Polacy często dzielą się informacjami, których nie powinni ujawniać. Na to czekają cyberprzestępcy i oszuści telefoniczni podający się za pracowników banków. Jest prowadzona ważna kampania społeczna na ten temat.
- Cyberprzestępcy ciągle szukają nowych sposobów, by oszukać - ostrzega głos w kampanii Związku Banków Polskich. Nawet w trakcie wypoczynku warto zachować czujność. - Gdy kupujący w internecie wysyła ci link do firmy kurierskiej, klikając w link, pomagasz się okraść - mówi narrator w klipie.
Pozostanie z pustym kontem, bez środków do życia, oznacza dramaty i jest ich coraz więcej.
- Tendencje są rosnące. Znaczna część oszustw przeniosła się do sieci - mówi nadinspektor Adam Cieślak z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Portfele znikają, nawet jeśli nie trzymamy ich w kieszeni, a w komputerze czy w telefonie. Co roku bandyci kradną w ten sposób 80 milionów złotych.
Z danych Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości wynika, że dwa lata temu bandyci dokonali ponad 90 tysięcy oszustw w internecie, w pierwszej połowie tego roku już 56 tysięcy, więc jest pewne, że padnie rekord.
Oszustwo na fałszywego pracownika banku
Już nie tylko osoby starsze stają się ofiarami złodziei. Wiek, płeć i wykształcenie nie mają znaczenia. Gdy się spieszymy, ulegamy emocjom i nie dbamy o bezpieczeństwo.
- Jednym z najczęściej stosowanych schematów jest to, że fałszywy pracownik banku dzwoni do klienta i mówi o tym, że jego środki na rachunku bankowym są zagrożone, bo rzekomo przestępcy próbują je wykraść i potrzebne są bardzo szybkie działania - przekazuje Tadeusz Białek ze Związku Banków Polskich.
To powinno być jak odruch: rozłączamy się i dzwonimy na infolinię banku. Choć większość z nas spotkała się z oszustwem w sieci - jak wynika z raportu "Cyberbezpieczny Portfel" - to wciąż użytkownicy stosują bardzo proste hasła. Ciężko zarobionych pieniędzy wielu chroni hasłem "niunia" lub "misiaczek".
CZYTAJ TAKŻE: Oszust chciał wykorzystać transfer Lewandowskiego. W mailu do Barcelony podał się za jego agenta
- Najlepsze zabezpieczenia bankowe nie są idealne, jeżeli my sami nie będziemy dbać o nasze bezpieczeństwo, o bezpieczeństwo danych osobowych - zwraca uwagę nadkomisarz Ewelina Mączkorowska z Biura Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Komendy Głównej Policji.
Nie należy zostawiać telefonu lub komputera na widoku, bez nadzoru, nie należy lekkomyślnie podawać swoich danych.
Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: TVN24