucji, która by chciała mieć wpływ na społeczeństwo. Wzruszenie ramion, "idziemy dalej, dziękujemy, nie interesuje nas to, co nam proponujecie" - mówi Adam Szostkiewicz, dziennikarz tygodnika "Polityka".

W drugiej kolejności badani wskazali przyczyny związane z instytucją Kościoła: zaangażowanie polityczne, hipokryzję czy postawy duchownych.

"Zmiana trendu jest jednak możliwa"

- Młode pokolenie, zawsze wrażliwe na wolność, sprawiedliwość, autentyczność, jak widzi instytucję pełną hipokrytów, no to nie będzie ta instytucja dla nich atrakcyjna- zwraca uwagę dominikanin ojciec Paweł Grużyński,

- Ktoś, kto ma inne poglądy polityczne niż te, które ma jego proboszcz, eksponujący je na ambonie, będzie się źle czuł w tej wspólnocie. Będzie się czuł z niej jakoś wykluczany - mówi ksiądz Rafał Kowalski z Archidiecezji Wrocławskiej.

Kościół jest w kryzysie - mówią duchowni. - Nie potrzeba badań CBOS-u, żeby bić na alarm. Gołym okiem widać, że jest mniej ludzi w kościołach czy mniej kleryków w seminariach - komentuje Andrzej Kobyliński.

ZOBACZ TEŻ: Jako 10-latek pisał algorytmy i projektował strony. "Boży influencer" coraz bliżej zostania świętym Wtórują świeccy komentatorzy. - W perspektywie 10-20 lat możemy się spodziewać takiej sytuacji, jak w wielu innych krajach kulturowo katolickich, europejskich. Mury będą stały, ale wśród tych murów nikt nie będzie chodził - komentuje Adam Szostkiewicz, dziennikarz "Polityki".

Zmiana trendu jest jednak możliwa, przy odpowiednich działaniach i wewnętrznych zmianach w Kościele, jak przekonuje dominikanin, ojciec Paweł Gużyński, który od kilku lat służy we wspólnocie w Holandii. - Przez dwa lata ponad 2,5-krotnie wzrosła liczba ludzi przychodzących tam do kościoła. Powolutku po tej głębokiej holenderskiej zapaści rzeczy zaczynają zmierzać w innym kierunku - ocenił.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

- Ja nie jestem za karą śmierci, ale chciałabym, żeby on przeżył to, co przeżyła moja córka - tak mówi matka Anastazji, 27-letniej Polki, zgwałconej i zamordowanej na greckiej wyspie Kos. Anastazja pracowała tam w hotelu. Oskarżonemu o jej zabójstwo grozi dożywocie.

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Źródło:
Fakty TVN

Psychologowie, nauczyciele i obrońcy praw dzieci piszą list i wyjaśniają, dlaczego tak ważna jest edukacja zdrowotna i dlaczego dziecko musi uczyć się reagować na niewłaściwe zachowania oraz je nazywać. A w dyskusji o nowym przedmiocie warto zapytać o to, dlaczego ci, którzy krytykują edukację zdrowotną, najwyraźniej nie znają zapisów jej programu.

List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

Źródło:
Fakty TVN

Pieniądze na odbudowę terenów zniszczonych przez powódź jeszcze nie dotarły do wszystkich miejsc, w których są niezbędne. Nie wszystkie samorządy zgłosiły wnioski o środki na remont i wyposażenie zalanych szkół. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedłużyło termin składania wniosków o kolejny tydzień, do 6 grudnia. - Środki są zabezpieczone, wystarczy złożyć wniosek - apeluje wiceministra Magdalena Rogulska.

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Być może Wołodymyr Zełenski chce uprzedzić niektóre, bardziej niekorzystne dla Ukrainy, propozycje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 generał Stanisław Koziej, były szef BBN. Odniósł się do słów prezydenta Ukrainy o możliwości przyznania członkostwa w NATO tej części Ukrainy, która jest pod jej kontrolą. Michał Przedlacki z "Superwizjera" stwierdził, że "to jest jedyna realna możliwość, żeby roztoczyć parasol bezpieczeństwa nad tymi terytoriami", jednak dodał, "nie wierzy, aby Zachód był w stanie to zapewnić Ukrainie".

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

Źródło:
PAP

- My nie wybieramy aktora w castingu, to nie jest film. Wybieramy osobę, która będzie podejmować dramatycznie istotne decyzje - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Joanna Mucha, wiceministra edukacji z Polski 2050. Stwierdziła, że Karol Nawrocki "jest obywatelskim kandydatem w takim sensie, że to jest kandydat obywatela Kaczyńskiego". - To nie są wybory na mistera Polski, tylko na prezydenta - dodała Kamila Gasiuk-Pihowicz, europosłanka Koalicji Obywatelskiej.

"To tykająca bomba zegarowa". Nawrocki "jak kameleon, który przywdzieje każde poglądy"

"To tykająca bomba zegarowa". Nawrocki "jak kameleon, który przywdzieje każde poglądy"

Źródło:
TVN24

W czasie kampanii wyborczej Donald Trump zapowiadał największe deportacje w historii Ameryki. Obietnicę powtarzał tak często, że dotarła ona do imigrantów, którzy zmierzają do Stanów Zjednoczonych, choć są jeszcze bardzo daleko od granicy. Przez Meksyk idzie karawana ludzi z Hondurasu, Wenezueli i innych państw Ameryki Południowej. Dla nich to walka z czasem. Muszą dotrzeć do granicy przed 20 stycznia, bo mają nadzieję, że uda im się jeszcze dostać do Stanów Zjednoczonych.

Karawana imigrantów walczy z czasem, by dotrzeć do granicy ze Stanami Zjednoczonymi przed 20 stycznia

Karawana imigrantów walczy z czasem, by dotrzeć do granicy ze Stanami Zjednoczonymi przed 20 stycznia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Gruzji trwają protesty przeciwko decyzji rządu o zawieszeniu rozmów na temat przystąpienia kraju do Unii Europejskiej. W piątkowy wieczór tysiące osób manifestowało w Tbilisi. O sytuacji w kraju w "Faktach o Świecie" mówił prof. Grigol Julukhidze, gruziński politolog z Uniwersytetu Kaukaskiego. 

Kolejny dzień protestów w Tbilisi. "Dla wielu Gruzinów eurointegracja jest czerwoną linią"

Kolejny dzień protestów w Tbilisi. "Dla wielu Gruzinów eurointegracja jest czerwoną linią"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemal tysiącletnia katedra Notre Dame znów zachwyca, choć 5 lat temu, gdy stanęła w płomieniach, wielu myślało, że to już koniec jej historii. Oficjalne ponowne otwarcie katedry odbędzie się 7 grudnia, a przy jej odbudowie pracowała między innymi polska malarka i konserwatorka - Felicja Lamprecht. W rozmowie z "Faktami o Świecie" opowiedziała o swojej pracy.

"Zabytek na naszych oczach kwitł". Kulisy odbudowy katedry Notre Dame

"Zabytek na naszych oczach kwitł". Kulisy odbudowy katedry Notre Dame

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS