PiS łączy się z partią Adama Bielana. "Dobrze, że te maski opadły"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Kontrowersyjna decyzja PiS. "Jarosław Kaczyński tronie i sobie z tego jeszcze nie zdaje sprawy"
Kontrowersyjna decyzja PiS. "Jarosław Kaczyński tronie i sobie z tego jeszcze nie zdaje sprawy"
Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24
Kontrowersyjna decyzja PiS. "Jarosław Kaczyński tronie i sobie z tego jeszcze nie zdaje sprawy"Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24

Politycy Partii Republikańskiej, w tym Adam Bielan i Łukasz Mejza, dołączają do Prawa i Sprawiedliwości. Prezes Jarosław Kaczyński tłumaczy, że przed kolejnymi wyborami trzeba konsolidować partię. Pytanie, jak wyborcy PiS-u przyjmą fakt, że mają ich teraz reprezentować ludzie, za którymi ciągną się afery wciąż wyjaśniane przez prokuraturę.

Łukasz Mejza ze spotkania na Nowogrodzkiej wychodził już jako oficjalny członek Prawa i Sprawiedliwości. - Pan Łukasz Mejza, jak wiemy, nie ma najlepszego portfolio, ale rozumiem, że w tym momencie Jarosławowi Kaczyńskiemu to nie przeszkadza - komentuje Magdalena Chrzczonowicz, zastępczyni redaktora naczelnego OKO.press.

Łukasz Mejza uzyskał poselski mandat, startując z list Prawa i Sprawiedliwości, ale jako członek Partii Republikańskiej Adama Bielana. Jednak partia kończy swoją działalność, bo w sobotę Prawo i Sprawiedliwość podjęło uchwałę o połączeniu z ugrupowaniem Bielana. - To zjednoczenie jest elementem konsolidacji sił prawicowych, sił patriotycznych - przekonywał prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. - To jest po prostu włączenie kanapy pana posła Bielana do PiS-u, to jest taka mechaniczna operacja - uważa Michał Kobosko, poseł Trzeciej Drogi.

Zobacz więcej: PiS łączy się z Partią Republikańską. Jej członkiem jest Łukasz Mejza 

Chodzi o polityków, którzy przez ostatnie lata z Prawem i Sprawiedliwością głosowali ręka w rękę bądź wcześniej wprost byli z tą partią związani, ale ze względu na różnie kontrowersje musieli się czasowo rozstać. - Jarosław Kaczyński chyba tonie i sobie z tego jeszcze nie zdaje sprawy, jak szybko przebiera woda na tym okręcie, którym dowodzi - ocenia Bartosz Wieliński, dziennikarz "Gazety Wyborczej". - To, co dzieje się z Jarosławem Kaczyńskim, to jest najlepsze, co mogło się przydarzyć nowej większości - dodaje Zuzanna Dąbrowska, dziennikarka "Rzeczpospolitej".

Na pokład Kaczyńskiego wsiada też grupa polityków "obozu dobrej zmiany", od których dotąd samo PiS - w niewygodnych sprawach - zawsze mogło się dystansować.

Łukasz Mejza był wiceministrem sportu w rządzie PiS do momentu konferencji prasowej, w trakcie której przekonywał, że oferując rodzicom nieuleczalnie chorych dzieci niesprawdzone, a wręcz niebezpieczne, ale za to wyjątkowo kosztowne terapie, chciał tylko nieść pomoc potrzebującym. - Z tego, co mi wiadomo, to nie ma żadnych zarzutów prokuratorskich - mówi o Mejzie Jacek Ozdoba, poseł Suwerennej Polski. Prokuratura dotąd prowadziła co najmniej kilka postępowań związanych z biznesową działalnością Mejzy.

Kowalski: Kaczyński nie do końca ma jakikolwiek pomysł na to, żeby odpowiedzieć na wyborczą porażkę
Kowalski: Kaczyński nie do końca ma jakikolwiek pomysł na to, żeby odpowiedzieć na wyborczą porażkęTVN24

Szansa dla Bielana?

Na czele prokuratury od niedawna nie stoi już polityk "obozu dobrej zmiany", więc ciągnące się od trzech lat postępowanie w sprawie Mejzy może w końcu przyśpieszyć. Komentatorzy wskazują też na inne sprawy związane z ugrupowaniem Bielna - choćby dotyczącą próby wyprowadzenia dziesiątek milionów złotach z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Adam Bielan zapewniał, że nie ma nic wspólnego z nią, choć dziennikarze "Czarno na białym" dotarli do jego korespondencji, która wskazywała na coś zupełnie przeciwnego. Pytany o sprawę Bielan zasłaniał się niepamięcią.

ZOBACZ REPORTAŻ "UKRYTE WPŁYWY" W TVN24 GO

Nowa sejmowa większość nie kryje, że konsolidacja Zjednoczonej Prawicy jest im wyjątkowo na rękę. - Dobrze, że te maski opadły. Wyborcy nie będą mieli żadnych wątpliwości, że te wszystkie historie, które były z NCBR-em, z Bielanem, z Mejzą, to są historie obciążające nie jakąś tam kanapową partyjkę, ale Prawo i Sprawiedliwość - podkreśla Anita Kucharska-Dziedzic, posłanka Nowej Lewicy.

Czytaj także: "Przełom w sprawie afery w NCBiR". Joński: CBA potwierdza ustalenia moje, Szczerby i dziennikarzy

Dla europosła Adama Bielana formalne przejście pod skrzydła Prawa i Sprawiedliwości może oznaczać większą szansę na kolejną kadencję w - jak twierdzi prezes Kaczyński - "czyhającej na polską suwerenność" Brukseli. Jednak zdaniem komentatorów los bardziej kontrowersyjnych posłów nie jest wcale taki pewny. - A co, jeżeli Jarosław Kaczyński zdecyduje o tym, żeby się go (Mejzy - red.) w pewnym momencie po prostu pozbyć, ale zostawić sobie pozostałych "bielanowców"? Scenariusze mogą być bardzo różne - zwraca uwagę Tomasz Żołciak, dziennikarz "Dziennika Gazety Prawnej".

Jarosławowi Kaczyńskiemu zdarzyło się wcześniej już kilkukrotnie przejmować posłów z partii koalicyjnych.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Żeby zobaczyć, jak gigantyczne są problemy Narodowego Funduszu Zdrowia, wystarczy spojrzeć tylko na jedną grupę błyskawicznie rosnących wydatków. W 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło program bezpłatnych leków dla seniorów. Wydano wtedy na to 110 milionów złotych, rok później - pięć razy więcej, a rok temu - już 30 razy więcej niż na początku. Nie wiadomo też, ile brakuje w NFZ. Może kilka, a może kilkadziesiąt miliardów złotych.

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS