Posłowie debatowali nad depenalizacją aborcji. Szymon Hołownia: na pewno nie będę przeciw

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Posłowie debatowali nad depenalizacją aborcji. Szymon Hołownia: na pewno nie będę przeciw
Posłowie debatowali nad depenalizacją aborcji. Szymon Hołownia: na pewno nie będę przeciw
Katarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24
Posłowie debatowali nad depenalizacją aborcji. Szymon Hołownia: na pewno nie będę przeciwKatarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24

Odbyło się drugie czytanie projektu zmian w Kodeksie karnym. Przewiduje częściową depenalizację i dekryminalizację czynów związanych z przerywaniem ciąży. Prawo i Sprawiedliwość wnosi o jego odrzucenie w całości. Lewica apeluje o poparcie, mówiąc o drobnym kroku w kierunku bezpieczeństwa kobiet. Kto na ten krok się zdecyduje - o tym przekonamy się 12 lipca, bo wtedy odbędzie się głosowanie.

Niewielu posłów na sali plenarnej chciało wziąć udział w debacie z takimi argumentami: - Sąd Okręgowy w Kielcach skazał Dariusza H. na karę łączną roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata za przestępstwo pomocy w aborcji swojej 14-letniej córce - podała posłanka Polski 2050-Trzeciej Drogi Ewa Szymanowska.

- 35-letnia matka dziewczyny przyznała się do pomocy. Sąd Okręgowy w Opolu uznał winę 35-latki i przychylił się do wniosku prokuratury. Skazał kobietę na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata i o tym jest ta ustawa, ona nie jest o tym, o czym myślicie - wskazała na inny przypadek posłanka Koalicji Obywatelskiej Dorota Łoboda.

Projekt ustawy dekryminalizującej aborcję, czyli uwalniającą od odpowiedzialności karnej każdego, kto za zgodą kobiety pomoże jej w aborcji do 12. tygodnia ciąży, jest nie do przyjęcia nie tylko dla Prawa i Sprawiedliwości, ale i dla części Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Podzieleni posłowie Trzeciej Drogi

- Każdy, kto godzi się na bezbronne zabijanie bezbronnych, jak chcą tego projektodawcy ustawy, otwiera szeroko nie furtkę, ale całą bramę, frontowe drzwi, przed cywilizacją śmierci - oceniła posłanka Prawa i Sprawiedliwości Lidia Burzyńska.

To właśnie liberalizacji prawa aborcyjnego obawiają się konserwatywni członkowie koalicji rządzącej.

- W znacznym stopniu dopuszcza, stwarza rozwiązania, które sprzyjają przerywaniu ciąży, któremu jestem przeciwny - mówi minister rozwoju i technologii z Polskiego Stronnictwa Ludowego-Trzeciej Drogi Krzysztof Paszyk.

I to głównie do posłów Trzeciej Drogi adresowane są argumenty Lewicy. - Przerywanie własnej ciąży na gruncie prawa polskiego nie jest karalne, nie jest czynem przestępczym. Tym bardziej nie można karać za pomoc w czymś, co przestępstwem nie jest - zwróciła uwagę posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska.

- Kto za zgodą kobiety przerywa jej ciążę, ale jak ocenić, czy ta zgoda nie była wymuszona, skoro jeśli uchwalicie ustawę, to większość aborcji będzie farmakologiczna? - pytała posłanka Konfederacji Karina Bosak.

Przeciw ustawie zagłosują Prawo i Sprawiedliwość i Konfederacja, za - Koalicja Obywatelska i Lewica. To od głosów bardzo podzielonego Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 będzie zależało, czy Sejm przyjmie ustawę.

- Próbuję jeszcze kalibrować swoją decyzję, na pewno nie będę przeciw, to mogę już dzisiaj powiedzieć. Natomiast czy wstrzymam się, czy zagłosuję za - zadecyduję jutro - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

- Dla mnie ta ustawa jest bardzo potrzebna i ja będę głosowała za przyjęciem tego projektu ustawy - zapowiedziała posłanka Polskiego Stronnictwa Ludowego Agnieszka Kłopotek.

Czy Andrzej Duda podpisze ustawę dotyczącą dekryminalizacji pomocnictwa w aborcji? Prezydent odpowiada
Czy Andrzej Duda podpisze ustawę dotyczącą dekryminalizacji pomocnictwa w aborcji? Prezydent odpowiadaTVN24

Tomczyk: jesteśmy absolutnie za prawem wyboru do 12. tygodnia

Jednego, czego klub Koalicji Obywatelskiej może być pewien, to tego, jak zagłosują jego posłowie. - Część osób nie deklaruje, w jaki sposób będzie głosowało, więc trudno jest to policzyć, jesteśmy na granicy - powiedziała posłanka Dorota Łoboda.

- Jesteśmy absolutnie za tym, żeby kobiety miały prawo wyboru do 12. tygodnia ciąży. Jest to standard europejski i w normalnym, cywilizowanym kraju w XXI wieku nie wyobrażam sobie, żeby mogło być inaczej - przekazał wiceminister obrony narodowej z Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk.

W klubach nie ma dyscypliny partyjnej w sprawach światopoglądowych, ale dyskusja o ustawie na posiedzeniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego była bardzo długa.

- Mnie nikt w klubie specjalnie nie przekonuje do tego, żebym zmieniła zdanie i była przeciwko, w związku z tym ja też na siłę nie przekonuję moich koleżanek czy kolegów, żeby głosowali za tą ustawą - powiedziała Agnieszka Kłopotek.

CZYTAJ TAKŻE: Premier: kończymy dyskusję, czas na decyzje

Jednych przekonuje to, że najbliżsi kobiet w ciąży nie będą karani, innych to, że zniknie efekt mrożący dla lekarzy obawiających się ratować życie ciężarnych, inni nie zmieniają zdania.

- To wołanie o prawa kobiet, to jest wołanie i krzyk - ja tak to odbieram - do nas, mężczyzn, wołanie o odpowiedzialność każdego mężczyzny za swoją kobietę. Wołanie o miłość i opiekę - powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Władysław Kurowski.

- Bardzo dużo mówią państwo o ochronie życia, ta ustawa chroni życie. Życie kobiet - podkreślała posłanka Lewicy Marcelina Zawisza.

Głosowanie nad ustawą depenalizującą aborcję - 12 lipca.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS