"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym
"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym
Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24
0612N228X RRF16 KOLBUS KUP POSILEKMarta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

Startuje ogólnopolska akcja "Powieś paragon - podaruj posiłek". W tym tytule kryje się wszystko - kupujesz, a płacisz za siebie i za osobę w potrzebie.

Czasami niewiele potrzeba, żeby osłodzić komuś życie. Ogólnopolska akcja "Powieś paragon - podaruj posiłek" wystartowała 5 grudnia. Organizatorzy, czyli twórcy aplikacji zakupowej, mają nadzieję, że inicjatywa będzie z dania na dzień zyskiwała na popularności. - Zbieramy zgłoszenia. Będziemy je sukcesywnie na mapie umieszczać. Myślę, że to zadzieje się w tym tygodniu i w kolejnych. Natomiast to, co my od siebie dajemy, jako aplikacja "PanParagon", to promocję tych punktów. U nas w aplikacji mamy bardzo dużą społeczność - wyjaśnia Antonina Grzelak, organizatorka akcji "Powieś paragon – podaruj posiłek", przedstawicielka marki "PanParagon".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Raport o biedzie 2023. "W ciągu roku przybyło ich ponad 40 tysięcy"

W jednej z piekarni w Szczecinie nikogo nie trzeba namawiać do dzielenia się chlebem. Na pomysł wpadli sami klienci, zanim jeszcze ruszyła ogólnopolska akcja. - (Klienci - przyp. red.) chcieli, żeby taka akcja powstała, dlatego że nie wszystkich stać w obecnym czasie na tak zwaną kromkę chleba - mówi Ewa Reczyńska, współwłaścicielka piekarni w Szczecinie.  W poznańskiej cukierni "Pawlova" i barze "Kociak" już trzy miesiące temu pojawiły się pierwsze "zawieszone paragony". W tym czasie posiłkiem podzieliło się 2400 osób. A wszystko zaczęło się od pewnego klienta. - Około 80-letni pan powiedział tak dosyć bardzo skromnie i tak dosyć nieśmiało o tym, że przez parę miesięcy zbierał z emerytury. Opowiadał mi o swoich wydatkach, że zbierał właśnie na wizytę w "Kociaku" - opowiada Adrian Mieszała z baru "Kociak" i cukierni "Pawlova".

Paragony na tablicy szybciej się pojawiają niż znikają. - 27 paragonów mniej więcej średnio dziennie jest zdejmowane z tablicy, a przychodzi różnie - 30, 40 paragonów dziennie - dodaje Mieszała. Czasami trudno jednak przełamać wstyd, choć nikt nie zadaje zbędnych pytań. - Samotni seniorzy, oni nie do końca chętnie chcą epatować, że kogoś nie stać, czy że mają jakiekolwiek problemy - podkreśla Adrian Mieszała.

Łukasik (Szlachetna Paczka): ubóstwo jest zjawiskiem niezwykle wielowymiarowym
Łukasik (Szlachetna Paczka): ubóstwo jest zjawiskiem niezwykle wielowymiarowymTVN24

Ogrom pomocy

Wszystko zaczęło się w 2019 roku. Wtedy twórcy aplikacji "PanParagon" nagłośnili podobną inicjatywę wrocławskiego baru "Jedzonko". - Akcja rozbujała się na całą Polskę. Zaczęły się zapisywać do nas kolejne punkty gastronomiczne, które chciały wziąć w niej udział - mówi Antonina Grzelak. Pandemia spowodowała, że akcja zwolniła. Teraz organizatorzy mają nadzieję, że znów nabierze tempa.

Tym bardziej, że problem jest dużo większy. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2022 roku co 20 osoba w Polsce żyła w skrajnym ubóstwie. - Bardzo nam zależy na tym, żeby tym razem były to nie tylko restauracje, bary czy kawiarnie, ale również piekarnie, bo czasem nawet komuś mało majętnemu łatwiej zawiesić chleb niż cały posiłek - wyjaśnia Antonina Grzelak. Każdy, kto chce przyłączyć się do akcji, może wysłać zgłoszenie na adres maila podany na stronie powiesparagon.pl.

Ci, którzy wywiesili tablice w swoich lokalach, przekonują, że warto.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN