PiS łączy się z partią Adama Bielana. "Dobrze, że te maski opadły"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Kontrowersyjna decyzja PiS. "Jarosław Kaczyński tronie i sobie z tego jeszcze nie zdaje sprawy"
Kontrowersyjna decyzja PiS. "Jarosław Kaczyński tronie i sobie z tego jeszcze nie zdaje sprawy"
Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24
Kontrowersyjna decyzja PiS. "Jarosław Kaczyński tronie i sobie z tego jeszcze nie zdaje sprawy"Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24

Politycy Partii Republikańskiej, w tym Adam Bielan i Łukasz Mejza, dołączają do Prawa i Sprawiedliwości. Prezes Jarosław Kaczyński tłumaczy, że przed kolejnymi wyborami trzeba konsolidować partię. Pytanie, jak wyborcy PiS-u przyjmą fakt, że mają ich teraz reprezentować ludzie, za którymi ciągną się afery wciąż wyjaśniane przez prokuraturę.

Łukasz Mejza ze spotkania na Nowogrodzkiej wychodził już jako oficjalny członek Prawa i Sprawiedliwości. - Pan Łukasz Mejza, jak wiemy, nie ma najlepszego portfolio, ale rozumiem, że w tym momencie Jarosławowi Kaczyńskiemu to nie przeszkadza - komentuje Magdalena Chrzczonowicz, zastępczyni redaktora naczelnego OKO.press.

Łukasz Mejza uzyskał poselski mandat, startując z list Prawa i Sprawiedliwości, ale jako członek Partii Republikańskiej Adama Bielana. Jednak partia kończy swoją działalność, bo w sobotę Prawo i Sprawiedliwość podjęło uchwałę o połączeniu z ugrupowaniem Bielana. - To zjednoczenie jest elementem konsolidacji sił prawicowych, sił patriotycznych - przekonywał prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. - To jest po prostu włączenie kanapy pana posła Bielana do PiS-u, to jest taka mechaniczna operacja - uważa Michał Kobosko, poseł Trzeciej Drogi.

Zobacz więcej: PiS łączy się z Partią Republikańską. Jej członkiem jest Łukasz Mejza 

Chodzi o polityków, którzy przez ostatnie lata z Prawem i Sprawiedliwością głosowali ręka w rękę bądź wcześniej wprost byli z tą partią związani, ale ze względu na różnie kontrowersje musieli się czasowo rozstać. - Jarosław Kaczyński chyba tonie i sobie z tego jeszcze nie zdaje sprawy, jak szybko przebiera woda na tym okręcie, którym dowodzi - ocenia Bartosz Wieliński, dziennikarz "Gazety Wyborczej". - To, co dzieje się z Jarosławem Kaczyńskim, to jest najlepsze, co mogło się przydarzyć nowej większości - dodaje Zuzanna Dąbrowska, dziennikarka "Rzeczpospolitej".

Na pokład Kaczyńskiego wsiada też grupa polityków "obozu dobrej zmiany", od których dotąd samo PiS - w niewygodnych sprawach - zawsze mogło się dystansować.

Łukasz Mejza był wiceministrem sportu w rządzie PiS do momentu konferencji prasowej, w trakcie której przekonywał, że oferując rodzicom nieuleczalnie chorych dzieci niesprawdzone, a wręcz niebezpieczne, ale za to wyjątkowo kosztowne terapie, chciał tylko nieść pomoc potrzebującym. - Z tego, co mi wiadomo, to nie ma żadnych zarzutów prokuratorskich - mówi o Mejzie Jacek Ozdoba, poseł Suwerennej Polski. Prokuratura dotąd prowadziła co najmniej kilka postępowań związanych z biznesową działalnością Mejzy.

Kowalski: Kaczyński nie do końca ma jakikolwiek pomysł na to, żeby odpowiedzieć na wyborczą porażkę
Kowalski: Kaczyński nie do końca ma jakikolwiek pomysł na to, żeby odpowiedzieć na wyborczą porażkęTVN24

Szansa dla Bielana?

Na czele prokuratury od niedawna nie stoi już polityk "obozu dobrej zmiany", więc ciągnące się od trzech lat postępowanie w sprawie Mejzy może w końcu przyśpieszyć. Komentatorzy wskazują też na inne sprawy związane z ugrupowaniem Bielna - choćby dotyczącą próby wyprowadzenia dziesiątek milionów złotach z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Adam Bielan zapewniał, że nie ma nic wspólnego z nią, choć dziennikarze "Czarno na białym" dotarli do jego korespondencji, która wskazywała na coś zupełnie przeciwnego. Pytany o sprawę Bielan zasłaniał się niepamięcią.

ZOBACZ REPORTAŻ "UKRYTE WPŁYWY" W TVN24 GO

Nowa sejmowa większość nie kryje, że konsolidacja Zjednoczonej Prawicy jest im wyjątkowo na rękę. - Dobrze, że te maski opadły. Wyborcy nie będą mieli żadnych wątpliwości, że te wszystkie historie, które były z NCBR-em, z Bielanem, z Mejzą, to są historie obciążające nie jakąś tam kanapową partyjkę, ale Prawo i Sprawiedliwość - podkreśla Anita Kucharska-Dziedzic, posłanka Nowej Lewicy.

Czytaj także: "Przełom w sprawie afery w NCBiR". Joński: CBA potwierdza ustalenia moje, Szczerby i dziennikarzy

Dla europosła Adama Bielana formalne przejście pod skrzydła Prawa i Sprawiedliwości może oznaczać większą szansę na kolejną kadencję w - jak twierdzi prezes Kaczyński - "czyhającej na polską suwerenność" Brukseli. Jednak zdaniem komentatorów los bardziej kontrowersyjnych posłów nie jest wcale taki pewny. - A co, jeżeli Jarosław Kaczyński zdecyduje o tym, żeby się go (Mejzy - red.) w pewnym momencie po prostu pozbyć, ale zostawić sobie pozostałych "bielanowców"? Scenariusze mogą być bardzo różne - zwraca uwagę Tomasz Żołciak, dziennikarz "Dziennika Gazety Prawnej".

Jarosławowi Kaczyńskiemu zdarzyło się wcześniej już kilkukrotnie przejmować posłów z partii koalicyjnych.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Słowo "bezpieczeństwo" odmieniali w czwartek przez wszystkie przypadki wszyscy prowadzący kampanię wyborczą. W drugim zdaniu dodając, że trzeba tonować emocje i unikać agresywnego języka. Jednocześnie Prawo i Sprawiedliwość i Platforma Obywatelska opublikowały internetowe spoty podgrzewając nastroje.

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Źródło:
Fakty TVN

Władimir Putin jest ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie wojenne. W Chinach podejmowany jest jednak jak światowy przywódca i słyszy, że oba państwa to "dobrzy sąsiedzi, przyjaciele i partnerzy". Na froncie w Ukrainie Rosjanie atakują. Ukraińcy są w defensywie.

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nim są jeszcze tysiące kilometrów przez całą Europę. Z namiotem, na pożyczonym rowerze, jedzie do Lizbony. Cel to zebranie pieniędzy - 330 tysięcy złotych - na operację starszego brata.

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kupcy oceniają straty po pożarze w kompleksie handlowym przy Marywilskiej 44 w Warszawie. Są zrozpaczeni, bo z dorobku ich życia nic nie zostało. Firma, do której należy hala, zamierza ją odbudować.

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Można powiedzieć, że Mateusz Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury, podpisując decyzję, na którą wydano dziesiątki milionów złotych, bez jakiejkolwiek podstawy prawnej - mówił szef KPRM Jan Grabiec o zgodzie byłego premiera na przeprowadzenie wyborów kopertowych. Skomentował też najnowszy spot Platformy Obywatelskiej, który wzbudził w czwartek wiele kontrowersji.

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

Źródło:
TVN24, PAP

- To jest zawsze to pytanie: kto miałby w tym interes? - zastanawiał się w "Faktach po Faktach" były sekretarz stanu w MON Janusz Zemke, odnosząc się do ataku na premiera Słowacji Roberta Ficę. Prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego Jerzy Marek Nowakowski zwracał uwagę, że "polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami".

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Źródło:
TVN24

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Było kilka minut przed 15, gdy w mediach pojawiły się pierwsze informacje o zamachu na szefa słowackiego rządu. - Premier upadł obok barierek. To koszmar. To niemożliwe, że doszło do tego na Słowacji - powiedziała dziennikarzom świadek zdarzenia. - Wydarzyło się coś, z czego nie zdajemy sobie jeszcze sprawy. Fizyczny atak na premiera jest także atakiem na demokrację - mówi prezydent Słowacji Zuzana Czaputova i apeluje o powstrzymanie nienawistnej retoryki.

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ranni bojownicy Hamasu leczą się w tureckich szpitalach, jak sam przyznał prezydent Turcji. To tylko potwierdza zdanie Białego Domu, że izraelska ofensywa nie zniszczy grupy. Premier Izraela idzie jednak w zaparte, nie dając nadziei na wstrzymanie ofensywy w Rafah. - Albo my, Izrael, albo oni, potwory z Hamasu - stwierdził Benjamin Netanjahu.

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS