Posłowie debatowali nad depenalizacją aborcji. Szymon Hołownia: na pewno nie będę przeciw

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Posłowie debatowali nad depenalizacją aborcji. Szymon Hołownia: na pewno nie będę przeciw
Posłowie debatowali nad depenalizacją aborcji. Szymon Hołownia: na pewno nie będę przeciw
Katarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24
Posłowie debatowali nad depenalizacją aborcji. Szymon Hołownia: na pewno nie będę przeciwKatarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24

Odbyło się drugie czytanie projektu zmian w Kodeksie karnym. Przewiduje częściową depenalizację i dekryminalizację czynów związanych z przerywaniem ciąży. Prawo i Sprawiedliwość wnosi o jego odrzucenie w całości. Lewica apeluje o poparcie, mówiąc o drobnym kroku w kierunku bezpieczeństwa kobiet. Kto na ten krok się zdecyduje - o tym przekonamy się 12 lipca, bo wtedy odbędzie się głosowanie.

Niewielu posłów na sali plenarnej chciało wziąć udział w debacie z takimi argumentami: - Sąd Okręgowy w Kielcach skazał Dariusza H. na karę łączną roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata za przestępstwo pomocy w aborcji swojej 14-letniej córce - podała posłanka Polski 2050-Trzeciej Drogi Ewa Szymanowska.

- 35-letnia matka dziewczyny przyznała się do pomocy. Sąd Okręgowy w Opolu uznał winę 35-latki i przychylił się do wniosku prokuratury. Skazał kobietę na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata i o tym jest ta ustawa, ona nie jest o tym, o czym myślicie - wskazała na inny przypadek posłanka Koalicji Obywatelskiej Dorota Łoboda.

Projekt ustawy dekryminalizującej aborcję, czyli uwalniającą od odpowiedzialności karnej każdego, kto za zgodą kobiety pomoże jej w aborcji do 12. tygodnia ciąży, jest nie do przyjęcia nie tylko dla Prawa i Sprawiedliwości, ale i dla części Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Podzieleni posłowie Trzeciej Drogi

- Każdy, kto godzi się na bezbronne zabijanie bezbronnych, jak chcą tego projektodawcy ustawy, otwiera szeroko nie furtkę, ale całą bramę, frontowe drzwi, przed cywilizacją śmierci - oceniła posłanka Prawa i Sprawiedliwości Lidia Burzyńska.

To właśnie liberalizacji prawa aborcyjnego obawiają się konserwatywni członkowie koalicji rządzącej.

- W znacznym stopniu dopuszcza, stwarza rozwiązania, które sprzyjają przerywaniu ciąży, któremu jestem przeciwny - mówi minister rozwoju i technologii z Polskiego Stronnictwa Ludowego-Trzeciej Drogi Krzysztof Paszyk.

I to głównie do posłów Trzeciej Drogi adresowane są argumenty Lewicy. - Przerywanie własnej ciąży na gruncie prawa polskiego nie jest karalne, nie jest czynem przestępczym. Tym bardziej nie można karać za pomoc w czymś, co przestępstwem nie jest - zwróciła uwagę posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska.

- Kto za zgodą kobiety przerywa jej ciążę, ale jak ocenić, czy ta zgoda nie była wymuszona, skoro jeśli uchwalicie ustawę, to większość aborcji będzie farmakologiczna? - pytała posłanka Konfederacji Karina Bosak.

Przeciw ustawie zagłosują Prawo i Sprawiedliwość i Konfederacja, za - Koalicja Obywatelska i Lewica. To od głosów bardzo podzielonego Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 będzie zależało, czy Sejm przyjmie ustawę.

- Próbuję jeszcze kalibrować swoją decyzję, na pewno nie będę przeciw, to mogę już dzisiaj powiedzieć. Natomiast czy wstrzymam się, czy zagłosuję za - zadecyduję jutro - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

- Dla mnie ta ustawa jest bardzo potrzebna i ja będę głosowała za przyjęciem tego projektu ustawy - zapowiedziała posłanka Polskiego Stronnictwa Ludowego Agnieszka Kłopotek.

Czy Andrzej Duda podpisze ustawę dotyczącą dekryminalizacji pomocnictwa w aborcji? Prezydent odpowiada
Czy Andrzej Duda podpisze ustawę dotyczącą dekryminalizacji pomocnictwa w aborcji? Prezydent odpowiadaTVN24

Tomczyk: jesteśmy absolutnie za prawem wyboru do 12. tygodnia

Jednego, czego klub Koalicji Obywatelskiej może być pewien, to tego, jak zagłosują jego posłowie. - Część osób nie deklaruje, w jaki sposób będzie głosowało, więc trudno jest to policzyć, jesteśmy na granicy - powiedziała posłanka Dorota Łoboda.

- Jesteśmy absolutnie za tym, żeby kobiety miały prawo wyboru do 12. tygodnia ciąży. Jest to standard europejski i w normalnym, cywilizowanym kraju w XXI wieku nie wyobrażam sobie, żeby mogło być inaczej - przekazał wiceminister obrony narodowej z Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk.

W klubach nie ma dyscypliny partyjnej w sprawach światopoglądowych, ale dyskusja o ustawie na posiedzeniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego była bardzo długa.

- Mnie nikt w klubie specjalnie nie przekonuje do tego, żebym zmieniła zdanie i była przeciwko, w związku z tym ja też na siłę nie przekonuję moich koleżanek czy kolegów, żeby głosowali za tą ustawą - powiedziała Agnieszka Kłopotek.

CZYTAJ TAKŻE: Premier: kończymy dyskusję, czas na decyzje

Jednych przekonuje to, że najbliżsi kobiet w ciąży nie będą karani, innych to, że zniknie efekt mrożący dla lekarzy obawiających się ratować życie ciężarnych, inni nie zmieniają zdania.

- To wołanie o prawa kobiet, to jest wołanie i krzyk - ja tak to odbieram - do nas, mężczyzn, wołanie o odpowiedzialność każdego mężczyzny za swoją kobietę. Wołanie o miłość i opiekę - powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Władysław Kurowski.

- Bardzo dużo mówią państwo o ochronie życia, ta ustawa chroni życie. Życie kobiet - podkreślała posłanka Lewicy Marcelina Zawisza.

Głosowanie nad ustawą depenalizującą aborcję - 12 lipca.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS