Politycy reklamują się i często łamią prawo. "Nie można wieszać ogłoszeń tam, gdzie nam się podoba"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Politycy się reklamują i często łamią prawo. "Nie można wieszać tam ogłoszeń tam, gdzie nam się podoba"
Politycy się reklamują i często łamią prawo. "Nie można wieszać tam ogłoszeń tam, gdzie nam się podoba"
Katarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24
Politycy się reklamują i często łamią prawo. "Nie można wieszać tam ogłoszeń tam, gdzie nam się podoba"Katarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24

Prekampania trwa. Są plakaty, są banery - a na nich politycy. Formalnie nie w roli kandydatów. Czy to wszystko jest zgodne z prawem?

Mieszkańcy Wrocławia dostrzegli ogromną liczbę plakatów Agnieszki Soin, posłanki PiS, które zostały umieszczone niezgodnie z prawem. Kiedy wrocławska straż miejska zaczęła je usuwać, Agnieszka Soin miała osobiście zadzwonić do komendanta. - Nie była to rozmowa, lecz monolog, próba wywarcia wpływu, swoistego zastraszenia, wręcz groźba karalna zmierzająca do tego, by strażnicy zaniechali prowadzenia czynności wyjaśniających, by odstąpili od tych czynności służbowych, które wykonywali - tłumaczy Paweł Szereda ze Straży Miejskiej we Wrocławiu. Straż miejska zdecydowała o powiadomieniu prokuratury.

W Mieroszowie pod Wałbrzychem wisiały na płocie jednej z uczelni - bez zgody właściciela terenu - banery z Michałem Dworczykiem. Już zostały usunięte. - Baner został zabezpieczony przez straż miejską i zostało wysłane pismo do biura pana Dworczyka, żeby odebrał. Trzeba pamiętać, że w takich wypadkach dochodzi do łamania prawa, mówiąc wprost: Kodeks wykroczeń, artykuł 63. Nie można wieszać tam, gdzie nam się podoba, różnego rodzaju ogłoszeń. To nie jest stricte ogłoszenie wyborcze, bo ono zachęca do odwiedzenia biura pana posła - wyjaśnia Edward Szewczak z Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu.

Trzaskowski o trzech rzeczach dotyczących praw kobiet, które PO zrobi, jeśli wygra wybory
Trzaskowski o trzech rzeczach dotyczących praw kobiet, które PO zrobi, jeśli wygra wyboryTVN24

Powszechna praktyka

Ten sposób wykorzystują jednak także inni. Państwowa Komisja Wyborcza pisze wprost, że Kodeks wyborczy nie ogranicza działań nienoszących znamion agitacji wyborczej, w tym rozpowszechniania treści nieodnoszących się do wyborów i zamiaru kandydowania, w szczególności podejmowanych przez osoby pełniące funkcje publiczne. Stąd na plakatach i banerach zachęcanie do kontaktu z biurem poselskim lub - jak u posła Pawła Olszewskiego z Platformy Obywatelskiej - najpierw zaproszenie na marsz 4 czerwca, a potem podziękowanie za udział w marszu - wiszące w Bydgoszczy.

- Normalny billboard, normalny layout, nic specjalnego, niespecjalnie się wyróżniający, bez agitacji wyborczej, bez loga partii, zapraszałem wszystkich mieszkańców Bydgoszczy, niezależnie od przynależności partyjnej - tłumaczy Paweł Olszewski, poseł PO.

Wybory parlamentarne 2023. Joachim Brudziński został szefem sztabu PiS
Wybory parlamentarne 2023. Joachim Brudziński został szefem sztabu PiSJakub Sobieniowski/Fakty TVN

Luka prawna

Kampania wyborcza formalnie rusza w dniu ogłoszenia daty wyborów przez prezydenta, a tej decyzji wciąż nie ma. Wszystkie partie polityczne już organizują konwencje, wiece i spotkania z wyborcami, co sami politycy nieformalnie nazywają prekampanią, która formalnie nie jest uregulowana w polskim systemie prawnym.

- Zawsze pozostanie taka luka, zwłaszcza jeśli chodzi o osoby, które startują w wyborach i jednocześnie są już u władzy, są członkami rządu, i mogą korzystać z różnych zasobów państwa, żeby z przymrużeniem oka informować o tym, co oni ciekawego robią - mówi Grzegorz Makowski z Fundacji Batorego.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś podczas obchodów Święta Służby Więziennej w Rybniku rozdawał sadzonki drzew ze swoim wizerunkiem. Szef gabinetu politycznego wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego Michał Moskal na trasie do Lublina życzy "bezpiecznych wakacji". W rozmowie z "Kurierem Lubelskim" zapewnia, że wszystkie partie wykorzystują druki wielkoformatowe i PiS na tym polu nie może odstawać od opozycji. Michał Moskal nie jest posłem, nie ma biura poselskiego, ale zamierza kandydować w najbliższych wyborach parlamentarnych.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS