Plaga oszustw metodą "na blika". "Zgłoszeń mamy bardzo dużo, po kilka dziennie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Plaga oszustw metodą "na BLIK-a". "Zgłoszeń mamy bardzo dużo, po kilka dziennie"
Plaga oszustw metodą "na BLIK-a". "Zgłoszeń mamy bardzo dużo, po kilka dziennie"
Tomasz Wesołowski/Fakty po Południu TVN24
Plaga oszustw metodą "na BLIK-a". "Zgłoszeń mamy bardzo dużo, po kilka dziennie"Tomasz Wesołowski/Fakty po Południu TVN24

Policjanci z Gliwic szukają podejrzewanego o oszustwo metodą "na blika". Służby publikują zdjęcie mężczyzny i proszą o pomoc w ustaleniu jego tożsamości. Jednocześnie apelują o ostrożność i czujność podczas korzystania z internetu, bo prób wyłudzania naszych danych jest coraz więcej.

Wystarczy chwila nieuwagi, by stać się ofiarą oszustwa. Tak jak mieszkanka Gliwic, która została okradziona metodą "na blika". Złodziej wypłacił gotówkę w Szczecinie. Nagrała go kamera przy bankomacie. Teraz oszust jest poszukiwany przez policję.

- Kłamstwem byłoby powiedzieć, że są takie dni w Szczecinie, w których nie przyjmujemy zgłoszeń od osób oszukanych metodą "na blika". Zgłoszeń mamy bardzo dużo, po kilka dziennie - informuje aspirant Paweł Pankau z tamtejszej Komendy Miejskiej Policji.

CZYTAJ TEŻ: Wyłudzili prawie dwa i pół miliona złotych metodą "na lekarza"

Kobieta straciła ponad dwa tysiące złotych. Policja publikuje zdjęcia oszusta i prosi o pomoc w ustaleniu jego tożsamości. 

Policja zatrzymała cztery osoby związane z oszustwami metodą na BLIK-a
Policja zatrzymała cztery osoby związane z oszustwami metodą na BLIK-aKMP w Wałbrzychu

Jak działają oszuści?

Metoda działania przestępców jest prosta: najpierw wyłudzają wrażliwe dane, jak loginy i hasła do kont w mediach społecznościowych, potem przejmują kontrolę nad profilem i piszą do swoich ofiar, podszywając się pod ich znajomych. - Czy na przykład nie pożyczylibyśmy im pieniędzy. Są to oczywiście drobne kwoty: po 500 złotych, po 1000 złotych - wskazuje asp. Paweł Pankau.

Ofiary są przekonane, że piszą z bliskimi. Zazwyczaj przed wyłudzeniem przestępcy czytają prywatne rozmowy, żeby prośba o przelew nie wzbudzała podejrzeń. - Jak mu się uda, to ukradnie, jak mu się nie uda, to się zabierze za kradzież od innej osoby. Tak że każdy z nas jest potencjalnie obiektem takiego ataku - zwraca uwagę prof. Wojciech Cellary z Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu.

ZOBACZ TAKŻE: Uwierzyli w szybki zysk, stracili oszczędności życia. Po metodzie "na wnuczka" przyszła metoda "na inwestycję"

Oszuści wykorzystują również chęć szybkiego zarobku. Tak było w przypadku 75-latka z Sopotu. - Wszystko zaczęło się w momencie, kiedy nasz senior zauważa w internecie reklamę. Ta reklama mówi o szybkim zysku podczas inwestycji na rynku walutowym - przybliża sprawę podkom. Lucyna Rekowska z Komendy Miejskiej Policji w Sopocie.

Emeryt zarejestrował się na stronie. Odezwali się "doradcy finansowi", dzięki którym miał pomnożyć swoje oszczędności. Gdy inwestycje zaczęły przynosić straty, postanowił zamknąć konto. - W tym momencie doradcy znowu się z nim kontaktują i informują go, że aby wypłacić pieniądze, potrzebne jest założenie specjalnych aplikacji. (…) Kiedy nasz senior instaluje taką aplikację, oszuści mają już dostęp do jego komputera - informuje podkom. Lucyna Rekowska. 75-latek stracił dwieście tysięcy złotych.

Oszuści próbowali metodą na wnuczka nabrać emerytowanego policjanta, ale ten się nie dał
Oszuści próbowali metodą na wnuczka nabrać emerytowanego policjanta, ale ten się nie dałJarosław Kostkowski/Fakty TVN

Eksperci radzą, jak się chronić

Eksperci od bezpieczeństwa przestrzegają przed wchodzeniem na podejrzane strony. - Ten link wtedy powoduje, że ładowane jest oprogramowanie złośliwe. To oprogramowanie wykrada dane z naszej karty, hasła i inne rzeczy, i przekazuje złodziejowi - wskazuje prof. Wojciech Cellary.

To, czy strona jest bezpieczna, możemy zazwyczaj sprawdzić w swojej przeglądarce. - Z jednej strony ogromna ostrożność wchodzenia na strony internetowe, sprawdzanie, czy ona jest bezpieczna. Z drugiej strony płatność. Najlepiej dokonywać jej nie z naszej karty debetowej, a z prepaidowej - radzi prof. Jarosław Korpysa, ekonomista z Uniwersytetu Szczecińskiego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Oszuści podszywają się pod PKO BP. "Możesz stracić pieniądze"

Gdy otrzymujemy prośbę o przelew blikiem, warto zadzwonić i upewnić się, że to nie jest oszustwo. Policja zaleca także włączenie dwuskładnikowego uwierzytelnienia na portalu społecznościowym. - Czy to za pomocą kodu wygenerowanego specjalnie przez portal, czy to wysłanego na naszą skrzynkę mailową - wskazuje asp. Paweł Pankau.

Autorka/Autor:Tomasz Wesołowski

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS