Posłowie debatowali nad depenalizacją aborcji. Szymon Hołownia: na pewno nie będę przeciw

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Posłowie debatowali nad depenalizacją aborcji. Szymon Hołownia: na pewno nie będę przeciw
Posłowie debatowali nad depenalizacją aborcji. Szymon Hołownia: na pewno nie będę przeciw
Katarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24
Posłowie debatowali nad depenalizacją aborcji. Szymon Hołownia: na pewno nie będę przeciwKatarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24

Odbyło się drugie czytanie projektu zmian w Kodeksie karnym. Przewiduje częściową depenalizację i dekryminalizację czynów związanych z przerywaniem ciąży. Prawo i Sprawiedliwość wnosi o jego odrzucenie w całości. Lewica apeluje o poparcie, mówiąc o drobnym kroku w kierunku bezpieczeństwa kobiet. Kto na ten krok się zdecyduje - o tym przekonamy się 12 lipca, bo wtedy odbędzie się głosowanie.

Niewielu posłów na sali plenarnej chciało wziąć udział w debacie z takimi argumentami: - Sąd Okręgowy w Kielcach skazał Dariusza H. na karę łączną roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata za przestępstwo pomocy w aborcji swojej 14-letniej córce - podała posłanka Polski 2050-Trzeciej Drogi Ewa Szymanowska.

- 35-letnia matka dziewczyny przyznała się do pomocy. Sąd Okręgowy w Opolu uznał winę 35-latki i przychylił się do wniosku prokuratury. Skazał kobietę na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata i o tym jest ta ustawa, ona nie jest o tym, o czym myślicie - wskazała na inny przypadek posłanka Koalicji Obywatelskiej Dorota Łoboda.

Projekt ustawy dekryminalizującej aborcję, czyli uwalniającą od odpowiedzialności karnej każdego, kto za zgodą kobiety pomoże jej w aborcji do 12. tygodnia ciąży, jest nie do przyjęcia nie tylko dla Prawa i Sprawiedliwości, ale i dla części Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Podzieleni posłowie Trzeciej Drogi

- Każdy, kto godzi się na bezbronne zabijanie bezbronnych, jak chcą tego projektodawcy ustawy, otwiera szeroko nie furtkę, ale całą bramę, frontowe drzwi, przed cywilizacją śmierci - oceniła posłanka Prawa i Sprawiedliwości Lidia Burzyńska.

To właśnie liberalizacji prawa aborcyjnego obawiają się konserwatywni członkowie koalicji rządzącej.

- W znacznym stopniu dopuszcza, stwarza rozwiązania, które sprzyjają przerywaniu ciąży, któremu jestem przeciwny - mówi minister rozwoju i technologii z Polskiego Stronnictwa Ludowego-Trzeciej Drogi Krzysztof Paszyk.

I to głównie do posłów Trzeciej Drogi adresowane są argumenty Lewicy. - Przerywanie własnej ciąży na gruncie prawa polskiego nie jest karalne, nie jest czynem przestępczym. Tym bardziej nie można karać za pomoc w czymś, co przestępstwem nie jest - zwróciła uwagę posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska.

- Kto za zgodą kobiety przerywa jej ciążę, ale jak ocenić, czy ta zgoda nie była wymuszona, skoro jeśli uchwalicie ustawę, to większość aborcji będzie farmakologiczna? - pytała posłanka Konfederacji Karina Bosak.

Przeciw ustawie zagłosują Prawo i Sprawiedliwość i Konfederacja, za - Koalicja Obywatelska i Lewica. To od głosów bardzo podzielonego Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 będzie zależało, czy Sejm przyjmie ustawę.

- Próbuję jeszcze kalibrować swoją decyzję, na pewno nie będę przeciw, to mogę już dzisiaj powiedzieć. Natomiast czy wstrzymam się, czy zagłosuję za - zadecyduję jutro - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

- Dla mnie ta ustawa jest bardzo potrzebna i ja będę głosowała za przyjęciem tego projektu ustawy - zapowiedziała posłanka Polskiego Stronnictwa Ludowego Agnieszka Kłopotek.

Czy Andrzej Duda podpisze ustawę dotyczącą dekryminalizacji pomocnictwa w aborcji? Prezydent odpowiada
Czy Andrzej Duda podpisze ustawę dotyczącą dekryminalizacji pomocnictwa w aborcji? Prezydent odpowiadaTVN24

Tomczyk: jesteśmy absolutnie za prawem wyboru do 12. tygodnia

Jednego, czego klub Koalicji Obywatelskiej może być pewien, to tego, jak zagłosują jego posłowie. - Część osób nie deklaruje, w jaki sposób będzie głosowało, więc trudno jest to policzyć, jesteśmy na granicy - powiedziała posłanka Dorota Łoboda.

- Jesteśmy absolutnie za tym, żeby kobiety miały prawo wyboru do 12. tygodnia ciąży. Jest to standard europejski i w normalnym, cywilizowanym kraju w XXI wieku nie wyobrażam sobie, żeby mogło być inaczej - przekazał wiceminister obrony narodowej z Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk.

W klubach nie ma dyscypliny partyjnej w sprawach światopoglądowych, ale dyskusja o ustawie na posiedzeniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego była bardzo długa.

- Mnie nikt w klubie specjalnie nie przekonuje do tego, żebym zmieniła zdanie i była przeciwko, w związku z tym ja też na siłę nie przekonuję moich koleżanek czy kolegów, żeby głosowali za tą ustawą - powiedziała Agnieszka Kłopotek.

CZYTAJ TAKŻE: Premier: kończymy dyskusję, czas na decyzje

Jednych przekonuje to, że najbliżsi kobiet w ciąży nie będą karani, innych to, że zniknie efekt mrożący dla lekarzy obawiających się ratować życie ciężarnych, inni nie zmieniają zdania.

- To wołanie o prawa kobiet, to jest wołanie i krzyk - ja tak to odbieram - do nas, mężczyzn, wołanie o odpowiedzialność każdego mężczyzny za swoją kobietę. Wołanie o miłość i opiekę - powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Władysław Kurowski.

- Bardzo dużo mówią państwo o ochronie życia, ta ustawa chroni życie. Życie kobiet - podkreślała posłanka Lewicy Marcelina Zawisza.

Głosowanie nad ustawą depenalizującą aborcję - 12 lipca.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Coraz częstsze są przypadki hipotermii nie w górach, ale w mieście i nie podczas spaceru na mrozie, ale podczas spania we własnym, zimnym domu. Najczęściej dotyka to starsze osoby. Policjanci ostatnio pomogli pani Eugenii - rozpali jej w piecu i nanieśli opału.

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Źródło:
Fakty TVN

W minionym roku na krztusiec zachorowało ponad 32 tysiące osób w Polsce. W 2023 nie było nawet tysiąca zachorowań. To oznacza 35-krotny wzrost liczby chorych. Lekarze mówią o epidemii krztuśca, ale dodają, że łatwo się przed tym ochronić - wystarczy się zaszczepić.

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli do wyboru jest możliwość uczestnictwa w ceremonii zaprzysiężenia, a po drugiej stronie realna możliwość wizyty Donalda Trumpa na zaproszenie prezydenta RP w przyszłości, to zdecydowanie warto skupić się na tej drugiej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef BBN Jacek Siewiera. Odniósł się w ten sposób do braku zaproszenia dla prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska na ceremonię inauguracji prezydentury Trumpa. 

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Źródło:
TVN24

- Wydawało się, że gdzieś są granice, których nie można przekroczyć, a okazuje się, że nie, że kandydat PiS-u może te granice przekroczyć - oceniła wydarzenia na Jasnej Górze posłanka Monika Rosa (KO). - Złe jest to, że w tę pielgrzymkę tak mocno zaangażowali się ojcowie paulini - komentował Piotr Zgorzelski (PSL). Tematem rozmowy w "Faktach po Faktach" była również sprawa ekshumacji polskich ofiar na Wołyniu.

"Wydawało się, że gdzieś są granice, których nie można przekroczyć"

"Wydawało się, że gdzieś są granice, których nie można przekroczyć"

Źródło:
TVN24

Prezydent Korei Południowej został aresztowany i doprowadzony na przesłuchanie przed komisję ds. korupcji. Tym razem policja zmobilizowała odpowiednio większe siły i obrońcy prezydenta dali za wygraną. Przeciw prezydentowi toczy się procedura impeachmentu po tym, jak w grudniu wprowadził nieoczekiwanie stan wojenny w kraju.

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Klapsy zamiast braw - mówi premier Słowacji, komentując incydent w słowackim pałacu prezydenckim. Słowacki student odebrał od prezydenta nagrodę, ale odmówił podania mu ręki. Wytłumaczył się potem w mediach, że jest przeciwny antyukraińskiej i antyunijnej polityce słowackich liderów politycznych. Prezydent się nie obraził, co innego premier. Robert Fico, który stawia na zbliżenie z Rosją, skomentował, że student powinien za brak szacunku dostać nauczkę.

Słowacki student odebrał od prezydenta nagrodę, ale odmówił podania mu ręki 

Słowacki student odebrał od prezydenta nagrodę, ale odmówił podania mu ręki 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Księżna Kate w ostatnich miesiącach mierzyła się z nowotworem. Część z tego trudnego czasu rozgrywała się w londyńskim szpitalu, gdzie poddawana była chemioterapii i walczyła o zdrowie. Teraz wróciła tam z kamerami, żeby podziękować bohaterom jej historii, czyli lekarzom i służbom medycznym. Czy wróciła zdrowa? "To ulga wiedzieć, że się jest w remisji" - napisała księżna.

Księżna Kate o swojej chorobie: to ulga, że ​​teraz jestem w remisji

Księżna Kate o swojej chorobie: to ulga, że ​​teraz jestem w remisji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS