"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym
"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym
Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24
0612N228X RRF16 KOLBUS KUP POSILEKMarta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

Startuje ogólnopolska akcja "Powieś paragon - podaruj posiłek". W tym tytule kryje się wszystko - kupujesz, a płacisz za siebie i za osobę w potrzebie.

Czasami niewiele potrzeba, żeby osłodzić komuś życie. Ogólnopolska akcja "Powieś paragon - podaruj posiłek" wystartowała 5 grudnia. Organizatorzy, czyli twórcy aplikacji zakupowej, mają nadzieję, że inicjatywa będzie z dania na dzień zyskiwała na popularności. - Zbieramy zgłoszenia. Będziemy je sukcesywnie na mapie umieszczać. Myślę, że to zadzieje się w tym tygodniu i w kolejnych. Natomiast to, co my od siebie dajemy, jako aplikacja "PanParagon", to promocję tych punktów. U nas w aplikacji mamy bardzo dużą społeczność - wyjaśnia Antonina Grzelak, organizatorka akcji "Powieś paragon – podaruj posiłek", przedstawicielka marki "PanParagon".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Raport o biedzie 2023. "W ciągu roku przybyło ich ponad 40 tysięcy"

W jednej z piekarni w Szczecinie nikogo nie trzeba namawiać do dzielenia się chlebem. Na pomysł wpadli sami klienci, zanim jeszcze ruszyła ogólnopolska akcja. - (Klienci - przyp. red.) chcieli, żeby taka akcja powstała, dlatego że nie wszystkich stać w obecnym czasie na tak zwaną kromkę chleba - mówi Ewa Reczyńska, współwłaścicielka piekarni w Szczecinie.  W poznańskiej cukierni "Pawlova" i barze "Kociak" już trzy miesiące temu pojawiły się pierwsze "zawieszone paragony". W tym czasie posiłkiem podzieliło się 2400 osób. A wszystko zaczęło się od pewnego klienta. - Około 80-letni pan powiedział tak dosyć bardzo skromnie i tak dosyć nieśmiało o tym, że przez parę miesięcy zbierał z emerytury. Opowiadał mi o swoich wydatkach, że zbierał właśnie na wizytę w "Kociaku" - opowiada Adrian Mieszała z baru "Kociak" i cukierni "Pawlova".

Paragony na tablicy szybciej się pojawiają niż znikają. - 27 paragonów mniej więcej średnio dziennie jest zdejmowane z tablicy, a przychodzi różnie - 30, 40 paragonów dziennie - dodaje Mieszała. Czasami trudno jednak przełamać wstyd, choć nikt nie zadaje zbędnych pytań. - Samotni seniorzy, oni nie do końca chętnie chcą epatować, że kogoś nie stać, czy że mają jakiekolwiek problemy - podkreśla Adrian Mieszała.

Łukasik (Szlachetna Paczka): ubóstwo jest zjawiskiem niezwykle wielowymiarowym
Łukasik (Szlachetna Paczka): ubóstwo jest zjawiskiem niezwykle wielowymiarowymTVN24

Ogrom pomocy

Wszystko zaczęło się w 2019 roku. Wtedy twórcy aplikacji "PanParagon" nagłośnili podobną inicjatywę wrocławskiego baru "Jedzonko". - Akcja rozbujała się na całą Polskę. Zaczęły się zapisywać do nas kolejne punkty gastronomiczne, które chciały wziąć w niej udział - mówi Antonina Grzelak. Pandemia spowodowała, że akcja zwolniła. Teraz organizatorzy mają nadzieję, że znów nabierze tempa.

Tym bardziej, że problem jest dużo większy. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2022 roku co 20 osoba w Polsce żyła w skrajnym ubóstwie. - Bardzo nam zależy na tym, żeby tym razem były to nie tylko restauracje, bary czy kawiarnie, ale również piekarnie, bo czasem nawet komuś mało majętnemu łatwiej zawiesić chleb niż cały posiłek - wyjaśnia Antonina Grzelak. Każdy, kto chce przyłączyć się do akcji, może wysłać zgłoszenie na adres maila podany na stronie powiesparagon.pl.

Ci, którzy wywiesili tablice w swoich lokalach, przekonują, że warto.

Autorka/Autor:Marta Kolbus

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS