Posłowie debatowali nad depenalizacją aborcji. Szymon Hołownia: na pewno nie będę przeciw

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Posłowie debatowali nad depenalizacją aborcji. Szymon Hołownia: na pewno nie będę przeciw
Posłowie debatowali nad depenalizacją aborcji. Szymon Hołownia: na pewno nie będę przeciw
Katarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24
Posłowie debatowali nad depenalizacją aborcji. Szymon Hołownia: na pewno nie będę przeciwKatarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24

Odbyło się drugie czytanie projektu zmian w Kodeksie karnym. Przewiduje częściową depenalizację i dekryminalizację czynów związanych z przerywaniem ciąży. Prawo i Sprawiedliwość wnosi o jego odrzucenie w całości. Lewica apeluje o poparcie, mówiąc o drobnym kroku w kierunku bezpieczeństwa kobiet. Kto na ten krok się zdecyduje - o tym przekonamy się 12 lipca, bo wtedy odbędzie się głosowanie.

Niewielu posłów na sali plenarnej chciało wziąć udział w debacie z takimi argumentami: - Sąd Okręgowy w Kielcach skazał Dariusza H. na karę łączną roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata za przestępstwo pomocy w aborcji swojej 14-letniej córce - podała posłanka Polski 2050-Trzeciej Drogi Ewa Szymanowska.

- 35-letnia matka dziewczyny przyznała się do pomocy. Sąd Okręgowy w Opolu uznał winę 35-latki i przychylił się do wniosku prokuratury. Skazał kobietę na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata i o tym jest ta ustawa, ona nie jest o tym, o czym myślicie - wskazała na inny przypadek posłanka Koalicji Obywatelskiej Dorota Łoboda.

Projekt ustawy dekryminalizującej aborcję, czyli uwalniającą od odpowiedzialności karnej każdego, kto za zgodą kobiety pomoże jej w aborcji do 12. tygodnia ciąży, jest nie do przyjęcia nie tylko dla Prawa i Sprawiedliwości, ale i dla części Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Podzieleni posłowie Trzeciej Drogi

- Każdy, kto godzi się na bezbronne zabijanie bezbronnych, jak chcą tego projektodawcy ustawy, otwiera szeroko nie furtkę, ale całą bramę, frontowe drzwi, przed cywilizacją śmierci - oceniła posłanka Prawa i Sprawiedliwości Lidia Burzyńska.

To właśnie liberalizacji prawa aborcyjnego obawiają się konserwatywni członkowie koalicji rządzącej.

- W znacznym stopniu dopuszcza, stwarza rozwiązania, które sprzyjają przerywaniu ciąży, któremu jestem przeciwny - mówi minister rozwoju i technologii z Polskiego Stronnictwa Ludowego-Trzeciej Drogi Krzysztof Paszyk.

I to głównie do posłów Trzeciej Drogi adresowane są argumenty Lewicy. - Przerywanie własnej ciąży na gruncie prawa polskiego nie jest karalne, nie jest czynem przestępczym. Tym bardziej nie można karać za pomoc w czymś, co przestępstwem nie jest - zwróciła uwagę posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska.

- Kto za zgodą kobiety przerywa jej ciążę, ale jak ocenić, czy ta zgoda nie była wymuszona, skoro jeśli uchwalicie ustawę, to większość aborcji będzie farmakologiczna? - pytała posłanka Konfederacji Karina Bosak.

Przeciw ustawie zagłosują Prawo i Sprawiedliwość i Konfederacja, za - Koalicja Obywatelska i Lewica. To od głosów bardzo podzielonego Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 będzie zależało, czy Sejm przyjmie ustawę.

- Próbuję jeszcze kalibrować swoją decyzję, na pewno nie będę przeciw, to mogę już dzisiaj powiedzieć. Natomiast czy wstrzymam się, czy zagłosuję za - zadecyduję jutro - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

- Dla mnie ta ustawa jest bardzo potrzebna i ja będę głosowała za przyjęciem tego projektu ustawy - zapowiedziała posłanka Polskiego Stronnictwa Ludowego Agnieszka Kłopotek.

Czy Andrzej Duda podpisze ustawę dotyczącą dekryminalizacji pomocnictwa w aborcji? Prezydent odpowiada
Czy Andrzej Duda podpisze ustawę dotyczącą dekryminalizacji pomocnictwa w aborcji? Prezydent odpowiadaTVN24

Tomczyk: jesteśmy absolutnie za prawem wyboru do 12. tygodnia

Jednego, czego klub Koalicji Obywatelskiej może być pewien, to tego, jak zagłosują jego posłowie. - Część osób nie deklaruje, w jaki sposób będzie głosowało, więc trudno jest to policzyć, jesteśmy na granicy - powiedziała posłanka Dorota Łoboda.

- Jesteśmy absolutnie za tym, żeby kobiety miały prawo wyboru do 12. tygodnia ciąży. Jest to standard europejski i w normalnym, cywilizowanym kraju w XXI wieku nie wyobrażam sobie, żeby mogło być inaczej - przekazał wiceminister obrony narodowej z Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk.

W klubach nie ma dyscypliny partyjnej w sprawach światopoglądowych, ale dyskusja o ustawie na posiedzeniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego była bardzo długa.

- Mnie nikt w klubie specjalnie nie przekonuje do tego, żebym zmieniła zdanie i była przeciwko, w związku z tym ja też na siłę nie przekonuję moich koleżanek czy kolegów, żeby głosowali za tą ustawą - powiedziała Agnieszka Kłopotek.

CZYTAJ TAKŻE: Premier: kończymy dyskusję, czas na decyzje

Jednych przekonuje to, że najbliżsi kobiet w ciąży nie będą karani, innych to, że zniknie efekt mrożący dla lekarzy obawiających się ratować życie ciężarnych, inni nie zmieniają zdania.

- To wołanie o prawa kobiet, to jest wołanie i krzyk - ja tak to odbieram - do nas, mężczyzn, wołanie o odpowiedzialność każdego mężczyzny za swoją kobietę. Wołanie o miłość i opiekę - powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Władysław Kurowski.

- Bardzo dużo mówią państwo o ochronie życia, ta ustawa chroni życie. Życie kobiet - podkreślała posłanka Lewicy Marcelina Zawisza.

Głosowanie nad ustawą depenalizującą aborcję - 12 lipca.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

- Dla nich kobieta po prostu jest przedmiotem, a nie osobą, która może o sobie decydować - powiedziała w "Faktach po Faktach" Monika Rosa (KO), komentując słowa kandydata Konfederacji na prezydenta Sławomira Mentzena na temat aborcji w przypadku gwałtu. Barbara Oliwiecka (Polska 2050) oceniła, że członkowie Konfederacji "nie mają za grosz empatii, nie mają za grosz solidarności społecznej".

Plan? "Kraj dla zdrowych, silnych, bogatych, młodych mężczyzn"

Plan? "Kraj dla zdrowych, silnych, bogatych, młodych mężczyzn"

Źródło:
TVN24

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS